Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Ce detalii te intereseaza? Ulei recomandat de ei (e ZF LifeGuard 8 parca) + baie noua. Dupa specificatiile ZF (producatorul cutiei de viteze) ar trebui sa se schimbe uleiul undeva la 80-100k km, in functie de utilizare masinii.

Eu l-am schimbat pe la ~100/110k km.

Link to comment
Share on other sites

Ma ... consuma 6.4 la drum lung (160km/h~)... 7.9 in oras (mers mai sport) am avut e60 520d 163 cp consuma 6.4 cu jante pe 19 !are 254 de mii si nu am schimbat decat fulia (341ââÂŹ) si placute ! La f10 am schimbat 2 amortizoare fata 2 capete de bara si o bieleta antiroliu 56 milioane+ manopera ! Merge impecabil ...confort spatiu sportivitate asigurare mai mica impozit mai mic;) ... pentru toate celelalte exista Mastercard !
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Detin de 5zile un fantastic 525d f10..cel de 2000cmc, twin power turbo adica. Culpu enorm (450Nm) fatza de fostul E60 520d. E "cu detoate" fara head-up display, trapa, pavilion negru, ma refer la dotari mai mult decat decente . Cutia e cea fara padele la volan, desi am condus inainte si una cu padele...nu sh daca le foloseam oricum. Foarte multe cuv. de lauda ptr F10.
Link to comment
Share on other sites

Problema: la f10 din semnatura, zilele trecute am gasit parbrizul crapat( nu vreau sa intru prea mult in detalii ca ma enervez din nou).Primul lucru pe care l-am facut a fost sa sun la reprezentanta bmw unde devizul estimativ al inlocuirii a fost de 5200 de lei( mentionez ca am hud, speed warning, senzor ploaie si lumina).Am mai facut ceva investigatii si am gasit pana la urma reprezentanta pilkington( producatorul parbrizului meu) care mi- a oferit un pret mult mai uman( in jur de 1500 de lei) deci o diferenta enorma de pret. Ceea ce mi s-a parut dubios la ei a fost faptul ca nu mi-au cerut seria de caroserie( cu toate ca m-am oferit sa le-o dau) si nici indicativele de pe parbriz ( au zis ca nu au nevoie de nici unul dintre aceste elemente).Astept parerile voastre daca as putea sa apelez la pilkington ( parbrizul lor nu are sigla bmw pe el). Nu sunt snob dar din ce am citit pe forumurile din afara, parbrizul cu hud si speed warning are o compozitie speciala( ziceau ei ca nimeni altcineva nu il mai produce). Tot de la reprezentanta bmw mi-au spus ca trebuie schimbati si senzorii de ploaie si lumina- cica ar fi lipiti de parbriz, lucru infirmat de cei de la plilkington.Ps. Rog un moderator sa mute postul in aria dedicata, daca este cazul
Link to comment
Share on other sites

Problema: la f10 din semnatura, zilele trecute am gasit parbrizul crapat( nu vreau sa intru prea mult in detalii ca ma enervez din nou).Primul lucru pe care l-am facut a fost sa sun la reprezentanta bmw unde devizul estimativ al inlocuirii a fost de 5200 de lei( mentionez ca am hud, speed warning, senzor ploaie si lumina).Am mai facut ceva investigatii si am gasit pana la urma reprezentanta pilkington( producatorul parbrizului meu) care mi- a oferit un pret mult mai uman( in jur de 1500 de lei) deci o diferenta enorma de pret. Ceea ce mi s-a parut dubios la ei a fost faptul ca nu mi-au cerut seria de caroserie( cu toate ca m-am oferit sa le-o dau) si nici indicativele de pe parbriz ( au zis ca nu au nevoie de nici unul dintre aceste elemente).Astept parerile voastre daca as putea sa apelez la pilkington ( parbrizul lor nu are sigla bmw pe el). Nu sunt snob dar din ce am citit pe forumurile din afara, parbrizul cu hud si speed warning are o compozitie speciala( ziceau ei ca nimeni altcineva nu il mai produce). Tot de la reprezentanta bmw mi-au spus ca trebuie schimbati si senzorii de ploaie si lumina- cica ar fi lipiti de parbriz, lucru infirmat de cei de la plilkington.Ps. Rog un moderator sa mute postul in aria dedicata, daca este cazul

 

Pune linistit de la pilkington, senzorii de ploaie si lumini se dau jos si se lipesc fara probleme pe parbrizul nou.

Link to comment
Share on other sites

Salut.As veni si eu cu o intrebare adresata in special posesorilor de 530xd 258cp modelul din 2012,as fi curios in legatura cu consumul real in special in conditii de oras dar si la drum lung daca este o asa mare diferenta intre 530xd si 525xd(218 cp) .Mersi frumos si astept curios raspunsurile voastre.
Link to comment
Share on other sites

Am vb cu un domn ovidiu de la pilkington bucuresti. I-am spus ( chiar de vreo 3 ori ) ca masina are hud, si el o tinea una si buna ca are parbrizul potrivit. Mi se pare totusi uriasa diferenta de pret. Inteleg ca totul e dublu la reprezentanta, dar de 3-4 ori mai mult???

@ eedy in ceea ce priveste consumul lui 525 a mea consuma cam 6-7 extraurban ( cu minim de 4,9 si maxim de 9, 3 ) iar urban intre 9 si 11, cam cu un litru mai mult iarna. Depinde foarte mult de cat de grea ai talpa...

Edited by claudium1981
Link to comment
Share on other sites

Parbrizul trebuie sa fie exact pentru ce dotari ai tu pe masina: HUD, senzori.....

Am schibat si eu acum vreo 3 luni si a fost nevoie de seria de sasiu.

Parbrizul nou vine cu socul senzorilor lipit deja pe el de aceea e nevoie sa specifici ce dotari are masina.

Link to comment
Share on other sites

Eu l-am schimbat pe casco. In plus am ales unul cu protectie termica ca se incingea masina vara, si recomand cu caldura. :)

Nu stiu cat ar fi diferenta, insa merita mai ales daca masina e inchisa la culoare, si in combinatie cu folie cu ceramica pe geamurile laterale.... urc fara nici o grija pe pielea neagra chiar daca a stat masina toata ziua in soare. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ai fost multumit de montaj? Alt lucru care mi s-a parut ciudat este ca la pilkington operatiunea dureaza 4-5 ore pe cand reprez si forumurile din afara recomanda totusi de oe o zi pe alta deoarece trebuie sa se intareasca nu stiu ce substanta de fixare

Este recomandat sa nu misti masina 24h sa se intareasca masticul pe parbriz, exista riscul sa se miste din pozitia lui daca dupa 4-5ore pleci cu masina si te apuci sa conduci sportiv sau ai drumuri cu denivelari... nu de alta dar sunt patit la e39.

La E60 cu HUD au pus fix ce aveam pe masina si avea sigla bmw , si ce crezi , tot undeva la 1500 ron a facut.

Link to comment
Share on other sites

Salut un coleg poate sa imi spuna si mie cum functioneaza indicatorul de revizie de pe navigatie cel cu intervalul de schimb al uleiului .pentru ca dupa calculele mele se duc prea repede km eu am facut vreo 2 3 mii de la revizie si el imi arata ca si cum am facut dublu

 

am facut revizia cand imi arata ca mai pot merge cu uleiul care il aveam inca 14000 de km ,iar eu fac revizia la 15000 si am zis ca nu are rost sa il mai resetez iar cand mi-am aruncat un ochi zilele astea mai sunt 9000 de km pana la urmatorul schimb iar eu sunt sigur sigur ca nu am facut mai mult de 3500.

post-68999-0-43531600-1415213387_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Care termina primul :)

 

Daca pe bord iti arata ca trebuie sa faci revizia, o faci. Daca limita de km la care schimbi uleiul pe care ti-ai autoimpus-o adica sa schmbi la sa zicem 20k km, atunci schimbi la 20k km sau mai repede daca pe bord iti cere.

Link to comment
Share on other sites

Salut un coleg poate sa imi spuna si mie cum functioneaza indicatorul de revizie de pe navigatie cel cu intervalul de schimb al uleiului .pentru ca dupa calculele mele se duc prea repede km eu am facut vreo 2 3 mii de la revizie si el imi arata ca si cum am facut dublu

 

am facut revizia cand imi arata ca mai pot merge cu uleiul care il aveam inca 14000 de km ,iar eu fac revizia la 15000 si am zis ca nu are rost sa il mai resetez iar cand mi-am aruncat un ochi zilele astea mai sunt 9000 de km pana la urmatorul schimb iar eu sunt sigur sigur ca nu am facut mai mult de 3500.

Nu cred ca este normal ca dupa resetarea intervalului de service sa-ti arate doar 14 000 km.In mod normal ar trebui sa-ti arate 24000 sau pe acolo.Depinde si de cati km ai facut pana cand ti-ai "aruncat un ochi".

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este normal ca dupa resetarea intervalului de service sa-ti arate doar 14 000 km.In mod normal ar trebui sa-ti arate 24000 sau pe acolo.Depinde si de cati km ai facut pana cand ti-ai "aruncat un ochi".

 

eu nu l-am mai resetat am mers in continuare asa eu abia luasem masina si i-am facut revizina chiar daca pe display imi arata ca mai de mers 14000 nu am avut incredere iar eu nu l-am mai resetat , am zis sa il resetez la urmatorul schimb cand ajung la 0

Link to comment
Share on other sites

Uita-te pe langa motor. Nu ti-au agatat un "tag" cu nr de km cand s-a efectuat ultimul schimb de ulei, tipul de ulei si nr. de km la care se recomanda urmatorul schimb? Asta daca ai fost la dealer, daca nu, noteaza-ti in caietul de service km si tine cont asa.

 

Indicatorul urmatorului schimb de ulei din bord are doua variabile: nr de km si timp. Standard el incepe numaratoarea inversa din jurul a 25k km, iar ca timp incepe de la 1 an. In cazul tau masina s-a apropiat mai repede de limita temporala ceea ce a facut computerul sa coreleze km ramasi cu timpul ramas pana la urmatorul schimb de ulei, in functie de cat de multi km mergi cu masina.

Link to comment
Share on other sites

Uita-te pe langa motor. Nu ti-au agatat un "tag" cu nr de km cand s-a efectuat ultimul schimb de ulei, tipul de ulei si nr. de km la care se recomanda urmatorul schimb? Asta daca ai fost la dealer, daca nu, noteaza-ti in caietul de service km si tine cont asa.

 

Indicatorul urmatorului schimb de ulei din bord are doua variabile: nr de km si timp. Standard el incepe numaratoarea inversa din jurul a 25k km, iar ca timp incepe de la 1 an. In cazul tau masina s-a apropiat mai repede de limita temporala ceea ce a facut computerul sa coreleze km ramasi cu timpul ramas pana la urmatorul schimb de ulei, in functie de cat de multi km mergi cu masina.

 

multumesc pentru informatii eu mi-am notat km ,nu avea nimik notat pe la motor si nu am avut incredere deasta am facut revizia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.