Jump to content

Recommended Posts

Dus (baterie 100%):
image.png

Intors (baterie 0%):
image.png

image.png

Mentionez ca am avut doua bucati de mers la limita aderentei pe ceva serpentine (la dus si la intors). Acolo unde am si pus-o in sport. In rest batraneste pe ploaie mocaneasca absolut oribila.

87.9 km eDrive din 311 km total, e super ok.

Link to comment
Share on other sites

Am o nedumerire: dacă ai un drum extern ( 200-300km),pe care îl efectuezi exclusiv pe combustie iar bacteria la începutul călătoriei e zero,nu se încarcă până la destinație din recuperare energie/frânări? Și sa intri în oraș cu ea plina să zicem?

Link to comment
Share on other sites

Nu ajunge sa se incarce asa de mult, dar da. Se incarca bateria. De fapt se incarca si la fiecare accelerare unde e nevoie, o foloseste. Am ajuns la destinatie cu 3% si asta era din recuperare.

Daca te uiti la datele de mai sus, am facut aproape 90km electrici desi bateria are spre 52 km in afara localitatii. Restul sunt din recuperare, franare, etc.

Nu ajunge sa se incarce asa de mult pentru ca o si folosesti imediat. Franezi in spatele TIR-ului si imediat o consumi cand accelerezi. Plusul e rar si doar daca mergi intr-un anumit stil. Dar da. Ieri nu am folosit deloc incarcarea din combustie.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Romulus said:

image.png

Range mic, portbagaj mic, greutate mare. O mașină super proastă. Sigur, consum mic, dar cui ii pasa de consum, nu?

Totusi mie-mi place mult ca accelereaza bine, pentru asa consum. 

Dog What GIF by MOODMAN

 

La ce te referi ca e proasta?

Si mie fix asta imi place la PHEV accelereaza de rupe cand faci o depasire 😄, se "duce" imediat de la 100 la 150. Cat e rezervorul la tine? din range pare mai mic decat al meu, eu am range de 690 electric + benzina

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

Eram ironic. Rău.

Si cu mașina ta? Daca mi-o dai mie și merg la fel pe unde am mers eu ieri, pariez ca ai sub 400 km range ev plus benzina.

Asa sa te gandesti ca am atins rau limita la pneurile de iarna la 10 grade afara. Rău, rău.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am prins de ironie :D, slabe sanse sa am sub 400 km. Chiar weekendul trecut cand am mers in poiana am avut un consum bunicel tinand cont ca am mers pe toate dealurile si curbele din Oituz 😄.

Ar trebui sa facem un program de asta, facem schimb de masini sa vedem si cum e in curtea altora.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Beam We said:

.dar mai sus ne spuneai că ai mers două porțiuni la limita aderenței,iar în rest bătrânește.

Din 150 km daca mergi 50 mai tare... iti pot spune cat scoteam cu alte masini in aceleasi conditii. 😇

Si acum chiar batraneste sper sa nu merg pana nu o sa chiar fiu batran... Stiu ca eu am folosit cuvantul dar am crezut ca se subintelege.

Link to comment
Share on other sites

Ai depășit 50 km/h peste limita legală? Ai grijă ca vine @TKD29 imediat. 
 

Stiu.. te înțeleg cu privire la a nu putea sa mergi legal, mai ales cu o mașină puternica.. am avut câțiva bolizi de genul pe mana.. doamne ferește. 
 

Însă e reală treaba, cu cat e mașina mai puternică cu atât tinzi să mergi mai tare.. nu prea ai cum să nu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, WIN60 said:

Ai depășit 50 km/h peste limita legală? Ai grijă ca vine @TKD29 imediat. 

E deal si serpentine, deci oficial admit că ”nu” am depășit viteza legală. Nici măcar marcajele benzii mele de drum. Spre deosebire de golful din spate care se chinuia pe 3 benzi să îndulcească curbele.

Happy Birthday Yes GIF

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios la primul pe drum cu noul membru, îmi propun să nu fac aproape nici o depășire și să merg în limitele viteză, sunt curios cat mai consuma cazanul, ultima dată la un drum din ăsta scosesem 4,3-4,5 în 2017 pe 200 km.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WIN60 said:

Sunt curios la primul pe drum cu noul membru, îmi propun să nu fac aproape nici o depășire și să merg în limitele viteză, sunt curios cat mai consuma cazanul, ultima dată la un drum din ăsta scosesem 4,3-4,5 în 2017 pe 200 km.

Vezi ca se poate? Trebuie doar sa vrei 😭😭

Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2024 at 10:49 PM, Romulus said:

Dus (baterie 100%):
image.png

Intors (baterie 0%):
image.png

image.png

Mentionez ca am avut doua bucati de mers la limita aderentei pe ceva serpentine (la dus si la intors). Acolo unde am si pus-o in sport. In rest batraneste pe ploaie mocaneasca absolut oribila.

87.9 km eDrive din 311 km total, e super ok.

F bun consumul!

La 530d cred ca ar consuma o idee mai mult, nu prea reusesc sa cobor sub 7-7.5 afara la mers alert; daca sar de 160mmh, creste peste 8.

Link to comment
Share on other sites

Nici vorba sa consume afara mai mult g30 530d xdrive, non xdrive nu mai zic. Pe autostrada sunt diferentele si mai mari. La 140 ia cam 6.5 la suta.

Tu compari consum de autostrada mers constant cu 160 km/h cu medie de 71 la ora:)), normal ca la 160 ia 7-8:)) cred ca benzinara mers constant cu 160 sare de 10.. G30 ul consuma ff putin in afara orasului, zic ca am avut aproape 4 ani unul. Eu scoteam si sub 6 la mers incet, la mers normal cam 6.5-7.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/25/2024 at 8:10 PM, Romulus said:

 

image.png

Range mic, portbagaj mic, greutate mare. O mașină super proastă. Sigur, consum mic, dar cui ii pasa de consum, nu?

 

Pe mine mă interesează mai mult de unde ai luat detaliile astea din aplicație că eu nu am așa ceva și mă interesează anumite valori și pe mine! 🤓

Link to comment
Share on other sites

Am contectat HomeAssistant computer, care imi automatizeaza casa, la ConnectedDrive API. Practic am legat casa de infomatiile furnizate direct de serverele BMW pentru ConnectedDrive.

Pot sa aprind becul de la birou cu rosu cand se incarca masina si cand e incarcata sa-l fac verde. 

Good Night GIF

Pot sa fac din HomeAssistant, cam tot ce poti face in myBMW. Inca nu am vazut my trips.

 

image.png

image.png

image.pngsunt senzori, states, pot sa trimit un mesaj pe telegram cand s-a terminat de incarcat. etc

image.png

Astea sunt mesaje pe bot channel pe Telegram de la HomeAssistant.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.