Jump to content

BMW 435d xDrive F36 Gran Coupe


marianxb

Recommended Posts

Masina noua a iesit din productie, urmeaza sa se livreze la inceput de ianuarie. Pretul scade la 22.000 EUR, si sunt dispus si sa negociez.

Daca nu se vinde la "oferta" in urmatoarele saptamani, o sa cresc si pretul, ca poate sa mai stea in garaj cateva luni pana vine persoana potrivita.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, alex230ro said:

Bafta la vanzare dar slabe sanse, toti asteapta  Ianuarie sa platesti tu impozitul pe 2024 🙂 .Sau o sa vina sa "negocieze" tare gen 20k acum 

 

8 minutes ago, minu94 said:

Doamne, e incredibil de mic pretul pt ce masina e sincer. Pune-o la vanzare si pe mobile.de, cred ca o sa ai mai mult succes acolo...

Multumesc amandurora.

S-ar putea ca aia 500 euro din impozit sa se regaseasca in "noul pret" din 2024; renunt la Casco (ca asta e vreo 100 si ceva de euro pe luna) si o tin in garaj pana vine persoana potrivita.

Ce ma surprinde e ca momentan nu am nicio oferta, nici macar aia 20k. 😄 In conditiile in care am avut promovarea maxima luna trecuta pe OLX, iar pe Autovit anuntul zilei luna in curs. Are spre 3500 vizualizari in total in 3 luni si vreo 20 salvari la favorite (si am scazut pretul constant, de vreo 4-5 ori pana acum). Nu m-as fi gandit ca nu o dau in cateva luni, acum si pretul e mai jos decat media. Si e o masina foarte intretinuta, cu km relativ putini pentru varsta ei si cu toate schimburile si lucrarile doar la reprezentanta.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, marianxb said:

 

Multumesc amandurora.

S-ar putea ca aia 500 euro din impozit sa se regaseasca in "noul pret" din 2024; renunt la Casco (ca asta e vreo 100 si ceva de euro pe luna) si o tin in garaj pana vine persoana potrivita.

Ce ma surprinde e ca momentan nu am nicio oferta, nici macar aia 20k. 😄 In conditiile in care am avut promovarea maxima luna trecuta pe OLX, iar pe Autovit anuntul zilei luna in curs. Are spre 3500 vizualizari in total in 3 luni si vreo 20 salvari la favorite (si am scazut pretul constant, de vreo 4-5 ori pana acum). Nu m-as fi gandit ca nu o dau in cateva luni, acum si pretul e mai jos decat media. Si e o masina foarte intretinuta, cu km relativ putini pentru varsta ei si cu toate schimburile si lucrarile doar la reprezentanta.

 

 

Nu mai te grăbi, așteaptă sa treacă anul și pui în Ianuarie la un preț mai mare și vezi ce se mai întâmplă . Posibil sa ai o surpriza plăcută .

Link to comment
Share on other sites

Părerea mea e ca că o mașină cu motor mic se vinde în 3-4 luni, îți trebuie minim 6 luni sa vinzi o mașină de 3l și asta la un preț bun. Și eu am motor de 3l și cam la concluzia asta am ajuns eu. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, marianxb said:

i si vreo 20 salvari la favorite (si am scazut pretul constant, de vreo 4-5 ori pana acum). Nu m-as fi gandit ca nu o dau in cateva luni, acum si pretul e mai jos deca

e normal , mai ales avand in vedere perioada , eu am vandut masina fix in 8 luni si 3l  hibrid , 100 lei impozit  la primul client serios in 10 min ,  salvarile si vizionarile de pe autovit nu inseamna nimic , si eu am salvate cateva masini , le urmaresc de placere si orientativ . In 8 luni am primit 10 telefoane si am avut 3 vizionari , primele 2 doar niste copilasi pusi pe plimbare si negociere , ma rog unul venise cu nevasta-sa ca sa para mai serios 😄 (in genere nu-mi plac astia care vin multi la vizionare ). Important e sa existe anuntul la vanzare  ca sa fie disponibila , poti incerca si 3 luni de Olx gratuit daca vrei sa iei o pauza de autovit , mai ales perioada de inceput de an . Cert este ca la o anumita suma nu iti vine oricine si sunt cerinte specifice ,clar nu se mai aventureaza multi la motoare 3 l si acum cauta toti economie undeva , orice masina are clientul ei intr-un final .  La seria 6 la fel cam 7 luni , am avut un singur client  care a si cumparat-o , in rest doar telefoane de samsari si diversi combinatori , aici omul a vrut specific  piele alba , modelul de jante pe care il aveam , faruri led i-a placut intretinerea , evident a ajutat  topicul de mentenanta de pe bmwclub , care dpmdv este cea mai buna carte a masinii , pt ca de multe ori doar un istoric in o reprezentanta bmw nu inseamna mare lucru.

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord in mare cu ce spuneti.

As fi preferat sa nu ma prinda ianuarie 2024 cu doua masini, dar asta este; e mai mult o chestie de comoditate, nu de bani, imi asum impozitul inca un an si alte mici cheltuieli, dar mai problematic e ca am un singur loc de parcare subteran 🥲, va trebui sa gasesc o solutie pentru 2-3 luni, pana se da.

Piata ori e blocata, ori se cauta masini la extreme (fie chilipiruri, fie masini noi), pentru ca nu am primit niciun telefon sau mesaj (exclud schimb) in peste 3 luni, cu atatea vizualizari. Asteptarea era ca o masina sa se dea in 2-3 luni, daca pretul e corect. Orice masina are segmentul ei de cumparatori.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, marianxb said:

Sunt de acord in mare cu ce spuneti.

As fi preferat sa nu ma prinda ianuarie 2024 cu doua masini, dar asta este; e mai mult o chestie de comoditate, nu de bani, imi asum impozitul inca un an si alte mici cheltuieli, dar mai problematic e ca am un singur loc de parcare subteran 🥲, va trebui sa gasesc o solutie pentru 2-3 luni, pana se da.

Piata ori e blocata, ori se cauta masini la extreme (fie chilipiruri, fie masini noi), pentru ca nu am primit niciun telefon sau mesaj (exclud schimb) in peste 3 luni, cu atatea vizualizari. Asteptarea era ca o masina sa se dea in 2-3 luni, daca pretul e corect. Orice masina are segmentul ei de cumparatori.

Poate reusesti sa gasesti pe langa tine pe cineva care inchiriaza un loc de parcare subteran, eu asa am mai facut cand ma mai mutam intr-un loc. Gaseam pe OLX

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, marianxb said:

Piata ori e blocata, ori se cauta masini la extreme (fie chilipiruri, fie masini noi), pentru ca nu am primit niciun telefon sau mesaj (exclud schimb) in peste 3 luni, cu atatea vizualizari.

On 12/18/2023 at 7:03 PM, alex230ro said:

Bafta la vanzare dar slabe sanse, toti asteapta  Ianuarie sa platesti tu impozitul pe 2024 🙂 .Sau o sa vina sa "negocieze" tare gen 20k acum 

@marianxb Cred ca este un context dificil si ma tem ca directia nu este deloc favorabila. Piata auto second-hand a trecut recent printr-o perioada atipica, in pandemie si imediat dupa aceea, cand preturile masinilor rulate au crescut enorm - impotriva tendintei uzuale. De vina au fost, in principal, dificultatile producatorilor intr-un moment cand anumite componente nu erau disponibile. Legea cerere-oferta a functionat (ca de obicei) si a dus, brusc si neasteptat, la un El Dorado al vanzarii de masini second-hand.

Ma astept insa ca acum si in viitorul imediat sa se intample ceea ce analistii financiari denumesc "corectie". Adica, o scadere accelerata a preturilor masinilor second-hand, pana aproape de revenirea in matca specifica lor.

Este posibil ca ceea ce @alex230ro si altii au spus mai sus, anume ca potentialli cumparatori sa astepte momentul psihologic reprezentat de trecerea in anul nou, sa aibe sens. Eu sunt insa putin sceptic. Ponderea acestui factor psihologic in pretul de vanzare, desi exista, este redusa si proportionala cu impozitul in sine - pe care orice cumparator in cunostinta de cauza il cunoaste.

Experienta mi-a demonstrat ca o masina valoreaza pe piata second-hand exact atat cat cel mai avid cumparator este dispus sa plateasca pe ea. Inteleg ca este la vanzare de trei luni si ca anuntul nu a creat niciun sales lead cu un bun potential. Concluzia, desi trista si poate brutala, este clara: nimeni nu este dispus sa plateasca pretul solicitat.  Sau, cu alte cuvinte, este prea scumpa pentru ceea ce suporta piata in acest moment.

Chiar daca pretul solicitat este aparent inferior valorii de "bun simt" al masinii, nu conteaza. Aceasta este realitatea de piata. Posibil sa fie doar un context de moment si, candva in viitorul apropiat, sa apara cumparatorul mult asteptat. Posibil, dar, in lumina observatiilor de mai sus, improbabil. Si mai este o problema: cu cat astepti mai mult, cu atat masina imbatraneste si, in plus, te supune la noi cheltuieli. 

Nici varianta vanzarii in strainatate nu este neaparat o solutie. Orice masina care a fost rulata in România are, in strainatate, o valoare sensibil mai redusa decat pretul tipic de piata specific acelui model - motivele sunt bine cunoscute.

Pe scurt, ai trei directii:

  • reduci pretul pana ajungi la pragul in care incep sa apara potentiali cumparatori seriosi;
  • astepti in continuare o schimbare in tendinta pietei, dar trebuie sa fii pregatit pentru un risc destul de probabil: sa ajungi sa o vinzi mai ieftin intr-un viitor indepartat decat in viitorul imediat;
  • renunti sa o mai vinzi si ii dai un alta utilitate (ex: o pastrezi in familie), daca intr-adevar are sens pentru tine un astfel de scenariu. 

Succes.

Edited by FiveThreeFive
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

@FiveThreeFive De acord, am scris si eu acum cateva saptamani de piata SH si de situatia speciala din ultimii ani. Dar corectia poate sa vina in 2-3 luni, sau in 9-12. Sunt niste indicatori, se poate estima, dar nimeni nu poate prezice cu exactitate. Si ma indoiesc ca toti care-si cauta masina de ceva timp iau asta in calcul. Mai degraba bugetul e o problema.

Nu in ultimul rand, pretul e facut de piata, si acum la masina in cauza e sub medie. Sub pretul masinilor de samsari. 18-19k euro mi-a oferit APAN pentru buy-back, in vara. O sa solicit din nou sa vad cat imi ofera acum, doar de curiozitate. Realitatea e ca nu tin atat de mult la 1-2k euro, de asta sunt dispus sa negociez. Masina noua e M440i, nu am ce face cu doua masini cu motor de 3l in familie, deci trebuie sa plece in urmatoarele saptamani/luni.

@alex230ro Din nou, o sa repet ce am spus si in trecut, tine de masina, de varsta, km, de cum a fost intretinuta, servisata, si de alte variabile. Nu-mi place etichetarea. Poti gasi probleme si la "cea mai perfecta" motorizare, la fel cum si cea mai problematica poate sa functioneze perfect in anumite cazuri. Fara toate datele si variabilele in spate, e doar o parere.

Link to comment
Share on other sites

Sunt milioane de masini la vanzare, Fiecare masina are cumparatorul ei. Eu, cand am vandut 325xi-ul, nu primeam decat like-uri, telefoane canci. 

Pana a aparut cel care-si dorea de mic o astfel de masina. 

Doua persoane au fost interesate si m-au sunat, cumparatorul si un tip care ar fi luat-o din nostalgie. Probabil ca alte prioritati l-au facut sa nu o cumpere. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Succes!

Eu nu cred ca e vorba doar de piata la pamant, ci la clientii romani, in general. Majoritatea masinilor vandute de pe OLX/ Autovit sunt in 6-8.000 de eur. Ce e peste 20k, are de obicei alt tip de client. 

Am avut M235, F44, la vanzare, cred ca vreo 9 luni, in total, fara promovare, pentru ca nu era o graba sa vand masina, doar ca nu prea o foloseam, pentru ca am masina de la munca. Am primit tot felul de "schimburi", ultimul fiind daca schimb cu stoc de vin (dap, stoc de vin). Masina in garantie, cu undeva la 17-18 mii de km, pret de lista aprox 70k eur. Am avut vreo 2 pustani care eu venit, multi cu mesaje, 25 de mii acu, pana am ajuns la 37k eur pret (de la 42k. 

Pana la urma, am primit un telefon de la un tip, dupa ce crescusem pretul la 40k, mi-a zis ca vine sa vada masina, a venit si a si luat-o.

Romanii i-au masini ieftine de pe OLX (nu toti evident), iar cei care vor masini, cu motoare mari sau cu un pret putin mai mare, cauta cai verzi pe pereti, prin Germania, condusa de o batranica, pana la piata.

 

 

  • Like 2
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc. Constientizez ca masina e intr-o nisa in momentul de fata si ca am o piata destul de restransa. Asta deoarece are 7 ani jumate, ~150k km (relativ putini raportat la varsta), motor de 3l si costa peste 20k euro. E o combinatie care nu ma avantajeaza, desi e o masina foarte ingrijita, cu istoric full la reprezentanta, care la cum se prezinta acum va merge fara probleme si costuri neasteptate pana dupa 200k km.

Ca sa fiu sincer, nu gasesc nici eu tipologia persoanei care ar cumpara-o, pentru ca multi pustani care viseaza la motoare mari si cp vor merge pe 2l, iar cei care vor motorizarea probabil se vor uita la ceva mai nou. Poate doar un fan al motorizarii cu un buget fix pentru vreun proiect sau vreun pustan care a primit banii de la parinti si se aventureaza fara sa tina cont de costurile de rulare si de mentenanta ale unei masini de genul - desi nu te obliga nimeni sa ii faci Casco si sa mergi doar la reprezentanta pentru lucrari, dar tot ai de platit un RCA si un impozit peste medie.

  • Like 2
  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pretul scade la 21.000 EUR negociabil.

M440i e deja in tara de cateva zile, la Braila, saptamana viitoare ajunge in Bucuresti si intra in posesia mea 🤩 sper sa ii gasesc o noua casa si F36-ului, cat mai rapid. Pretul e deja cam sub al oricarei alte masini asemanatoare de pe piata... 🙃

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, marianxb said:

M440i e deja in tara de cateva zile, la Braila, saptamana viitoare ajunge in Bucuresti si intra in posesia mea 🤩 sper sa ii gasesc o noua casa si F36-ului, cat mai rapid. Pretul e deja cam sub al oricarei alte masini asemanatoare de pe piata... 🙃

Abia astept sa ni-l arati.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.