Jump to content

Recommended Posts

41 minutes ago, arnx said:

Bai frate aceleasi butoane la geamuri de pe golf 4, da-o ba ca sunt nebuni.... mie unu nu-mi place deloc interiorul.

Nici mie nu prea imi place, sper ca A6-ele etron sa nu fie tras la indigo.

Alte poze aici:

image.thumb.png.b6ae9802f2cb6853cadb22fc83c95854.png

image.thumb.png.a0428a0089792736144c44d20fa3eaa9.png

Interiorul asta arata mai binisor:

image.thumb.png.5c307c9824b48d42feda6ab505f32c1c.png

Fata de carpa aia, care zici ca e cel mai ieftin material vazut de mine.

 

Macar pe partea de incarcare sta bine:

  Q6 e-tron quattro SQ6 e-tron
Horsepower 315 kW (422 hp) nominal
340 kW (456 hp) launch control
360 kW (483 hp) nominal
380 kW (510 hp) launch control
0-60 mph Acceleration Est. 5.0 secs. with launch control Est. 4.2 secs. with launch control
Top Speed 210 km/h (130 mph) 230 km/h (143 mph)
Range The standard Q6 60 e-tron quattro achieves over 300 miles of range on the EPA test cycle based on preliminary manufacturer estimates. To be announced later this year.
Charging DC Fast Charging: 270 kW HPC @ 800 volts, capable of 10-80% SOC in 21 mins.
AC Charging: 9.6kW (240V/40A)

Dar dezamagitor, nu prea ai de ce sa alegi Q6 fata de Macan sau alti competitori, mai ales ca au amanat modelul asta vreo 2 ani.

image.png

 

@bimmer90f30 nu sunt in vreun fan al lui, doar am pus ca sa se vada si celalalta parte.

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Bala said:

Groaznic interior. Doamne fereste de asa ceva

Dap, oribil de la un capat la altul. De la carpele alea de pe spatar (asta e prosop preinstalat oare?) si pana la mizeria aia de ecran fara niciun buton, ca deh, asa vrea chinezu'. Eu chiar nu inteleg ce e in capul lor de au luat-o toti in directia asta.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FiveThreeFive said:

Eu cred ca lucrurile's mai complicate decat atat, ca Cina invadea piata americana... sau care o mai fi ea. Bine, aici nu intra in calcul (ma scuzati) "unii" care cumpara eletrocare chinezesti..

Deocamdata statal Cina nu e privita bine pentru ca are prea multi dracusori in masinile lor care spioneaza vestul (vezi Huawei..) adica tot pe americani, englezi - rivalii lor ancestrali.

Asa ca de ce sa ma tem?

Mai e cineva de acord cu mine? Hai macar pe tema asta... 🤯

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, bimmer90f30 said:

Eu cred ca lucrurile's mai complicate decat atat, ca Cina invadea piata americana... sau care o mai fi ea. Bine, aici nu intra in calcul (ma scuzati) "unii" care cumpara eletrocare chinezesti..

Deocamdata statal Cina nu e privita bine pentru ca are prea multi dracusori in masinile lor care spioneaza vestul (vezi Huawei..) adica tot pe americani, englezi - rivalii lor ancestrali.

Asa ca de ce sa ma tem?

Mai e cineva de acord cu mine? Hai macar pe tema asta... 🤯

Pune tu cuvintele aici… ca le aranjam noi in ordine:)))

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edit said:

https://www.audi.de/de/brand/de/neuwagen/q6-e-tron/q6-suv-e-tron.html

 

Voi ati vazut Q6-le asta?

Pe aceeasi arhitectura ca Macan-ul electric, 800V care pare a fi viitorul.

La fel va fi si A6 etron si cred ca si Taycan facelift a migrat spre 800V. Cu siguranta asa va fi si Etron GT facelift.

Eu sper ca a6 etron sa aibe alt design interior.

Sunt curios și cum va arată noul seria 3 electric, eu vreau un sedan electric sau grand coupe care să arate bine, să aibe un range bun și să fie sub 100k euro. La break uri e mai greu, singurul break care îmi place e Taycan sport turismo, cross turismo.

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

Aș da până la 100k pe o electrică bună, adică : range, să arate bine, să fie calitativă. Un seria 3 electric nu ajunge la 100k, poate seria 5. Am zis ca bugetul meu maximum ar fi 100k, nu m-ar lăsa inima sa dau mai mult pe o mașină.


Las aici cum se conduce la id7 la o viteza medie de 157km/h și cat consuma:

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Alex3245 said:

Aș da până la 100k pe o electrică bună, adică : range, să arate bine, să fie calitativă. Un seria 3 electric nu ajunge la 100k, poate seria 5. Am zis ca bugetul meu maximum ar fi 100k, nu m-ar lăsa inima sa dau mai mult pe o mașină.


Las aici cum se conduce la id7 la o viteza medie de 157km/h și cat consuma:

 

Inteleg ca iese autonomie sub 300km. Deci mai este multa mamaliga de mancat pana la minim 500km la 160kmh doriti de mine 🙂 si incarcare 0%-100% in max 15 min.

Ce baterie are masina asta?

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, edit said:

Inteleg ca iese autonomie sub 300km. Deci mai este multa mamaliga de mancat pana la minim 500km la 160kmh doriti de mine 🙂 si incarcare 0%-100% in max 15 min.

Ce baterie are masina asta?

77 kWh daca nu ma insel, minimum 500km la 160kmh e putin departe zic eu. Si la o masina pe benzina la 160-180km/h ai un consum de 15, deci faci vreo 300-400 km

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am zis 160-180, am zis 160.

Asta e la 4 cilindri benzina, la 6 cilindri mai pui 2-3litri.

Fa tu calculul pt un rezervor decent, de minim 65litri.

Nu zic rezervor de 75 litri cum am sau de 90 cum e pe panamera.

Am un amic cu X3M competition si face 350km la tavaleala cu rezervor de 55 ltri, masina cu aerodinamica unui dulap.

15% ia X7 40i la 160kmh, cu 2.5 tone si aerodinamica unei case.

 

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Eu spre exemplu am rezervor de 55 l si mai toti care au masini noi pe benzina au 55 l, nu am vazut pana acum rezervor de 90 de litri. Dar si termincele daca le tot dai 130-180, 130-180 si tot asa ajungi sa ai consum de 15, 16 relax si la un rezervor de 55 l inseamna vreo 350 km.

Am zis 130-180 pentru ca asa facuse cel cu VW din clip.

Ai consum bun la A6 dar banuiesc ca ala e mers constant. Nu am vazut masina sa scoata sub 6, cand ai decelerari si accelerari constante. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.