Jump to content

B48 320i F30 consum oras


Csiki

Recommended Posts

Salutare.

V-aș ruga tare mult pe cei care aveți BMW F30 320i cu motor B48 să îmi spuneți ce consumuri reușiți să scoateți în oraș. Prin oraș mă refer la o utilizare predominant urbană, cu trafic aglomerat, semafoare, opriri și porniri dese, precum și drumuri mai scurte.

Credeți că, dacă mașina este condusă în mod Eco (strict in oras) s-ar putea obține consumuri mai bune? 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, bimmer90f30 said:

De ce iti bati capul si nu treci pe o electrica?

Pe ECO poti sa faci mai mult rau motorului decat bine din punct de vedere a uzurii?

No si oricum, cat consuma un b48 in full oras, pe mod Comfort, de ex? 
tot vorbim avioane, in loc sa primesc un raspuns la ce am intrebat

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Csiki said:

No si oricum, cat consuma un b48 in full oras, pe mod Comfort, de ex? 
tot vorbim avioane, in loc sa primesc un raspuns la ce am intrebat

Eu zic un range intre 10%-14% in trafic aglomerat ca Bucuresti. Mai degraba ia-ti un e care imbina si economia si bmw 🙂 

Edited by throw
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Csiki said:

No si oricum, cat consuma un b48 in full oras, pe mod Comfort, de ex? 
tot vorbim avioane, in loc sa primesc un raspuns la ce am intrebat

Deci tu deschizi topuc in care parese ca te plangi de consum.. si tot tu intrebi cat consuma un B48 in modul comfort? 🤯

..Care e ideea din topic? 

Poate trebuie sa mai lucrezi la intrebari, adica sa le pui corect ca sa primesti raspunsul potrivit.

Eu, doar ti-am sugwrat ceva iar tu parese ca vii cu parul dupa mine..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Viper05 said:

nu stiam, ce se intampla pe ECO ce nu se intampla pe alte moduri?

Daca nu stiai, poti afla de aici.

Iar daca inca mai ai intrebari contra raspunsuri tot in acel video le gaseti numai ca trebuie sa gandesti un pic mai mult..

In principiu in alte moduri se consuma mai multa benzina ca sa nu apara prea curand depuneri pe valve.. pe langa alte lucruri care le prejudiciaza modul ECO.

..Am uitat sa iti spun, daca ma contrazici il contrazici pe tip  😁si ca atare in viitoarele raspunsuri iti indic exact momentul din clip ca sa te lamuresc. Explica prea frumos ca sa nu inteleaga oricine e preocupat de idee..

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Csiki said:

Am corolla hibrid 1.8, consum de 4.5, dar e plictisitor.. vreau benzina turbo, dar nici sa nu mi consume 14l in oras.. fac 1000-1200 km / luna doar in oras

B48 as zice ca va lua dublu . Nu poți sa le ai pe toate . Sau ia Corolla cu motorul de 2.0 e ceva mai rapida dacă nu mă înșel.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Csiki said:

Am corolla hibrid 1.8, consum de 4.5, dar e plictisitor.. vreau benzina turbo, dar nici sa nu mi consume 14l in oras.. fac 1000-1200 km / luna doar in oras

Benzina turbo nu o sa scoata 4.5 ca la un hibrid. 

Sub 7-8 la suta nu o sa vezi, asta la drum intins;.. in oras? 🤣 Vrei fun dar nu stii ca, costa?

Link to comment
Share on other sites

@bimmer90f30eu am intrebat serios si ma trimiti la un video pe youtube de 21 . am crezut ca e ceva palpabil 

2 hours ago, bimmer90f30 said:

Benzina turbo nu o sa scoata 4.5 ca la un hibrid. 

Sub 7-8 la suta nu o sa vezi, asta la drum intins;.. in oras? 🤣 Vrei fun dar nu stii ca, costa?

cu acelasi motor am facut consum de 5.2, deci se poate

Link to comment
Share on other sites

On 6/20/2026 at 9:16 PM, Csiki said:

Salutare.

V-aș ruga tare mult pe cei care aveți BMW F30 320i cu motor B48 să îmi spuneți ce consumuri reușiți să scoateți în oraș. Prin oraș mă refer la o utilizare predominant urbană, cu trafic aglomerat, semafoare, opriri și porniri dese, precum și drumuri mai scurte.

Credeți că, dacă mașina este condusă în mod Eco (strict in oras) s-ar putea obține consumuri mai bune? 


330i stage 1 RWD in bucuresti in functie de trafic scot intre 10 si 25. 25 am vazut cel mai mult, in trafic bara la bara in nord ( facut 2 ore de la victoriei pana la baneasa cu ac blana). Daca prinzi zone unde se merge mai ok in jur de 15. Depinde si cat de mult stai si cat mergi, cat de cald e afara. Ac ul rupe la consum in oras. 

Pe partea cealalta sunt multumit ca in afara consuma cat un 2.0d cu jumate din cai, deci acolo nu am ce comenta. 
 

Link to comment
Share on other sites

Nu știu cum scot unii consum de 5 cu B48 🤣, probabil merg mai mult cu o cărămidă sub pedală. 

B48 cu soft, ia 11-12 în oraș (Iași) și undeva la 9 in afară, mult peste ce visează unii cu 5%. Si 9% la un mers normal și cu depășiri și cu mers regulamentar în localități, etc. 

Nu imi imaginez cum ar putea să scoată consumuri atât de mici , probabil in Eco , cu cruise control și mers constant la aceeași viteză sute de km. 

Încă nu s-a inventat ceva fun care să consume 4, dar să fie și fun cu acest consum.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, HitmaNLive said:

Nu știu cum scot unii consum de 5 cu B48 🤣, probabil merg mai mult cu o cărămidă sub pedală. 

 

am spus ca e posibil nu am spus ca e norma. bineinteles mers la consum

al meu pe autostrada mers normal, adica accelerari calumea cand e liber etc, ia breo 6.5, la un mers putin mai atent coboara la 6, 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, HitmaNLive said:

Nu știu cum scot unii consum de 5 cu B48 🤣, probabil merg mai mult cu o cărămidă sub pedală. 

B48 cu soft, ia 11-12 în oraș (Iași) și undeva la 9 in afară, mult peste ce visează unii cu 5%. Si 9% la un mers normal și cu depășiri și cu mers regulamentar în localități, etc. 

Nu imi imaginez cum ar putea să scoată consumuri atât de mici , probabil in Eco , cu cruise control și mers constant la aceeași viteză sute de km. 

Încă nu s-a inventat ceva fun care să consume 4, dar să fie și fun cu acest consum.

Depinde mult de talpa ,stil de condus. La un moment dat cu B58 am avut 6.5 sau 7 , masina condusa de sotie legal pe DN1 🙂  noapte practic trafic zero .Asa as zice ca in teorie un B48 in conditii similare ar scoate 6 sau mai putin . Daca vrea cineva consum decent si sa mearga tare sa ia electrica/plug in, mai ales daca face multi km in oras unde pentru orice termic uzura e mai mare.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bimmer90f30 said:

M-ai taie...

Fac naveta zilnic pe dn1, buc ploiesti si retur. Mers pilot cu 100, asta e consumu https://imgur.com/tjJBApk . 

La drum lung daca mergi relativ legal, e in jur de 7. Daca dai in ea... nu te mai uiti la consum.  Pentru mine care fac naveta zilnica de aproape 200km se simte mersu asta la consum. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, xJohn said:

Fac naveta zilnic pe dn1, buc ploiesti si retur. Mers pilot cu 100, asta e consumu https://imgur.com/tjJBApk . 

La drum lung daca mergi relativ legal, e in jur de 7. Daca dai in ea... nu te mai uiti la consum.  Pentru mine care fac naveta zilnica de aproape 200km se simte mersu asta la consum. 

..Pai un diesel afara din oras sta la 4.5/100 si poate chiar mai putin.

Nu poti sa compari..

Si cat de cat poti sa si dai in diesel si tot nu ajungi la 7/100.

my two pence 😜👍

 

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.