Jump to content

Baterie moarta ..


Recommended Posts

  • Replies 192
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Marfa aparatul de mai sus, vad ca este protejat cu sigurante pe toate intrarile.

Un electronist cred ca l-ar achizitiona, dar cineva care masoara tensiunea la baterie o data pe an, nu cred ca ar face o investitie in el.

Sunt si eu curios ce pret o avea !

 

PS. Am gasit pretul: ~ 3.100 RON sau 2.700 RON sau 550 euro.

Defapt, este un multimetru digital cu software !

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

Ca sa masori consumul de curent pe timp mai indelungat ai nevoie de un aparat mai serios. In primul rand o chinezarie o sa pape bateriile rapid si in plus de asta va trebui sa stai cu ochii pe el tot timpul.

Iti recomand un aparat cu autoscalare care memoreaza varfurile de sarcina, il pui seara si dimineata iti arata toate valorile intr-un tabel. Inclusiv ora si minutul in care a aparut vreun eveniment pe timpul masurarii.

Iti recomand unul din asta :)

[]

Ha ha ha ha ...a fost buna asta.. :)

Eu ma gandeam sa dau atatia bani pe o suspensie performanta sau un set de jante..... :twoup:

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

cel mai ieftin fluke e destul de scump, darmite ala :twoup:...oricum, calin78 zice bine...in TIS masurarea curentului se face cu DIS + MFK sau DISPLUS care fac citiri succesive si genereaza un grafic curent/timp :)

 

@calinbmw2000: urmatorul aparat de masura sa aibe 20A (chiar unfused) si 4 digiti (3999) si e suficient :)

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

calin78 ai dreptate, acel aparat e sfant si perfect pentru ce are el de facut.. putin cam scump ce-i drept.. aprox 9-10xbaterii :)

 

Da, e un aparat perfect, tocmai de aceea l-am achizitionat.

 

 

@calin78

 

Cam la ce pret este, 300-400eu? :)

 

Bavaria, sincer nu stiu. Pe okazii e in jur de 700 eur, pe ebay cam pe la 600, pretul probabil e undeva pe la mijloc.

 

cel mai ieftin fluke e destul de scump, darmite ala

 

Exista Fluke care trece si peste 10 mii eur.

 

:twoup: Era un topic unde l-am prezentat, acum este sters dar am gasit pozele.

post-8540-1269116845_thumb.jpg

post-8540-1269116860_thumb.jpg

post-8540-1269116873_thumb.jpg

post-8540-1269116889_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am si eu unul identic, ce-i drept primit nu cumparat :)

pentru un test in fata blocului merge si o chinezarie de 10e.. daca stii sa o citesti

 

am spus mai sus cam cat este - 9-10 baterii (acumulatori de masina) :), ati crezut ca glumesc? :twoup:

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

:) daca tot am inceput despre aparate de masura.

Aparatul meu de suflet ramane tot de la japonezi, un Kyioritsu K-200 FetVom. Un aparat de exceptie, insa batranetea lui isi spune cuvantul. Condensatorii din el au imbatranit si a inceput sa minta umpic. Chiar si asa e peste orice aparat mai rasarit care se gasesc pe la Praktiker sau Obi.

Insa cu Fluke e alta treaba, te poti baza pe el. Chiar zilele astea ma facut o masurare pe timpul noptii al curentului din casa. Nu-mi venea sa cred ca noaptea pe la 3-4 tensiunea urca pana aproape de 240V.http://www.hamradio.no/la3tq/k200-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

tot off, incearca cu un oscilo sa vezi frecventa din retea, nu o sa-ti vina sa crezi :) si ne mai miram de ce ne pica diverse.. prin casa ma refer nu auto..

 

cat despre aparate de masura eu am incredere in cele rusesti, cele vechi.

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
As dori reluarea acestei discutii, la masina mea e46 320d 150 cp touring am observat ca imi "omoara bateria". Un scurt era pentru ca auzeam un bubuit scurt in boxe.A, luat aparatul de masura si am inceput sa masor : am gasit la siguranta 41 o problema. Am scos siguranta am masurat si am vazut ca acolo era un amperaj de 0.81. Ok, am scos casetofonul toate bune nu mai aveam consumatori pe siguranta 41 dar cu msina inchisa cu actuatorii inchisi am masurat la baterie si am un consum permanent de 0.69 -0.70 am lasat masina si 2 ore sa "adoarma" dar nici vorba de un consum de de 40 de mA , voltajul la baterie era azi dimineata de 11.76 si ieri cam tot pe acolo 11,7.-11,8. Am scos piesa cu tepi am deconectat-o sa vad daca cumva e de la ea, nu a scazut consumul tot 0.69-0.70. Am verificat fiecare siguranta si nu aveam consum decat pe cea de la instrument cluster care bazaia un pic bordul si apoi nu mai facea, in timpul cand bazaia se miscau un pic acele de la bord, in rest nu am gasit nimic, am decuplat si panoul de clima si tot nimic , acelasi consum la baterie de 0.7A, aparatul setat pe com si pe 10A si rotita pe 10 A, aa, alarma am oem pe ea. Poate imi dati vreo idee, si daca nu intra in sleep mode ce se poate face. Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

piese pt 525d,163cp 2002,530d din 2000 :-_chiulasa_ 400ron

-baie de ulei 300ron

-racitor de ulei 400ron

-pompa vacum 250ron

-turbina 250e

-far dreapta semnal alb face lift 100e

-pompa abs 350ron

-elemente caroserie fara partea fata

-interior negru panza 100e (stare f buna)

-punte fata 400r on

-punte spate 400ron - -diferential+planetare+toate articulatiile spate cu rot cu amortizoare arcuri tot 500e

-pompa motorina de sub scaunul soferului 300ron

-jante pe 16" cu cauciucuri aproape noi 300e

-injectoare 100e buc se negociaza in cazul in care se vand la set

-pompa servo 300ron

-fulia mare de la arbore 300ron

-compresor aer 100e

masinile sunt aptoape complete pt mai multe piese va rog contactati-ma la 0764 323 555

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.