Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

  • 3 months later...
1 hour ago, Lospaa said:

Cum vi se pare?Inițial am zis sa iau ceva de oraș, apoi m am gândit sa  trec la benzina și sa vand f ul. Astea la Țiriac parca au toate același nr de km. Încep sa ma gândesc dacă or fi reali. 

https://www.tiriacauto.ro/auto-rulate/bmw/seria-5/bmw-seria-5-2-32232

Arata bine, km decenti, insa optionale nu prea are, inafara de distronic nu vad ceva interesant. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Asa este, am văzut ca nu are opțiuni, dar mi s a părut bună la bani, o sa ma uit și pe Germania deși îmi e mai ușor cu ei ca dau un avans și o iau, apoi vind f ul și o achit mai repede etc. 

Sincer, la mine scaunele confort și cutia automata primează, apoi lumini, sonorizare, nu ma omor după pachet m sau suspensie sport. Niște becuri mai de doamne ajuta sa vad pe unde merg ca îmbătrânesc ar fi bune😂. Fii-miu supărat fleasca ca vreau combi😬

Link to comment
Share on other sites

:))

Nici mie nu îmi place combi, dar m as gândi de 2 ori acum când am și un bebe sa n am stresul ca unde pun bagajele oricâte ar fi ele. 
Oricum faină mașina și prețul este bun zic eu. 
 

Observ o schimbare clară,

Când am luat E60, avea 7 ani și 3 luni și a costat 12.400 la 170.000 km și a fost peste media de pe piața ca și cost.

Asta văd ca are 7 ani sau 6 și ceva și costă 21.900 cu km mai buni într-adevăr, cu timpul vor tot creste sumele, devalorizarea banului și probabil tehnologia standard mai avansată pe mașini, ca nu pot să zic neapărat de calitate ca crește în acest segment. 
 

Clar nu se va găsi vreun G care să coste 12-13k în stare bună la 7-8 ani vechime. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Alooo, dar ce aveti domn'le cu masinile combi? Eu azi ridic F31-le de la proprietar. Primul lucru ii scot power reduction-ul sa-l aduc la 184 de ponei dupa care o spal si un detailing interior 😄 Nici nevasta-mea nu e fan dric, dar e mai practica pt copil. Am vandut F10-le si parca deja mi-e dor de scaunele confort.....Spor la achizitii si vanzari baieti! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@enders @Lospaa 

Cutie automata

Navigatie profesionala

Scaune incalzite si electrice

Bord full digital

Ambilight

Oglinzi rabatabile electric

De astea nu sunt sigur 

Asistent faza lunga ?

Asistenta la plecare de loc - lane assist sau unghi mort ceva pe acolo. ?

Senzori parcare  ?

Astea nu sunt dotari sau ce au :)? 

Link to comment
Share on other sites

De la Tiriac am luat eu G30. Pretul era un pic mai bun decat ce gaseam pe mobile.de. Ei cumpara de la firme mari cu reduceri importante. 

Nu cred ca stau ei sa modifice km. 

A mea a beneficiat de revizie completa si, cu toate ca am fost neincrezator, totul a fost corect. Pana acum, tot ce au afirmat a fost adevarat. Ca urmare, eu ii recomand, depinde doar de ce doreste fiecare. La noi s-a nimerit sa fie pe dorintele noastre.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, six in line said:

Alooo, dar ce aveti domn'le cu masinile combi? Eu azi ridic F31-le de la proprietar. Primul lucru ii scot power reduction-ul sa-l aduc la 184 de ponei dupa care o spal si un detailing interior 😄 Nici nevasta-mea nu e fan dric, dar e mai practica pt copil. Am vandut F10-le si parca deja mi-e dor de scaunele confort.....Spor la achizitii si vanzari baieti! 

sa vezi distractie cand iti dai seama cu cat e mai mic seria 3. la fel si eu am trecut de la f10 la g21 , si e mult mic mic, acuma ma manaca in c*r sa trec inapoi la seria 5

  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pvsilviu said:

De la Tiriac am luat eu G30. Pretul era un pic mai bun decat ce gaseam pe mobile.de. Ei cumpara de la firme mari cu reduceri importante. 

Nu cred ca stau ei sa modifice km. 

A mea a beneficiat de revizie completa si, cu toate ca am fost neincrezator, totul a fost corect. Pana acum, tot ce au afirmat a fost adevarat. Ca urmare, eu ii recomand, depinde doar de ce doreste fiecare. La noi s-a nimerit sa fie pe dorintele noastre.

Salut. Poti da mai multe detalii? La ce pret ai luat-o,km,an,cateva dotari? Si eu sunt in cautare de un g30/g31.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Viper05 said:

sa vezi distractie cand iti dai seama cu cat e mai mic seria 3. la fel si eu am trecut de la f10 la g21 , si e mult mic mic, acuma ma manaca in c*r sa trec inapoi la seria 5

Da da, este mult mai mic F31 decât F11 sau F30 vs F10. 
Ajută portbagajul ca este înalt la combi însă în interior te simți așa mai strâmtorat :))

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Shep86 said:

@enders @Lospaa 

Cutie automata

Navigatie profesionala

Scaune incalzite si electrice

Bord full digital

Ambilight

Oglinzi rabatabile electric

De astea nu sunt sigur 

Asistent faza lunga ?

Asistenta la plecare de loc - lane assist sau unghi mort ceva pe acolo. ?

Senzori parcare  ?

Astea nu sunt dotari sau ce au :)? 

Eu spuneam ca pentru mine e numai buna ca nu ma omor după pachet m, suspensie m, trapa, hud etc

Dacă am cutia automata, 2becuri sa vad drumul și un scaun ok sunt mulțumit. 

Eu chiar vreau combi, îmi place, f ul e berlina, m am saturat de berline. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Lospaa said:

Sincer, la mine scaunele confort și cutia automata primează

Mașina pare ok, însă prețul mai mic se justifica prin interiorul fără piele, nici măcar scaunele sport cu interior mixt (piele cu textil). Când am luat eu G31, pt mine a fost condiție eliminatorie. Și atunci erau câteva la vânzare cu interior textil care au stat luni  bune la vânzare. La fel și cele manuale. Acum poate e doar părerea mea dar un serie 5 parca nu e serie 5 fără piele... 

Link to comment
Share on other sites

@Lospaa si eu zic sa cauti ceva mai dotat putin, asta e absolut chel

2 hours ago, WIN60 said:

Da da, este mult mai mic F31 decât F11 sau F30 vs F10. 
Ajută portbagajul ca este înalt la combi însă în interior te simți așa mai strâmtorat :))

degeaba bagi jumate de casa in portbagaj cand dai cu genunchiul in consola 😂

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Viper05 said:

@Lospaa si eu zic sa cauti ceva mai dotat putin, asta e absolut chel

degeaba bagi jumate de casa in portbagaj cand dai cu genunchiul in consola 😂

Ma gândeam sa ma duc sa o vad, depinde și de starea mașinii, istoric etc, ca dacă o iau și ma apuc sa schimb discuri, plăcute, ulei în cutie etc mai bine mai aștept, o sa ma uit și pe Germania, oricum anul asta am zis sa trec la benzina dar nu ma grăbesc. 

Mulțumesc de sfat, o sa țin cont, inițial asa m am gândit, scaune confort musai și cutie automata. F ul e manual și cu motor de 3l,o sa fie vis la vânzare... 

Link to comment
Share on other sites

Ce vedeti voi la Tiriac cu km aproximativ la fel sunt masini care au fost pe leasing operational care au limita de km pe an si limita de km la sfarsitul contractului de leasing.In general sunt masini care nu prea exceleaza la dotari comparativ cu una de pe Germania de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 3/6/2024 at 10:36 AM, tzucul said:

[...] masini care nu prea exceleaza la dotari comparativ cu una de pe Germania de exemplu.

Dotarile sunt o arma cu doua taisuri.

In general, o anumita dotare a unei masini moderne implica electronica + software. Combinatie care pe de o parte devine problematica atunci cand imbatraneste, iar pe de alta parte este predispusa sa se perimeze moral. De exemplu, cand a lansat BNW cel mai recent firmware pentru F10?

In concluzie, la o masina cumparata noua sau cvasi-noua, optiunile sunt un avantaj. Invers, o masina veche si/sau cu rulaj mare este de preferat sa fie cat mai simpla ("cheala", cum se mai zice).

A urmari cat mai multe dotari la o masina veche este o contradictie. O astfel de nasina este de regula cautata intrucat bugetul este mic. Altfel, s-ar cumpara o masina (mai) noua. Dar dotarile risca sa o faca mult mai scumpa la intretinere, ceea ce se contrazice cu ideea de buget redus.

  • De acord! 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, FiveThreeFive said:

 

A urmari cat mai multe dotari la o masina veche este o contradictie. O astfel de nasina este de regula cautata intrucat bugetul este mic. Altfel, s-ar cumpara o masina (mai) noua. Dar dotarile risca sa o faca mult mai scumpa la intretinere, ceea ce se contrazice cu ideea de buget redus.

Nu cred ca regula asta e general valabila. Vezi toți maneliștii care vând și cumpăra mașini obosite, cu "5 butoane".. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2024 at 9:04 PM, Lospaa said:

Mie îmi pare ciudat anunțul, a pus poza cu Bavaria, pozele s la rezoluție proasta. Poate sunt eu paranoic. Parca și prețul e cam mic. 

Pai spune ca a cumparat-o de la Bavaria in 2021, probabil a salvat anuntul si pozele cand a luat-o.

Nu stiu daca pretul e mic, mie mi se pare mare pentru ce e, respectiv un Mini dedesubt. Cat sa fi fost noua?

Bugetul se apropie mult de un G20, spre care as merge mult mai linistit.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut colegii ! 
 

O vrea un prieten , se pare ca ar avea km reali , a vizionat o cineva ?

la ce sa fie atent ? , este cineva din constanta care îl poate să îl ajute cu o vizionare ? Sau cu un sfat ? 
Multumesc !

https://m.olx.ro/d/oferta/bmw-x3-x-line-tva-deductibil-led-keyless-entry-go-panoramic-lane-side-camera-IDhRnv1.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.