Jump to content

Mobile.de - a luat cineva masina direct de aici?


Romulus

Recommended Posts

Da eu, pur si simplu dai mesaj si ceri VIN-ul. Pentru aia paranoici poti sa mai scrii ca vrei sa faci o verificare de istoric ca sa nu-si faca cine stie ce filme in cap.

Cu vanzatorii privati pe mobile vezi ca multi nu raspund deci sa nu te miri daca nu primesti reply. Unii scriu in descriere ca nu raspund la mesaje si vor doar la telefon altii pur si simplu nu raspund. Daca nu-ti dau seria de sasiu evident cauta alta.

De verificat VIN doar cu reprezentanta, aplicatiile astea de le promoveaza youtuberii sunt doar un tool online.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

La bavaria te duci cu seria de sasiu si ii rogi frumos sa-ti dea istoricul pe email. Eu am avut noroc cu un prieten de a lu frati-miu de muncea pe vremea aia acu 3 ani la bavaria si imi dadea pe email pdf-urile dar din cate am inteles de la el daca ii rogi frumos si le explici ca vrei sa cumperi masina iti vor da istoricul.

Parca era si cineva aici pe forum de face asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Eu toate masinile le am luat de pe mobile. Contactat direct vanzatorul. Cei mari si seriosi raspund la emailuri dar sunt cam.zgarciri cu detaliile, intrebi 5 chestii iti raspund la 2. Si tot asa, trebuie sa fii insistent. Prefera ce i drept contact direct telefonic, dar cu vorbitori de germana daca se poate.... nu toti sunt deschisi la engleza :)

Repet daca e dealer mare, cu min 50 100 masini in parc, daca are istoric si review uri bune pe mobile nunar trebui sa ti faci griji.

Dealerii mari iti dau din start raport dekra cu poze la toate detaliile, frecaturi, lovituriz zgaraieturi, etc... stare tehnica... 

Unii mentioneaza daca a fost revopsit ceva sau nu, altii dupa cum e norocul.

Masinile bune nu sunt ieftine!!!

Am luat mai bine de vreo 10 masini si doar cu una singura a fost problema dar acolo si dealerul era dubios dar ca norocul ca decizia finala acolo nu a fost a mea ( era si dubios de ieftina masina sindealer mic cu 10 masini in curte ) deci ecuatia perfecta pentru dezastru :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am luat ultima acum 2 ani . 

Seria am primit fara probleme . Ultima am luat de la dealer BMW cu garantie si istoric complet. 

Ce m-a deranjat, pot spune , nu a vrut sa imi faca un schimb de ulei ( mai avea cam 3000 pina la schimb ) si am zis sa imi trimita cu schimbul facut. A zis ca masina are service inclusive si ca mai are deci sa astept sa fac acasa ..... 

Chiar m-a oferit sa fie contracost si nu a vrut . 

In rest super profi. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Am luat si eu, dar de la dealer. M-a ajutat cu istoricul de reprezentanta cineva, sunt mai multi care ofera acum serviciul asta - mai ales pe grupurile de farcebook.

N-a fost nicio problema la trimisul de vin, dar cu detaliile greu, si chiar si asa nu a mentionat o revopsire si un far schimbat pe care le avea masina. Dealerul de-abia rupea engleza, am comunicat cu el cu google translate 🤦‍♂️

Link to comment
Share on other sites

Eu personal am luat 2 masini de pe mobile, dar doar de la reprezentante, Bmw si acum Audi, dar lucrand in domeniul leasing auto( asa ca apelati la mine pt leasing :))) ) vin destui clienti care vor masini din Germania, le gasesc pe mobile si de aici incepe show-ul: cum spuneau colegii mai sus, nemtii sunt foarte laconici si nu prea raspund la email si cand raspund iti trimiti asa cu...lingurita documentele pe care le cer eu: cele 2 brief-uri+ coc+ proforma emisa pe noi....; rar mai gasesti furnizori in Germania sa faca proforma netto cand aud de Romania, dar nu imposibil- adica sa nu mai stai se recuperezi TVA-ul dupa ....

Este putin de munca cu ei, furnizorii externi din Germania, dar pana la urma reusesc mereu sa finantez ce masini isi doresc clientii iar de verificat VIN....repet, eu am luat doar din reprezenante si am verificat aici istoricul, nu am apelat niciodata la raport triluliliu youtube... 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am cumparat am rugat proprietarul sa imi dea VIN si am verificat pe un site. Ce am primit a fost un extras exact ca in istoricul de la BMW. E deja a 2-a oara cand apelez la site-ul asta. Parerea mea e ca cineva are acces in baza de date. Poate lucreaza cineva la BMW. Dar nu cred ca e normal la reprezentanta sa iti dea detalii despre masina altora indiferent ca vrei sa o cumperi. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am folosit in trecut (acum aproximativ 4 ani) checkvin.eu si am primit acelasi raport ca si cel primit direct din reprezentanta fiind foarte multumit. 

Astazi, am zis sa il folosesc din nou pentru o potentiala achizitie (WBABZ12020LY61127) dar rezultatul a fost foarte limitat. Nu exclud faptul ca raportul sa reflecte realitatea si anume 2 intrari in service dar totusi mi se pare cam putin. Deasemenea prima intrare la 9k km nu include detalii.

image.thumb.png.0ad33cf0fb09f45cd4e497e7a31cd04f.png

Link to comment
Share on other sites

Voi incerca sa fac putina lumina aici, legata de neincrederea si tepele aferente date pe mobile.

Se dau tepe din simplu fapt ca cererea de masini premium si ieftine  este foarte mare. 
 

Am sa va explic una din situatii. 
Cineva cumpara masina de noua, cum e si firesc, fie ca e firma sau privat. Apoi masina se vinde, urmand cumparatorul numarul doi. Si tot asa, pana ajungem la proprietarul numarul 3-4 sau poate 5.

Unul dintre ei sa spunem, proprietarul numarul 2 sau 3 a manarit o :))))

Ultimul proprietar o duce la dealer si o vinde, iar in anunt scrie „laut Anbieter“,adica cfr spuselor ultimului proprietar. 
 
Dealerul le ia, le da un polish, o fata comerciala si le marita, fata mare pentru cunoscatori si doritorii de masini pana in 200 mii ( caci asta e cererea, sau un 170 mii ) cu multe dotari …

Ideea e sa va feriti de anunturi gen, pentru ca dealerul nu e obligat sa verifice daca masina are km corecti, daca a fost paradita s.a.m.d.

Face si el un ban, o ia mai ieftin si o da mai scump.

Iar carvertical nu as avea mare incredere. Personal m am dus la bmw si le am zis ca vreau un schimb de ulei la ei. Le am dat cheia ( deci masina apare ca intrata in service ) si apoi amani programarea.

Cand mergi sa verifici iti apare un cod care cine plm sa l interpreteze ? Nimeni, evident. Bine, asta in cazul in care treci o data la 2 ani pe la reprezentanta si vrei „istoric“ dar ai km okay.

Si exemple mai sunt.

Va mai zic o chestie,  masina la 170 mii nu are volan ros, tapiterie cutata sau uzata 

Inca ceva, o masina 150 mii are maxim cureaua de accesorii schimbata, poate si rolele.

In rest trebuie sa fie tipla.

Spun asta prin prisma faptului ca am avut ocazia in viata asta (si norocul) sa lucrez doar cu nemti, masini noi evident, cu 4 schimburi de ulei si la 130-140 mii date inapoi, dar totusi tilpla masinile.

 

 

Edited by ingineru'
  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.