Jump to content

Recommended Posts

Repet, nu zice nimeni sa rupi masina sau sa mergi ca animalu, super tare sau super agresiv.

E vorba de a merge in limitele legale, ca pana la urma asta e ideea autostrazii, sa te poti deplasa repede pe distante mari 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, sskkaa said:

Da nu zice nimeni sa rupi masina in doua 😄 inteleg poate un stil de mers mai relaxat pe un DN sau European, dar la 110kmh pe autostrada imediat te imping TIRurile din spate vorba aia 🤣

Pana in 150kmh pe tempomat n-am primit niciodata amenda de viteza in toata Europa ( in afara de zonele unde sunt limite de viteza sub 130kmh bineinteles )

Nu ma pasioneaza prea tare disputa intre fani ICE is electrice, dar imi oti preciza si mie unde te imping tir-uri de la spate la 110 km/h, atata timp cat sunt limitate in marea majoritate la 90 km/h?

Cat despre faptul ca nu ai fost amendat la 150 km/h, pe autostrazi, eu cred ca tine de noroc si faptul ca ai rulat destul de rar, uite, incearca in Italia, unde se masoara viteza medie, Franta, unde s-a umplut de radare mobile , Belgia si Olanda, .., si exemplele pot continua...

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, sskkaa said:

Da nu zice nimeni sa rupi masina in doua 😄 inteleg poate un stil de mers mai relaxat pe un DN sau European, dar la 110kmh pe autostrada imediat te imping TIRurile din spate vorba aia 🤣

Acuma asa in gluma:

93km/h e viteza de deplasare fara a te ajunge tirurile din spate si fara sa fi nevoit sa depasesti altele 😅

Cand "am descoperit" viteza magica chiar eram surprins de cat de exact e tempomatul tirurilor. 

Cu EV ai timp sa cunosti "fineturi" dinastea 🙂 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Eugen B said:

Nu ma pasioneaza prea tare disputa intre fani ICE is electrice, dar imi oti preciza si mie unde te imping tir-uri de la spate la 110 km/h, atata timp cat sunt limitate in marea majoritate la 90 km/h?

Cat despre faptul ca nu ai fost amendat la 150 km/h, pe autostrazi, eu cred ca tine de noroc si faptul ca ai rulat destul de rar, uite, incearca in Italia, unde se masoara viteza medie, Franta, unde s-a umplut de radare mobile , Belgia si Olanda, .., si exemplele pot continua...

Mai sunt si TIRuri care nu merg cu 90... cu limitatoarele scoase... iar faza cu impinsul de la spate era o gluma, dar mai trebuie citit si printre randuri 🙂

Am specificat clar PANA IN 150KMH, adica te adaptezi la limitele de viteza + marja legala peste care oricum nu te amendeaza nimeni. Stai linistit ca nu trebuie sa mergi pana in Franta/Belgia sau Olanda, e suficienta Austria unde e plin de camere fixe si de politisti in civil pe autostrazi. Pur si simplu asa merge toata lumea, 140-150kmh, si nu are nimeni treaba cu tine.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sskkaa said:

 

Am specificat clar PANA IN 150KMH, adica te adaptezi la limitele de viteza + marja legala peste care oricum nu te amendeaza nimeni. Stai linistit ca nu trebuie sa mergi pana in Franta/Belgia sau Olanda, e suficienta Austria unde e plin de camere fixe si de politisti in civil pe autostrazi. Pur si simplu asa merge toata lumea, 140-150kmh, si nu are nimeni treaba cu tine.

bineinteles.

eu cand trec granita merg pe cruise la 140kmh, reali 137-138 la masina mea si nu am probleme.

nu e nici abuz, nici balcanism, nici marlanie.

masinile astea leviteaza la 140, nu e ca si cum suprasoliciti vreo ceva. nu solictiti nici masina, nici soferul, nici infrastructura, nici pasagerii, nici participantii la trafic, nici politia, nici nimic.

as merge cu 110 doar daca nu as avea benzina in rezervor si ar dura o ora/doua sa ii fac plinul. ca atunci tot ce castig mergand conform infrastructurii (ca de aia e autostrada si nu un simplu DN), pierd la benzinarie. simplu.

orice alta justificare e ridicola si e o neasumare a realitatii. si de asta mergea pe autostrada si tesla aia cu 100 pe care o injuram in clipul meu de ieri 

Edited by edit
  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Vreau si eu o skoda de asta :))).

UIitati cum sta treaba in Norvegia, unde este frig: 

EVs At 93.9% Share In Norway — Record High

Quote

January saw plugin EVs at 93.9% share in Norway, a new record high. All non-BEV powertrains faced higher taxes from January 1st, and saw a hangover in sales, following December’s pull forward. Overall auto volume was subdued, at 5,122 units, well below seasonal norms. January’s best seller was the Tesla Model Y.

January saw combined EVs at 93.9% share in Norway, comprising a record 92.1% full electrics (BEVs), and just 1.8% plugin hybrids (PHEVs). These compare with YoY figures of 76.3%, with 66.5% BEV, and 9.8% PHEV.

image.png.fc3ef46eb887d7fe2a08abe748546ef1.png

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, mgi said:

Am mai spus prin alt topic: când mergeam mai des la Sofia am făcut niște teste. Un drum tras tare și alt drum mers liniștit. Diferența de timp n-a fost atât de mare cât sa merite efortul. Asa ca de atunci merg relaxat la drum, nu ca la raliu. 

Severin-Bucuresti, 350 km parca, noaptea drum de 4 ore minim zic eu. 
 

2 ore și 50 minute cu 3 km înainte de ieșirea din București până la intrare în Severin.

 

Nu m am grăbit, a se înțelege.. am fost cu soția și ea ma limitează, am mers mai tare, fiind noaptea. 
 

Nu am depășit limita de 50 km/h peste limita maxim admisă. 
 

Deci dacă e să te grăbești, poți scuti un timp bun, cu cat e distanța mai mare. 
 

Nu sunt adeptul și nu îmi place ideea “ mă grăbesc să ajung și merg tare” , NU!

Însă,

Merg tare cat îmi permite drumul, pentru ca îmi place să conduc mai tare, nu scârțâie roțile în curbe, nu depășesc în curbe, dar merg mai tare ca majoritatea.

 

Severin-Timișoara noaptea 2 ore și 10 minute (220 km). 
 

Precizez, a nu se depăși cu 50km/h peste limita admisă.

In tinerețe sau când mai mergeam singur ( rar se mai întâmplă), mergeam și mai tare, însă cu vârsta, sesizezi riscuri.. mai pierzi un carnet și e nasol fără el… etc. 
 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, WIN60 said:

Severin-Bucuresti, 350 km parca, noaptea drum de 4 ore minim zic eu. 
 

2 ore și 50 minute cu 3 km înainte de ieșirea din București până la intrare în Severin.

 

Nu m am grăbit, a se înțelege.. am fost cu soția și ea ma limitează, am mers mai tare, fiind noaptea. 
 

Nu am depășit limita de 50 km/h peste limita maxim admisă. 
 

Deci dacă e să te grăbești, poți scuti un timp bun, cu cat e distanța mai mare. 
 

Nu sunt adeptul și nu îmi place ideea “ mă grăbesc să ajung și merg tare” , NU!

Însă,

Merg tare cat îmi permite drumul, pentru ca îmi place să conduc mai tare, nu scârțâie roțile în curbe, nu depășesc în curbe, dar merg mai tare ca majoritatea.

 

Severin-Timișoara noaptea 2 ore și 10 minute (220 km). 
 

Precizez, a nu se depăși cu 50km/h peste limita admisă.

In tinerețe sau când mai mergeam singur ( rar se mai întâmplă), mergeam și mai tare, însă cu vârsta, sesizezi riscuri.. mai pierzi un carnet și e nasol fără el… etc. 
 

E DN drumul ala sau autostrada ?

Eu mai parcurg Iasi-Buc, unde sunt 391 km, niciodata nu am reusit sa scot mai putin de 4:50-5 ore. 

Pe google maps arata 5 ore 32 de min acum cand e liber si noapte.

40% din drum e cu o banda, plin de sate, te mai trezesti cu cate un om pe mijlocul strazii noaptea, e jale prin partiile astea 😄 . 

Am patit odata:  ora 1 noaptea si el  traversa strada cu bicicleta fara vesta, fara lumina, fara nimic, noroc de faruri ca erau bune si l-am evitat la limita.

 

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

Mda:))..Ideea este ca nu e o lauda, dar am dat niște exemple concrete ca sa infirm faptul ca dacă te grăbești nu scutești cine știe ce.. 

 

Scutesti insa nu merită riscul, vorbim de grabă.

 

Probabil când te grăbești, faci niște greșeli, când merg tare nu prea am ce greșeli sa fac ca nu risc absolut nimic pentru ca nu ma grabesc, doar sa nu apară un câine sau ceva în fața mea.. atâta tot. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Lasand gluma la o parte, este anormal sa nu intelegi in 2024 ca singura solutie este mers atent, legal si prudent. Iar viteza pe ce infrastructura avem, doar daca suntem inconstienti. Sper sa nu o faca nimeni din cei de aici!

Mai nou nefasta, trebuie eu sa o calmez, nu ea pe mine. 🤣 

Link to comment
Share on other sites

poate am imbatranit dar nu mai gasesc nici un fun in a merge mai mult de 150 pe autostrada , mai repede ma entuziasmeaza o depasire facuta din scurt cand masina are suficienta putere decat sa merg asa spre decolare, rar momente cand sar de 170 , poate daca sunt impins si nu am loc in dreapta 

  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

@Alex3245, cum calculezi timpul ala, din fata casei/blocului in Iasi pana la destinatia finala din Bucuresti? Sau de la iesirea din Iasi pana la intrarea in Bucuresti?

pt ca daca calculezi  ca in prima varianta, ai vreo 45 de min de trafic urban in orasele de plecare si sosire

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, WIN60 said:

Scutesti insa nu merită riscul, vorbim de grabă.

 

Pai despre asta e vorba. Tu ai scutit acolo o ora si in schimb ai riscat permanent o amenda, plus cine stie cate situatii cu risc de trafic. In plus, nu poti s-o tii asa 8-10 ore, pentru ca obosesti si riscul de greseli creste foarte mult. Deci la un drum mai lung, diferenta de timp n-o sa fie proportionala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, eu nu mă grăbesc.. așa merg, acum cu un bebe clar nu o să mai merg așa și mă bucur ca am un motiv foarte bun de a mă limita, însă în alte situații, nu pot să merg “incet”, efectiv casc și mă ia somnul într un mare hal, probabil m am obișnuit intr un ritm activ la volan. 

 

Amenda nu intră în discuție, nu ma sperie, doar carnetul. 
Riscul mare este să nu vină un cretin pe contrasens în vreo curbă sau vreun animal sau orice risc de trafic după cum spui, dar asta se poate întâmpla cam la orice viteză, clar riscul crește cu cat viteza e mai mare. 
Intr una din nopțile alea Severin-Timisoara, la 140 km/h m am trezit pe drum drept cu un cauciuc rupt de camion pe mijlocul benzii ( era ridicat pe vertical), nici n am apucat sa frânez, doar am evitat scurt din volan, dacă aveam mașina pe contrasens dădeam sigur în el, dar asta se întâmplă și la 100 km/h. 
 

Nu Nu e vb de BMW ca doar așa merg de când am carnet cu orice mașină. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, WIN60 said:

 

 

Nu Nu e vb de BMW ca doar așa merg de când am carnet cu orice mașină. 

Da,asa am si eu pe unu, mers tare,figuri…acum vreo 20 de ani a rupt un stalp de beton ,pe la otopeni ,i a zburat motorul la vreo 300 m in curtea unei unitati militare,si s au trezit amandoi pe bancheta din spate,avea un volvo pe atunci.

tin minte ca a avut o suvita de par alb cativa ani,de la spaima,acum are vreo 50 si nu mai trece de suta,depaseste rar,chiar ma enerveaza cand plec undeva cu el.🤪

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edit said:

@Alex3245, cum calculezi timpul ala, din fata casei/blocului in Iasi pana la destinatia finala din Bucuresti? Sau de la iesirea din Iasi pana la intrarea in Bucuresti?

pt ca daca calculezi  ca in prima varianta, ai vreo 45 de min de trafic urban in orasele de plecare si sosire

Clar, mereu am calculat de la mine de acasa, pana in destiantia din Bucuresti. Dar am pus aseara la ora 11 noaptea, cand ambele orase sunt goale.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, wolf20 said:

Da,asa am si eu pe unu, mers tare,figuri…acum vreo 20 de ani a rupt un stalp de beton ,pe la otopeni ,i a zburat motorul la vreo 300 m in curtea unei unitati militare,si s au trezit amandoi pe bancheta din spate,avea un volvo pe atunci.

tin minte ca a avut o suvita de par alb cativa ani,de la spaima,acum are vreo 50 si nu mai trece de suta,depaseste rar,chiar ma enerveaza cand plec undeva cu el.🤪

Da, nu s figuri, pur și simplu e un stil de mers. Nu dau flashuri, nu pune nimeni frâna din cauza mea, nici pe aceeași bandă, nici pe contrasens. 
 

Riscuri sunt, însă întotdeauna am încercat să limitez riscurile doar la viteză, nu și la depășiri sau la anumite porțiuni de drum care implică riscuri de accident.

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.