Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Recomand Michelin PS4, sunt anvelopele mele de zi cu zi, dar am testat pe Cooper S anvelope Goodyear Asymmetric 5 si au super grip pe uscat, foarte bun raspunsul si pe asfalt umed.

Continental Sport Contact 6 le-am testat pe e46 M3, insa datorita comportamentului dubios al suspensie care necesita inlocuire nu mi-am permis sa abuzez anvelopele la capacitate maxima, dar comportamentul lor a fost exemplar.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tarabostes

 

Eu am avut acum 5 ani un set de Continental Contisport 5, 225/45R17.

 

Am luat o gropa o data si apoi alta groapta cu alta ocazie. Imi ambele cazuri am distrus 2 anvelope. In ambele cazuri nu ma asteptam la asta pt ca in viata mea de sofer luasem anterior peste alte 100 de gropi mai mari decat respectivele.

Ceea ce mi-a ridicat semne de intrebare suplimentare, a fost faptul ca la al doilea incident am distrus o anvelopa de pe spate, cand logica spune ca ar fi trebuit ca pe fata sa cedeze daca era sa cedeze.

 

Pe seria 5, desi am avut profil cu 5mm mai mic pe spate decat rotile respective si pe fata cu 3.25mm si evident ca am luat gropi echivalente(repet, gropile care mi-au distrus acele Continental nu erau mari deloc), nu am avut probleme. Michelin.

Edited by edit
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Vreau tot RTF...stau mai linistit..ar trebui sa cumpar cric, kit de pana etc..Mai tin actualele Bridgestone-uri poate in urmatoarele saptamani se actualizeaza stocurile.

 

De la continental gasesc mai degraba Premium Contact 5 decat Sport Contact 5...

Edited by Tarabostes
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Pentru F10 535xd anvelopele de vara trebuie sa fie runflat neaparat? nu as pune pentru ca nu-mi place rigidatea lor. Maine dau comanda de gume noi de vara: Kumho 275/45/18 pe spate si Hankook 245/40/18 pe fata. Are ceva daca nu pun runflat si masina are Xdrive? este vreo legatura intre cele 2? Respect dimensiunile masinii intocmai pt ca nu vreau sa stric cutia de transfer. Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mda, dar ala merge pe circuit. Noi mergem pe DN-uri cu viteza medie de 78 km/h si pline de gropi. Eu unul nu iau curbele in drifturi cu 160 km/h. De aceeaa cred ca pot sa pun si Pireli sau Dunlop pe masina. Am luat un set de Pireli Cinturato saptamana trecuta si sunt ft ok. NU regret achizitia.
Link to comment
Share on other sites

Offtopic

Funny thing ca majoritatea posesorilor de BMW se bucura daca anvelopele de pe masina au carne cat sa simti ceva cand dai cu unghia si aici se vorbeste despre Pirelli cu sau fara * :laugh:

La cate inside uri cunosc din industria automotive mi-e tare greu sa cred ca este linie speciala pt anvelope bmw, in prezentari youtube oricum nu mai are sens demult sa te increzi. Poate totusi cineva din Slatina ne poate lamuri.

Edited by akon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Offtopic

Funny thing ca majoritatea posesorilor de BMW se bucura daca anvelopele de pe masina au carne cat sa simti ceva cand dai cu unghia si aici se vorbeste despre Pirelli cu sau fara * :laugh:

La cate inside uri cunosc din industria automotive mi-e tare greu sa cred ca este linie speciala pt anvelope bmw, in prezentari youtube oricum nu mai are sens demult sa te increzi. Poate totusi cineva din Slatina ne poate lamuri.

 

 

Acum 7-8 ani eram saptamanal in fabrica din Slatina. Am furnizat o solutie la cheie pt cei de acolo.

Am avut ocazia sa intru, cu aprobare de la Milano, si in mica sectie unde se facea ceva pt F1.

 

Culmea eate ca intre timp m-am casatoeit cu cineva care lucreaza pt um competitor al celor de la Slatina iar socrul lucreaza la acelasi competitor.

Concluzia este sa nu luati anvelope nici fabricate in Spania.

 

@Victor, am avut si eu contisport 5. 225/45R17, deci profil decent fara de al tau 245/35 de le Insignia.

Am luat o groapa in prima mie de km.

 

Luasem 1000 alte gropi mai mari si nu ma asteptam sa aiba ceva anvelopa. Efectiv uiasem de groapa respectiva. Cand am parcat, galma.

Am mers asa 10.000km aproape, pana anvelopa a cedat de tot.

Peste ceva vreme, am mai luat o groapa si culmea, a cedat o anvelopa de pe spate.

Exclus sa mai iau vreodata Continental

Edited by edit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu mai pun Continental in viata mea, pe nicio masina. Am avut runflat, Sport contact 3 si 5. S-au spart toate pe lateral, la folosire normala a masinii. Plus ca cele Sport Contact 5 aveau profilul foarte mic (putin adanc) din fabrica.

 

Dupa ce am trecut la alte marci, n-am mai spart niciun cauciuc. Aceeasi masina, acelasi stil de mers. Si sunt roti de 17, nici macar nu sunt cauciucurile foarte subtiri.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu am avut nici o problema cu cei de la Continental, am renuntat la marca asta si am trecut la Michelin din alte considerente, dar am fost foarte multumit si fara nici cea mai mica problema tehnica cu ei.

Michelin PS4 o super anvelopa pentru utilizare sportiva de zi cu zi, iar utilizarea ei pe drumurile publice nu e cu scop de raliu, o anvelopa cu un grad de performanta mai inalt are si limita ei de siguranta mai sus. Altfel putem zice ca nu are rost sa luam 3.o sau 2.0 tractor ca e la fel de bun si 1.6

Daca vreti o recomandare de anvelopa cinstita incercati Barum.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cam greu cu stocurile...Nu am gasit pe 225 50 17 nici Continental PremiumContact 6 SSR Âşi nici Good Year Asymmetric 5 (se pare ca nu ar exista runflat)....toata lumea imi ofera:

- Continental Sport Contact 5

- Bridgestone Turanza T005

- Bridgestone Potenza S001 (BMW) ce am acum pe masina

- Pirelli...nu ma tenteaza

 

As lua Conti Sport 5 doar ca ma pun pe ganduri opinii ca cele de mai sus si ca drumurile parca sunt tot mai proaste, mai ales in Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Si eu tot Turanza 005, pe M235i xdrive. Fugi de ele. Foarte zgomotoase si nu exceleaza la nimic, sunt mediocre la tot.

 

Acum 7-8 ani eram saptamanal in fabrica din Slatina. Am furnizat o solutie la cheie pt cei de acolo.

Am avut ocazia sa intru, cu aprobare de la Milano, si in mica sectie unde se facea ceva pt F1.

 

Culmea eate ca intre timp m-am casatoeit cu cineva care lucreaza pt um competitor al celor de la Slatina iar socrul lucreaza la acelasi competitor.

Concluzia este sa nu luati anvelope nici fabricate in Spania.

 

@Victor, am avut si eu contisport 5. 225/45R17, deci profil decent fara de al tau 245/35 de le Insignia.

Am luat o groapa in prima mie de km.

 

Luasem 1000 alte gropi mai mari si nu ma asteptam sa aiba ceva anvelopa. Efectiv uiasem de groapa respectiva. Cand am parcat, galma.

Am mers asa 10.000km aproape, pana anvelopa a cedat de tot.

Peste ceva vreme, am mai luat o groapa si culmea, a cedat o anvelopa de pe spate.

Exclus sa mai iau vreodata Continental

 

Acu am oferit eu niste solutii pentru fabrica si pot sa spun ca e printre cele mai moderne din Romania. Comparat cu competitorii despre care cred ca vorbesti (fabrica din Victoria, Ploiesti) sunt la zeci de ani distanta, in tot ce inseamna automatizare, QC, productie. La Victoria se fac anvelopele Kleber, daca nu insel si productia arata ca acu 30 ani cu echipamente similare :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.