Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Oameni buni am si eu o problema!Pe bune acum astia de la castrol au tot schimbat gama de uleiuri! eu nu mai inteleg nimic!pana acum era tws-ul care era recomandat pt M power si era super bun pt cei ce vroiau un ulei rezistent la turatii mari!

dar acum ce sa bag? nu am decat un 520 de 150 de cai dar totusi aral 5w40 e praf si castrol 5w40 la fel!le subtiez imediat !

cei drept ii cam dau!deci ce sa-i pun ca nu mai inteleg nimic cu schimbarea asta de gama de la castrol!

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni am si eu o problema!Pe bune acum astia de la castrol au tot schimbat gama de uleiuri! eu nu mai inteleg nimic!pana acum era tws-ul care era recomandat pt M power si era super bun pt cei ce vroiau un ulei rezistent la turatii mari!

dar acum ce sa bag? nu am decat un 520 de 150 de cai dar totusi aral 5w40 e praf si castrol 5w40 la fel!le subtiez imediat !

cei drept ii cam dau!deci ce sa-i pun ca nu mai inteleg nimic cu schimbarea asta de gama de la castrol!

 

 

mergi la Automobile Bavaria si intreaba acolo... au in general ulei BMW pentru masina ta sau cu siguranta iti poate da si Castrol pentru masina ta... imi amintesc ca si eu am mers acolo si i-am cerut ulei pentru masina mea si mi-a facut 2 oferte: o cutie pe care scria BMW si una pe care scria Castrol...

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni am si eu o problema!Pe bune acum astia de la castrol au tot schimbat gama de uleiuri! eu nu mai inteleg nimic!pana acum era tws-ul care era recomandat pt M power si era super bun pt cei ce vroiau un ulei rezistent la turatii mari!

dar acum ce sa bag? nu am decat un 520 de 150 de cai dar totusi aral 5w40 e praf si castrol 5w40 la fel!le subtiez imediat !

cei drept ii cam dau!deci ce sa-i pun ca nu mai inteleg nimic cu schimbarea asta de gama de la castrol!

 

Si eu votez pt ulei original BMW, doar ca de vreo 5 luni l-au scumpit. Oricum exista chiar 5w40 longlife, dar daca tu conduci sportiv poate "longlife" nu reprezinta stilul tau de condus :blink: si ai nevoie de ceva mai sport.

Link to comment
Share on other sites

pentru un e46 din 2000 diesel de 136 de cai cu 300000 mi d km ce sugestii aveti? acuma am pus de vreo 5000 de km ulei de la esso adika essso 5w-40w. cred ca e semisintetic. orcum mise pare ca la rece suna motoru adika dupa ce ii dau cheie parca se s\zguduie ceva in el asa tac tac tac tac. dupa care se opreste dupa cateva ture de genu asta si merge normal. ziceau astia ca se chinuie sa traga uleiu in sus. nu stiu ce sa zic. mai face uneori si cand merg si il las la relanti si franez intr-o intersectie dar mai rar. nu stiu ce ulei era inainte ca amuitat sa intreb. ce ulei ar trebui sa bag si afecteaza vascozitatea acestuia sunetele acelea?
Link to comment
Share on other sites

pentru un e46 din 2000 diesel de 136 de cai cu 300000 mi d km ce sugestii aveti? acuma am pus de vreo 5000 de km ulei de la esso adika essso 5w-40w. cred ca e semisintetic. orcum mise pare ca la rece suna motoru adika dupa ce ii dau cheie parca se s\zguduie ceva in el asa tac tac tac tac. dupa care se opreste dupa cateva ture de genu asta si merge normal. ziceau astia ca se chinuie sa traga uleiu in sus. nu stiu ce sa zic. mai face uneori si cand merg si il las la relanti si franez intr-o intersectie dar mai rar. nu stiu ce ulei era inainte ca amuitat sa intreb. ce ulei ar trebui sa bag si afecteaza vascozitatea acestuia sunetele acelea?

 

 

Intr-un BMW se baga doar ulei Castrol sau de la BMW... Orice altceva e blasfemie... recunosc ca am mai auzit si de Mobil1 dar nu as recomanda nimanui... deci, sfatul meu, 5W40 sau 5W30 de la Castrol... vezi sa fie indicativul care trebuie (am impresia ca la diesel exista un parametru suplimentar)... dupa cum am zis mai sus mergi la un service BMW si intreaba-i pe aia daca ai dubii insa per total in afara de Castrol nu recomand absolut nimic altceva...

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni am si eu o problema!Pe bune acum astia de la castrol au tot schimbat gama de uleiuri! eu nu mai inteleg nimic!pana acum era tws-ul care era recomandat pt M power si era super bun pt cei ce vroiau un ulei rezistent la turatii mari!

dar acum ce sa bag? nu am decat un 520 de 150 de cai dar totusi aral 5w40 e praf si castrol 5w40 la fel!le subtiez imediat !

cei drept ii cam dau!deci ce sa-i pun ca nu mai inteleg nimic cu schimbarea asta de gama de la castrol!

 

Si eu votez pt ulei original BMW, doar ca de vreo 5 luni l-au scumpit. Oricum exista chiar 5w40 longlife, dar daca tu conduci sportiv poate "longlife" nu reprezinta stilul tau de condus :blink: si ai nevoie de ceva mai sport.

Este un magazin pe Plevnei unde gasesti ulei BMW LL04 cu 34ron litru iar la Filaret cost 46 ron litru

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa bag Castrol Txt Softec 5w40, bmw 318 d din 2001, 150.000km. Ce ziceti, e bun tipul asta de ulei, se pot face 20000 km? :blink:

 

in mod clar o sa mai adaugi macar un litru daca vrei sa-l tii 20 000 de km... pe de alta parte te sfatuiesc sa schimbi uleiul la maxim 12000 de kilometrii... chestia aia cu 20000 e valabila intr-o tara cu aer mai curat...

 

suplimentar nu stiu sigura daca la diesel se baga acelasi ulei ca si la motoarele pe benzina... trebuie sa verifici toti indicatorii de pe cutie...

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni am si eu o problema!Pe bune acum astia de la castrol au tot schimbat gama de uleiuri! eu nu mai inteleg nimic!pana acum era tws-ul care era recomandat pt M power si era super bun pt cei ce vroiau un ulei rezistent la turatii mari!

dar acum ce sa bag? nu am decat un 520 de 150 de cai dar totusi aral 5w40 e praf si castrol 5w40 la fel!le subtiez imediat !

cei drept ii cam dau!deci ce sa-i pun ca nu mai inteleg nimic cu schimbarea asta de gama de la castrol!

 

Si eu votez pt ulei original BMW, doar ca de vreo 5 luni l-au scumpit. Oricum exista chiar 5w40 longlife, dar daca tu conduci sportiv poate "longlife" nu reprezinta stilul tau de condus :blink: si ai nevoie de ceva mai sport.

Este un magazin pe Plevnei unde gasesti ulei BMW LL04 cu 34ron litru iar la Filaret cost 46 ron litru

 

 

Deocamdata sunt pe stoc zero. Asta ca sa nu faceti pana acolo un drum de pomana prin jungla bucuresteana.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa bag Castrol Txt Softec 5w40, bmw 318 d din 2001, 150.000km. Ce ziceti, e bun tipul asta de ulei, se pot face 20000 km? :blink:

Eu n-as merge peste 6000 km cu acelasi ulei...

Unii peste juma de an, un an...2 vor vinde masina, n-au de gand sa se ingroape cu ea. La 6000 km sa schimbi uleiul full sintetic la un diesel echivaleaza cu a arunca banii pe fereastra asa de fite ca imi permit si ii castig/capat usor.

Eu am 15k aproximativ, ma pregatesc de schimb. Ulei 5w40 original am si nu mi-a mancat gram, m-am tot uitat sa completez si nu am ce. Iar proprietatile ochiometric cat ma pricep eu sint absolut ok, ar mai merge dar totusi 15k mi se pare rezonabil.

Daca vorbim de filtre, e alta discutie. Aer, motorina pot fi schimbate si intre schimburile de ulei daca esti chiar indragostit de masina.

Edited by avlad
Link to comment
Share on other sites

salut, am un e30-316i '90 si folosesc de ceva timp un ulei 10-60 castrol,...niste mecanici imi spun ca nu este tocmai ce trebuie pentru motorul meu, din motivul ca acest ulei este folosit in special pentru seriile M unde temperatura motorului este foarte ridicata....deci ce parere aveti voi ?
Link to comment
Share on other sites

e46 -320d /2000

 

am fost azi la mhs motors... si cand am intrebat ce ulei sa bag in motor am ramas tablou cand mi s'a zis de pe program BMW .. 10w40 nu stiu de care ... cum ca bmw recomanda asa datorita faptului ca la 5w40 ar produce niste depuneri ( nu stiu de ce ) ... nu stiu pe unde ...

 

ce parere aveti ... ce sa fac ... cum sa fac ???

 

Vreau sa fac primul schimb de ulei la un bmw 320d (e46) an 2002 recent achizitionat. Puteti sa-mi spuneti cati litri trebuie sa cumpar?

 

Mersi,

Ovi

5 litrii .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Voi chiar credeti ca face cineva [bMW sa zicem] niste aliaje speciale unse DOAR cu anumite tipuri de uleiuri si alte AIURELI ? :)

 

La 320D al meu din 2002, imi scrie ca e nevoie de 5,5 L ulei. Ai nevoie de 6L de 10W40 sau 5W40. Cumpara Castrol.

 

...parerea mea ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am un schimb de ulei Motul 10w40 semisintetic, asa cum scrie in manualul de E34. Nedumerirea mea este ca desi uleiul a fost adus din Franta, are pe poza cutiei 2 motociclete :blink: Eu l-am primit, dar nu prea-mi vine sa bag asa ceva in motor!

Acum am Castrol magnatec 10w40 semisintetic si mai pot merge cu uleiul actual max. 2000.

 

Ce parere aveti de Motul si cine stie ceva despre uleiul asta?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am un schimb de ulei Motul 10w40 semisintetic, asa cum scrie in manualul de E34. Nedumerirea mea este ca desi uleiul a fost adus din Franta, are pe poza cutiei 2 motociclete :blink: Eu l-am primit, dar nu prea-mi vine sa bag asa ceva in motor!

Acum am Castrol magnatec 10w40 semisintetic si mai pot merge cu uleiul actual max. 2000.

 

Ce parere aveti de Motul si cine stie ceva despre uleiul asta?

 

Multumesc.

Este pentru motociclete ,EURO2 si EURO3 este super laudat ptr motociclete.Au produse sintetice si ptr masini.(aceste lucruri am citit pe un site MOTUL)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.