Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

Baia Mare, Brasov, Bucuresti si retur, cam 1.3K km. Zapada, ploaie, ceata, drum aglomerat, citeva depasiri in forta in rest cumintel. Media de 8.1l/100 km.

 

Fara zapada, asfalt uscat, trafic mediu, Baia Mare-Cluj (150km), 6.7l/100 km.

 

In oras (Baia Mare) 8.9 l/100 km, respectiv 10.6l/100 km (Bucuresti).

 

530d E60 2004.

Link to comment
Share on other sites

daca celalalt topic a fost inchis.. am (copy/paste)

 

Well, i-am facut si consumul in afara la 320d-ul meu 150 hp.Bucuresti -Suceava, tur retur, si alte "plimbareli".

Pe bord indica 5.9 stabil.. acum nu se mai misca nici in Bucuresti dupa 1000+ de km efectuati.

 

Ce pot sa zic, cu viteza variabila intre 100-190km/h(drum intins) am mers cu numai jumatate de rezervor 550km!!! .. La plin , imi indica ca mai am de mers 1084 km la acest consum . Acum chiar "i love BMW"

Link to comment
Share on other sites

6,1 dus .. bucuresti viena

6,2 intors viena buc

 

4 persoane cu portbagajul super full si prin masina o gramada...

 

viteza : orase 60-70, afara 100-110-120, autostrazile lor 50-60-70 in austria unde era super zapada, 100-150 pe autostrazi unde daor ploua + ceata

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa dobor nici un record, dar cu fetita dormind fara centura in masina, noaptea cu trafic minim, pe traseul Baia Mare - Dej - Reghin - Tg. Mures - Brasov - Sinaia - Campina - Ploiesti - Bucuresti, undeva dupa ce am iesit de pe centura Ploiestiului...

 

505 km, 9,4l /100km

 

Eu spun ca pentru un L6 in trafic, cu trecere prin cateva orase si orasele, este foarte bine. Ce spuneti?

 

CIMG2875.jpg

 

La 78,6 km/h media nu cred ca poate sa spuna cineva ca am dormit pe sosea. Asta e o viteza medie scoasa si ziua pe o asa distanta in Romania, desigur, la un mers destul de alert.

Link to comment
Share on other sites

Eu cu 320d / 2002, in oras Bucuresti, trafic intens, condus sportiv ( mai rar cu a patra! ) am un consum de 11,5 litrii / suta, din calculele mele. Pe computerul de bord imi indica 7,8 consumul.Nu cred in ce afiseaza computerul, de nici o culoare.Am mai vazut un post ceva mai sus, unde cineva spunea acelasi lucru, erori ale computerului.Altfel, mi se pare cam mare acest consum, raportat la ce scrie in cartea tehnica, ceva pe la 8,5 l, parca.
Link to comment
Share on other sites

320i (170cp) din 2001:

- germania arad, mers tare pe autostrazi: 9%

- arad bucuresti, mers normal: 7.9%

- consum minim, extraurban (100-110km/h): 7%

- urban pitesti: 11.5%

- urban bucuresti: 14%

 

ambele urbane mers normal si toate datele obtinute iarna

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am bagat motorina de 500.000 (15 litri) ieri si am facut 107 km pana cand s-a aprins becul.tre sa recunosc ca am si calcat-o un pic :blink: .oricum destul de mare consumul ptr un diesel.

67650[/snapback]

Da,cam mult,eu fac cu 500.ooo de lei 120 km in traficul de la ora 16 din bucuresti cu 530dA-ul si tot atit faceam si cu 535i-ul E34 care e acum la SorinTSO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.