Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salutare forumisti , dupa 15 pagini de cautare am ajuns la concluzia ca nu am gasit ceea ce caut asa ca am hotarat sa deschid un topic nou. Sper totusi ca adminii sa nu sanctioneze decizia mea si sa ma pot lamuri :)

 

De curand sunt proaspat posesor de e90 318d lci si sunt in cautare de cauciucuri . Dupa o noapte de search intensiv am ajuns la urmatoarele rezultate puse in ordinea preferintelor.

 

De mentionat ca literele de la sfarsit reprezinta indicii EU in urmatoarea ordine : Ind. Consum , Ind franare pe ploaie, norma fonica in decibeli db. Toate sunt pana in 400 lei si vreau set complet .

 

 

 

 

1. Michelin Primacy 3 E A 71 db (urmasul lui Primacy HP) recomandat de bmw

 

2. Goodyear Efficient Grip Performance B A 68 db

 

3. Michelin Energy Saver Grnx B A 70 db

 

4. Continental Premium Contact 5 C A 71 db

 

5.Pirreli P7 Cinturato C B 70 db

 

6.Bridgestone Re002 F C 71 db

 

 

 

Datele sunt de pe site-urile oficiale si poate mai ajuta pe altii care nu au chef si timp sa caute ca nebunul de mine :)

 

As vrea sa stiu voi de care aveti si cat sunteti de multumiti . Ca sa fiu sincer ma intereseaza cel mai mult silentiozitatea la volan si gripul .

Edited by Bigmoon
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt in dilema si ma oprisem la Michelin Energy Saver B A 70 db pana sa postezi tu aici.

Acum parca as inclina spre Goodyear Efficient Grip Performance B A 68 db care dupa datele oficiale ar fi cam la fel cu Michelin-ul, insa este cel mai silentios dintre cele expuse de tine.

Deci dupa criteriile tale ar trebui sa alegi Goodyear Efficient Grip Performance B A 68 db, ceea ce cred ca o sa aleg si eu daca sunt colegi care confirma ca ar fi cea mai buna alegere.

 

Pentru cine se pricepe mai bine, Michelin sau Goodyear?

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine, cel mai important factor in deciazia de alegere a unei anvelope este aderenta pe drum umed, nu ma uit decat la cele de clasa A sau eventual B (pentru RFT). Din lista care indeplineste aceasta cerinta, le aleg pe cele mai silentioase. Apoi, ultima filtrare, dupa pret.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer imi este cam frica sa cumpar de pe net , si ma refer strict la cauciucuri aici. Daca cumva unul din ele este cu problema sa zicem si nu se echilibreaza corect , sau are dot mai vechi mai pot trimite inapoi produsul ? Raman cu setul nepus pe masina, desi pretul pe care mi l-ai spui pare onest si bun.

 

Ati mai cumparat de pe net ? la service-urile locale sunt mai scumpe cu vreo 20 30 lei dar macar pot merge inapoi la ei nu ? Si defapt caut un echilibru intre toti indicii intr-un final .

 

As vrea totusi sa povesteasca si cei ce au deja un set pe masina si cum se comporta in fata de altele .

Edited by Bigmoon
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din experienta mea cu diverse marci de anvelope pot sa-ti zic ca: Bridgestone dupa ce-si fac uzura de 2-3 mm sunt groaznic de zgomotoase...am dat jos anvelopa de 5-6 mm Potenza pentru ca ma lua durerea de cap; Dunlop, chiar daca nu este in topul tau, mi-au placut...zgomot redus, aderenta foarte buna dar se consuma rapid; acum am conti sc5...se comporta excelent, nu fac zgomot, franeaza grozav si pe uscat si pe umed, sunt putin mai balonate ca si dunlop-ul dar nu ma deranjaza cu nimic si au si contiseal la interior. Am auzit numai de bine si de Michelin si de Pirelli dar nu am avut personal. Raman fidel Conti dupa ce am avut si Cs2 si Cs3.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din experienta mea cu diverse marci de anvelope pot sa-ti zic ca: Bridgestone dupa ce-si fac uzura de 2-3 mm sunt groaznic de zgomotoase...am dat jos anvelopa de 5-6 mm Potenza pentru ca ma lua durerea de cap; Dunlop, chiar daca nu este in topul tau, mi-au placut...zgomot redus, aderenta foarte buna dar se consuma rapid; acum am conti sc5...se comporta excelent, nu fac zgomot, franeaza grozav si pe uscat si pe umed, sunt putin mai balonate ca si dunlop-ul dar nu ma deranjaza cu nimic si au si contiseal la interior. Am auzit numai de bine si de Michelin si de Pirelli dar nu am avut personal. Raman fidel Conti dupa ce am avut si Cs2 si Cs3.

Exact asa am patit si eu cu Bridgestone, le-am dat jos cu 6mm profil(205/45/16), erau groaznice pe 206le ce il aveam(2.0 hdi si kit suspensie sport).

Michelin tin prea mult de se imbatraneste cauciucul.

Goodyear am avut Asymmetric 1, super gume.

Continental forever, am avut conti sport contact 2 si 3, atat pe 16 cat si 17. Acum folosesc conti sport contact 5 pe 18 si sunt perfecte.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut conti sc3 si am fost destul de mulțumit, zgomot redus, aderenta buna dar in 25k maxim 30k km au fost gata. Ultimele doua mașini au venit echipate cu bridgestone dar am renunțat de fiecare data rapid la ele pentru ca mi se pĂŁreau zgomotoase plus ca nu m-au impresionat cu nimic. Acum am trecut la goodyear eagle F1 asymmetric 2 si sunt plĂŁcut surprins de aderenta atat pe uscat cat si umed. Nu sunt galagioase si azi deși erau doar 7 grade in kick down nu au patinat decat foarte putin. Sa vedem cum se comporta si in timp dar deocamdata le recomand cu ĂŽncredere.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ieri am comandat 2 buc. Nexen Fera SU1 255 40 R17 si 2 buc. 225 45 R17 la un pret conveneabil pt mine Au specificatii destul de bune, profilul de rulare imi place cea ce nu inseamna nimic :)

Va intreb daca aveti pareri sau experiente referitor la modelul respectiv.

 

http://www.nexentireusa.com/tires/high-performance/n-fera-su1

 

Daca e sa ne luam dupa certificarea UE, este o anvelopa cu performante medii, chiar slabe in ceea ce priveste zgomotul. Daca totusi le-ai luat la un pret rezonabil (50-60 EUR/buc conform preturilor de pe net), ai facut o treaba buna.

 

http://content.screencast.com/users/satwien/folders/Snagit/media/1dd9071f-122c-4c08-91cf-b6094f1d4208/2015-04-05_19-35-25.png

 

...

 

Pentru cine se pricepe mai bine, Michelin sau Goodyear?

 

Michelin, fara dubii!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt multumit de cauciucurile achizitionate, am testat pe uscat in 2 grade celsius, viraje, franare, aderenta este foarte buna, zgomot de rulare deocamdata nesimnificativ. Pe umed nu am rulat deocamdata.

 

Daca e sa ne luam dupa certificarea UE, este o anvelopa cu performante medii, chiar slabe in ceea ce priveste zgomotul. Daca totusi le-ai luat la un pret rezonabil (50-60 EUR/buc conform preturilor de pe net), ai facut o treaba buna.

 

http://content.screencast.com/users/satwien/folders/Snagit/media/1dd9071f-122c-4c08-91cf-b6094f1d4208/2015-04-05_19-35-25.png

 

 

 

Michelin, fara dubii!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Trebuie sa schimb cauciucurile pe spate(BMW E90 2007) si dupa mai multe cautari mam oprit la urmatoarele modele si nu stiu ce sa aleg! Poate primesc un sfat! Mersi DUNLOP SP SPORT MAXX RT

255/35R18 94 Y 800 ron aprox dot 4814

 

http://www.anveloshop.ro/anvelope/vara/dunlop-sp-sport-maxx-rt-25535r18-94y-xl.html

 

sau

 

GOODYEAR EAGLE F1 ASYMMETRIC 2

255/35R18 94 Y 800 ron aprox dot februarie 2015

 

http://www.anveloshop.ro/anvelope/vara/goodyear-eagle-f1-asymmetric-2-25535r18-94y-xl.html

Link to comment
Share on other sites

cele mai bune gume de vara sunt michelin pilot super sport,le am si pe rs 225/40/18 cu 245/35/18 si pe bmw 245/40/19 cu 275/35/19 ,dar se tocesc foarte repede cam 35k,am avut si GY asymmetric 2 sunt si astea bune,dunlopurile sunt ff bune pe timp de iarna gen M3 sau 3D sau 4D,am avut si toyo,proxes r si s,dar era sa dau cu masina in gard pe ploaie intr o curba la viteza destul de mica, la 50km/h a derapat.dunlop ul sport maxx gt mie sincer nu mi place,parca aluneca rau la fel si bridgestone potenza re 050

 

http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=MP

 

eu de aici ma inspir si sincer nu am dat gres pina acum,,,sper sa fie de folos link ul

 

Salut! Trebuie sa schimb cauciucurile pe spate(BMW E90 2007) si dupa mai multe cautari mam oprit la urmatoarele modele si nu stiu ce sa aleg! Poate primesc un sfat! Mersi DUNLOP SP SPORT MAXX RT

255/35R18 94 Y 800 ron aprox dot 4814

 

http://www.anveloshop.ro/anvelope/vara/dunlop-sp-sport-maxx-rt-25535r18-94y-xl.html

 

sau

 

GOODYEAR EAGLE F1 ASYMMETRIC 2

255/35R18 94 Y 800 ron aprox dot februarie 2015

 

http://www.anveloshop.ro/anvelope/vara/goodyear-eagle-f1-asymmetric-2-25535r18-94y-xl.html

as alege fara sa stau pe ginduri asymmetric 2,sport maxx ul este slab rau crede ma,am avut si nu se compara cu asym 2

Edited by RTM
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare daca este cineva in domeniu. Anvelopele din poza au sens de montare interior/exterior dar nu au sens de rotatie.

Cu toate astea nu inteleg de ce profilul este facut astfel: anvelopa din stanga are profilul din exterior curbat in sus iar cea din dreapta are profilul exterior curbat in jos si oricum le intorci la fel vin curburile. In poza sunt ca si cum ar fi pe masina, in dreapta si in stanga sunt exterioarele jantelor.

 

Am vazut ca mai multe marci au profilele asa si poate ma scoate cineva din ceata de ce nu sunt ambele curburi in sus sau ambele in jos. Adica asa cum sunt facute, pe o parte apa este condusa spre spate si pe cealalta parte este condusa spre fata, vorbind doar de profilul din laterale. In poza anvelopele sunt Goodyear EfficientGrip Performance si am vazut pe internet ca este asemanator profilul la mai multe marci. Multumesc.

post-70039-0-85203600-1428419988_thumb.jpg

Edited by Valentin_
Link to comment
Share on other sites

Am comandat GY Asimetric 2 de pe anveloshop.ro , au zis ca maine ajung la mine cu dot 2015, cam scumpute dar nu ai ce sa faci, sper sa fie o alegere buna!

O sa revin cu detalii dupa cateva mii!

Edited by bugyman85
Link to comment
Share on other sites

Salut! Imi puteti da un sfat si mie ce sa aleg pt. X3 intre :

 

Dunlop SP Sport 270 225/60 R17 99H - gasite la categoria 4x4/SUV

 

si

 

Michelin PRIMACY 3 225/60 R17 99V cu protectie de janta (FSL) - care nu se afla la categoria 4x4/SUV

 

Specificatii pe ploae ar fi C pt. Dunlop si A pt. Michlelin.

Link to comment
Share on other sites

Am comandat GY Asimetric 2 de pe anveloshop.ro , au zis ca maine ajung la mine cu dot 2015, cam scumpute dar nu ai ce sa faci, sper sa fie o alegere buna!

O sa revin cu detalii dupa cateva mii!

iti pot spune ca ai ales niste anvelope ff bune,eu am fost foarte multumit ,pina sa pun pilot super sport,dar atentie ca nu tin foarte mult se tocesc destul de repede 30-35k,sunt foarte moi ca si cauciuc,apasa de curiozitate cu unghia in el sa vezi ce semn ramine(bine imprimat)pe calea de rulare si apoi apasa pe un altu la alegere,vei vedea singur diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Imi puteti da un sfat si mie ce sa aleg pt. X3 intre :

 

Dunlop SP Sport 270 225/60 R17 99H - gasite la categoria 4x4/SUV

 

si

 

Michelin PRIMACY 3 225/60 R17 99V cu protectie de janta (FSL) - care nu se afla la categoria 4x4/SUV

 

Specificatii pe ploae ar fi C pt. Dunlop si A pt. Michlelin.

arata mai bine ca si desen michelinul,parerea mea,dar banuiesc ca sunt mai scumpe

Link to comment
Share on other sites

arata mai bine ca si desen michelinul,parerea mea,dar banuiesc ca sunt mai scumpe

 

Diferenta de pret e insignifianta. Ma intreb daca Michelin e potrivita pt. X3 ... in afara de Anveloshop n-am mai gasit nicaieri sa fie trecuta la categoria 4x4. Eu nu ies in offroad. Foarte rar cate un drum neasfaltat de tara sau munte. Vad ca majoritatea care au postat pe aici sunt cu limuzine.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta de pret e insignifianta. Ma intreb daca Michelin e potrivita pt. X3 ... in afara de Anveloshop n-am mai gasit nicaieri sa fie trecuta la categoria 4x4. Eu nu ies in offroad. Foarte rar cate un drum neasfaltat de tara sau munte. Vad ca majoritatea care au postat pe aici sunt cu limuzine.

 

 

http://www.michelin.ro/anvelope/anvelope-4x4-suv#type=type_1&selectedFilter=summer&tyreSegment=2

e trecuta si la suv,,dar mers pe asfalt mai putin off,pentru drumuri de tara merge latitude

Edited by RTM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.