Jump to content

Recommended Posts

14 hours ago, Beam We said:

Un exemplu banal,pleci in vacanță(avion în alt oraș),prinzi accident pe drum-blocaj aiurea, și uite că după vrei goneta sa prinzi avionul. Să meargă altcineva în locul tău zici?😂

Confirm. In Tm avem putine zboruri interesante. Aeroport cu conducere PeSeDe, stricat totul.. nu intru in detalii. 

Ca sa merg undeva fain, zbor din Budapesta/Belgrad/Cluj si plec cu o zi inainte. Imi iau cazare acolo. Sau iau foarte mare marja de timp. 

Nu am pierdut avion din cauza de EV dar am avut si intarzieri uneori ridicol de mari cand pur si simplu nu mergea nimic. Asta asa e...

 

 

Link to comment
Share on other sites

nu incercati sa va convingeti unii pe altii, ca e nonsens.

fiecare are situatiile, experientele si necesitatile proprii care se pot mula pe o varianta sau alta.

personal, am avut in familie o situatie si toamna trecuta si am avut 5 drumuri spre vaslui/iasi a cate minim 900km fiecare, cu treziri la 4 dimineata, uneori toti 900 in aceeasi zi iar alte dati am ramas peste noapte intr-o comuna din judetul vaslui. era imposibil sa ma descurc cu vreo masina pe care o propun colegii pe aici.

parea uneori ca drumul din ziua X nu va masura mai mult de 350km, aparea necesitatea unor 250km suplimentari etc. unde incarcam, ce faceam? situatiile erau de asa natura, incat nu puteam sa ma duc sa incarc pe undeva si sa stau rezemat de masina sa fumez.

 

daca forumul ar fi al meu si nu ar genera trafic, eu as inchide acest topic.

 

  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, edit said:

daca forumul ar fi al meu si nu ar genera trafic, eu as inchide acest topic.

E ca versusurile infinite - bezina vs diesel, sau apple vs samsung... poveste de cartier fara sfarsit 😄

Cat despre necesitatea drumurilor neprevazute... exista posibilitatea intr-adevar sa fie nevoie de urgente, care pot diferi de la om la om, dar o masina nu o alegi pentru exceptiile de 0,1 sau 1%, ci pentru utilizarea aia de 99%... daca poti lua in calcul masina aia ideala si perfecta pentru 100%, Dumnezeu cu mila!

Link to comment
Share on other sites

Intre timp :

Quote

At Auto China 2024, CATL unveiled Shenxing PLUS—the world's first LFP battery that achieves a range above 1,000 kilometers with 4C superfast charging. Within eight months after the launch of the Shenxing superfast charging battery in August 2023, CATL has once again pushed the boundaries of LFP battery technology, ushering in the era of superfast charging for the whole industry. 

The 1,000-km pure electric range comes from continuous technological breakthroughs. The cathode of Shenxing PLUS is made with a granular gradation technology, which places every nanometer particle in the optimal position to achieve ultra-high compact density. The proprietary 3D honeycomb-shaped material is added to the anode, boosting the energy density while effectively controlling the volume expansion during charge and discharge cycles. The single-piece casing, which is an industry first, optimizes the internal space utilization, allowing the Shenxing PLUS cells to reach an unprecedented energy density level. At the system level, the Shenxing PLUS battery pack has a topological structure optimized on top of  module-free CTP 3.0 technology, enhancing the packing efficiency by 7%. Through breakthroughs in materials and structure, the Shenxing battery system's energy density surpasses the 200 Wh/kg threshold for the first time, reaching 205 Wh/kg, making ranges over 1,000 kilometers a reality. 

Faster Charging Delivers 600 km on 10-minute Charge 

Aside from offering long range, Shenxing PLUS also charges fast. It can deliver a 600-km range in just 10 minutes of charging, far surpassing the usual batteries available on the market and realizing a true superfast charging speed of one kilometer per second. 

CATL Unveils Shenxing PLUS, Enabling 1,000-km Range and 4C Superfast Charging

Link to comment
Share on other sites

Nu vad sensul sa fie inchis topicul pt ca nu cred ca se asteapta cineva sa reiasa vreo concluzie. 

Cred insa ca e util ca unele informatii care sunt prezentate eronat (intentionat sau nu) sa fie acoperite si de realitate astfel incat un cetatean poate chiar e interesat pe viitor sa cumpere EV. Poate ca o a doua masina de ex. sau sa evite EV cu totul.

Stiu cazuri in care dupa catvea luni au vandut EV cu act pe la notar (ca nu ai voie sa vinzi EV in primul an si chair face treaba buna ANAF la asta) pentru ca nu s-au potrivit. E pacat sa se ajunga la asa ceva. 

La fel cum am vecin si l-am convins eu sa ia EV pt sotie si se da el toata ziua cu EV-ul. Acum are si fie-sa EV. Dar pt concedii tin ceva PHEV mare. 

O discutie nu strica. Si cum ziceam mai sus: se schimba foarte mult situatia de la an la an si cred ca e bine sa inceapa sa existe alternative la ICE.

P.S. Si eu sunt contra grabirii prin lege, interzicere si dinastea. Oricum vor modifica acele termene ca nu e realist ce vor. 

Link to comment
Share on other sites

Absolut, atata timp cat discutiile se mentin intr-un ton civilizat, e bine sa existe informatii pro si contra...

E clar ca tehnologiile avanseaza intr-un ritm alert, si poate in 3-5ani discutiile de azi vor fi de mult apuse si poate citite ca si glume 😄 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, bimmer90f30 said:

Despre ce EVuri vorbesti si la ce bani sunt, acelea de se incarca in 25-30 minute de la 20 la 80%.. ?

Inca o data, despre ce, capacitati de baterii vorbesti si/sau ce, cost de achizitie a masinii creeaza avantajul incarcarii rapide?

 

Ca la orice masina, cele mai scumpe sunt mai capabile.

In momentul asta, nu exista nicio masina ieftina, nici EV, nici ICE. O Fabia cheala pleaca de la 15k euro, ffs, si e o conserva. De-asta a si avut succes Spring, ca de banii aia nu mai gaseai decat o motocicleta noua.

Dar orice masina decenta, inclusiv cele de la Reno, se incarca in 30 min 20-80. Asta si pentru ca viteza de incarcare e corelata cu capacitatea bateriei in general, deci tot pe acolo iesi fie ca ai 40 kwh sau 60 kwh.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, TKD29 said:

Imi cer scuze, nu am 400, am 523 CP.O mangai ca altfel stau pe tusa..iarna nu-i ca vara si nici Elvetia ca Romania.

Stiu si ma repet iar..e naspa sa mergi legal, imi cer scuze pentru asta..as promite ca nu mai fac..dar nu ma pot tine de promisiune.

Hai sa nu o dam in jigniri, te rog, ca romanul plecat in afara si dat de asfalt drept. 🙂 

@Bala, Timisoara mi s-a parut dezolanta, iarba crescuta aiurea si urat, borduri lipsa si mizerie pe strazi, pana ajungi in centru, unde acolo sunt porumbei, fantanele si toata lumea pe promenada.
De incarcat, nici nu stiu ce sa zic, nu prea am vazut iar Plugshare nu am deschis, am stat la Mercure Timisoara si am incarcat gratis cu patronul, care avea Tesla Model S. Am scos si eu 50 km pentru intoarcere.

@Alex3245 este fix cum a zis colegul de sus, nu gaseste nicio "contra" Ev, dar nu ai cum sa nu le vezi, mai ales cand esti ca mine, cand am fost manager  de vanzari in tineretile mele si faceam Bucuresti Iasi blana fiindca ma astepta nu stiu ce nene sa vorbim nu stiu ce situatiune, si daca se poate mai repede.

Sau, acum 1 luna cand la 1 noaptea fi-miu avea 40 grade febra si trebuia sa plec la Gomoiu, daca nu aveam baterie sa o alerg pana acolo?
 

La fel se intampla si acum, urmeaza sa imi aduca masina de munca, nu stiu inca daca va fi Toyota sau X5, fiindca se gandesc la imaginea companiei cat si range mare. Imagine that.

Edited by Ciprian01
Link to comment
Share on other sites

Nu am jignit pe nimeni, dar vad ca altii au o problema cu mersul legal…

EV nu e pentru toata lumea, cei care si-au luat EV au facut niste calcule inainte si daca au dat cu + perfect. La mine a dat cu + plus pentru ca fac km multi. Conduc 90% in oras unde cu diesel sau benzinara ai cel mai mare consum, uzura discurilor si placutelor, masina are 100.000 km placutele si discurile sunt aproape noi. 
Costul in acesti 100.000 km a fost de exact 45 chf. Daca continuam cu diselul aveam cel putin 4 schimburi de ulei si lejer 3 de placute. 
impozit mai mic pe EV, asigurarea mai mica. 
Pana acum mie imi da doar cu plus…

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, TKD29 said:

Costul in acesti 100.000 km a fost de exact 45 chf. Daca continuam cu diselul aveam cel putin 4 schimburi de ulei si lejer 3 de placute. 
impozit mai mic pe EV, asigurarea mai mica. 
Pana acum mie imi da doar cu plus…

Macar cauciucuri ai schimbat sau nici "gumele" nu s-au uzat, crapat..?

Daca tot zici de bine si cu incantare, de ce nu faci un topic pe "Masina Mea" sa citeasca mai multi ce faci cu ea, cum ingrijesti, cum o incarci.. ce mai arata in bord, erori (da probabil si pe alea le-au uitat Dumneze..).

Plictiseala mare in buzunar cand vine vorba de electrice, dupa cim se vede.

(Pobabil Elvetia are asigurarile obligatorii mici pentru ca si accidentele sunt putine..

Nu acelasi lucru cred ca se poate spune despre/in tari mai anglo-fone... doar e plin YT de groaza lor. Si eu inclin sa ii cred, deci e cu discutii cand vine vorba de asigurari)

Link to comment
Share on other sites

Daca erai curios vedeai ca este topic deschis… cred ca am zis mai sus cum o incarc. In km astia am cumparat un set de anvelope de vara pe care le am acum pe masina. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TKD29 said:

Daca erai curios vedeai ca este topic deschis…

Nu vreau sa poluez topice cu masini de peste 80k dolari. 

Tu probabil ai dat 50-60k (nu mor de curiozitate).

Ca si parere personala pentru mine pana si un ICE se devalorizeaza suficient.. cum li se intampla masinilor.

(Stiu ca nu imi permit asa devalorizare asa ca nu vad rostul cheltuirii a peste 10-20k dolari, decat daca e pentru prestanta - unde clar trebuie "pompat" fata de o invizibil concurenta.. ca sa atrag clienti, business, 😁 )

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Just now, Viper05 said:

adica cine isi cumpara o masina noua si-o cumpara doar pentru prestanta?

Vorbim de cine, oricine si orice?

(Pentru prestanta ai putea scrie cu litera mare la inceputul propozitiei; e un bun inceput.)

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bimmer90f30 said:

Vorbim de cine, oricine si orice?

(Pentru prestanta ai putea scrie cu litera mare la inceputul propozitiei; e un bun inceput.)

ai dreptate , imi cer scuze ca nu ma pot ridica la nasul tau. e imposibil sa ai orice fel de discutie cu tine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bimmer90f30 said:

Nu vreau sa poluez topice cu masini de peste 80k dolari. 

Tu probabil ai dat 50-60k (nu mor de curiozitate).

Ca si parere personala pentru mine pana si un ICE se devalorizeaza suficient.. cum li se intampla masinilor.

(Stiu ca nu imi permit asa devalorizare asa ca nu vad rostul cheltuirii a peste 10-20k dolari, decat daca e pentru prestanta - unde clar trebuie "pompat" fata de o invizibil concurenta.. ca sa atrag clienti, business, 😁 )

 

La preturile actuale cu 10-20k nu prea iti iei ceva ok, cred ca vechiul 10-20k este acum un 20k-30k.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bimmer90f30 said:

Nu vreau sa poluez topice cu masini de peste 80k dolari. 

Tu probabil ai dat 50-60k (nu mor de curiozitate).

Ca si parere personala pentru mine pana si un ICE se devalorizeaza suficient.. cum li se intampla masinilor.

(Stiu ca nu imi permit asa devalorizare asa ca nu vad rostul cheltuirii a peste 10-20k dolari, decat daca e pentru prestanta - unde clar trebuie "pompat" fata de o invizibil concurenta.. ca sa atrag clienti, business, 😁 )

 

Totusi iti voi satisface curiozitatea, masina cu 13.000 km a costat 117.000 chf..

De aici iti dai seama ca nu ai nicio legatura cu masinile electrice..

Edited by TKD29
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, TKD29 said:

De aici iti dai seama ca nu ai nicio legatura cu masinile electrice..

Incet cu pianul pe scari, ca nu am comentat pe topicul tau. Doar in replica la ce mi-ai spus, nu trebuie sa am legatura cu electricile ci cu bunul-simt in materie de bani si de alte lucruri.. minore, dar de impact.

Cel mai frumos din partea ta ar fi sa nu mai comentezi la adresa mea.

Aici facem doar un schimb de pareri generale, daca nu ai observat titlul topicului. 

Sa mai continui sa explic, sau ne linistim?

Nu imi amintesc sa te fi pus la colt.. in timp ce tu o practici la greu.. linsarea. 

Astept sa imi schimbi parerea.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Viper05 said:

ai dreptate , imi cer scuze ca nu ma pot ridica la nasul tau. e imposibil sa ai orice fel de discutie cu tine.

Baiete, la asa intrebare, asa raspuns.

Daca nu's demn de atentia ta, de ce pui intrebari provocatoare?? Ca asta esti tu pe forum.

Sau cumva trebuia sa iti enumar toate motivele pentru care oamenii iau masini scumpe? 

Tu nu meriti explicatii de la mine; arati adversitate profunda fata de mine. Cunosti butonul de ignore? Foloseste-l.

Nu ai invatat nimic din Anglia.. 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Domnilor, incercati sa va linistiti. 

Si da, e mega aiurea sa veniti cu argumente generale sau etichete legate de ce isi cumpara X sau Y si ce face cu banii lui. E fix problema respecivei persoane !

5 minutes ago, bimmer90f30 said:

Sau cumva trebuia sa iti enumar toate motivele pentru care oamenii iau masini scumpe? 

Nu este nevoie. Este foarte simplu:

Cei care nu au bani, nu-si cumpara. 

Cei care au bani, au optiunea de a alege daca isi cumpara sau nu. Dar e treaba lor de ce o fac. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bala said:

Domnilor, incercati sa va linistiti. 

Si da, e mega aiurea sa veniti cu argumente generale sau etichete legate de ce isi cumpara X sau Y si ce face cu banii lui. E fix problema respecivei persoane !

Am inteles.  Sunt absolut de acord sa fie sterse abateri de la topic; cu setul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.