-
Posts
8964 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
4
Content Type
Profiles
Forums
Events
Articole
Media Demo
Everything posted by Bala
-
controversa Utilizatori Hibrid - reclamă mascată?
Bala replied to Claudius00's topic in BMW Autobahn
Domnilor, confundati hibridul cu PHEV. Hibridul nu se incarca de la priza. PHEV da. In plus, PHEV poate intra conform legislatiei unor tari la masini electrice. Hibridul, nu. Mi emi se pare ca hibridul si phev sunt ca un melc care isi cara casa in spinare. Autonomia este foarte mica electric si ajuta maxim cand esti bara la bara. In rest este inutil complet Masinile electrice de astazi au atonomie reala pe la 250km - 300km si gasesti oriunde in tara sa le incarci. Per total iesi mai ieftin sa circuli electric zi de zi si la nevoie, inchiriezi pt concediu o masina in stare buna si te bucuri de concediu. Ma gandesc sa fac o astfel de "schema" desi fac pe an cateva drumuri de 600-700km intr-o zi fara probleme electric. In tara sau pe afara. Sunt tehnici de condus care iti permit sa scoti chiar mai mult decat declara oem-ul in WLTP. Eu cu I3 de 30kWh am scos 280km range real. Vara. -
NU stiu alte detalii. Doar ca pierde garantia daca nu are run flat pe masina si se prezinta pt reparatii.
-
Da, am uitat sa scriu. Ziceau ca trebuie cu stea.
-
Am avut o discutie cu un coleg legata de garantia BMW care este conditionata de folosirea anvelopelor runflat pe durata garantiei. Sustinea ca e obligatoriu sa fie runflat. A sunat si la reprezentanta si cica asa este. Este intr-adevar asa? Stiu ca in urma cu cativa ani, pe E60 care venise cu runflat, am pus de vara non runflat si nu s-a intamplat nimic. Nu au verificat cei de la reprezentanta, e vrajeala sau e o regula noua?
-
Si eu. Sau cel putin la inceput in cele mari si apoi spre cele mai mici. Da. Si licenta de taxi doar pentru masini electrice. Masura asta trebuie impusa impreuna cu obligativitatea ca firma de taxi sa-si monteze incarcatoare. Altfel apar tiganii cum sunt cele facute de cei cu Uber (CAB) pe la Kauflanduri si Lidl...
-
Eu am cumparat unul de acolo si a tinut vreo 5k km. Apoi service-ul care colaboreaza cu ei a dat-o de mai multe ori la intors ca e de la masina. retrimis filtrul la Odorhei, ei l-au bagat in cuptor si pus apoi pe masina reparata din nou. Apoi iarasi probleme, iarasi bani dati pt masina etc. In final, cei de la service au zis ca e totul OK, masina scotea fum negru la greu dar fara erori pe bord. Un fel de DPF off dar sigur nu e o manarie de la service pt ca fumul a inceput dupa un drum lung de vreo 2k km care presupun ca a topit/crapat ceramica din DPF. Apoi am vandut masina si merge si azi. Dar nu stiu detalii despre cum mai merge acum
-
Anvelope iarna
Bala replied to theo197's topic in Probleme tehnice si rezolvari comune mai multor modele BMW
Daca au dimensiunile potrivite, nu afecteaza cu nimic. -
Vrei sa schimbi doar unul? Recomandat e sa schimbi ambele. Si daca ai temperatura corecta, cel vechi va parea usor diferit daca are ceva uzura.
-
Poti cauta pe forum inainte de a deschide topic nou. Sunt zeci de topice pe aceasi tema
-
Va incepe un recall pt I3 si I8 produse intre decembrie 2018 si martie 2019. Un modul pe partea de tensiune inalta e cu probleme. Cam pe atunci a fost introdusa si noua baterie de 40kWh :worthy: Sursa
-
Anvelope Runflat
Bala replied to Scrupix's topic in Probleme tehnice si rezolvari comune mai multor modele BMW
Sunte zeci de topice legate de anvelope pe forum. Citeste / intreaba acolo. -
La noile generatii de rft nu mai e asa mare diferenta de comportament fata de non rft. Ultimele continentaluri rft pe care le-am luat au fost chiar OK. Si diferenta de pret a scazut mult.
-
Am un coleg care are probleme cu alimentarea casei. I se opreste daca nu zilnic curentul macar odata la cateva zile. Si-a facut propriul powerwall cu baterii de laptop. Din multe multe baterii de laptop luate la pret de nimic, demontate si folosite doar celulele bune, a ajuns la peste 1 kWh. Si vrea omul ca atunci cand i se intrerupe curentul de ordinul minutelor, sa-i tina casa pe acele baterii. Apai nu poate din cauza lipsei invertoarelor hibride... NU inteleg logica din spate alta decat economica de a nu accepta prin programul asta si baterii. Adica doar ca sa faca maximum de profit folosindu-se de raportul 1:3 dintre primit:platit / kWh. altfel nu imi explic.
-
Gretos ca pun doua tevi de o parte si de alta la 2.0d. Inainte stiai ca masina cu doua astfel de tevi are ceva mai special. Pastrand proportiile, pe M1 pot pune lejer 12 tevi.
-
Programul AFM in moarte clinica. Probabil se va relua, candva... Culmea e ca inca mai primesc oferte in care eu platesc tot si apoi "primesc" banii inapoi cand binevoieste statul. Pai daca mi-as face tot in regim propriu, ies la jumtate de pret. De ce as vrea sa merg pe stat??? Ah si inca ceva: in lista de invertoare acceptate de electrica, nu exista hibride. Asta mi se pare foarte aiurea. Practic prin program se elimina orice proiect care contine baterii...
-
E undeva la roti dar frumos ar fi sa mergi pe un stand de testare pt reglaj. Altfel risti sa orbesti pe ceilalti. Mie mi le-au reglat gratis la reprezentanta. Fusesem pt o operatiune (nu mai stiu care) si mi-au si reglat farurile fara sa ma taxeze.
-
Oribil si din fata si din spate. Si asta avea "grile" dar sincer e mai frumos
-
Si ce face acel buton ?
-
Bai fate... Am gasit un buton in app ceva legat de 3D remote nu stiu ce. Dau pe el si se inchide aplicatia. Acum nu mai am masina in garaj. Trebuie imperecheate din nou. Un fel de buton de autodestruct.... Ce prostie!!! L.E. A reaparut masina! Dar a disparut butonul de 3D nu stiu ce Pfff. Serioasa treaba
-
Am pus acum v6.2.1.5860 de pe apk mirror si vad ca merge. Sincer nu vad nimic nou...
-
Tocmai m-am intors de la greci cu LEAF-ul. 2200km Timisoara - Severin - BELOGRADCHIK - Sofia - Salonic - Volos - Chorefto si invers. Practic 5 incarcari pe drum cu mentiunea ca incarcarea din Sofia era efectuata la hotel cu incarcator. Plecam cu masina plina. Fain a fost dar e greu la greci fara fast charge. Desi era prea cald pt leaf la fastcharge la 41 grade cat am prins ultima zi.
-
Am fost relativ in situatia ta insa la final, dupa cateva zile, unul de la asigurari a descoperit ca nu am clauza respectiva si m-a trimis la plimbare. Dar am discutat cu ei problemele astea: 1. Doar anvelopele afectate. Nu-i intereseaza altceva. La mine era doar roata fata pt ca am reusit sa evit putin si spetele a prins buza gropii. (In Timisoara ) 2. Nu. POti spune ca in urma evenimentului, masina trage intr-o parte. Si reprezentanta va face singura verificari: suspensii + refacere unghiuri 3. Mie mi-au spus ca daca nu se vede in poza, nu schimba nimic. Aveam o zgarietura din trecut si astfel am trecut de partea asta. Pe spate s-ar putea sa nu iti schimbe janta. Bafta !
-
Bulgaria e ok. Au reteaua eldrive si incarci in multe locuri inclusiv fast. La sarbi e gratis dar ai emotii ca nu prea sunt intretinute.
