Jump to content

BMW-uri hibride - ce sunt, cu ce se mananca si cum merg


mgi

Recommended Posts

1 hour ago, mgs said:

De curiozitate, cum se comporta un PHEV, folosit in regim fara incarcari? E tehnologia la nivel cu asiaticele?

Intreb pentru ca un prieten are RAV4 hibrid si mi se pare destul de "destept" tot sitemul hibrid. Pe de alta parte, impresia generala despre masina nu e chiar wow, iar tehnologia din ea mi se pare mediocra. Plus ca nu sunt fan CTV mai deloc.

Eu am un PHEV dar e de la Audi, banuiesc ca cei de la BMW au tot cam acelasi principiu.

Daca mergi fara sa incarci deloc, o sa ai consum mai mare pe benzina, cand merge in modul e-tron pe profilul de incarcat bateria, bateria se incarca la orice franare si cand iei piciorul de pe accelaratie. Dar o sa ai un consum mai mare cu siguranta. Depinde ce inseamna "cum se comporta"

 

Link to comment
Share on other sites

@alex230ro - da, e acelasi consum cu un 320i, adica pe la 6.5 - 7. Daca treci de 140 incepe sa sara si consumul destul de mult.

@mgs - mai precis, la care nivel sa fie tehnologia? Toyota are doua sisteme hibride, Honda are alt sistem, Hyundai au si ei alte doua sisteme. Nu exista bmw cu cvt, daca asta intrebi. Si de ce ti-ai lua un plug-in hibrid daca nu vrei sa-l incarci? 

Link to comment
Share on other sites

@mgi Stiu ca BMW nu are CVT, asta si spuneam, ca la asiatice ma deranjeaza CVT-ul.

Singurele 2 masini hidrib cu care am avut ocazia sa merg sunt acest RAV4 de care vorbeam mai sus si un Suzuki Swace pe care l-am avut inchirit in Germania. Evident, tinand cont ca mare parte din timp am folosit autostrazile, sistemul hibrid nu a fost utilizat la capacitate maxima. Recunosc ca nu am citit foarte mult, insa sistemul mi s-a parut identic cu ce e la Toyota. Tinand cont ca e fratele din alta mama al Corolla, m-as mira sa aiba alt sistem, dar nu ma contrazic.

Revenind la Toyota, mi s-a parut surprinzator un consum de 6% pe RAV4 la acelasi drum pe care eu am scos aproape 7% cu E90 320d. E totusi un SUV, sistem 4x4, motor 2.5 benzina, etc.

Pe de alta parte, alt prieten cu un Tiguan nou PHEV are un consum mediu de 10%, dar nu il incarca la priza niciodata (in principiu nu il intereseaza consumul - decont carburant pe firma, etc, samd, detalii irelevante). Atat consuma si Tiguanul nostru de generatie mai veche, 2.0 benzina-200cp, deci nu vad un mare avantaj.

De ce PHEV fara sa incarci? Un raspunsul simplu e ca vrei hibrid, dar BMW ofera doar varianta asta. Un PHEV are sens in momentul de fata pentru ca pretul energiei electrice este inca la un nivel mic. In momentul cresterii inevitabile a pretului, nu mai vad economia vs un full hibrid. Stiu ca nu am fost suficient de explicit in postarea de mai sus, dar asta incerc sa elucidez.

Ca sa nu intelegi gresit, inteleg utilitatea alegerii tale pentru necesitatile personale. Si evident, nu neg faptul ca in momentul de fata un PHEV satisface nevoile multor oameni.

 

Link to comment
Share on other sites

Daca stai la casa as zice ca e ok, eu iau in calcul deoarece am de facut zilnic drumuri sa duc copilul si apoi sa il iau de la scoala si in final cred ca ajung pe la 40 km pe zi si in teorie as putea merge pe baterie distanta asta apoi seara sa las masina la "priza" . Apoi mai am ceva drumuri extraurbane  in general una bucata Grecia plus ce mai fac pe acolo deci inca vreo 3k facuti pe autostrazi si DN plus odata pe luna la munte / mare , "problema " e ca mai ies pe forestiere sau mai merg pe la Vadu si nu cred ca un 330e chiar si cu xdrive e capabil sa se miste in mediile astea 2 din pacate . Mai studiez :))  

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Toyota si Suzuki au aceleasi motoare, la partea hibrida. Ba chiar vand si aceleasi masini, sunt la Suzuki Rav4 si Corolla cu alte denumiri.

Cu motorul de 2.5 n-am mers, dar am impresia ca e cel mai reusit din gama. Dar mai toate toyotele hibrid stau prost la insonorizare. Din cauza asta, motorul de 1.8 se aude ca un aspirator cand o calci. Inteleg ca modelul de acum de Prius hibrid e mai reusit totusi.

BMW are mild hibrid si plug-in. Dar n-are niciun sens sa iei plug-in daca nu-l incarci. Mai bine iei motorul echivalent doar benzina. 

@alex230ro, niciun bmw nu e facut sa mergi pe forestiere in mod regulat. Deci iti trebuie doua masini 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ceva interesant , pare ca cel putin la masina din clip avem motorul de pe 330i detunat de acolo si cresterea spectaculoasa de putere, ma rog explica si sistemul electric cum functioneaza in tandem cu motorul termic.Ma rog mi se par foarte mari valorile de fabrica mai ales ca acolo sunt WHP - puterea la roata adica pare sa fie undeva la 280-290 cai la "motor"  pe de alta parte totusi BMW cred ca declara 292 cai nu 252 cum zic ei in video.

 

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
9 minutes ago, emiliano5 said:

Salut!

Daca imi poti spune te rog, ce consum are masina in oras (urban) la diferite moduri de mers? Mersi.

 

Cui te adresezi? E un topic in care se discuta in general despre BMW hibride. Ce anume te intereseaza? Ai postat deja o asa intrebare pe un alt topic in care intrebi de consum.

Pe cel cu G20 330i, masina lui @BlshOp-VR6

Si eu am o masina hibrida. Consuma in general cum merg eu 7.1 l /100 km. 530e.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romulus said:

Cui te adresezi? E un topic in care se discuta in general despre BMW hibride. Ce anume te intereseaza? Ai postat deja o asa intrebare pe un alt topic in care intrebi de consum.

Pe cel cu G20 330i, masina lui @BlshOp-VR6

Si eu am o masina hibrida. Consuma in general cum merg eu 7.1 l /100 km. 530e.

 

Salut.

Doresc sa ma adresez celui care facuse postul ca a spus ca are F30 330e.

Ma intereseaza sa aflu motorizari economice pentru oras deoarece doresc sa achizitionez un BMW in viitor.

Mersi pentru informatii legate de masina ta!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Romulus said:

Cui te adresezi? E un topic in care se discuta in general despre BMW hibride. Ce anume te intereseaza? Ai postat deja o asa intrebare pe un alt topic in care intrebi de consum.

Pe cel cu G20 330i, masina lui @BlshOp-VR6

Si eu am o masina hibrida. Consuma in general cum merg eu 7.1 l /100 km. 530e.

 

Romulus, consumul de 7.1 este urban sau general? Cat de des o incarci?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, emiliano5 said:

Salut!

Daca imi poti spune te rog, ce consum are masina in oras (urban) la diferite moduri de mers? Mersi.

 

La hibrid consumul depinde foarte mult de cum folosești mașina și cât de des o încarci. Dacă o încarci zilnic și faci drumuri scurte poți sa ai un consum foarte mic. Dacă n-o încarci deloc, la mine consumul in oraș e comparabil cu un 320d e90. Dar nu-ți recomand sa iei una decât dacă ai unde s-o încarci acasă sau la birou. Eu acum am media 8.3 pe ultimii 500km,dar în vara am avut și 3.x dacă rețin bine. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mgi said:

La hibrid consumul depinde foarte mult de cum folosești mașina și cât de des o încarci. Dacă o încarci zilnic și faci drumuri scurte poți sa ai un consum foarte mic. Dacă n-o încarci deloc, la mine consumul in oraș e comparabil cu un 320d e90. Dar nu-ți recomand sa iei una decât dacă ai unde s-o încarci acasă sau la birou. Eu acum am media 8.3 pe ultimii 500km,dar în vara am avut și 3.x dacă rețin bine. 

Salut. Mersi pentru raspuns.

Masinile PHEV de la BMW din cate stiu eu au optiunea de a merge 100% numai electric dar doar pentru putini km sau 100% benzina, dar au si optiunea de a "imbina" in mers motorul termic cu cel electric astfel incat sa rezulte un consum mai mic (in oras)?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.