Jump to content

Recommended Posts

11 minutes ago, wolf20 said:

Nu e,și nici nu mai contează, dacă se murdărește oricum nu mai merge.

L am curățat de vreo 2 ori si am renunțat, nu l mai activez.

Mai ales în ro.

Pare ca design-ul chinezilor cu el deasupra parbrizului e mai bun decat in fata masinii, eu pana acum nu am patit pe A6 sa se inchida din cauza murdariei sau a zapezii, se mai intrerupea cateodata 2,3 sec dar apoi relua.

Link to comment
Share on other sites

Inginerii astia de la BMW sunt cateodata batuti cu parul in cap, eu cred ca nici nu au testat vreodata G30 pe ninsoare, ca altfel cat de prost sa fii sa vezi ca dupa nico 20 minute nu mai functioneaza din cauza zapezii si sa nu faci nimic.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, TKD29 said:

Inginerii astia de la BMW sunt cateodata batuti cu parul in cap, eu cred ca nici nu au testat vreodata G30 pe ninsoare, ca altfel cat de prost sa fii sa vezi ca dupa nico 20 minute nu mai functioneaza din cauza zapezii si sa nu faci nimic.

Ce stii tu (intrebate retorica 🤭 ) despre taiat din costuri de fabricatie.. !?

Sau altfel... daca lucru poate fi facut mai ieftin fara o functie, un incalzitor- ceva, de ce sa nu il faca!? 

(S'asa stiu ei mai bine, de la aia de ne mana din urma, ...ca se incalzeste Globu', ca NU or sa mai vina ninsori ca alea de demult?

Da altii mai necredinciosi si nealiniati zic ca dimpotriva Globu' s-ar putea sa se raceasca.. 

Da hai sa nu divagam..)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

uitadu-ma pe decodarea masinii mele, optiunea de ACC incalzit nici macar nu apare totusi, deci e standard sa vina fara...desi imi e greu sa cred ca nu are incalzire, nu cred ca puteau omite ceva atat de banal, Audi avea asa ceva la modelele de dinainte de 2010 si daca aceasta nu functiona automat anula si functia ACC. Poate ca by default vin cu incalzire de asta nu scrie ceva separat, la Audi incalzitorul era piesa separata si pe diagrama o regaseai ca atare, posibil la BMW sa fie corp comun cu radarul...

Link to comment
Share on other sites

TOATE G30, G31, G32 care au optiunea ACC au ACC incalzit.

6 hours ago, TKD29 said:

Fostul G30 si G32 , G30 din 2017 septembrie si G32 din 2018 nu avea incalzit ACC.

Gresit. Cel putin de fabrica, daca a avut ACC, era incalzit. Daca a facut cineva retrofit sau a dat jos incalzitorul...e alta poveste.

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

Piesa 1 - ACC

Piesa 2 - incalzitor

image.thumb.png.1d283892c75091592c614f72b0574846.png

Atat radarul cat si incalzitorul se vand separat ca si piese de schimb

Poza cu descrierea sistemului e din ISTA. Nu e nimic de pus la indoiala. Si cu asta am inchis subiectul. Am obosit, sincer.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zeronoo said:

TOATE G30, G31, G32 care au optiunea ACC au ACC incalzit.

Gresit. Cel putin de fabrica, daca a avut ACC, era incalzit. Daca a facut cineva retrofit sau a dat jos incalzitorul...e alta poveste.

Am cumparat masina noua din reprezentanta si nu era incalzit, la fiecare ninsoare se punea pe radar si nu mai functiona ACC, cred ca stiu ce vorbesc. La ambele masini am patit asa 530 G30 si 640GT G32. pana la iX la niciuna nu avea radarul incalzit.

Link to comment
Share on other sites

image.png

 

Ziceam ca in timp nu vad sa creasca preturile la incarcare. Intre timp pe afara...

Cand am fost la Iasi, am gasit acolo in zona cu 1.9 ron / kWh la privat, la fastcharge. Aveau si vreo 20 de statii deja montate fata de vara cand eu nu vazusem nimic pe acolo inafar de kaufland si ici colo cate un E-ON

Link to comment
Share on other sites

Da. Este un abonament pe care il poti plati lunar si beneficiezi de pret mai mic la incarcare. 

Sau poti incarca doar cand ai nevoie insa este destul de scump. 

Avantajul Ionity este ca sunt prezenti in mai multe tari, au posibilitate de roaming (cu aplicatia lor incarci la mai multi). Au in spate VW, BMW, nu mai stiu exact care si se vrea alternativa la superchargerele tesla.  

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca erau multi tepari. Faceau un cont, verificau cardul de ex de pe revolut si apoi in timp ce incarcau, blocau cardul. Auzisem la un moment dat ca ajunsese pe la 30% tranzactii false. 

Deci pe undeva asta cu 60ron avans are in spate o realitate trista.

Link to comment
Share on other sites

Cu carduri virtuale. 

Nu prea ai multe engine-uri in spate de plati daca esti mic. La fosta firma implementasem ceva bazat pe stripe si care ne luau noua cativa ron de tranzactie. 

Daca incarcai de 2ron, ieseam pe minus 🙂

De aici + tranzactiile false, ajungeam la 15ron minim pe care ii luam la inceput ca macar sa nu ramanem si cu curentul dat si cu plata catre stripe. 

 

Link to comment
Share on other sites

La Revolut poti sa blochezi cardul si sa-l deblochezi de cate ori vrei, dureaza cateva secunde operatiunea.

In alta ordine de idei, ia uite ce imi vad ochii pe strada in Bucuresti. Deci se poate si la noi, totul  e sa vrea cineva.

IMG_20240123_142956-2.thumb.jpg.23d8085e64fef6b8aee93f10666c0f00.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.