Jump to content

320d F30 - A luat foc in mers!!!


georgepgs1

Recommended Posts

Salut! Mai este cineva pe grup caruia ia luat foc masina? 

in cazul meu un 320d 2017.12 a luat foc pe autostrada si acum as vrea sa vad de unde a plecat problema si cine trebuie sa plateasca pentru fapta intamplata, masina nu avea nici o eroare in bord, serviceuri la zi, fara improvizatii. Pana au venit pompierii a ars in totalitate si nu aveam casco.

20230213_190204.jpg

20230213_184928.jpg

20230213_190228.jpg

20230213_184626.jpg

  • Surprised 1
  • Pufai. 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgepgs1 said:

Salut! Mai este cineva pe grup caruia ia luat foc masina? 

in cazul meu un 320d 2017.12 a luat foc pe autostrada si acum as vrea sa vad de unde a plecat problema si cine trebuie sa plateasca pentru fapta intamplata, masina nu avea nici o eroare in bord, serviceuri la zi, fara improvizatii. Pana au venit pompierii a ars in totalitate si nu aveam casco.

20230213_190204.jpg

20230213_184928.jpg

20230213_190228.jpg

20230213_184626.jpg

Problema a plecat de la EGR. Asa mai fac ele, iau foc, problema des intalnita F-uri. 
Ai avut rechemare in service si nu te-ai prezentat ?

Link to comment
Share on other sites

1. bine ca ai scapat....doar cu o paguba materiala...banii se fac....

2. cati km avea ?

3. egr ?

4. filtru particule in ce stare era ? regenerari ? infundat ?

5. galeria de admisie in ce stare era ? (avea depuneri, nu avea ?)

6. repet...bine ca sunt doar pagube materiale.

Link to comment
Share on other sites

nu o sa te despagubeasca nimeni. de asta la orice masina mai de doamne ajuta este exclus sa nu ai casco.

eu am avut G30 20d, masina noua si de 2 ori a trebuit a fi schimbat racitorul de gaze de la EGR...e boala grea asta la motorizarile de 2 litri.

pe la 75.000km si apoi pe la 95.000

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Ce mai conteaza acum , bine ca sunt ok, avand in vedere ca masina nu e foarte veche si daca are serviceurile facute poate are noroc si primeste ceva despagubire de la BMW.  Pe de alta parte daca a primit mesaj de recall si acolo se spune sa nu mai mergi cu masina e destul de dificil sa mai recupereze ceva.

Link to comment
Share on other sites

Porcaria de galerie admisie din plastic a luat foc de la egr . Daca completai antigel , problema a fost răcitorul . Daca nu completai antigel , problema a fost electrovalva egr care a ținut egr deschis în permanenta .

Mizeria de electrovalva ,când se strica partea mecanica ,nu da nicio eroare .Pur și simplu tine egr deschis în permanenta ,cat de tare poate să tragă vacuum-ul de el .

Am patit-o și eu ,am avut o mare gaura in admisie ,din cauza electrovalvei . Din fericire ,am avut noroc și nu a luat foc .

Îmi pare rău pentru ce ai pățit ...

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca vei recupera nimic, doar daca ai înregistrată comanda de campanie egr la dealerul unde ai fost si daca cumva nu ai semnat ceva care îți spune sa nu mai Mergi cu mașina.

 

Chiar si asa nu vei lua nimic fără sa i dai in judecată, ca e dealer ca e Bmw, nu cont. 

Link to comment
Share on other sites

Cum spuneau colegii,bine ca ai scapat teafar.De aia mi-e frica de masinile de generatie noua,pt. ca zici ca sint facute special sa te omoare.Nu spune nimeni sa le faca tancuri ca cele de generatie veche,dar las-o naibii nici asa sa iei foc pe drum...Dumnezeule.Inseamna ca a ascazut drastic calitatea pieselor si a fiabilitatii masinilor,iar bmw-ul nu mai e deloc ce a fost candva.Sint multi cu F-uri care iau foc de la racitorul de gaze.Mereu am spus ca bmw E60 este chiar ULTIMUL bmw facut cu simt de raspundere si in mintile lui.

Astea de generatie mai noua efectiv ti-e frica sa te mai urci in ele cand vezi ce se intampla.Chiar voiam sa achizitionez un bmw F10,dar m-a pus serios pe ganduri...cred ca o sa zic pas...

  • De acord! 2
  • Haha 1
  • Downvote 1
  • Facepalm 2
Link to comment
Share on other sites

Imi pare tare rau pentru intamplare si asa cum spun colegii, cred ca este mai bine sa iei direct legatura cu un avocat, sansele de a recupera ceva pe cale amiabila tinzand catre zero.

Spun asta deoarece saptamana trecuta mi-am facut si eu timp sa duc masina la verificare tot pe aceasta campanie tehnica. Am dus-o dimineata la 9, am luat-o dupa amiaza la 14. Au verificat-o, mi-au dat la inlocuit racitorul si au spus, citez "racitorul si egr-ul tau au mai fost schimbate in 2020 in cadrul campaniei tehnice anterioare, nu ai depuneri, nu ai pierderi de antigel, totul a iesit ok in cadrul verificarii insa vom schimba racitorul deoarece cel vechi a fost declarat neconform din punct de vedere al calitatii, cel nou fiind varianta mult imbunatatita. Poti merge cu masina deoarece nu avem baza tehnica pentru a impune o declaratie pe propria raspundere dar daca se intampla ceva intre timp, service-ul nu-si asuma nicio raspundere."

Acum...naiba stie cat de fondate sunt cele de mai sus, mie asta mi-au zis. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Godini said:

Porcaria de galerie admisie din plastic a luat foc de la egr . Daca completai antigel , problema a fost racitorul . Daca nu completai antigel , problema a fost electrovalva egr care a tinut egr deschis in permanenta .

Mizeria de electrovalva ,când se strica partea mecanică ,nu da nicio eroare .Pur și simplu tine egr deschis în permanentă ,cat de tare poate să tragă vacuum-ul de el .

Am patit-o și eu ,am avut o mare gaura in admisie ,din cauza electrovalvei . Din fericire ,am avut noroc și nu a luat foc .

Îmi pare rău pentru ce ai pățit ...

In urma cu o sapt i.am completat antigelul...

7 hours ago, WIN60 said:

Vai vai… ce ghinion, bine ca voi sunteți bine. 
 

Ti a dat cineva de la Bmw sa semnezi ceva cum ca nu ar trebui sa mai mergi cu mașina sau ceva de genul pana la înlocuirea egr ului? 

Nu am semnat nimic nici macar verbal nu mi.au zis...

4 hours ago, ingineru' said:

De cate ori ai completat cu antigel ?

Cand ai completat prima data ?

Bine ca nu a fost mai rau…

Am completat antigel o singura data de la schimb cam 1 l si ceva

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ghost89 said:Mereu am spus ca bmw E60 este chiar ULTIMUL bmw facut cu simt de raspundere si in mintile lui.

Astea de generatie mai noua efectiv ti-e frica sa te mai urci in ele cand vezi ce se intampla.Chiar voiam sa achizitionez un bmw F10,dar m-a pus serios pe ganduri...cred ca o sa zic pas...

Nu-ti cumpara aunt nasoale rau, G-ul e si mai nasol. Banuiesc ca ai e60 si deaia e “ultimul bmw bine facut”. As fi curios in cate fractiuni de secunda ti s-ar schimba parerea daca ai castiga maine la lotto

intre timp imbatate cu apa rece…

  • Like 5
  • De acord! 2
  • Downvote 2
  • Fara comentarii 1
Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to 320d F30 - A luat foc in mers!!!
44 minutes ago, Viper05 said:

Nu-ti cumpara aunt nasoale rau, G-ul e si mai nasol. Banuiesc ca ai e60 si deaia e “ultimul bmw bine facut”. As fi curios in cate fractiuni de secunda ti s-ar schimba parerea daca ai castiga maine la lotto

intre timp imbatate cu apa rece…

Se scrie imbata-te.Iar spre deosebire de tine si de altii ,eu nu ma imbat cu apa rece,daca il vreau chiar pot sa-l am,dar nu trebuie sa dovedesc nimic nimanui,in special pe un forum si mai ales unui anonim ca tine....

  • De acord! 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.