Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu de Continental am auzit de la foarte multi utilizatori ca se uzeaza foarte repede.

 

Pe e46 la jantele de vara pe 17 am luat Toyo T1R de care pot sa zic ca au aderenta deosebita pe ploaie, dar sunt si destul de galagioase pe uscat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Goodyear run flat, asa a venit masina. Nu imi plac deloc, comportament foarte ciudat pe ploaie, am simtit acvaplanare de citeva ori la viteza relativ scazuta (100 km/h) si merg cu frica cind ploaua. Am 26000 km cu ele nu sint uzate semnificativ dar abia astept sa le schimb. Cred ca voi renunta si la run flat, oricum mi-am cumparat roata de rezerva.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...

Continental este in top. Recent mi-am pus Continental Sport Contact 5 pe fata si Dunlop SportMaxx RT pe spate. Nici nu se compara cu ce am mai avut pana acum. Aveti review si clasament in linkurile astea. In 2012 si 2014 au iesit pe primele doua locuri.

 

2012: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2012-Subjective-Shootout-Battle-of-the-heavyweights.htm

2013: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2013-Auto-Review-Performance-Summer-Tyre-Test.htm

2014: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2014-ACE-Summer-Tyre-Test.htm

 

Multumesc cu acazia asta lui Dan_316i ca m-a ajutat sa le procur.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Decat anvelope noi suchitzang, ling longi, nag nai si alte rikenisme mai bine mergi pe ceva sh si marca mai rasarita. Am testat tot felul de gume, dar pentru mine Conti sunt sfinti.

Cauta pe olx, imposibil sa nu gasesti ceva si mai salta putin bugetul.

 

De unde esti ?

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ce tip nokian ai? si eu tre sa-mi cumpar 225 45 17 fata si 255 40 17 spate, ma tot uit la Goodyear Eagle Asymetric 2 si Continental conti Sport 5. Am citit ca Goodyear tin mai mult dar sunt mai zgomotoase iar Contintal au aderenta mai buna, mai silentioase dar se uzeaza mai repede.

 

Citisem tot aici pe forum ca anvelopele pe spate tin doar 20 k km, mie mi se par extrem de putin, la masina anterioara ma tineau 40-50 de k .

 

Ma puteti ajuta cu cateva pareri?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

NU va zgarciti in a NU PUNE CAUCIUCURI cat se poate de calitate, cu reputatie, ca doar "AMPRENTA" A PATRU PLICURI VA DESPART de sant, "de decor" ... de ACCIDENTE!

 

BMWurile nu au reputatie proasta, doar cei din spatele volanului pot sa nu gandeasca sanatos si asta pentru ca nu au realizat ce morman de fiare poate ajunge doar din cauza unor anvelope proaste.

 

Eu folosesc Michelin Xgreen enery saver. Foarte bune la franare si pe ploaie. E drept ca sunt "cam" de ploaie. M-au tinut (adica trebuie sa le schimb pe cele de pe spate curand) 40k ceea ce am inteles ca este aproape de normal. Fata e super ol, probabil or sa crape pe laturi cand le dau jos; tot Michelin Xgreen..

 

A, am observat si o mica imbunatatire a consumului cu ele ceea ce e excelent, ma indeamna sa dau banii pe altele doua, noi.

Edited by bimmer90f30
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

sa nu va puna dracul sa luati bridgestone turanza, niste ragalii super zgomotoase, nu imi vine sa cred, nu stiu cum dracul sa scap de ele fara sa pierd o groaza de bani, sper sa se faca praf cat mai repede..
Link to comment
Share on other sites

http://www.michelin.ca/tire-selector/category/luxury-performance-touring/energy-saver/tire-details

 

modelul care m-a tinut 40k km...

 

A, vreti sa va tina cauciucurile, NU IGNORATI PRESIUNEA DIN ROTI la mine senzorul de presiune sesizeaza abia cand scade sub 2 Bari presiunea ceea ce e rezonabil. Saptamanal verific presiunea si o mentin CONSTANTA la cel putin 2.4 Bari dar la umflat o "urc" la 2,6 bari si cchiar 2,7. Asa anvelopele pe spate s-au uzat UNIFORM la mine... o idee mai mult spre ambele "umere" ale anvelopei.

 

Pentru cei care vor sa puna anvelope noi (si nu stiau) si care cele vechi au stat cel mai multa "viata" a lor.. acolo unde s-au uzat SUNT INDICATOARE BUNE :excl: ale eventualelor uzuri PREMATURI la care vor fi supuse cele noi :excl: , si care va vor face sa scoateti bani mai repede decat daca s-ar uza uniform, cum e normal. Nu e vina cauciucului ci a aliniamentului rotilor.

 

deci ATENTIE la cele vechi cum s-au uzat; "contin" informatii utile pentru buzunar.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

O parere de la cunoscatori ce anvelope de vara sa imi cumpar ? intrun buget de 1200-1300 Ron precizez ca am jante 18" .. 245-40 .. multumesc

Timisoara ..

 

Decat anvelope noi suchitzang, ling longi, nag nai si alte rikenisme mai bine mergi pe ceva sh si marca mai rasarita. Am testat tot felul de gume, dar pentru mine Conti sunt sfinti.

Cauta pe olx, imposibil sa nu gasesti ceva si mai salta putin bugetul.

 

De unde esti ?

Timisoara

Link to comment
Share on other sites

Continental Sport Contact SSR, RFT din 2012 fara probleme pana in prezent, fara urme de uzura pronuntata! Si sunt foarte silentioase in comparatie cu GoodYear UltraGrip 7 de iarna, care fac un zgomot ca de rulment uzat la viteze de peste 120Km/h! Ok, este normal intr-o oarecare masura ca cele de iarna sa fie mai zgomotoase prin prisma florilor mai pronuntate, dar parca astea sunt cam exagerate aunci cand vine vorba de zgomot!
Link to comment
Share on other sites

Personal am avut Michelin PILOT si Continental ContiSportContact (doar ca erau pe 19) si am fost ff multumit de ele......parerea mea este ca la banii de care dispui (1.300-1.400 ron), iti cumperi doar 2 anvelope noi,atat!.....Asta daca nu inclini balanta spre 'sh',dar nu te sfatuiesc. Mareste bugetul pentru 4 anvelope noi! Edited by daniel000
Link to comment
Share on other sites

Eu am ContiEcoContact 5....am mers cu ele aprox 15000 km...si nu se vad semne de uzura prematura, cred ca mai tin lejer in 30000-40000 km. Recomand, insa si pretul e peste alte firme no-name! Am avut Goodyear inainte si nu se compara, conti sunt mult mai silentioase, aderenta buna spre foarte buna mai ales in conditii de ploaie.

La bani mentionati, nu gasesti anvelope de calitate superioara noi (poate doar pe R15-R16 nicidecum pe R18)!

Edited by Ciobanu George
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.