Jump to content

Recommended Posts

21 hours ago, Alex3245 said:

Păi nu înțeleg, în momentul de față plătești accize pentru combustibil și o parte din banii pe care îi dai la stat se duc către subvenționarea industriei petroliere, adică pe lângă accize și prețul combustibilului mai dai un procent prin aceste subvenționări care sunt făcute către industria petrolieră, dacă se mută astea în prețul încărcării mașinilor care ar fi diferența? 
Pe baterie ai garanție 8 ani sau 120-150k km adică, vrei să spui ca schimbi bateria la 8 ani? 

Eu nu stii daca astea sunt intrebari de adult care stie cat de cat cum functiona o economie a unei tati dezvoltate cata de cat... 

Da, o economie puternica la scara macro functioneaza exact asa (daca nu "invadeaza" intre timp vreo tara de unde sa (se) scoata alte "deal"uri imprastiind democratii.. 

Da functioneaza prin ajutarea industriilor care pun tara "pe roate" afica lucrurile in tara se misca fizic. Ca altfel nu stiu cum ti-a lua mancarica de la supermarketul din colt sau materialel de la Brico.. tu sa altii care vor sa schimbe ceva in jurul lor fizic... sau panourile alea solare, se fac singure?

Da, Statul, unul cat de cat sanatos, iti da cu o mana si ITI IA CU ALTA. Asta in statele unde clasa mijlocie e forta majora a Economiei.

Ti-ai pus intrebarea cate lucruri se fac dupa prelucrarea petrolului, da a petroluli pe care tu si eu ne bucuram sa il punem in rezervoare. Cauta pe net si minuneaza-te daca nu stiai..

Sau acum mai nou trebuie doar sa stam pe forum si sa aruncam cu opinii unii in altii si robotii fac restul?  ...asta NU o sa sa se intample prea curand oricat de mult am visa..

Da, statul are neboie ca Economia sa se miste prin miscare fizica, motoriza daca vrei. Altfel nu merge pentru ca noi oamenii avem nevoie de lucruri ca sa facem alte lucruri.. altfel o sa devenim obezi si tampi..

Scuza-ma dar chiar nu aveam cu sa ecplic asta decat putin "abrupt"..

 

Cat despre bateriile alea, da e posibil, daca le exploatezi (prost) sa nu iti mai placa dupa cativa ani.

 

Sau, tu cum vezi economia unei tari ca functioneaza? 

//////////////////////////////////////////////////////////////////

https://fortune.com/europe/2024/02/03/germany-electric-vehicle-sales-drop-carmakers-audi-vw-bmw/amp/

Parese ca nemtii au aflat deja ce nu merge...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Romulus said:

Am auzit ca Tesla planuieste update OTA la caroserie si mecanica, nu doar la senzori si volan. 

Pai da ca trimite Musk niste roboti din aia AI (secreti, ca acum toti maharii astia de invart internetul si mintile oamenilor, la asta lucreaza intens..) , Over The Air.. 🤭🤭🙈🙈 ..Transformers nu alta.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, bimmer90f30 said:

Eu nu stii daca astea sunt intrebari de adult care stie cat de cat cum functiona o economie a unei tati dezvoltate cata de cat... 

Da, o economie puternica la scara macro functioneaza exact asa (daca nu "invadeaza" intre timp vreo tara de unde sa (se) scoata alte "deal"uri imprastiind democratii.. 

Da functioneaza prin ajutarea industriilor care pun tara "pe roate" afica lucrurile in tara se misca fizic. Ca altfel nu stiu cum ti-a lua mancarica de la supermarketul din colt sau materialel de la Brico.. tu sa altii care vor sa schimbe ceva in jurul lor fizic... sau panourile alea solare, se fac singure?

Da, Statul, unul cat de cat sanatos, iti da cu o mana si ITI IA CU ALTA. Asta in statele unde clasa mijlocie e forta majora a Economiei.

Ti-ai pus intrebarea cate lucruri se fac dupa prelucrarea petrolului, da a petroluli pe care tu si eu ne bucuram sa il punem in rezervoare. Cauta pe net si minuneaza-te daca nu stiai..

Sau acum mai nou trebuie doar sa stam pe forum si sa aruncam cu opinii unii in altii si robotii fac restul?  ...asta NU o sa sa se intample prea curand oricat de mult am visa..

Da, statul are neboie ca Economia sa se miste prin miscare fizica, motoriza daca vrei. Altfel nu merge pentru ca noi oamenii avem nevoie de lucruri ca sa facem alte lucruri.. altfel o sa devenim obezi si tampi..

Scuza-ma dar chiar nu aveam cu sa ecplic asta decat putin "abrupt"..

 

Cat despre bateriile alea, da e posibil, daca le exploatezi (prost) sa nu iti mai placa dupa cativa ani.

 

Sau, tu cum vezi economia unei tari ca functioneaza? 

//////////////////////////////////////////////////////////////////

https://fortune.com/europe/2024/02/03/germany-electric-vehicle-sales-drop-carmakers-audi-vw-bmw/amp/

Parese ca nemtii au aflat deja ce nu merge...

Pai fix asta am zis si eu cumva, pana acum industria petroliera a fost masiv subventionata si noi am platit indirect asta. Acum a venit randul energiei "verzi", este fix acelasi ciclu precum la petrol, nu am spus ca petrol = doar combustibil, se fac multe, e.g plasticul care si daca ne gandim bine si asta ne cam termia planeta. 

Oamenii trebuie sa-si dea seama ca daca o sa ne pese doar de confort si noi o sa poluam non-stop o sa ajungem sa murim pe capete ca este mai comod cu actuala industrie, toate astea trebuie sa evolueze si sa nu ne begam pete in roate singuri.

Cat de cat la baterii se poate face un ciclu, reciclezi, faci alta baterie si tot asa, apoi energia daca o scoti din panouri, nucleare, hidro, vant esti bine, ai cat de cat un ciclu clean.

La nemti nu merge, in alte tari merge. E ca si cum ai spune ca ceva nu merge pentru ca o anumita parte a populatiei nu cumpara. 

Si acea remarca cu subventionare am facut-o pentru ca lumea se plange ca EV-urile si energia verde este subventionata, pe cand ei cred ca industria petroliera nu.

In the end tot noi platim cu bani sau cu sanatate.

 

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

Ba fix asa se merge deseori in viata reala din varii motive. Nu era incarcator liber, traficul a fost mai intens, drumul lung etc.

 

Later edit.

O sora de a socrului are un megane electric. A trebuit sa il ia pe socru din comarnic cu plecare din floresti, sa il aduca in bucuresti intr o locatie, apoi a venit in vizita la noi in buc pe trafic infernal si s a intors acasa.

Sunt spre 300km in total. S a venit spre buc cu 90kmh si s a intors mai incet spre floresti din motive evidente.

Eu aveam permisul suspendat si nu am putut face aceste drumuri. 

 

Si mai later edit

 

Am un client in constanta. Am inceput sa jignesc electricile intr-o discutie cu el si ma intrerupe spunandu mi ca ca asteapta un EQE dar ca pastreaza si janghina de E klasse din 2016 pt drumurile lungi. Si el este progresist si la moda, cum ne place sau cum s-o numi

 

 

@Alex3245  acum o ora am bagat 65.3 litri in rezervor de 64. Mai incapea peste 66 litri. Asa e si la electrice? 

 

 

 

6 hours ago, Alex3245 said:

 

Nu merge nimeni asa in viata reala, este doar un test dus la extrem de oameni, sunt multe teste facute in genul asta, cum este și cu consumul la termice, unde spun ca au consum de 6-7, când defapt e 8-9. E doar un test dus la extrem, nu merge nimeni așa în real life, doar îți iei mașina la 130k euro sa stai cu a/c off

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Alex3245 said:

La nemti nu merge, in alte tari merge.

Daca la nemti nu merge nu merge nici in (multe) alte tari. Imi permiti sa imi tin parerea?

Nu stiu ce ai zis tu primul dar parese ca tii cu orice pret sa te dai progresist si partizan al masi ilor pe baterii. Am observat asta mai sus in topic o data in plus. Mai spun o data, vorbesti de parca ai avea actiuni bagate in aceste vehicole electrice. Sau si mai mult lucrezi in domeniul electric, ai avut si ai de a face cu fel de fel de baterii sau curenti electrici si stii, cu toate ca nu prea iti exprimi parerea despre stocarea curentului electric, probleme, situatii, chetiuni naturale, firesti, care ii influienteaza starea si continutul (bateria)..

Esti surprins de ce oamenii, specia umana, reactioneaza asa cum reactioneaza online, vizavi de asa ura vadita din ce in ce mai mai mare fata de electrice!? Poate din spirit de conservare sau poate din lipsa de educatie. Pot sa fiu sigur ca o sa alegi lipsa de educatie din cele doua.

Dar atunci te intreb, cine e vinovat ca oamenii nu sunt educati?!? .. daca nu sunt.. 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bimmer90f30 said:

Daca la nemti nu merge nu merge nici in (multe) alte tari. Imi permiti sa imi tin parerea?

Nu stiu ce ai zis tu primul dar parese ca tii cu orice pret sa te dai progresist si partizan al masi ilor pe baterii. Am observat asta mai sus in topic o data in plus. Mai spun o data, vorbesti de parca ai avea acyiuni bagate in aceste vehicole electrice.

Esti surprins de ce oamenii, specia ia umana reactioneaza asa cum reactioneaza online vizavi de asa ura vadita din ce in ce mai mai mare fata de electrice? Poate din spirit de conservare sau poate din lipsa de educatie. Pot sa fiu sigur ca o sa alegi lipsa de educatie din cele doua.

Dar atunci tw ontreb, cine e vinovat ca oamenii nu sunt educati?!? .. daca nu sunt.. 

In mare parte ei, apoi societatea, am cunoscut foarte multe persoane care nici nu vor sa inteleaga anumite chestii elementare. Dar poate ma insel, asta este pur si simplu parerea mea personala.

Clar poti sa iti tii parerea, dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu ea, de asta am dat argumentele respective.

Nu am bagat nici un ban in firmele de baterii, dar pot spune ca sunt un progresist, imi place progresul asta insemnand tehnologii noi, poate de asta si imbratisez ideea de EV asa usor fata de alti. 

Mie unul mi se pare mult mai logic sa produci energie -> stochezi -> incarci, in unele cazuri poate sa fie produci energie -> incarci(ma refer la panourile de acasa). 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Alex3245 said:

Nu am bagat nici un ban in firmele de baterii, dar pot spune ca sunt un progresist, imi place progresul asta insemnand tehnologii noi, poate de asta si imbratisez ideea de EV asa usor fata de alti. 

Sa stii ca ai folosit un "false friends". Nu cred ca progresist ai vrut sa spui. Practic asta inseamna woke, snow-flake. Progresistii sunt denumiti cei care vor pronume la fiecare conversatie. 🤣

Cred ca un termen ok, ar fi pentru ce ai vrut tu sa spui "adept al progresului tehnologic".

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Alex3245 said:

imi place progresul asta insemnand tehnologii noi, poate de asta si imbratisez ideea de EV asa usor fata de alti. 

Mie unul mi se pare mult mai logic sa produci energie -> stochezi -> incarci, in unele cazuri poate sa fie produci energie -> incarci(ma refer la panourile de acasa). 

Progresul inseamna si randament, fiabilitate... iar toate astea la scara nationala, nu ca stimul economic, subventii... 

Te-ai intrebat de ce statul (nici un stat aproape (exceptand din nou cei care exporta ce are cautare LA GREU..) nu isi permit(e) sa sustina aceste subventii asteptate prin investirea in tehnologiile astea noi pe care tu le indragesti?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Romulus said:

Sa stii ca ai folosit un "false friends". Nu cred ca progresist ai vrut sa spui. Practic asta inseamna woke, snow-flake. Progresistii sunt denumiti cei care vor pronume la fiecare conversatie. 🤣

Cred ca un termen ok, ar fi pentru ce ai vrut tu sa spui "adept al progresului tehnologic".

 

Exact asta voiam sa spun, nu stiam ca progresist nu este un adept al progresului tehnologic. Am dat acum un search si in dex dar pare ca e ceva pe acolo:

Quote

PROGRESÍST, -Ă, progresiști, -ste, s. m. și f., adj. 1. S. m. și f. Partizan al progresului pe plan politic, social, economic etc. 2. Adj. Care ține de progres ori de progresiști (1), privitor la progres sau la progresiști; care promovează, susține progresul; progresiv (2). – Din fr. progressiste.

https://www.dex.ro/progresist

4 minutes ago, bimmer90f30 said:

Progresul inseamna si randament, fiabilitate... iar toate astea la scara nationala, nu ca stimul economic, subventii... 

Te-ai intrebat de ce statul (nici un stat aproape (exceptand din nou cei care exporta ce are cautare LA GREU..) nu isi permit(e) sa sustina aceste subventii asteptate prin investirea in tehnologiile astea noi pe care tu le indragesti?

Banuiesc ca nu si-au facut un plan bine determinat, daca ai energie cat de cat clean deja ai jumate din puzzle, randamentul de reciclare al bateriilor este de 95%, adica din una veche iese 95% una noua, daca o tara investeste in asta, poate sa faca acele baterii din unele vechi. Si asa nu au nevoie sa aibe acele materiale pretioase in pamant, le au din bateriile reciclate. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Alex3245 said:

Exact asta voiam sa spun, nu stiam ca progresist nu este un adept al progresului tehnologic. Am dat acum un search si in dex dar pare ca e ceva pe acolo:

Din nefericire a fost deturnat recent termenul, cu venire dinspre limba engleza.

Progressivism - Wikipedia

Si nu de alta, dar ar fi pacat sa confunde cineva cele doua intelesuri. Deci practic pentru progresist in sensul tehnologiilor noi, e mult mai bine sa folosim alte fraze care sa descrie.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Alex3245 said:

Banuiesc ca nu si-au facut un plan bine determinat, daca ai energie cat de cat clean deja ai jumate din puzzle, randamentul de reciclare al bateriilor este de 95%, adica din una veche iese 95% una noua, daca o tara investeste in asta, poate sa faca acele baterii din unele vechi.

Da, desigur, ce frumos suna in teorie sau pe hartie.. si cat de diferit stau lucrurile in realitate..

Dar stii ce ma intreb io cel mai mult, de ce mama naibii statul nu a investit in Primarii, prin politici locale, transport public local, servicii de taxi.. si cate si mai cate care parerese ca functioneaza atat de bine, vorba ta, reciclare 95% [..si nu trebuie sa tot sapi dupa noi zacaminte petroliere.. (poluare cate si mai cate lucruri nasoale)] iar asta sa se dovedeasca ca e functional (la scara micro, in orase) si printr-o organizare bine pusa la punct. Si mai apoi sa se treaca la extinderea ..acoperirii!

(Nu cumva de fapt se vrea o schimbare de paradigma la nivel (mondial) in societatile dezvoltate?)

DE CE trebuie sa ni se bage pe gat la nivel planetar  aceasta schimbare dramatica, da chiar asa, cand a trecut atat de mult timp si masinile care le avem deja isi dovedesc inca functionarea cat de cat eficienta, din ce in ce mai eficienta prin dezvoltare si analiza, fata de inceputurile ei, a industriei automobilului..!? Cum si-au putu imagina ca se poate ca economic ar fi posibila asa schimbare, e greu de imaginat... / numai daca traiesti intr-o bula, deconectat de realitati.. ai putea sa crezi in asa schimbare in termeni de (nici) zeci de ani. 

Suntem cu totii de acord ca termenul de poluare e strict legat, sau cel mai mult legal de POLUAREA DIN ORASE. De ce nu s-a inceput cu depoluarea strict, dar strict pe zona oraselor. Sa se vada/arate ca functioneaza..

Sunt atatea si atatea de adaugat.. incat mi-e greu sa cred ca nu vor trece sute de ani pana vom invata cu totii sa folosim electricitatea la nivel planetar suficient de eficient!.. iar cand spun asta ma bazez pe onestitatea maxima a celor care ne conduc. Altfel.. va dura cu atat mai mult.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romulus said:

mda am citit si eu, un referendum la care au iesit undeva la nici 6% la vot( din care 54% au votat pentru)oricum a trecut, din cate inteleg vorbim de orice masina peste 1.6 tone?

deci suv nesuv tot aia e, orice peste seria 1 si-o ia 😂

si mai ales e vorba doar de masinile din afara orasului. imi place cum toate orasele astea turistice unde multa lume traieste din turism fac orice sa reduca numarul de turisti , ca de ce nu

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Alex3245 said:

Nu înțeleg care e problema ăstora cu ăștia care merg cu 100, pe toate autostrăzile din Ro sunt pe prima bandă care merg cu 100, 110 și au mașini termice. Banda aia e plina de tiruri și “buburuze” care merg cu 100, ceilalți sunt pe banda a doua. Eu nu înțeleg de unde e hate ul ăsta îndreptat spre mașinile electrice, defapt cred ca hate ul e îndreptat mai mult spre Tesla. 

Fiecare trebuie sa aibe momentul lui de glorie. Sa se simta superior cu ceva. 

 

@bimmer90f30 - ai devenit extrem de obositor pe topicul asta. Postari lungi, diverse ingrosari. Culori, bolduri. Smileuri. CAPSLOCK. Repetarea la infinit a unor stiri vechi, preconceptii, tot felul de tampenii. 

Stim, nu-ti vei lua EV prea curand. Dar e suficient. Merci!

20 hours ago, Alex3245 said:

Asa se fac testele sa faci cover la cat mai multe scenarii posibile, concomitent se întâmplă testul de care zici tu și multe alte teste in diferite tari, continente. Am văzut multe teste cu masini diesel la 80-90-100 km/h, așa fac și ăștia. Nu e nimic oficial în video ul de mai sus, doar un preview în cazul  cel mai favorabil posibil. 

Da. E doar o chestiune de timp pana ajungi intr-un asftel de scenariu. Preferi sa mergi incet decat sa incarci des. Poate fi de la lipsa incarcarii, a "strategiei" pe care ai ales-o pe drum, dorm copii in masina etc. 

Si mai e si frica in primele luni de a ajunge inspre zero cu ea. Te obisnuiesti in timp cu asta mai ales la drum lung. Cu timpul scapi de stres si automat mergi din ce in ce mai tare. Toti posesorii de EV au trecut prin asa ceva.

Dar nu e o regula sa mergi numai incet. Am venit azi noapte din Italia. Frig afara, mai ales la dus. 80% din drum autostrada. Am mers cu 110km/h pe autostrada. 

Cand voi merge la vara in concediu in Italia, probabil ca voi merge pe autostrada 130km/h cu aceleasi nr. opriri. 

Link to comment
Share on other sites

E clar ca exista o divergență între modurile în care fiecare vede electrificarea industriei auto. Cheia aici este să respectăm părerile celorlalți fără să le ducem în derizoriu, chiar dacă acestea sunt contrare a ce simțim noi sau dacă nu sunt în direcția în care am dori noi să se ducă.

Așa că am să vă rog să păstrați o decență, de fiecare dată când vă adresați celorlalți colegi. Am să permit ușoare și finuțe ironii, dar am să penalizez orice trece de linia decenței.

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, sskkaa said:

Sa faci un drum de Italia cu 110kmh pe autostrada din prisma range-ului... asta mi se pare masochism.

Surpriza, surpriza. Exista si persoane care nu (mai) fug intr-una cu masina.

Am mers cu sotia impreuna cu niste prieteni la Venetia la un festival. Voiau doamnele sa vada ceva parade. 

Fix nu ma interesa sa-i rup kilometrajul in vre-un fel. Plus ca sunt multe camere mai nou. Mi-a venit din Italia si din Ungaria felicitare in casuta postala. 

Deci nu e masochism. 

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus prin alt topic: când mergeam mai des la Sofia am făcut niște teste. Un drum tras tare și alt drum mers liniștit. Diferența de timp n-a fost atât de mare cât sa merite efortul. Asa ca de atunci merg relaxat la drum, nu ca la raliu. 

Edited by mgi
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Bala said:

Surpriza, surpriza. Exista si persoane care nu (mai) fug intr-una cu masina.

Am mers cu sotia impreuna cu niste prieteni la Venetia la un festival. Voiau doamnele sa vada ceva parade. 

Fix nu ma interesa sa-i rup kilometrajul in vre-un fel. Plus ca sunt multe camere mai nou. Mi-a venit din Italia si din Ungaria felicitare in casuta postala. 

Deci nu e masochism. 

Da nu zice nimeni sa rupi masina in doua 😄 inteleg poate un stil de mers mai relaxat pe un DN sau European, dar la 110kmh pe autostrada imediat te imping TIRurile din spate vorba aia 🤣

Pana in 150kmh pe tempomat n-am primit niciodata amenda de viteza in toata Europa ( in afara de zonele unde sunt limite de viteza sub 130kmh bineinteles )

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Romulus said:

Si eu merg foarte calm fără nici un fel de exagerari si am constatat ca diferenta e minimala. Ascult muzica buna.

Eu la Iasi-Bucuresti mers suuper tare si agresiv castig 15-25 min dar dupa sunt obosit. 

57 minutes ago, sskkaa said:

Sa faci un drum de Italia cu 110kmh pe autostrada din prisma range-ului... asta mi se pare masochism.

E aici fix un exemplu facut de un roman de al nostru, l-am mai pus si in trecut dar nu mai gasesc postare, e tot pe threadul asta.

 

 

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.