All Activity
- Past hour
-
azi am ajuns in Grecia cu masina, cel mai lung drum de pana acum. Masina a mers exact cum ma asteptam, nicio surpriza. Singurul lucru care m-a surprins a fost consumul, am reusit sa vad un consum normal, avand in vedere ca am avut portiuni de mers legal, portiuni de accelerari brutale pe urcare, autostrada cu 160-180, etc
-
Barb0ne joined the community
- Today
-
Lospaa started following Vand G31 530i and Ajutor achiziționare BMW
-
Ajutor achiziționare BMW
Lospaa replied to 577777's topic in Probleme tehnice si rezolvari comune mai multor modele BMW
Poate gasesti un e92 diesel, de prin 2011 , 2012 pana in 150k km. -
M am gandit sa o pun la vanzare.Este si topic masina mea daca e cineva interesat.Una peste alta am incercat sa o intretin cat mai bine iar pt tot ce am scris in anunt am facturi, istoric scris si in bord. Masina e in stare buna, am cumparat tot pentru revizia de 170k km, inclusiv bujii si valva de recirculare a gazelor.Momentan are 168k km si cam sta in parcare, merg mai mult cu masina sotiei si am si masina de servici. Parbrizul are doua ciupiruri, bara fata ar trebui vopsita.Mai prezinta unele imperfectiuni, de Bucuresti, sa zic asa.. https://www.olx.ro/d/oferta/vand-bmw-530i-252hp-IDjqVSG.html
-
Ajutor achiziționare BMW
HitmaNLive replied to 577777's topic in Probleme tehnice si rezolvari comune mai multor modele BMW
Imi e greu să cred că a picat motorul la 80000 km, nici dacă a avut doar 2 schimburi de ulei în acești km nu avea cum să cadă (oricât de prost ar fi n43); poate avea 280000 km, dacă cel ce dă km înapoi e meseriaș adevărat, nu ai cum să îți dai seama că sunt dați inapoi, decât dacă desfaci ceasurile, CAS-ul , etc. Mie mi-a cazut la puțin peste 300000 km și am ales să il reconstruiesc de la 0, de vreo 30000 km nu am mai avut nici o problemă. Câteodată trebuie să faci alegerile cele mai bune, altfel ajungi să schimbi zeci de piese in zadar. -
Teama mea e ca aflam noi de acest deznodamant, noi celor carora ne pasa. Cei care ar trebui sa chiar afle, sunt la bere pe terasa si stau relaxati si nu afla niciodata.
-
Valabil https://www.olx.ro/d/oferta/bmw-2-3xdrive-1995cmc-204cp-6hp-IDkDnXI.html?search_reason=search|organic 7400E
-
Ajutor achiziționare BMW
alex230ro replied to 577777's topic in Probleme tehnice si rezolvari comune mai multor modele BMW
N47 e ok , ma rog pe X1 nu am avut probleme cu el, distribuție , EGR un furtun răcire , Iulie vibrochen și cam atât. -
Conduce fara permis fara probleme daca e doar asa. Si in tarile cu apa calda se da inchisoare, dar mult mai grav pentru astfel de abateri. A intrat la tentativă de omor pentru intentia acompaniata de "datenplm". Stia prea bine ce face si cand ai 2 tone de metal si dai cu ele in altcineva stii foarte bine ce se poate intampla, ca ai permis de conducere, se intelege ca iti asumi. Eu am prins pe unu cu leduri montate ilegal si orbea toata soseaua. I-am dat flashuri si a tras de volan intentionat, mi-a intrat pe contrasens si am fost nevoit sa franez si sa trag dreapta brusc. Cum se numeste asta si cum vrei sa oprim comportamentele astea? Deja e numarul mult prea mare de ghertoi la volan, nu e zi sa nu observ cate unul.
-
Ajutor achiziționare BMW
paul_e88 replied to 577777's topic in Probleme tehnice si rezolvari comune mai multor modele BMW
N52 e frumos. In varianta de 2.5 poate consuma ulei, cel putin in primii ani. Variantele mai tarzii parca au remediat din probleme. Cel de 3.0 ar fi ideal, dar impozitul e problema. Plus faptul ca au fost limitate ca disponibilitate pe seriile din anii respectivi. Ce cauti sa obtii de la masina, cu ce scop o iei, ce utilizare ar trebui sa aiba? N47 a fost un motor bun, dar in 2026 e greu de justificat, avand in vedere vechimea si rulajul. -
577777 changed their profile photo
-
Unu sau doi ani fara permis, si o amenda usturatoare APLICATA, si este suficient, sa incepi sa le aplici si se mai potolesc "campionii"...
-
Bala started following Ziua si ACCIDENTUL GRAV
-
Daca facea faza aia si nu iesea accident, da, era mult insa fiind cu urmari mi se pare normal sa-l bage la tentativa de omor. Ca nu avea intentia de a o omora, ok dar pueta duce la moarte. Foarte bine + foarte bine ca dau la tv asa ceva pt a-i mai tempera pe unii ghertoi din trafic.
-
577777 started following Ajutor achiziționare BMW
-
Salutare, Scriu acest topic în speranța că nu sunt singurul în această situație. Am cumpărat anul trecut(2025) prin august un e82 2.0 benzina cu motorul n43b20a cu foarte putini km pentru varsta (undeva la 80k, verificati). Am testat mașina din toate punctele de vedere, mecanic și în ISTA, însă în motor n-am avut cum să mă bag, astfel am ajuns să fac cu ea vreo 300km după care am ținut-o în service undeva la aproape un an, abia luna trecută am reușit să o vând pentru caroserie, că motorul era dus, deși am schimbat bloc, vreo 3 vibrochene, pompă ulei, vanosuri, absolut tot ce se putea schimba am schimbat și nimic. Vreau să mai bag o fisă și să încerc cu altă mașină. Caut ceva până in 10k euro, sincer nici nu știu dacă diesel sau benzina.. pentru coduri motor ma uitam la n47t pe diesel si n52 sau n20 pe benzina. Capacitate as vrea maxim 2500cmc sa nu ma omoare statul la impozit. Orice sugestie, sfat, gând e binevenit.
-
577777 joined the community
-
Sincer, mie mi se pare foarte deplasata faza cu tentativa de omor... da o dracu... ambitios de tampit si soferul de BMW, pana la urma ala ar fi trebuit "acuzat" de prostie, viteza, depasire din dreapta, etc...
-
M-ar interesa mai mult pentru partea de alimentare/injectie/injectoare... preventiv as putea spune... sau pentru preventie...
- 26 replies
-
- intretinere
- prevenire uzura
- (and 9 more)
-
Pentru ca e topicul meu ma simt indreptatit sa imi exprim umila mea parere altcumva sa NU iti recomand produsul facut de Liqui Moly pentru ca am cumparat din sursa destul de sigura cu "review"-uri "pozitive.. un alt produs al lor in acelasi recipient. Un produs menit sa dizolve depunerile de pe valve la un motor pe benzina. Produsul a fost fix frectie la picior de lemn; n-am folosit in viata mea nimic mai prost! Bine-mteles ca unde erau review-urile bune erau si celellalte proaste care spuneau ce a aflat eu ulterior.. dupa nici mai mult nici mai putin de 4 recipiente de marimea celui din link. Deci nu m-am inselat cu 1-2.. In schimb, dupa citiri indelungi pe net am gasit altceva ce se naga prin carburatie si care a reusit cat de cat sa mai dizolve din depunerile de pe valve.. Pe de alta parte cred ca cel mai bun produs din lista este cel vandut de BMW. De final te-as intreba ce urmaresti sa cureti sau sa intretii la dieselul tau; partea de injectie sau partea de gaze (admisie)..? Pentru partea de gaze te asigur ca uleiul 2T face treaba foarte buna pentru ca eu folosesc de ani de zile fara nici o problema.
- 26 replies
-
- intretinere
- prevenire uzura
- (and 9 more)
-
E aproape imposibil sa faci asta, cel putin dpdv legal mai ales că ai categorii de conducatori auto care nu au obligativitate sa poarte centura.
-
Sunt complet de acord. La tentativa de omor nu am nimic de completat, poate ca a primit prea putin. Doar ca am mentionat asta pentru ca victima nu stie ca ranile grave sunt posibil sa fi fost complet evitate. Si da, asta nu scuza cu nimic in cazul de fata, tentativa de omor. Nici nu am sustinut asa ceva. Apropos, putea face diferenta daca era de ales dintre tentativa de omor si omor. Eu sunt de parere ca in cazul unui accident cu victime, in care nu exista nici alcool si nici intentie... Faptul ca victima nu purta centura obligatorie, trebuie sa reflecte in culpa comuna cumva. In cazul in care e intentie, nu mai discut.
-
Pai i-au dat minimul oricum si oricum o sa faca 1-2 ani maxim. Gradul de vatamare a persoanei nu prea are oricum relevanță. Daca tu tragi cu arma spre mine si eu ma feresc inseamna ca primesti pedeapsa mai mica? De ce?
-
Extrem de bun exemplu cu tentativa de omor! Bravo judecatorilor. Desi si eu as fi tinut cont ca victima nu purta centura si putea sa fie nevatamata daca o purta. Sau MUUULT mai usor ranita.
-
Da. Iti dai seama ce e in mintea babuinilor cand iti sare unu in față ca un cretin si tu in loc sa te limitezi la maxim bagat niste carne in frigider, tu te apuci sa claxonezi, flashuri si depasiri pe dreapta ca sa arati si sa te grabesti... unde? In bucuresti!? Văd ca toti prind 80 la oră acolo... nu mai e limita de 50 de mult. Si apoi ăsta de filmeaza, si mai cap de cretă, in loc sa o lase asa ca 1, poate a gresit el primul, 2, vede ca celalalt e debi, ce face, isi arata el muschii :))) Semne de inteligență precară...
-
Sincer, nici ala cu BMW-ul nu s-a lasat mai prejos... cand se intalnesc 2 prosti...
-
apocalipsa electrica Countdown to Extinction
alex230ro replied to FiveThreeFive's topic in Opinii si editoriale
Pai sunt masini de rental cel mai probabil . Ultimele 2 concedii am prins asa : Ford, Opel, Peugeot , Peugeot .Ca si mijloc de transport sunt ok .- 4082 replies
-
- 1
-
-
- electric
- electric cars
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
Corect, consecinte nu exista de nici o parte, iar politia chiar nu face nici o actiune de preventie. Partea cu radarele e pistol cu apa. Multi sunt miserupisti si nu se gandesc ca sunt o rotita mica intr-un angrenaj, iar totul se poate duce naibii in cateva momente. Problema este si la 'agresat' si la 'agresor', fara nici trimitere la cazul din bucuresti.
- Yesterday
-
Nu mai functioneaza cu trimisul inregistrarilor la politie ?
-
Topics
