Jump to content

BMW-uri hibride - ce sunt, cu ce se mananca si cum merg


mgi

Recommended Posts

11 hours ago, sskkaa said:

@Tarabostes am un prieten care sta in Viena cu un X3 30e, si pentru oras e ok, daca ai drumuri scurte si incarci acasa. Dar in rest, greu face cu un plin de baterie+benzina un Viena-Oradea, aprox 500km. A zis ca e faina masina, dar daca ar fi sa aleaga din nou un X3 ar lua 30i sau M40i. Dar, 99% va alege un M3 Touring daca va fi sa schimbe masina 🙂 

 

X3 30i probabil ca in Bucuresti va consuma 15% inclusiv duminica..nu e consumul criteriul principal, dar nici nu il poti neglija complet...Nu sunt masini din seri ”fun” pe motiv de SUV si greutate, dar sunt un mix ok de utilitate/confort/eco... am mers recent cu un RAV 4 Plug-in hibrid, iar masina desi are vreo 300 de CP si 6 secunde pana la suta nu-ti da niciun feeling, iar pe orice curba se simt cele 2 tone...dar ca masina de familie, poate fi o super alegere, păcat ca Toyota la interioare e cam varză...

Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2023 at 4:42 PM, mgi said:

In cazul meu, pentru ca mi s-a luat de toti pricepatorii care n-au mers vreodata cu asa ceva, se informeaza de la alti pricepatori care la randul lor se informeaza din "ziarul" click, si dupa aia isi imprastie intelepciunea pe net sub forma de certitudini.

La fel si despre eroii care merg saptamanal Romania - Germania si inapoi, cu 180 la ora, si fac drumul dintr-o bucata si n-ar putea sa faca asta cu o masina electrica pentru ca n-are range 2000 km, si ei n-au timp de pierdut la incarcat.

Vorbesti depsre hibride sau vorbesti despre electrice aici?

Ca la hibride nu trebuie sa stai la incarcat iar topicul e despre masini hibride.

(Si apoi, trebuie sa am o masina electrica ca sa imi pot da cu parerea, sa zicem, ca nu prea exista infrastructura!? si de aceea o pastrez pe cea pe care o am..

Sau trebuie sa ma "imprumut" stilul de viata al celor care au masini electrice..?)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

@Viper05 da, consumul e destul de decent la X3 30e, si pe autostrada, daca nu esti nesimtit cu acceleratia, te poti descurca cu un 10% aprox.

@Bala cu siguranta s-au facut multe imbunatatiri, dar daca te dai la o electrica, consumul sare foarte mult din limitele normalului, la fel si autonomia din pacate. Dar pentru cine nu are veleitati in a suda pedala de acceleratie la podea, exista autonomii corecte si la electrice, dar INCA din pacate vin la preturi exorbitante.

@Tarabostes da, m-am dat si eu cu RAV4 si feelingul a fost al unei masini de acum 10-15ani. Interior spartan, performante medii, consum in bord avea 9% pentru oras.

Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2023 at 11:35 AM, bimmer90f30 said:

(Si apoi, trebuie sa am o masina electrica ca sa imi pot da cu parerea, sa zicem, ca nu prea exista infrastructura!? si de aceea o pastrez pe cea pe care o am..

Cam da. Pentru ca incarctoarele nu sunt statui, puse la vedere. Le observi pe multe abia cand ai nevoie de ele.

Link to comment
Share on other sites

Ce pot sa spun, am incercat sa atrag atentia ca asta e topic de hibride si vorbim deja despre incarcatoare.. cand foarte probabil o hibrida NU se opreste sa incarce la peco ... dar probabil o face la supermarket.. iar cel mai ieftin se incarca tot acasa, la tarif de noapte..

Topicul mi se pare diferit, atat am vrut sa zic in principal.

O sa activez pe navigator si locatiile punctelor de incarcare sa vad cum cresc.. in rest im mentin scepticismul nu antagonismul.

Oricat s-ar chinui unii sa ne convinga masinile astea hibride sau electrice raman scumpe pentru foarte foarte multi.. si nu cred ca e greu sa ne dam seama de acest lucru.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Scump nu inseamna rau, dar cum zicea cineva mai sus , a cumparat 330e la pret de 320d.

si deja incet incet se vede cum va incepe sa fie dieselul in minoritate. Multa lume la masinile de flota ofera doar optiuni benzina, hibrid sau electric fara diesel

Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2023 at 12:38 PM, Romulus said:

zilele trecute mi-a fost dor de un dispozitiv cu butoane si rotite, gen un radio vechi sau un minidisc care sa aiba butoane si sa am satisfactia schimbarii discului. Mai nou totul este touch screen, zero butoane si rotite fizice sau manete, sau led-uri. Mi-e mila de cei care nu vor ajunge sa stie cum erau butoanele.

Se pare ca unii consumatori, soferi incep sa se trezeasca la REALITATE in conducerea unui vehicol:

 

Link to comment
Share on other sites

Nu mai comentez ca nu mai are rost... 

Fiecare sa isi ia ce ii trebuie.

mgi ce conduci tu acum? ca la profil nu scrie. Un om cu, convingeri atat de puternice si care vrea sa se inteleaga ca stie clar ce trebuie ales nu si-a trecut in profil ce, conduce..!? 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

pai va zic eu ca tocmai ce m-am dat jos dintr-un 330e X-drive.

Am fost sa duc motocicleta la service-ul de 1 an si am primit masina de test drive sa pot pleca la serviciu.

Am plecat Timisoara - Lugoj ( aprox 50 60 km ) si sa incarcat bateria in mers de la 10% pana la 60%.

Cand am coborat de pe autostrada masina a mers pana in 100km/h 100% electric.

Venind de pe un 540i x-drive tin sa va zic ca e chiar impresionant 330e`ul asta. Si puterea nu este mult sub 540i`ul meu.

E primul meu contact cu o masina hibrida si din cate vad eu ( gustul meu personal ) viitorul arata bine.

Me like it 🙂

  • Thanks 1
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

@bimmer90f30, am un 330e F30 si un E90 diesel :)  Diesel-ul trebuia sa fie inlocuit cu o electrica in 2021, asa ca am inceput documentarea de ceva vreme. Dar cum e vorba aia cu planurile, si cu toate chestiile care s-au intamplat de atunci, plus lucrat de acasa, s-a amanat achizitia. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mercedes are in continuare diesel PHEV

https://www.automarket.ro/stiri/acesta-este-mercedes-benz-gle-facelift-versiune-plug-in-hybrid-cu-109-112283.html

As da link de pe mercedes.ro sau .de dar sunt ambele picate. Pentru mine are foarte mult sens diesel+phev deoarece si atunci cand a ramas fara baterie, motorul este mai eficient decat o benzina de 3 litri. Spun asta fara sa-l fi condus. Poate ca mi-as schimba parerea in urma unui drum mai lung.

 

  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mkdan2004 said:

Mercedes are in continuare diesel PHEV

Faza e ca mercedes se focuseaza cica pe masini electrice. PHEV nu's de viitor pentru ei... probabil.

Sa fie sanatosi..

Pana la urma SI NOI clientii, soferii putem regla piata. ..Doar 'unii nu'nteleg"... 😉

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Astăzi am plecat și eu cu 60% baterie încărcată și m-am plimbat prin oraș plus putin pe naționala unde am pus o in sport sa am și motorul termic, ca am făcut mai multe 0-100 și 0-150.

Și cam asta este consumul, eu zic ca este unul chiar decent:

IMG_4372.thumb.jpeg.e4f733fcb11ce12e6250040b2eba32d6.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

De curiozitate, cum se comporta un PHEV, folosit in regim fara incarcari? E tehnologia la nivel cu asiaticele?

Intreb pentru ca un prieten are RAV4 hibrid si mi se pare destul de "destept" tot sitemul hibrid. Pe de alta parte, impresia generala despre masina nu e chiar wow, iar tehnologia din ea mi se pare mediocra. Plus ca nu sunt fan CTV mai deloc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.