Jump to content

Despre M5-ul meu si Automobile Bavaria...a sad story!


the drunk monkey

Recommended Posts

pai ? cat costa? hai sa punem bani sa facem masina omului , pai nu? cati useri sunt pe acest forum... de ar da fiecare cate putin:)daca tot sunteti pasionati sariti cu banii ...

 

proprietarul masinii nu-si tine masina la Bavaria in curte ca n-are bani s-o intretina sau s-o repare si, personal, nu cred ca are nevoie de o cheta din partea userilor de pe bmwclub.

 

problema este cu totul alta, citeste topicul si o sa te lamuresti.

 

plus ca cel care propune asa ceva trebuie sa sara primu' cu banu', dar n-am vazut nici o donatie "pasionatule"...de fapt tu te-ai exclus din start

 

...daca tot sunteti pasionati sariti cu banii

 

:twoup:

Edited by Piratu'
Link to comment
Share on other sites

acum mai scrie si omu la graba de la munca ... eu as pune bani cu mare drag , eu zic ca e pacat ca masina sa stea in service atat timp , sunt convins ca propietarul are bani sa o repare , si ma consider pasionat chiar daca nu am deocamdata un bmw , as pune bani cu mare placere (in limita bunului simt). Eu sugeram ca ar fi frumos ca masina sa fie din nou pe strazi :twoup:
Link to comment
Share on other sites

in locul tau... cand e gata masina, as parca-o in fata la bavaria cu geamurile deschise si direct cocktail pe geam i-as da. ma pis pe ea de masina si pe service-ul lor. daca ai avut bani de asta banuiesc ca mai ai... doar nu esti sclavul masinii nu?

 

Pai daca masina este gata de ce sa mai dai cu cocktail-ul in ea?post-66-1289101836.gif

Se stie ca proprietarii de BMW sunt niste bogati, nu este nevoie sa se ajunga la asa ceva.

Cu banii de ii da pe cocktail mai bine cumpara niste placute de frana originale. :twoup:

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

in locul tau... cand e gata masina, as parca-o in fata la bavaria cu geamurile deschise si direct cocktail pe geam i-as da. ma pis pe ea de masina si pe service-ul lor. daca ai avut bani de asta banuiesc ca mai ai... doar nu esti sclavul masinii nu?

 

Pai daca masina este gata de ce sa mai dai cu cocktail-ul in ea?post-66-1289101836.gif

Se stie ca proprietarii de BMW sunt niste bogati, nu este nevoie sa se ajunga la asa ceva.

Cu banii de ii da pe cocktail mai bine cumpara niste placute de frana originale. :twoup:

 

ai si tu dreptate, dar cand o sa fie gata tot or sa "uite" ei sa lege nu stiu ce fir sau furtunas si nu o sa mearga nu stiu ce piston, pentru ca omul de aici imi cam pare luat de gaina. si cand se fute iiar masina o sa fie nevoie de motor nou de alti 15 mii de plm si d-astea. asa ca mai bine o parchezi frumos intre un m6 cabrio si inca ceva pe acolo (eventual 4-5 masini) si pisa-te frate pe ei si pe toata bavaria. daca ai bani de m5 de ce nu te duci frate cu ea asa lesinata cum e in germania si ti-o fac aia acolo mai tare decat cand ai luat-o. nu fi fraier ca in romania inca mai merge sistemul asta piramidal gen cioban - oaie. si voi sunteti cam oi... imi cer scuze ca am zis-o pe fata dar ganditi-va putin. de cele mai multe ori am idei bune.. bafta!

P.S. te pisi si pe placutele de frana. mergi cu ele pana ajung fier pe fier si schimbi si discurile. dar ia un litru de benzina si baga niste servetele sus si fa ca mine. sa ma tii la curent :))

Edited by sevraj929
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Am citit toate necazurile patite la reprezentantele Bmw din RO si chiar din afara cu modele M, m-am speriat de ce am auzit, insa ma bate gandul sa fac si eu o constatare pentru un m5 e39 din 2000, deoarece l-am achizitionat de doar 1 saptamana si doresc sa stiu ce bube are masina !

 

Ma poate ajuta cineva cu aceasta informatie : unde anume sa fac asta ? Stima !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am citit toate necazurile patite la reprezentantele Bmw din RO si chiar din afara cu modele M, m-am speriat de ce am auzit, insa ma bate gandul sa fac si eu o constatare pentru un m5 e39 din 2000, deoarece l-am achizitionat de doar 1 saptamana si doresc sa stiu ce bube are masina !

 

Ma poate ajuta cineva cu aceasta informatie : unde anume sa fac asta ? Stima !

 

Constatarea mai bine o faci la Autotest, desi nu stiu cate M5-uri au vazut la viata lor.

 

Iar reparatiile eu personal, le-as face numai si numai in Munchen.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

S-a rezolvattoata nebunia... Masina e pe picioarele Ei (dar nu sunt sigur si chiar n-as avea incredere sa mai fi fost reparata cu atata drag, pricepere si investitii, din moment ce a fost reparata in vederea vanzarii) si este de vanzare pe autovit, astfel incat admiratorii de mai sus si amatorii de senzatii tari, pot face oferte de achizitie.

http://www.autovit.ro/bmw-m5-C25203334.html

 

Cu toate acestea, ma intreb cum si unde s-or fi rezolvat toate problemele motorului ala, mai ales in contextul in care nu se mentioneaza nimic despre vreo reparatie sau 2 motoare inlocuite, in respectivul anunt. Oricum.. Totul e bine cand se termina cu bine..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

S-a rezolvattoata nebunia... Masina e pe picioarele Ei (dar nu sunt sigur si chiar n-as avea incredere sa mai fi fost reparata cu atata drag, pricepere si investitii, din moment ce a fost reparata in vederea vanzarii) si este de vanzare pe autovit, astfel incat admiratorii de mai sus si amatorii de senzatii tari, pot face oferte de achizitie.

http://www.autovit.ro/bmw-m5-C25203334.html

 

Cu toate acestea, ma intreb cum si unde s-or fi rezolvat toate problemele motorului ala, mai ales in contextul in care nu se mentioneaza nimic despre vreo reparatie sau 2 motoare inlocuite, in respectivul anunt. Oricum.. Totul e bine cand se termina cu bine..

 

Nu am tinut sa mai postez dupa cum s-a vazut, pentru ca din pacate discutile nu mai sunt cele de acum 7-8 ani cand eram 100 de membri, postai o intrebare, cereai un sfat si se discuta la obiect, fara sa se bata campii la greu, dar pt tine draga 'Diesel Power', ca sa iti elimin neincrederea total nejustificata si exprimata doar asa de plictiseala probabil, o sa precizez ca masina a fost reparata acum un an si ceva, exact asa cum trebuie, de la distributie pana la orice altceva avea nevoie fara nici o intentie la vremea aia de a fi pusa la vanzare. Un motiv cat se poate de intemeiat ca masina nu a fost reparata pt vanzare, e faptul ca pe langa reparatie am tinut sa ii pun si anvelope noi, iar 4 anvelope pe 19" nu sunt chiar asa ieftine. Daca vroiam sa o vand , ii lasam anvelopele vechi sau luam unele la mana a doua. O vand pt ca de cand am reparat o am facut maxim 1500 de km cu ea, nu am cand si de ce sa merg cu ea, am un E60 535 de care sunt foarte multumit si care evident are costuri mult mai mici, in conditiile in care fac in jur de 4000 de km pe luna. Pe langa asta, in perioada in care a stat in parcare si nu am condus o, mi s a furat eleronul de 2 ori , grilele de pe capota si plasticurile de pe bara fata. Un eleron costa 6 milioane apropo. Pt ca tot fac postarea asta, tin sa ii multumesc colegului Ciupanezu pt mecanicul ce mi l a recomandat...unii mai tin cont si de ceea ce vrea un om de la o postare, in loc sa bata campii si sa isi exprime neincrederea. Tot pt cultura ta generala, cred ca atunci and repari un M5 chiar si pt vanzare sa zicem, nu poti sa il repari la misto...masina aia trebuie sa functioneze perfect, sa traga cum trebuie,ca de aia e M5 ...nu poti sa ii pui doua sarme sa meearga 3 km pana la colt doar ca sa vada ala care o cumpara ca merge....plus ca nu e greu pt cel ce o cumpara sa o verifice la un service, pe un tester, etc...Deci ca sa clarificam treaba, motorul trage asa cum trebuie, masina nu are nevoie de nimic de schimbat, de reparat...doar in momentul in care gasesc cumparator, o sa i cumpar eleronul pt ca dupa ce mi l a furat a doua oara, nu am tinut sa il mai inlocuiesc de teama sa nu il fure iar....mi l-a furat din acelasi loc, acelasi hot proabil. Astazi am comandat unui coleg pe forum si grilele si sper sa gasesc si plasticurile de pe bara in curand....cam asta e.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Frate...am citit si eu povestea ta si sincer ma doare pe mine inima...pacat de o asemenea masina,parerea mea sincer este ca cei de la AB te-au manevrat de ti s-au dus tie doua motoare,este aproape IMPOSIBIL ca un motor atat de puternic si intretinut corespunzator sa se duca dupa 70 mii km deci nu-mi vine sa cred cat de itioti au fost aia care au umblat pe la masina(motor,etc)... si vb aia ca sa intretii un M5 in RO e o mare greseala...chiar f.mare ca drept dovada dar de acum faptul oricum e consumat...ce pot sa zic...de acum incolo mare grija la mecanici si daca o sa mai parte de un asemenea bolid minunat sper ca stii cu cine sa te sfatuiesti cand ai vreo problema mai grava...BMW Germania,te salut si numai bine!
Link to comment
Share on other sites

Pacat de masina si de investitiile facute de proprietar, fortat de imprejurari (a se citi AB). Dar, parerea mea, cand iti cumperi un supercar, il intretii tari cu service-uri care au experienta in aria asta. De 35-40 k € faci toate reviziile la MĂźnchen, si in felul asta scapi de constatari gen 'n-are compresie pe 2 cilindri din 8, trebuie schimbat motorul!'. E recunoscut la nivel national faptul ca 'profesionistii' de pe la noi sfatuiesc clientii sa inlocuiasca de 3 ori mai mult decat e nevoie, mai ales daca te stiu ca nu te uiti la bani. Inca o data, imi pare rau pt proprietar si M5-ul lui.
Link to comment
Share on other sites

Deci...nici nu stiu ce sa spun...IUBESC M5 e39...nu vad alta masina cu 4 usi in care sa ma simt fericit....si ca sa completez...nic nu am un M5 e39...am un e46 318i din 2002...ma simt extraordinar cand conduc masina asta....cu M5-ul as fi in paradis...pacat k mecanicii din Romania se pricep la toate...nu numa la masini...sunt si buni zugravi, zidari, tamplari...ce vreti voi...numa sa-ti ia banul... si ai dreptate Drunk_monkey..."ti-au furat un zambet" un zambet pe care eu, tu ... TOTI il pretuim mai presus decat noi insine...pacat:(

 

Vreau si eu sa-mi cumpar un M5 e39...dar poti sa-ti aduci unul ? te omoara taxa asta auto....cu alte cuvinte Beshescu nu ne lasa "Sa Traim Bine" asa cum ne aburea acuma ceva ani....vrea sa ne chinuim...pacat...:(

Edited by Tunin6
Link to comment
Share on other sites

nu ca e un capat de lume greseala dar sa nu inducem lumea in eroare. s62-ul are 500 Nm, si 100 Nm nu sunt de neglijat. :twoup:

 

pana la urma o solutie ii dati baiatului?!.. ca nu cred ca e interesat de volvo sau alte taxiuri cu 1 mil de km!

 

 

La 4800 rpm are cuplul maxim...asai ? :) :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.