Jump to content

Review BMW 530e G30 2023


Romulus

Recommended Posts

1 hour ago, raduron10 said:

 

E ca si cum ai spune ca un Rolex e pentru parveniti, 

chiar asa e.

rolex iti cumperi pt ca cunoaste toata lumea si tu vrei sa cunoasca toata lumea, nu doar o parte. pana si mama a auzit de Rolex si stie ca e ceva extrem de scump. 

vacheron, patek si audemars sunt ce trebuie. casiera de la carrefour daca vede ca ai vacheron, crede ca mai bine iti luai ceva frumos, de la casio. Nu e bine, trebuie rolex.

Edited by edit
  • De acord! 1
  • Haha 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1. Mai ales ca nici nu au cine stie ce super-mecanisme si mai sunt si urate (in opinia mea). Sunt atatea marci de ceasuri care fac niste capodopere, de e chiar pacat sa dai banii pe un Rolex anost. Iar daca il iei pentru casiera, mai bine iei un fake, ca oricum nu se cunoaste :)))

Link to comment
Share on other sites

Aia se aplica pentru cei cu frustrarile dependente de-a lungul timpului. Dar fiindca sunt foarte multi care au acest comportament, multe alegeri sunt bagate in aceeasi oala. 

Port la mana un Tissot Seastar editia 1000, tot elvetia 😄 

Am mai spus-o si ma repet, ca fost practicant ce karting de competitie, o putere mai mare aduce un confort psihic pentru sofer, exemplul de sus al lui @edit e relevant pentru discutia in sine.

Pe unde merg cei 75 cai merg si 500 daaaar, confortul psihic la cel dintai e diminuat in anumite situatii, constrangeri "aparute" pe traseu.

Edited by Ciprian01
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Ciprian01 said:

 

Port la mana un Tissot Seastar editia 1000, tot elvetia 😄 

 

Am si eu un Tissot Seastar 1000 Automatic...dar m-a lasat dupa vreo 12 ani...tot am zis că-l duc la reparat.

Link to comment
Share on other sites

La mine ceasurile au stat frumos in cutie in ultimii 6-7 ani, pur si simplu nu mai voiam ceva la mana. Dupa care, anul trecut mi-am luat un Garmin si am inceput din nou sa port ceas 🙂 Oricat de clasice ar fi celelalte, mi se par mult mai interesante informatiile de la smartwatch.

Link to comment
Share on other sites

Si eu la fel. Si sunt momente in care este nepretuit. De exemplu al meu are cartela dublata, asa ca nu mai port prin casa, curte si gradina, ba urc sus, ba urc jos... telefonul. Am ceasul la mana si am toate informatiile, inclusiv muzica la casti. Telefonul ramane pe birou.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Romulus said:

Si eu la fel. Si sunt momente in care este nepretuit. De exemplu al meu are cartela dublata, asa ca nu mai port prin casa, curte si gradina, ba urc sus, ba urc jos... telefonul. Am ceasul la mana si am toate informatiile, inclusiv muzica la casti. Telefonul ramane pe birou.

Cat de tare afecteaza battery life datele mobile? Eu am acum un Watch 3 antic si cred ca urmatorul va fi cu LTE dar mi-e sa nu pape prea tare bateria. Banuiesc ca le tii oprite sau stie el sa le opreasca cat e conectat la telefon?

Link to comment
Share on other sites

Interesant, vad ca se pregateste Watch 7 Ultra, sunt curios cu ce vin. Nu inteleg de ce producatorii consacrati de ceasuri nu vin cu modele smart/hibride, as cumpara oricand un smartwatch elegant, care sa arate a ceas asa cum trebuie. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, edit said:

chiar asa e.

rolex iti cumperi pt ca cunoaste toata lumea si tu vrei sa cunoasca toata lumea, nu doar o parte. pana si mama a auzit de Rolex si stie ca e ceva extrem de scump. 

vacheron, patek si audemars sunt ce trebuie. casiera de la carrefour daca vede ca ai vacheron, crede ca mai bine iti luai ceva frumos, de la casio. Nu e bine, trebuie rolex.

Ce mi-as lua Rolex sa ma stie toata lumea, offf

Sa dau cu cardul la Mega cand iau parizer si sa ma aprecieze casiera ca stie ea ce e Rolex..life goals

Edited by minu94
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut o turmentare pt ceasuri inca de cand eram copil.

Primul mi l-am luat prin clasa a 3-a. Era prin 1988 asta, electronic.

Prin clasa a 5-a sau a 6-a altul, tot electronic, pe care mi l-a furat un verisor. Apoi o pauza pana prin facultate, iar primul ceas adevarat a fost in 2009, un Tissot Le Locle. In 2012 mi-am luat ceva mult mai misto. In ianuarie 2018 mi-am luat ceva pervers. Mi-a parut rau ca am cheltuit atat...sfarsitul lui va fi ca peste 20 de ani o sa il joace ginerele la pacanele.

 

Toate astea 3 pe care le am acum sunt automatice. Primele 2, cele mai vechi, de imbecil, le-am dat junioarei sa se uite la ele cand ea avea 9 luni. Mi le-a aruncat pe jos si le-a stricat. Pe tissot am platit vreo 1400 de lei reparatia si pe celalalt parca vreo 2500 :))))

 

 

Edited by edit
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, edit said:

chiar asa e.

rolex iti cumperi pt ca cunoaste toata lumea si tu vrei sa cunoasca toata lumea, nu doar o parte. pana si mama a auzit de Rolex si stie ca e ceva extrem de scump. 

vacheron, patek si audemars sunt ce trebuie. casiera de la carrefour daca vede ca ai vacheron, crede ca mai bine iti luai ceva frumos, de la casio. Nu e bine, trebuie rolex.

Mama , o gramada de cunoscatori pe aici... stii despre Rolex fix nimic.

Locuiesc chiar orasul in care se fabrica Rolexul plus ca intru in contact cu multi angajati la diverse firme de ceasuri. Rolex e fix ce trebuie , este unul dintre cele mai bune ceasuri de pe planeta , confirmat asta de la concurenta. Ca alte firme pun dimante pe ele si costa 100.000 eur nu inseamna ca automat este si mai bun. Este vorba de mecanism, nu degeaba este asa cautat . Cine isi umpara Rolesc stie exaact de de il cumpara , nu ca sa se rupa in figuri cu el ..

10 hours ago, mgi said:

+1. Mai ales ca nici nu au cine stie ce super-mecanisme si mai sunt si urate (in opinia mea). Sunt atatea marci de ceasuri care fac niste capodopere, de e chiar pacat sa dai banii pe un Rolex anost. Iar daca il iei pentru casiera, mai bine iei un fake, ca oricum nu se cunoaste :)))

ti se aplica si tie postul asta..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma ierti, TKD, eu nu stiu de la altii, stiu de la mine.

Pe de alta parte, am observat la tine ca fie nu esti atent, fie nu pricepi, ambele fiind la fel de grave cand participi la o discutie.

Plus ca argumentatile tale sunt amuzante uneori. Auzi la el, "locuiesc in orasul unde se fabrica Rolexul", asta e primul argument cu care incepi. De parca a fi taximetrist la Geneva, inseamna automat ca te pricepi la ceasuri si poate fi folosit ca exordium intr-o cuvantare (hai sa ma dau si eu destept, nu numai tu) pe tema asta. Nu imi poti contrazice faptul ca tu consideri ca a fi locatar al Genevei e un argument, deoarece continui cu  cuvantul "plus", asta aratand ca ai terminat primul argument si treci la al 2-lea.

Am spus eu in textul citat de tine de brandurile care pun diamante pe ele si automat costa 100k? Eu nu am mentionat Cartier si alte petarde, am mentionat sfanta treime, notiune cunoscuta intre producatori si consumatori, iar ei fac mecanismele care trebuie. Si nu doar ei, ci multi altii peste Rolex.

Nu, Rolex nu este ce trebuie, este un brand de volum cu peste 1 mil de bucati anual. Este ca si cum ai compara bmw cu bentley.

Rolex are meritele lui, are si modele de varf la fel ca bmw, capodopere mecanice, insa nu este altceva decat un brand de consum larg. Este evident ca la un asemenea volum si asemenea notorietate a numelui, valoare de piata a brandului este mare. 

 

Studiaza lista de mai jos. Unde nu pricepi, ma intrebi

 

received_954287356181568.jpeg

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

fara suparare dar te doare capul ce citesti aici, cine isi cumpara rolex isi cumpara pentru vanzatoarea de la megaimage??? wtf?? 

cum de altul isi permite sa isi cumpere masina puternica pentru ca nu e nevoie…. wow

greu greu o iasa comunismul asta din noi cand tot ne uitam la vecinu si ne manaca in cur cum isi cheltuie banii si pentru cine isi ia rolex

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Rolex are cateva modele frumoase, in special Sky dweller e favoritul meu care vine si in combinatii de culori misto dar cele din gama comuna10-15 k  sa zicem imi par chiar banale , probabil e placerea valorii , dar am prieteni care au masinii de 8-15 k si ceasuri de 20 k , prima senzatie e ca e fake dar important e pt cel care poarta cum il face sa se simta . iPt mine  indiferent cat costa ceva , primul aspect e sa mi placa maxim . Ca fapt divers ceasurile replica AAA+++ se fac in general pt cei care chiar isi permit sa isi ia unul real dar prefera sa ia fake la o calitate maxima pt ca nu-l va suspecta nimeni ca e fake din moment ce el se afiseaza in lambo si are casa  in o zona buna . As spune ca oamenii mai simpli  pot fi mai autentici uneori 

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Viper05 said:

fara suparare dar te doare capul ce citesti aici, cine isi cumpara rolex isi cumpara pentru vanzatoarea de la megaimage??? wtf?? 

cum de altul isi permite sa isi cumpere masina puternica pentru ca nu e nevoie…. wow

greu greu o iasa comunismul asta din noi cand tot ne uitam la vecinu si ne manaca in cur cum isi cheltuie banii si pentru cine isi ia rolex

Romulus lasa forumul liber, din motive lesne de inteles; ba chiar participa la acest libertinaj.

Nu e vorba de comunism aici, insa daca vei interactiona cu unul care nu stie cand se scrie "sau" legat ori dezlegat, vei vedea ca are Rolex la mana.

Observ si eu acum ca am scris "argumentatile" 🙂

Unul care a avut inspiratia sa faca un bloc cu 20 de apartamente, tot Rolex, iar un fotbalist tunisian transferat din tara lui la Lille, tot Rolex, ceea ce arata ca rolexul atrage cobsumatorul avid de notorietate aparenta. Dezbaterea este mereu benefica, nu gasesc motive intemeiate pt reactia ta.

 

LATER EDIT.

a aparit Onnix. Loveste sigur undeva :)))))

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Iar ne dam cu bicicleta pe valurile marii :))) Gusturile nu se discuta! Eu sunt fan U-Boat si cam atat. Am prieteni cu Rolexuri dar nu ma atrag… chiar daca am 43 ani, nu “le simt” ca mi s-ar potrivi.
 

3 minutes ago, edit said:

Romulus lasa forumul liber, din motive lesne de inteles. 

Nu e vorba de comunism aici, insa daca vei interactiona cu unul care nu stie cand se scrie "sau" legat ori dezlegat, vei vedea ca are Rolex la mana. Unul care a avut inspiratia sa faca un bloc cu 20 de apartamente, tot Rolex, iar un fotbalist tunisian transferat din tara lui la Lille, tot Rolex, ceea ce arata ca rolexul atrage cobsumatorul avid de notorietate aparenta. Dezbaterea este mereu benefica, nu gasesc motive intemeiate pt reactia ta.

Nu-i mai judeca ca nu e frumos. Si tu puteai sa-ti iei Ford Puma, ca arata ca Grecale… ma rog, ca o replica A+++… si nu intrai in zona gri de “consumatoe avid de notorietate aparenta”. :)))

Da, multora le place sa mimeze bogatia… da’ e treaba lor. 
Hai ca imi mai pun 50 de Bumbu… just 4 the fun of it :))))

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, edit said:

 

Unul care a avut inspiratia sa faca un bloc cu 20 de apartamente, tot Rolex, iar un fotbalist tunisian transferat din tara lui la Lille, tot Rolex, ceea ce arata ca rolexul atrage cobsumatorul avid de notorietate aparenta. Dezbaterea este mereu benefica, nu gasesc motive intemeiate pt reactia ta.

acelasi lucru poti soune despre Bmw, Mercedes , Porsche, si orice mai sus de o Toyota. 

totul la urma urmei atrage consumatorul avid de notorietare. de la haine la masina, la frizura. daca nu era vorba de asta avea toti aceiasi masina si aceasi garderoba ca Johnny Bravo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Onnix, deci eu am fost ala 🙂

Nu stiam ce e Bumbu, am cautat pe net. 

Pe vremuri, consumam alt tip de tarie, insa s-au dus vremurile alea. 

Inteleg ca asemararea cu o masina de consum nu a fost intamplatoare, ci ideea unuia (ma mir ca Maserati sa aiba oameni cu idei), tocmai cu scopul de a crea dezbatere si mirare, implicit valvataie si curiozitate, Grecale fiind cartea jucata pt a salva brandul de la faliment. 

Nu ma deranjeaza catusi de putin presupusa asemanare, stiu ce am cumparat cat si motivele din spate

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • Romulus unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.