Jump to content

bimmer90f30

Contributors
  • Posts

    9301
  • Joined

  • Days Won

    95

bimmer90f30 last won the day on June 20

bimmer90f30 had the most liked content!

7 Followers

About bimmer90f30

Profile Information

  • Gender
    Male
  • Location
    nicht gesagt...

Previous Fields

  • Masina
    E90, F48

Recent Profile Visitors

40337 profile views

bimmer90f30's Achievements

  1. (nici eu nu sunt fan Michelin; daca sunt bune le folosesc; daca le gasesc la oferta le iau; pana in prezent mi-a iesit..) Daca tot se vorbeste despre cauciucuri pe acest topic iata o stire din SUA, Statul California. Stat care vrea sa impuna cetatenilor obligativitatea de a cumpara doar cauciucuri eficiente. Personal mi se pare o masura abuziva. Un atentat la libertatea de a alege si restrictionarea (ca atare eliminarea) altor producatori de cauciucuri, specializati pe alte segmente/domenii/arii.. de lucru/teren.. Asa decizie va atrage cresterea dramatica a preturilor la aceste tipuri de cauciucuri si eliminarea optiunilor..
  2. As pune aditivul de la BMW daca nu e cum mult mai scump. e strict pentru motorina si aia e. Eu am folosit trebuie sa recunosc destul de multa vreme, ceva ani acolo trecuti Redex, bidonul ala cu varf ascutit de puteai pune pentru 4 plinuri din el.. Am folosit Redex in combinatie, adica turnate unul dupa altul, cu Uleiul 2T fara nici o problema. Acum am ramas doar la ulei 2T.. si asa cum am zis am injectoare solenoid la E90 de peste 500k km.. cand doua a trebuit sa fie recosntruite dupa ce pe banc ei ziceau ca nu au nimic.. dar tot le-am refacut.. Am ramas numai la 2T pentru ca obserb prin lipsa depunerilor ca are efect vizibil..
  3. Prin comparatie cu Michelin Primacy care's pe piata de o carutza de ani.. la propriu, a inceput si Continental sa scoata capul la lumina? E bine, nu e rau.. Dar acum cica Michelin exceleaza la rolling reistance pentru EV.. ceea ce NU e un lucru de ignorat daca aveti EV, ca vrei autonomie cat mai indelunga. Deci Continental NXT are de lucru acum.. Si preturile la NXT sunt tot acolo ca la Michelin.. doar ca NXT sunt mai eco...
  4. Deci esti mecanic si te intrebi care sunt fiabile. Am pus Bilstein B4 set pe spate si pe fata la un E90 mai bine de 160 poate chiar 200k km in urma. Singurul care a inceput sa curga a fost un amortizor de pe spate. Daca nu ma insel e aceiasi parte care a inceput sa curga la scurt timp dupa ce am intrat in posesia masinii, pe la 250k km. De atunci am facut cu masina inca pe atat. Am avut arcuri rupte pe fata recent la E90.. dar inainte de asta la F48 s-a rupt pe fata arc cand am cumparat cum am zis tot Bilstein set. La F48 s-a rupt pe la 130k km parca. Masinile sunt conduse in Vest, trebuie spus; dar strazile NU sunt ca in plama si nu dau cu ele im gropi ca EU le repar... Probabil incep sa curga de bine ce fac masinile in ultimul timp... dupa garantie pa..
  5. Salut. Daca schimbi amortizoare si nu schimbi arcuri acestea se vor rupe oricum si platesti manopera din nou, mai ales pe fata, e mai scump. Si mai TREBUIE facuta si aliniamentul inca o data dupa operatiune. Iar arcurile nici nu sunt scumpe prin comparatie. Ma pus acum un an in fata Bilstein B4 la un F48 arcuri si amortizoare. Daca te interrseaza sa pui Bilstein iti pot pune codurile folosite de mine.
  6. Pentru ca e topicul meu ma simt indreptatit sa imi exprim umila mea parere altcumva sa NU iti recomand produsul facut de Liqui Moly pentru ca am cumparat din sursa destul de sigura cu "review"-uri "pozitive.. un alt produs al lor in acelasi recipient. Un produs menit sa dizolve depunerile de pe valve la un motor pe benzina. Produsul a fost fix frectie la picior de lemn; n-am folosit in viata mea nimic mai prost! Bine-mteles ca unde erau review-urile bune erau si celellalte proaste care spuneau ce a aflat eu ulterior.. dupa nici mai mult nici mai putin de 4 recipiente de marimea celui din link. Deci nu m-am inselat cu 1-2.. In schimb, dupa citiri indelungi pe net am gasit altceva ce se naga prin carburatie si care a reusit cat de cat sa mai dizolve din depunerile de pe valve.. Pe de alta parte cred ca cel mai bun produs din lista este cel vandut de BMW. De final te-as intreba ce urmaresti sa cureti sau sa intretii la dieselul tau; partea de injectie sau partea de gaze (admisie)..? Pentru partea de gaze te asigur ca uleiul 2T face treaba foarte buna pentru ca eu folosesc de ani de zile fara nici o problema.
  7. Nu, ca motorul stie ca vrem sa mergem mai incet si atunci se motiveaza pana nu mai are motive sa mai functioneze; ..numai noua sa nu ni se intample. ...Subturat e doar un termen idiot pentru cei mai multi, nu trebuie luat in serios. Sarcasm atasat.
  8. ..Zilele astea conteaza mai mult consumul si mersul subturat decat tratarea motorului pe benzina asa cum trebuie, in turatiile necesare!?
  9. Deci vrei sa ramanem la 2 centi!? Revenind la diesel.. acesta scoate constant (adica relativ usor) consumuri mici. In timp ce o benzinara trebuie sa fie condusa cu mult mai multa atentie pentru economie prin comparatie cu dieselul.. Bravo lor ca pot sa scoata consum mic.
  10. ..Pai un diesel afara din oras sta la 4.5/100 si poate chiar mai putin. Nu poti sa compari.. Si cat de cat poti sa si dai in diesel si tot nu ajungi la 7/100. my two pence
  11. Cred ca e mai simplu asa. Trebuie doar sa stii ce motoare vin echipate cu bi-turbo: Major BMW engines fitted with bi-turbo technology include: 1. Straight-Six Petrol Engines [1] N54: BMW's highly celebrated, first mass-produced twin-turbo petrol engine (parallel setup). Found in the E9X 335i, E82 135i, and E60 535i. S55: The high-performance engine for the M cars. Used in the F80 M3, F82 M4, and F87 M2 Competition. S58: The modern successor to the S55, featuring twin mono-scroll turbos. Found in the G80 M3, G82 M4, G87 M2, and X3 M / X4 M. [1, 2, 3, 4, 5] 2. V8 Petrol Engines [1] N63: BMW's first twin-turbo V8. Used widely across 5, 6, 7, and 8 Series, as well as the X5, X6, and X7 50i/M50i models. S63: The M-division version of the N63 (cross-bank exhaust manifolds). Powered the F10 M5, F90 M5, F12 M6, X5 M, and X6 M. S68: BMW's newest M-Performance/M twin-turbo V8. Used in the newest generation of M cars (G90 M5, G09 XM, and high-spec X5 M/X6 M). Motorul tau e acolo? BMW zice ca e normal sa consum ulei dupa ceva mii de km..
  12. Benzina turbo nu o sa scoata 4.5 ca la un hibrid. Sub 7-8 la suta nu o sa vezi, asta la drum intins;.. in oras? Vrei fun dar nu stii ca, costa?
  13. Daca nu stiai, poti afla de aici. Iar daca inca mai ai intrebari contra raspunsuri tot in acel video le gaseti numai ca trebuie sa gandesti un pic mai mult.. In principiu in alte moduri se consuma mai multa benzina ca sa nu apara prea curand depuneri pe valve.. pe langa alte lucruri care le prejudiciaza modul ECO. ..Am uitat sa iti spun, daca ma contrazici il contrazici pe tip si ca atare in viitoarele raspunsuri iti indic exact momentul din clip ca sa te lamuresc. Explica prea frumos ca sa nu inteleaga oricine e preocupat de idee..
  14. Deci tu deschizi topuc in care parese ca te plangi de consum.. si tot tu intrebi cat consuma un B48 in modul comfort? ..Care e ideea din topic? Poate trebuie sa mai lucrezi la intrebari, adica sa le pui corect ca sa primesti raspunsul potrivit. Eu, doar ti-am sugwrat ceva iar tu parese ca vii cu parul dupa mine..
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.