Jump to content

Review BMW 530e G30 2023


Romulus

Recommended Posts

🙂

9.7% pe 53.000km

Sa mai asteptam sa faca si el vreo 10.000 cu totul

Faza este ca eu daca veneam in conditiile lui de aseara, aveam 8.5 sau altfel spus, el daca venea cu mine azi, avea 10.

Plus ca la mine in masina erau nevasta-mea, fiica-mea, scaunelul care e greu, 24 doze de vin, valize, chestii de marketing. Peste 2 tone cantaream. El era cu degetul in cur.

In fine, opinia mea ramane ca hibrida si electrica sunt masini de oras.

O sa se faca presiune mare pe mine sa trec pe hibrida la munca. Mai sunt 18 luni de leasing la A6, dar nu ma las 🙂

 

 

 

Edited by edit
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Nu înțeleg o chestie.. Dacă suntem posesori de benzinar sau diesel, de ce trebuie să blamăm un plug in hibrid doar făcând o comparație absurdă cu neajunsurile celui din urmă la un drum extern în blană, când e foarte clar faptul că acesta e super avantajos in regim urban,cu încărcări de curent. De ce nu comparați în oraș ce consum de benzină aveți cu faptul că acesta merge mult mai ieftin ( sau chiar gratis dacă ai panouri )? 

Și trebuie să reținem că suntem diferiți și avem nevoi/așteptări diferite.

Personal am diesel,dar când îmi voi permite m ar încânta un 530e, eu utilizând mașina în mare parte în oraș. 

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce va mira consumurile... mi se par normale pt un suv, cu suficiente kg in plus din cauza bateriei, care se goleste, sau se incarca in mers tot din combustibil...

Si eu la X3 M40d daca o tin la 160/180 cu reprize de 200/200+ tot 10 11 imi ia sau pe acolo, estimativ...

Link to comment
Share on other sites

Întrebarea corecta care trebuie pusa de fapt e cât consuma aceeași mașina modelul doar cu benzina. Părerea mea, pe care am mai spus-o, e ca bateria nu cauzează consum suplimentar la drum lung. Pe de alta parte, nici sistemul hibrid nu ajuta în situația și la vitezele astea. Unele hibride mai fac coasting, dar în niciun caz la 150 km/h.. 

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca foarte probabil fiind pe autostrada o data descarcata bateria aceasta pana se incarca din nou maxim motorul ICE consuma mai mult pentru incarcarea acesteia. De aceea sunt raposrtate consumurile alea.. Facand masina un pic mai grea participa la pierderea eficientei. Unii o considera precum un balast.. si nu sunr departe de adevar. 

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Viper05 said:

pai vorbim de 20km pe autostrada nu de 400, nu are cum sa se descarce in 20km

Iar eu vorbesc de extraurban cum a afirmat mgi. Extraurban nu inseamna naveta 20-30km. Extraurban inseamna peste 50-100, 2, 3 sute de km. Ma aliez ideii lui mgi in privinta consumului si a alegerii masinii in functie de uz.

Link to comment
Share on other sites

Atunci probabil tie ti-e buna pentru ca nu mergi ca "nebunii" 👍 de mai sus de biata de ea nu se regenereaza din franari cand o mai lasi in gol.. si faci naveta (ca doar nu te grabesti la lucru 🙈 doar unii se grabeesc sa ajunga la lucru; pai nu?) mai tot timpul anului..

Daca e bine, sa ne scrii, sa stim cu totii.. dar numai asa cu, "e cea mai buna masina de cand s-a inventat roata si painea alba la cuptor, d'aia cu lapte din ardeal.." 🤓

Pe de alta parte, Romulus (sau alti ce stiu..) BMW astea hibride, daca vrem sa le incarcam pot fi incarcate in benzinarii sau numai la priza acasa, ca au anume tip de priza/ mod de incarcare?

Edited by bimmer90f30
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bimmer90f30 said:

Daca e bine, sa ne scrii,

Nu am crezut ca vine vreodata vremea sa ma citez. 🙊🙈

In caz ca ti-a scapat am zis de la inceput, "daca e bine" ..cu alte cuvinte daca am nimerit cu ideea mea (avand in vedere vreo intentie a ta spre hybrid..) ma bucuram.. sau glumeam sau orice de bine.. nu am crezut ca e greu de priceput gluma, ideea..

Dupa cum vezi NU mi-am asumat prea multe in privinta ta. Ca de altfel in privinta nimanui, altuia..

Dar hai sa ne REFERIM mai mult la hybride si mai putin la oameni!

Pe engleza, chill..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.