Jump to content

Seria 5 G30, 2017 - 2024


deeJayOg

Recommended Posts

Pe masina anterioara am testat ambele vascozitati ( atat 0W30 cat si 5W30 ). Nu ma declar expert in uleiuri, tot ce am remarcat sunt impresii personale, referitor la sunet/zgomot etc. Dar cu ceritudine pot spune ca dupa 6-7000km cu 0W30 incepea sa consume ulei ( chiar daca dilutia cu motorina era evidenta fiind tot diesel cu DPF ), da completam pana la aprox 10k km cat faceam intre schimburi cu un 2-300ml, poate chiar mai mult daca era vara, si mai vedeam si autostrazi cu viteze mai mari. Cand am trecut la 5W30 nu am mai completat niciodata. Cu fiecare din vascozitati am facut aprox 50k km, deci cam 5 schimburi cu fiecare.

Link to comment
Share on other sites

Oricum aici nu au 0w,doar dacă faci comanda sau cumperi de pe net.

1 hour ago, sskkaa said:

Pe masina anterioara am testat ambele vascozitati ( atat 0W30 cat si 5W30 ). Nu ma declar expert in uleiuri, tot ce am remarcat sunt impresii personale, referitor la sunet/zgomot etc. Dar cu ceritudine pot spune ca dupa 6-7000km cu 0W30 incepea sa consume ulei ( chiar daca dilutia cu motorina era evidenta fiind tot diesel cu DPF ), da completam pana la aprox 10k km cat faceam intre schimburi cu un 2-300ml, poate chiar mai mult daca era vara, si mai vedeam si autostrazi cu viteze mai mari. Cand am trecut la 5W30 nu am mai completat niciodata. Cu fiecare din vascozitati am facut aprox 50k km, deci cam 5 schimburi cu fiecare.

Sa întrebi la bmw dacă au 0w30 pe stoc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare,

Am pe masina 4 Goodyear F1 Asymmetric 3 245 45 18 * XL, dot 4520.

Ieri am taiat cauciucul dreapta spate, si am cumparat acelasi model doar ca a venit dot 5022.

Anvelopele de pe masina au 5-5.5 mm, acesta are 6.8 mm masurat.

Afecteaza ceva diferenta aceasta de “carne”? Sa mai iau unul nou pe spate sa fie in sens cu asta sau nu e panica? 😄

Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2023 at 10:59 PM, Ciprian01 said:

Salutare,

Am pe masina 4 Goodyear F1 Asymmetric 3 245 45 18 * XL, dot 4520.

Ieri am taiat cauciucul dreapta spate, si am cumparat acelasi model doar ca a venit dot 5022.

Anvelopele de pe masina au 5-5.5 mm, acesta are 6.8 mm masurat.

Afecteaza ceva diferenta aceasta de “carne”? Sa mai iau unul nou pe spate sa fie in sens cu asta sau nu e panica? 😄

Daca este X-Drive e problema. Daca e tractiune spate poti merge linistit

Avand in vedere ca ai 3 gume aceeasi dimensiune banuiesc ca este doar tractiune spate deci poti sa pui guma noua linistit nu afectezi alte componente

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Ciprian01 said:

Este xDrive, toate 4 245 45 18 ca si dimensiune, doar ca 3 au 5.5 vs 6.8mm asta noua.

 

Nu-i ok, o sa strici cutia de transfer (cel mai probabil). Pune 4 cauciucuri cu uzura similara.

Link to comment
Share on other sites

Spanaaaac, tre sa iau toate cele 3 atunci, deocamdata nu am sesizat nicio diferenta.

Anvelope Vara PIRELLI Pzero PZ4 BMW 245/45 R18 100 Y XL - Anvelope.ro

Sau ce are ea acum ?

Anvelope Vara GOODYEAR Eagle F1 Asymmetric 3 BMW 245/45 R18 100 Y XL - Anvelope.ro

Eram mai incantat de Pirelli Cinturato cu care venise ea 😄 

Edited by Ciprian01
Link to comment
Share on other sites

On 6/22/2023 at 3:45 PM, Ciprian01 said:

Spanaaaac, tre sa iau toate cele 3 atunci, deocamdata nu am sesizat nicio diferenta.

Anvelope Vara PIRELLI Pzero PZ4 BMW 245/45 R18 100 Y XL - Anvelope.ro

Sau ce are ea acum ?

Anvelope Vara GOODYEAR Eagle F1 Asymmetric 3 BMW 245/45 R18 100 Y XL - Anvelope.ro

Eram mai incantat de Pirelli Cinturato cu care venise ea 😄 

Ciudat la X-drive sa ai 4 gume aceeasi dimensiune.

Si nu doar la X-drive, adica rar de tot am auzit BMW care sa aiba 4 gume in aceeasi dimensiune.

Ce masine este ? E60 F10 G30 ?

Daca este X-Drive sa stii ca sunt f sensible la orice modificare a, dimensiunii anvelopei si chiar la uzura gumelor

Link to comment
Share on other sites

Era un topic dedicat, anvelope, si daca tin bine minte, era o toleranta care se incadreaza pt xdrive, pana in 2mm sau pe acolo, nu mai retin exact. Dar daca e sub 1mm ( 0,8mm inteleg in cazul tau ) nu cred ca fie o problema. 

Poti cauta pe forum detaliile, sa te lamuresti.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...

Hmm.Asta din clip sigur nu stie sa foloseasca frana regenerativa.Daca te uiti atent la primul stop el are rosu si se duce in semafor cu frana calcata in loc sa anticipeze si sa lase masina sa franeze singura producand curent.Am postat niste poze cu bordul meu dupa aproximativ 500km din care am facut vreo 90km electrici si cand am ajuns la destinatie mai avem 30km autonomie electrica.Cand o scot de la incarcat si e full imi arata 64km autonomia dar totul tine de sofer si de cum anticipeaza urmatorul stop sau reducere a vitezei.E clar ca daca pleci tare de la semafoare si franezi doar din frana nu depasesti 50-60km autonomie doar pe curent.Una peste alta 545e e super masina din punctul meu de vedere eu chiar dorind sa achizitionez una inainte de X5.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, ma intereseaza sa achizitionez un G30, am gasit unul f bine echipat insa vad ca vine si cu trapa. Nemaiavand trapa pana acum la masini, as dori sa stiu daca incomodeaza cumva la tinuta de drum, am inteles ca vine cu ceva kg in plus, trebuie intretinuta din cand in cand si plus ca mai scoate zgomote ciudate.

Ma intereseaza in special intrucat sunt inalt (1.93 m) si as dori sa stiu daca e vreo diferenta ca si inaltime in interior fata de masinile fara trapa, nu vreau sa dau nici sa dau cu capul in plafon la prima denivelare 😄

Mersi frumos!

Link to comment
Share on other sites

e mai bine cu trapa daca esti inalt , poti sa cumperi linistit , la fel de bine nu te obliga nimeni sa o deschizi vreodata dar o sa-ti placa , mentenanta implica la cativa ani gresare cu vaselina litiu si suflarea canalelor de scurgere , atat cat ai acces  cu un furtun cu aer pe la vulcanizare .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.