Jump to content

On fire - BMW - Electric/mild hybrid/hybrid (propriu +/- figurat)


wind-3er

Recommended Posts

1 hour ago, Benilika said:

Daca trebuia sa ii platim omului masina din banii nostrii puteam sa inteleg supararea.

Ce relevanta are casco ?

90% din cei care posteaza aici nu au probabil masina asa noua cum avea baiatul asta.

Mie personal imi pare rau pentru rabatul asta de la calitate din ziua de azi.

Dar ai putea sa intelegi supararea nostra a fanilor bmw ca bmw a incepit sa faca masini atat de proaste incat mai nou iau foc sau li se intampla CEVA DRAMATIC dupa doar 9k km!?

Si da, o suma infima noi asiguratii PUTEM PLATI neglijenta altora.

In tari cu apa calda.. asigurarea iti poate creste (asta e real nu minciuna sau vrajeala) doar pentru ca, cu un an in urma in zona in care stai au fost prea multe furturi de masini, accidente per total.. prea multe "fapte" prin care asigurarile trebuie sa despagubeasca pagubitii.. si uita asa tie asiguratului ITI CRESTE PREMIUM in anul respectiv..

pentru ca in ziua de azi totul se centralizeaza automat si cineva trebuie sa plateasca greselile si neglijentele altora, asa ca intr-un sistem integrat in care ne place sa credem ca suntem, facem parte, etc etc...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

benilika nu intelege diferenta intre premium si fiabilitate si el crede ca inseamna cam acelasi lucru.

si paradoxal este ca, absolut cu foarte mici exceptii, cu cat masina este mai scumpa, cu atat sansele sa se strice sunt mai mari.

Ā 

culmea si paradoxul este ca premium niciodata nu inseamna fiabil, ci inseamna mai putin fiabil aproape de fiecare data.

de ce marcile nonpremium sunt mai fiabile decat cele premium, nu e complicat, dar trebuie si audienta care sa inteleaga. de asta las pt alta zi.

Ā 

Edited by edit
  • De acord! 2
  • Downvote 1
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, edit said:

benilika nu intelege diferenta intre premium si fiabilitate.

si paradoxal este ca, absolut cu foarte mici exceptii, cu cat masina este mai scumpa, cu atat sansele sa se strice sunt mai mari.

Ā 

culmea si paradoxul este ca premium niciodata nu inseamna fiabil, ci inseamna mai putin fiabil aproape de fiecare data.

de ce marcile nonpremium sunt mai fiabile decat cele premium, nu e complicat, dar trebuie si audienta care sa inteleaga. de asta las pt alta zi.

Ā 

alt destept care nici nu citeste dar incearca sa isi dea cu parereaĀ 

in romania datul cu parerea e sport national

si acu promit sa nu mai comentezĀ 

Link to comment
Share on other sites

"Am ajuns sa traim vremurile in care bmw nu mai e o marca premium si daca vrei premium te uiti la porsche / lambo"

Colegul @BenilikaĀ nu a facut nicio mentiune referitoare la fiabilitate... a specificat doar premium... si da, din pacate premium nu mai inseamna ce a fost, si eu sunt de aceeasi parere dupa trecerea la BMW, asteptarile au fost mai mari decat realitate la "premium"... un plus de calitate se remarca, dar e departe de "premium"... cred ca doar marci ca Bentley si Rolls mai ofera premium in adevaratul sens al cuvantului...Ā 

Cat despre fiabilitate, cam toata piata auto e setata pe consumerism, si perioadele de viata a masinilor au tot scazut de la an la an, dar chiar si asa, o masina cat de cat noua, cu sub 10k km, la aprox 150k eur sa-ti ia foc in garaj peste noapte e surprinzator ( intr-adevar inca nu cred ca e foarte clar de ce a luat foc, raspunsul poate doar in urma unei expertize, daca mai poate sapa cineva ceva in epava ramasa ).

Ā 

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Constat ca nu este cunoscut termenul de premium.

Premium nu inseamna ceea ce credeti voi.

Da, bmw este marca premium, indiferent ca iau foc 10.000 de bmw-uri pe an. Si Audi la fel, fie ca 100.000 de cutii cu dublu ambreiaj au probleme anual.

Ā 

Bentley, Rolls, Lambo, nu sunt masini premium

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mgi said:

Și atunci cum mai primești despăgubiri de la producător, dacă e cazul?Ā 

primesti sau nu in urma expertizei facute de firme specializate, nu de declaratiile pompierilor...eu vorbeam de ce declara pompierii la incendii auto

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

Discuția a luat-o Ć®n direcția data de cĆ¢Č›iva materialisti, va rog scuzați expresia- dar chiar asa sunteti, care vor sa arate cat de potenți Ā sunt ei vs omul căruia i-a luat foc casa și cel mai grav putea sa ardă și el și familia lui. Uita sa fie oameni și sa accepte ca ceva nu e Ć®n regula cu direcția Ć®n care se Ć®ndreaptă BMW, cu super standardele lui de calitate. Ce folos ca ai Casco, sau chiar și asigurare de viata Ć®n cazul de fata, cĆ¢nd Ʈți arde toată familia. Ǝți dă NN-ul 1, 2 mil de euro, face cat viata ta și a familiei tale ?!....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, @lin said:

Discuția a luat-o Ć®n direcția data de cĆ¢Č›iva materialisti, va rog scuzați expresia- dar chiar asa sunteti, care vor sa arate cat de potenți Ā sunt ei vs omul căruia i-a luat foc casa și cel mai grav putea sa ardă și el și familia lui. Uita sa fie oameni și sa accepte ca ceva nu e Ć®n regula cu direcția Ć®n care se Ć®ndreaptă BMW, cu super standardele lui de calitate. Ce folos ca ai Casco, sau chiar și asigurare de viata Ć®n cazul de fata, cĆ¢nd Ʈți arde toată familia. Ǝți dă NN-ul 1, 2 mil de euro, face cat viata ta și a familiei tale ?!....

Situatia este una dramatica si ar fi fost dramatica chiar si daca asigurarea CASCO platea masina, asigurarea la casa plateste daunele locuintei si asigurarea de viata ar fi platit posibilele pierderi de vieti omenesti.

Ideea e clara dupa mine, tehnologia a evoluat prea mult si prea repede si de aici lipsa fiabilitatii care mai aduce dupa sine si situatii de genul.

Asta se cere asta se ofera.

Luxury premium sau ce-o mai fi, numai purtam piele naturala sau blanuri, suntem eco, euro 18, dar ne iau foc masinile...mare smecherie am facut.

Link to comment
Share on other sites

Sper că simțiți măcar puțină rușine lupii moraliști cu casco după ce ați văzut filmul de mai sus. Omul nu pare genul unui "valoros", și nu plĆ¢nge după cei 130k,e vorba de siguranța și viața membrilor familiei și de pierderea iremediabilă a unui cățel, probabil asimilat unui alt membru al familiei. Dar, după mintea unora "foarte bine că a ars, să o sugă prostul", că doar nu avea casco...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Beam We said:

Sper că simțiți măcar puțină rușine lupii moraliști cu casco după ce ați văzut filmul de mai sus. Omul nu pare genul unui "valoros", și nu plĆ¢nge după cei 130k,e vorba de siguranța și viața membrilor familiei și de pierderea iremediabilă a unui cățel, probabil asimilat unui alt membru al familiei. Dar, după mintea unora "foarte bine că a ars, să o sugă prostul", că doar nu avea casco...

Stai linistit ca rusinea e doar pentru oamenii buni, noi suntem o tara de destepti rautaciosi, care, indiferent de situatie, au un plan, dar mai ales o solutie, asta cand se intampla altuia evident, nu lor.

Link to comment
Share on other sites

Judecand dupa evacuari (si pret), masina este un V8. Daca nu gresesc, atunci nu este celebra problema cu EGR. Avand in vedere ca masina era aproape noua dar nu noua (adica a fost cumparata SH), poate ca exista alt motiv pentru care a luat foc (altul decat ca BMW-urile iau foc by default). Indiferent, sper foarte mult ca o sa se faca o investigatie normala si sa se afle cauza reala, nu asa cum observase si un coleg mai sus (scurt circuit, ca la toate incendiile auto).

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mkdan2004 said:

Daca nu gresesc, atunci nu este celebra problema cu EGR.

Cum ar putea fi problema EGR camd se stie ca incendiu datorat spargerii racitorului EGR si a gazelor care probabil il infunda din cauza proastei functionari valvei EGR.. se inatmpla doar masinilor care au suta de mii de km deja?

______________________________________________

Morala ar fi sa ne amintim ce insemna modestia si sa invatam ce naiba se intampla sub capota unei masini, intretinere la timp... dar cine mai are timp cand retele sociale sunt mai interesante.. nu?

Lasa, nu ma luati ca masina era aproapr noua..

..poate nu va trebuie masina noua sa dati apa (banii) moarei bmw, ce ziceti, e destul de buna idea? Si sa criticati extrem, adica EXTREM rahaturile care ni se baga pe gat..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Beam We said:

Sper că simțiți măcar puțină rușine lupii moraliști cu casco după ce ați văzut filmul de mai sus. Omul nu pare genul unui "valoros", și nu plĆ¢nge după cei 130k,e vorba de siguranța și viața membrilor familiei și de pierderea iremediabilă a unui cățel, probabil asimilat unui alt membru al familiei. Dar, după mintea unora "foarte bine că a ars, să o sugă prostul", că doar nu avea casco...

Omu' mi se pare cel putin dubios dupa cum isi trateaza cainele, citez "best friend". Il tii in garaj intr-un tarc. Wtf, dude?

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, claudiu1892 said:

Omu' mi se pare cel putin dubios dupa cum isi trateaza cainele, citez "best friend". Il tii in garaj intr-un tarc. Wtf, dude?

Dubios?! Are bebe de 6 luni si inca un copil de 2 ani. Daca si el e ā€œdubiosā€ā€¦ tu care plangi dupa un senzor montat strambā€¦ ce sa mai zicem?!Ā 
Ā 

  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ Allexinno said:

Dubios?! Are bebe de 6 luni si inca un copil de 2 ani. Daca si el e ā€œdubiosā€ā€¦ tu care plangi dupa un senzor montat strambā€¦ ce sa mai zicem?!Ā 
Ā 

Ce treaba are un senzor cu un biet caine care a murit ars in garaj pentru ca dementu' de stapana-su l-a tinut izolat pentru ca are "bebe"?Ā šŸ˜†

Si eu am copil, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu si paranoic.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, claudiu1892 said:

Ce treaba are un senzor cu un biet caine care a murit ars in garaj pentru ca dementu' de stapana-su l-a tinut izolat pentru ca are "bebe"?Ā šŸ˜†

Si eu am copil, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu paranoic.

Poate nu se comporta ok cu copiii mici, poate acolo dormea noapteaā€¦ pana meaā€¦ e caine de paza. Ce te doare pe tine unde isi tinea omul cainele. Atat ai inteles din toata tragedia?! Sa te legi de el?!Ā 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ Allexinno said:

Poate nu se comporta ok cu copiii mici, poate acolo dormea noapteaā€¦ pana meaā€¦ e caine de paza. Ce te doare pe tine unde isi tinea omul cainele. Atat ai inteles din toata tragedia?! Sa te legi de el?!Ā 

Daca a ales sa faca toata treaba publica, da, am dreptul sa-mi dau cu parerea. Nu e ca si cand l-am acuzat de cine stie ce. Am zis doar ca mi se pare dubios, atat.

PS: Unde-i tragedia? In afara de faptul ca a murit un caine ca fraieru', toti ceilalti sunt bine-merci, din fericire. Faptul ca a ars o masina nu e in niciun caz o tragedie.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Mai trebuie si 'rautaciosi' pt a mai asigura un echilibru intre telenovelisti.

Ā 

Sunt multe nereguli acolo, inclusiv cainele din tarc

Omul spune 40i mildhibrid.Ā 

40i nu a primit mildhibrid decat la facelift.

Evacuarile nu sunt de 40i...intrati pe configurator. F probabil le a schimbat.

F posibil masina sa fi fost garata cu 5 min in urma dupa o tavaleala, nu sunt boss cu tiuninguri sa stiu ce se intampla cu o evacuare incinsa

Ā Din atatatea motive putea lua harbul ala foc. Adevsrul il stie doar el.

Ā 

Nu spun ca e normal sa fi luat foc daca masina era stock. Se mai intampla si poti fi tu ghinionistul.

Da, viata i-a fost pus in pericol.

Da, e normal sa dramatizeze tinand cont ca acest incendiu l-a lasat in curul gol.

Omisesem ca i-a ars si casa. Evident ca nu avea asigurare

Ā 

Ā 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Aaaā€¦ pai ziceti asaā€¦ nu stiam ca e adunarea aruncatorilor cu kkt in gardul altoraā€¦ ca nu veneam.Ā 
Ā 

Ā 

2 minutes ago, edit said:

Mai trebuie si 'rautaciosi' pt a mai asigura un echilibru intre telenovelisti.

Ā 

Sunt multe nereguli acolo, inclusiv cainele din tarc

Omul spune 40i mildhibrid.Ā 

40i nu a primit mildhibrid decat la facelift.

Evacuarile nu sunt de 40i...intrati pe configurator. F probabil le a schimbat.

F posibil masina sa fi fost garata cu 5 min in urma dupa o tavaleala, nu sunt boss cu tiuninguri sa stiu ce se intampla cu o evacuare incinsa

Ā Din atatatea motive putea lua harbul ala foc.

Ā 

Nu spun ca e normal sa fi luat foc daca masina era stock. Se mai intampla si poti fi tu ghinionistul.

Da, viata i-a fost pus in pericol.

Da, e normal sa dramatizeze tinand cont ca acest incendiu l-a lasat in curul gol.

Omisesem ca i-a ars si casa. Evident ca nu avea asigurare

Ā 

Ā 

Scrie clar 2023, logic ca e facelift.

4 minutes ago, claudiu1892 said:

Daca a ales sa faca toata treaba publica, da, am dreptul sa-mi dau cu parerea. Nu e ca si cand l-am acuzat de cine stie ce. Am zis doar ca mi se pare dubios, atat.

Omul ala nu se plange ca i-a luat foc masina si casa, nu face atat tam-tam cat ai facut tu dupa un mic accident la trotineta din dotare. Si nu s-a luat nimeni de tine cand te-ai tot plans, dimpotriva, s-a empatizat vis a vis de problema ta.Ā 

Link to comment
Share on other sites

oricum o dai e o tragedie , clar omul e in soc , nu mai gestionati doar din exterior , nu stie nimeni nimic de fapt , nici macar motivul incendiului , nici el nu stie , doar presupune , e interesant de aflat totusi ce a provocat , pot fi multe cauze si e ceva de invatat mereu din experienta altora . Sa fim recunoscatori ca la noi totul e bine si invatam de la altii , nu pe propria piele .

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, DJ Allexinno said:

Aaaā€¦ pai ziceti asaā€¦ nu stiam ca e adunarea aruncatorilor cu kkt in gardul altoraā€¦ ca nu veneam.Ā 
Ā 

Ā 

Scrie clar 2023, logic ca e facelift.

Omul ala nu se plange ca i-a luat foc masina si casa, nu face atat tam-tam cat ai facut tu dupa un mic accident la trotineta din dotare. Si nu s-a luat nimeni de tine cand te-ai tot plans, dimpotriva, s-a empatizat vis a vis de problema ta.Ā 

Da, nu se plange, d-aia si-a deschis canal de YT special pentru asta, sa primeasca simpatie de la telenovelisti inlacrimati, ca si tine. Stie ca astea va sunt slabiciunile si isi incearca norocul.Ā 

Maine-poimaine va vad si cu pancarte la guvern si la sediul BMW din Munchen

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, claudiu1892 said:

Da, nu se plange, d-aia si-a deschis canal de YT special pentru asta, sa primeasca simpatie de la telenovelisti inlacrimati, ca si tine. Stie ca astea va sunt slabiciunile si isi incearca norocul.Ā 

Maine-poimaine va vad si cu pancarte la guvern si la sediul BMW din Munchen

:)))) aoleooā€¦ eu telenovelist?! Ai uitat cat te-ai plans pe aici de voiai sa iti schimbe aia pe casco si roata de rezerva daca se putea?!Ā 
Tu poate ai treaba sa faci niste rate pt rulment la roti iar eu te retin pe aici.

Peace!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.