Jump to content

Sfaturi achizitie BMW G31 - 530d / 540d - xDrive


sskkaa

Recommended Posts

Posibil sa iau si un Porsche sau Bugatti, dar putin probabil. Daca ma plictiseam si aveam chef de glume cautam alt forum, ca sunt destule. Nu toti dam 40-50k eur pe o masina de pe o zi pe alta... scuza ma. :)

Asa e la noi, daca n avem nimic util, constructiv de zis/adaugat forumului, dam o duma si ne culcam 🤣

Link to comment
Share on other sites

Eu as alege m40i fara sa stau pe ganduri, dieselul deja devine un pic perimat si enervant. Si asta vine de la cineva care are diesel.

Baga adblue, verifica adblue, schimba rezervor de adblue, mangaie sistemul de adblue etc

3000cc turbo L6 benzina e chiar un motor reusit si merita cumparat fara discutie, nu de alta, dar curand nu o sa mai vedem motoarele astea nici pe M-uri.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Ce butoane fizice au disparut la ID7? Cele de clima au disparut pe ID8. Am eu ID7 si am butoane fizice.

Viper05 - pentru ca nu ii place de lui, din cauza asta e o mizerie.

Ca opinie personala, intre  ID6 si  ID7, ID6 mi se pare mai intuitiv si ergonomic, dar se vede ca este mai invechit si ca ii lipsesc unele functii. Conduc des masini echipate cu ambele sisteme.

Link to comment
Share on other sites

@branevl cred ca putem depasi amiabil momentul. Daca poti veni cu informatii utile, referitoare la intrebarile mele, sunt foarte binevenite. Cat despre un moment anume al unei achizitii, si-l poate stabili fiecare pentru el cat mai bine raportat la toate implicatiile financiare si nonfinanciare. Unora nu le cresc banii-n buzunare peste noapte, si cateodata planurile mai sunt date si peste cap de alte prioritati 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, sskkaa said:

@branevl cred ca putem depasi amiabil momentul. Daca poti veni cu informatii utile, referitoare la intrebarile mele, sunt foarte binevenite. Cat despre un moment anume al unei achizitii, si-l poate stabili fiecare pentru el cat mai bine raportat la toate implicatiile financiare si nonfinanciare. Unora nu le cresc banii-n buzunare peste noapte, si cateodata planurile mai sunt date si peste cap de alte prioritati 🙂

Mai sunt utile informațiile de anul trecut? 

Astea de acum vor fi utile peste 3 ani? Eu nu cred.

Peste 15 ani poate iau și eu o electrică...să întreb de pe acum?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca , colegii vor sa spuna ca un topic deschis de un an de zile care nu a, avut o finalizare inseamna ca si-au pierdut timpul dandu-ti sfaturi deoarece azi sunt alte preturi pe piata.

Daca vei mai amana inca un an achizitia probabil ca nu te vei mai uita la G30 si va trebui redenumit topicul 🙂

Ceea ce partial cam asa este dar cum ai zis si tu fiecare isi stie ce are in ograda si pe ce bani poate pune mana.

Si eu am fost in locul tau acum 2 ani si la mine sa finalizat cu un 540i X-Drive.

Misto masina consumul putin mai mare decat la diesel dar pe partea cealalta nu te gandesti ca se infunda , injectoare , ad blue si chestii de genul asta.

Majoritatea de pe aici sunt masinisti si toti iti vor recomanda benzina deoarece este ( si aici pot confirma si personal ) foarte fiabil.

Daca faci 30k pe an probabil ca dieselul iti va aduce mai multi bani in buzunar cand tragi linie dar pe partea de fiabilitate probabil e mai slabut decat o benzina.

Legat de postarea celor de mai sus cu roata de rezerva :

La G30 daca ai webasto , in portbagaj unde este acel loc liber ai o baterie lunga cat aproape toata latimea porbagajului.

Deci roata aceea postata nu are loc acolo ( asta pt cei care vor webasto pe masina si se gandesc ca in viitor isi vor pune si o roata de rezerva )

Edited by Benilika
  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, wolf20 said:

Mai sunt utile informațiile de anul trecut? 

Astea de acum vor fi utile peste 3 ani? Eu nu cred.

Peste 15 ani poate iau și eu o electrică...să întreb de pe acum?

Intrebarile mele nu erau referitoare la pret, sau detalii volatile de la un an la altul, erau intrebari legate despre problemele si sau asemanarile intre motoare, care cred ca vor ramane aceleasi si peste 1 an sau 2... deci nu vad de ce nu ar fi utile.

Nu inteleg rezilienta si atitudinea rautacioasa, pana la urma sunt niste intrebari care pot si benefice si pot ajuta si alti colegi, sau viitori posesori, care cauta informatii similare in acest sens.

Dar ok, fiecare cum considera.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

pai raspunsurile sunt simple 

B58 a fost considerat unul dintre cele mai bune motoare ale lumii imediat dupa ce a iesit.

Daca nu ma insel acest motor este pus si pe noua Supra ( ceea ce inseamna mult )

3 litri benzina de la BMW impreuna cu, cutia ZF este una dintre cele mai bune alegeri care le poti face si pt tine si pt buzunarul tau.

Restul de dotari ce le-ai enumerat tu mai sus sunt chestii strict personale care tii le doresti tu.

Eu spre exemplu nu am cautat bancheta incalzita deoarece copii stau in scaunele lor si degeaba as cauta aceasta optiune ca nu o voi folosi. Asta nu inseamna ca tie nu iti este benefica.

Cum am zis si mai sus daca poti trai cu un consum mai mare cu 3 - 4 litri pe suta de km in oras cauta 40i

 

  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi fost sa iau G31, 100% pot spune ca ar fi fost 540i xDrive.

Dar am dorit sa fac trecerea catre o garda mai mare la sol ( sau reglabila ), si initial m-am uitat la A6 C8 Allroad, 55TDI, dar sub 55k eur fara tva greu de gasit ceva dotat si km putini. Nu am putut sa fac concesie la motorizare/dotari dorite, asa ca ofertele s-au imputinat rapid, si am ramas pana la urma pe X3 G01.

2.0i/3.0i/2.0d nu as fi luat niciodata ( nu consider ca se justifica atatia bani pentru un motor in 4 cil/2.0 ), M40i suna fain overall, dar sincer ma sperie consumul la cei 30-35k km pe an cat ii fac, plus ca tinut la viteze de autostrada "sensibile" consumul e exponential si nejustificat parerea mea, mai ales la aerodinamica mai slaba a X3-ului (pe G31 consumul e totusi mai decent, dar departe de a fi "normal"). 30d ar fi fost ok, dar diferenta de pret nu era foarte mare pana la M40d, asa ca...

there it goes...

azi am platit masina, si saptamana viitoare ar trebui sa ajunga... 08/2019, 52.000km, X3 G01 M40d, intr-o culoare mai aparte, dar care pe mine m-a cucerit instant - Sonnenstein metallic.
Voi reveni cu un topic de prezentare, sperand ca "dumele" vor ramane in domeniul trecutului 🙂 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.