Jump to content

320d F30 - A luat foc in mers!!!


georgepgs1

Recommended Posts

1 minute ago, Luciosu said:

La Bimmer, ca lui i-a raspuns.

(Bforce) 🤣🤣🤣

Multumesc! Sa inteleg ca pe acest forum se vorbeste la caterinca sau discutam depre lucruri serioase si imtamplarile neplacute pe care le-am avut fiecare in felul lui si dezbatem o problema, cautam raspuns corect si eficient?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Romulus said:

Cand si cum. De obicei se vorbesc lucruri serioase, iar cine insista cu off-topic sau altele, isi ia vacanta.

Am vazut ca cineva intreba cui am raspuns, ironic dupa cum se intelege.

17 minutes ago, wolf20 said:

Pff,ce clienți are Robert...😀

Nu stiu cine suntei si nici nu doresc sa intru in polemica du dumneavoastra, a fost o parere personala pe care o sutin vis-avi de acest service BIMMER(BFORCE) si nu discriminez nici un service autorizat RAR, atunci cand au intrat in legalitate legislativ siau asumat.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, F15 said:

Am vazut ca cineva intreba cui am raspuns, ironic dupa cum se intelege.

Ironiile nu sunt neaparat impotriva regulamentului, decat daca sunt repetate aiurea, dar daca simti ca se incalca regulamentul ai doua optiuni: 

a. dai ignore la acel user
b. dai report la acel post si rezolv eu daca raportul este indreptatit.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Romulus said:

Ironiile nu sunt neaparat impotriva regulamentului, decat daca sunt repetate aiurea, dar daca simti ca se incalca regulamentul ai doua optiuni: 

a. dai ignore la acel user
b. dai report la acel post si rezolv eu daca raportul este indreptatit.

🤝

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Shep86 said:

@BMS921 E important de stiut care din cele 2 tipuri de campanie ai avut, una este de tip informare, adica reprezentanta nu initiaza nici o actiune, doar  daca se plange clientul, si cealalta campanie la case se schimba direct fara alte intrebari. 

 

Uite exemplu de la mine, eu am deschisa campania asta de informare permanent, care apare doar la ei in sistem, nu pe site-urile de interogare : 

Open
1INFO011056
Service Action in Case of CustomerComplaint (SACC): Topic "Exhaust-Gas Recirculation Cooler Bx7"
Local campaign number:-

 

Da, stiu ca sunt diferite. A mea a fost cea de mai jos si ca sa-i citez pe cei din service "racitorul si egr ul tau au mai fost schimbate in cadrul campaniei din 2020 si sunt in stare foarte buna insa le vom schimba si de aceasta data deoarece s-a ajuns la concluzia ca loturile anterioare nu corespund..." cu nu stiu ce, etc. Asta imi scrie si pe hartia de la ei...

 

Screenshot_2023-03-09-17-13-51-476_de.bmw.connected.mobile20.row-01.jpeg

Edited by BMS921
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, F15 said:

Cu mult respect fata de dumneavoastra si angajati dumneavoastra

...ce ai cu mine bre' ca io nu am facut nimic. 🙂 am incercat doar sa pun UN SENS in mintile celor care vor sa inteleaga ca ar fi bine sa mearga la recall-ul asta sau sa se intereseze singuri daca este pentru masina care o conduc. Pot sa mai incerc o data sa explic.. ce am zis.

Atat.

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost la Bavaria Tm.pt.recall legat de resoftare dde,nu mi au dat nimic la plecare,intreb baiatu zic,o hartie ceva ,zice  iti trimit pe mail.Am primit o factura interna cu care se normeaza timpii de lucru per muncitor si atat.Deci,pot sa iau foc linistit ca am fost la reprezență.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DJ Allexinno said:

Bmw te informeaza pe mai multe cai. 
 

1. Prin connected drive daca ai serviciile active.

 
2. Prin scrisoare primita acasa, asta DOAR daca ai fost la reprezentanta si ai trecut masina pe numele tau, in cazul in care masina ai cumparat-o second. De multe ori scrisorile se trimit la primul proprietar acasa, pentru ca noul proprietar nu a inregistrat masina.

3. Pe mail sau telefonic (ff rar), deasemenea doar daca ai inregistrat masina pe numele tau in baza lor de date.

Masina e luata de la Bavaria, e pe firma, dar firma sunt eu, au si nr meu de telefon de la restul programarilor pentru revizii, Connected Drive este activ, pentru ca recall-ul pentru update-ul de software din 2022 a venit direct pe masina. Nu e ca si cum masina era la mana cincea din Germania si nu aveau cum sa dea de mine..

Fie oamenii sunt neglijenti, fie nu exista o procedura clara care sa ceara informarea tuturor clientilor la aparitia unui recall.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Tarabostes said:

Masina e luata de la Bavaria, e pe firma, dar firma sunt eu, au si nr meu de telefon de la restul programarilor pentru revizii, Connected Drive este activ, pentru ca recall-ul pentru update-ul de software din 2022 a venit direct pe masina. Nu e ca si cum masina era la mana cincea din Germania si nu aveau cum sa dea de mine..

Fie oamenii sunt neglijenti, fie nu exista o procedura clara care sa ceara informarea tuturor clientilor la aparitia unui recall.

 

 

 

 

Te inteleg perfect. In cazul tau, clar e vorba de neglijenta ori lipsa de interes din partea angajatilor din reprezentanta. Acum, depinde daca aveai rechemare ori info cum s-a explicat mai sus, cand se schimba doar atunci cand clientul sesizeaza o problema.

Eu am enumerat pur si simplu modalitatile prin care ei te contacteaza din cazuri pe care le cunosc. La F10 m-a contactat fostul proprietar din Germania ca a primit scrisoare pt recall. Cumparasem masina de doar o luna de la el si nu apucasem sa ajung la reprezentanta cu ea ca sa o bag in sistem. Era clar ca nu aveam de unde sa stiu ca are recall decat daca cautam. Ulterior, am vandut masina, actualul proprietar nu o inregostrase pe numele lui si tot mie mi-a aparut in aplicatie ca am recall din nou pe racitor. L-am contactat pe noul proprietar si l-am sfatuit sa mearga la reprezentanta. 
Ideea este ca in cazuri de gen, daca iti ia foc masina, in instanta banuiesc ca BMW se poate spala pe maini in ideea ca ei au comunicat catre proprietarul din baza de date despre recall si ca nu e vina lor ca la noul proprietar nu a ajuns informatia.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bimmer90f30 said:

...ce ai cu mine bre' ca io nu am facut nimic. 🙂 am incercat doar sa pun UN SENS in mintile celor care vor sa inteleaga ca ar fi bine sa mearga la recall-ul asta sau sa se intereseze singuri daca este pentru masina care o conduc. Pot sa mai incerc o data sa explic.. ce am zis.

Atat.

Dar eu nu am facut nici-o afirmatie sespre recall-ul despre care faceti referinta, am crezut ca daca folositi pseudonimul servce-ului sunteti reprezentant, angajat, etc. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, F15 said:

Cand incepi un proces, trebuiesc elimina toate suspiciunile, eu am foarte multe probe impotriva celor de la BMW, din cauza asta trebuiesc chemati toti in instanta. Procesul nu este de despagubire. ci de o expertiza judiciara pentru a se stabili cauza exacta a incendiului altfel te lupti degeaba in instanta. Sunt multe aspecte de discutat din caza asta mar bucura daca am merge mai multi impotriva lor.

Eu am facut expertiza si mi au spus ca de la egr a luat foc masina, astept sa imi trimita dosarul cu toate probele si ma duc la reprezentanta cu el, daca nu rezolv nimic asa o sa ma duc si eu in instanta ! 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, georgepgs1 said:

Eu am facut expertiza si mi au spus ca de la egr a luat foc masina, astept sa imi trimita dosarul cu toate probele si ma duc la reprezentanta cu el, daca nu rezolv nimic asa o sa ma duc si eu in instanta ! 

Nu vrei sa fim mai multi intrun proces, sansele sunt mai mari. Eu am evitat sa fac expertiza individual, astept sa propuna i stanta acest lucru.

6 minutes ago, F15 said:

Nu vrei sa fim mai multi intrun proces, sansele sunt mai mari. Eu am evitat sa fac expertiza individual, astept sa propuna i stanta acest lucru.

Am discutat cu mai multi experti si mi-au comunicat sa consult un avocat si dupa aceia sa iau o hotarare.

Ar fi ok daca discutam in privat si la tel. Sunt foarte multe aspecte de discutat.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Tarabostes said:

Masina e luata de la Bavaria, e pe firma, dar firma sunt eu, au si nr meu de telefon de la restul programarilor pentru revizii, Connected Drive este activ, pentru ca recall-ul pentru update-ul de software din 2022 a venit direct pe masina. Nu e ca si cum masina era la mana cincea din Germania si nu aveau cum sa dea de mine..

Fie oamenii sunt neglijenti, fie nu exista o procedura clara care sa ceara informarea tuturor clientilor la aparitia unui recall.

 

 

 

 

Salut! Chemarea se face pe aplicatie tel. sau primesti un mesaj la masina si exsista si posibilitatea sa nu te cheme nimeni daca nu te informezi. Seria la f15 al meu a fost intrdus in baza lor de rechemare dupa ce a luat foc, am sunat la Bavaria mi-au comincat sa merg cu masina acolo pentru schimbare EGR RACITOR DE GAZE(RADIATOR) si can le-am spus ca a ars 90% nu stiau ce sa zica.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, F15 said:

Dar eu nu am facut nici-o afirmatie sespre recall-ul despre care faceti referinta, am crezut ca daca folositi pseudonimul servce-ului sunteti reprezentant, angajat, etc. 

..daca asa te ghidezi in a presupune lucruir despre altii, sa stii ca sunt destui membri (nu aici) pe alte forumuri cu nickname-ul asta..

Tocmai pentru ca are "radacini verbale" de la marca in discutie.

Sunt un liber-cugetator si indreptator de lucruri atat cat ma duce logica.

37 minutes ago, F15 said:

Salut! Chemarea se face pe aplicatie tel. sau primesti un mesaj la masina si exsista si posibilitatea sa nu te cheme nimeni daca nu te informezi. Seria la f15 al meu a fost intrdus in baza lor de rechemare dupa ce a luat foc, am sunat la Bavaria mi-au comincat sa merg cu masina acolo pentru schimbare EGR RACITOR DE GAZE(RADIATOR) si can le-am spus ca a ars 90% nu stiau ce sa zica.

daca spuneai de la inceput (ce am accentuat deasupra) de ce vrei sa ii dai in judecata cu inversunare, intelegea toata lumea..

Cred ca o sa dureze acel proces cu ei ca nu se lasa usor; nu ca tu nu ai dreptate; chiar iti dorim succes!

Ce au facut si fac e o crasa lipsa de control asupra a ceea ce este foarte periculos pentru viata - UN INCENDIU !!!

E clar o greseala de proiectare. Sunt aproape sigur ca daca racitorul la un E90 se sparge si ii curge antigel in admisie NU IA FOC! 

Sunt atatea BMWuri vechi la care se pierde antigelul pe admisie si iese ca fum pe teava de esapament. Sunt videouri puse de mecanici din astia DIY cu simptome cu tot.. 

 

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Cu aceeasi problema ma confrunt si eu, G30 2018 525D. Am avut rechemare pentru update de soft care sa previna "arderea localizata sau incedierea vehiculului" iar la un drum mai lung a luat foc in mers, fara nici o avertizare, mesaj sau orice altceva care sa te atentioneze..in concesinta masina a ars 60-70%. La 2 zile de la incident, pe seria de sasiu a masinii a aparut o alta rechemare pentru schimbare racitor de gaze. Voi cum ati procedat, care este demersul? 

masina 2.jpeg

Edited by WOASRY
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sunt azi cateva articole in diverse site-uri de stiri despre un autoturism care a luat foc la statia de taxare de la Fetesti. Din fotografie - ma uit in principal la grila radiatorului, pare a fi (din nou) un BMW. Are cineva mai multe informatii privind modelul si cauza?

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/o-masina-a-luat-foc-la-statia-de-taxare-de-la-fetesti-2450143

https://www.stiripesurse.ro/foto-clipe-de-groaza-la-statia-de-taxare-de-la-fetesti-o-masina-a-luat-foc_3015643.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.