Jump to content

Tremurat usor la relanti 530i


Recommended Posts

Salut, 

de cateva zile observ ca masina manifesta un usor tremurat la relanti (nu conteaza daca e in D, N sau P). E un tremurat scurt ce se manifesta aleatoriu, cam o data la 5-10 secunde, si dureaza maxim 1-2 secunde. Uneori e vizibil si in turometru, pentru ca oscileaza usor.

Am pus testerul si nu este prezenta sau stocata nicio eroare.

Coincidenta face ca in urma cu o luna am facut revizia completa la reprezentanta, inclusiv schimbul de bujii. E posibil ca cei de la service sa fi montat o bujie gresit sau sa fie uzata? Nu ar fi trebuit sa dea o eroare, totusi?

Am garantie la ea cu BMW Premium Selection, dar nu as vrea sa o duc in reprezentanta pana nu am o banuiala de la ce ar fi, mai ales ca nu da nicio eroare.

Vreo idee, ceva? Merci mult

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Bujie cu ceramica fisurata? 
bujie nestransa? 
Imediat după revizie ti a făcut? 
nu da neaparat eroare. 
 

Daca nu s bujiile poate sa fie vreun injector, senzor presiune combustibil.. sau multe altele :)).  

 

Trebuie dusa si verificat mult la ea. 
 

Poate fi benzina? Face după alimentare? 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, WIN60 said:

Bujie cu ceramica fisurata? 
bujie nestransa? 
Imediat după revizie ti a făcut? 
nu da neaparat eroare. 
 

Daca nu s bujiile poate sa fie vreun injector, senzor presiune combustibil.. sau multe altele :)).  

 

Trebuie dusa si verificat mult la ea. 
 

Poate fi benzina? Face după alimentare? 

Revizia am facut-o pe 13 decembrie, iar tremuratul l-am observat prima data sambata pe 6 ianuarie. Tot sambata pe 6 ianuarie am facut plinul de la Petrom cu Benzina 95. Dar pana acum nu am mai avut problema cu Petrom, deci slabe sanse sa fie benzina cred.

4 minutes ago, Mircea-Si said:

Daca ai garantie nu-ti mai bate capul. Reclama problema si gata.

Am mai dus-o cu alta problema (remote control missing) si pt nu avea nicio eroare mi-au tinut-o 3 zile in service degeaba, nu si-au dat seama ce problema are. Era de fapt bateria de la cheie de vina. Trebuie sa le dau macar un indiciu :)).

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Benzina este de vina, am avut 3 mașini cu benzina de la PETROM din Deva :)), același peco :)). 

Trebuie sa înțelegeți ca problema benzinei poate sa apara doar o singura data la același peco de unde ați băgat toată viața. 
 

Nu înseamnă ca daca 10 ani ai băgat la aceeași stație sau aceeași firma a fost ok si asa o sa fie întotdeauna. 

Pot sa aibă o perioada de câteva zile sau mai mult, cu probleme la combustibil si atunci toți care bagă.. suferă. 
 

N am mai băgat combustibil varianta ieftină de 7 ani de când am E60. 
Iti recomand sa l bagi pe cel scump, aia cu “ e mai uscat, e mai prost “ e greșita. 
E mai bun cu siguranța, nu înseamnă ca nu pot sa apara probleme si la ala, dar riscul e mai mic. 

 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, WIN60 said:

Benzina este de vina, am avut 3 mașini cu benzina de la PETROM din Deva :)), același peco :)). 

Trebuie sa înțelegeți ca problema benzinei poate sa apara doar o singura data la același peco de unde ați băgat toată viața. 
 

Nu înseamnă ca daca 10 ani ai băgat la aceeași stație sau aceeași firma a fost ok si asa o sa fie întotdeauna. 

Pot sa aibă o perioada de câteva zile sau mai mult, cu probleme la combustibil si atunci toți care bagă.. suferă. 
 

N am mai băgat combustibil varianta ieftină de 7 ani de când am E60. 
Iti recomand sa l bagi pe cel scump, aia cu “ e mai uscat, e mai prost “ e greșita. 
E mai bun cu siguranța, nu înseamnă ca nu pot sa apara probleme si la ala, dar riscul e mai mic

Sa speram, o sa pun benzina buna peste (acum mai are cam 3 sferturi de rezervor), si sa vedem cum se comporta. Probabil insa ca pana se arde toata benzina veche, nu am cum sa aflu...

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, claudiu1892 said:

Sa speram, o sa pun benzina buna peste (acum mai are cam 3 sferturi de rezervor), si sa vedem cum se comporta. Probabil insa ca pana se arde toata benzina veche, nu am cum sa aflu...

Am pus de la MOL - EVO Plus 100 acum, au mai intrat vreo 25L, si nu mai face. Nu am apucat sa merg mult, dar nu se mai simte nimic la relanti. Nu vreau sa ma bucur degeaba, asa ca inainte sa dau verdictul final, o sa mai merg maine cu ea prin oras, am de facut niste drumuri.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, claudiu1892 said:

Am mai dus-o cu alta problema (remote control missing) si pt nu avea nicio eroare mi-au tinut-o 3 zile in service degeaba, nu si-au dat seama ce problema are. Era de fapt bateria de la cheie de vina. Trebuie sa le dau macar un indiciu :)).

Si unde ai fost cu problema asta de a durat trei zile, sa vada de fapt bateria de la cheie ? 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, claudiu1892 said:

Am pus de la MOL - EVO Plus 100 acum, au mai intrat vreo 25L, si nu mai face. Nu am apucat sa merg mult, dar nu se mai simte nimic la relanti. Nu vreau sa ma bucur degeaba, asa ca inainte sa dau verdictul final, o sa mai merg maine cu ea prin oras, am de facut niste drumuri.

Multumesc!

Ok, revin dupa ce azi am facut vreo 60km prin Bucuresti, in trafic infernal. Nu a mai reaparut acel tremurat, si masina merge foarte rotund. Probabil acei 25L de EvoPlus 100 au contat in refacerea unui echilibru octanic. Invatare de minte cu benzina 95...

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mgi said:

Motoarele astea sunt destul de pretentioase la benzina. Iar la noi benzina de 95 cine stie ce cifra octanica are de fapt..

Daca benzina e de 95 asta inseamna ca, cifra octanica este de 95 si etanol are in proportie de 10%. Documentat. 😜

Cifra octanica 97 la "benzina de 97"  are maxim 5% etanol si e E5.

 

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu ce inseamna, in mod teoretic. Eu vorbeam de practica, totusi. Ceva e mai prost la combustibilul de la noi, comparativ cu cel din vest. Ori cifra octanica/cetanica nu e tot aia, ori aditivii sunt mai prosti. Eu nu pun benzina de 95 nici la motocicleta, care are un motor mai putin pretentios.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Din pacate, dupa ce 2 saptamani nu s-a mai manifestat, ieri seara a reaparut.

In timp ce eram la semafor, la relanti am simtit din nou un tremurat scurt si a oscilat turometrul. Apoi nu a mai facut. 
Probabil ca nu e de la benzina, desi inca mai am benzina de 95 in ea.

Se poate oare sa fie de la pompa de apa? Desi nu vad cum ar influenta. Cum am zis intr-un alt topic, am pompa de apa defecta si vineri merg s-o inlocuiesc pe garantie.

 

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.