Jump to content

Recommended Posts

13 minutes ago, Romulus said:

Cea alba avea pachetul M extins sau cum se numeste... Care aducea frane colorate (si probabil mai mari), grila fata neagra, si nu mai stiu daca altceva...

 

A mea are pachetul M normal.

 

image.pngAsta e Pro.

 

image.png

Asta e cel normal. Pro se adauga peste.

Si aparent franele sport NU sunt incluse in nici unul din pachete.

 

image.png

Alea sunt 2NH, alt pachet.

 

Ma rog, posibil in romania sa fi fost diferit. 530e alb era de Romania. 530e sophisto e de Germania. Catalogul din care ma inspir este de germania.

 

image.pngEste inclus in PRO. Nu stiu totusi daca sunt mai mari. Nu scrie.

 

In datele tehnice oficiale, gasesc doar asta:

image.png

 

Iar fotografiile din catalog sunt astea:

image.png

 

Sincer? Eu nu as fi adaugat optiunea asta. Am trecut de varsta cand vreau sa atrag atentia prin culoarea etrierilor sau embleme... Mai ales ca masina nu e destinata sa ajunga niciodata pe circuit.

Arata bine, nu spun nu, dar e prea saritor in ochi ca sa dau banii pe asa ceva. Ba chiar as fi dat banii astia sa nu cumva sa fie.

 

Pe bune ca nu ai fi dat bani pe frane mai bune?! :)))

  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ Allexinno said:

Pe bune ca nu ai fi dat bani pe frane mai bune?! :)))

Fara  gluma. Costa mai mult, service mai scump, sunt batatoare la ochi si nu ma ajuta decat daca fac 10-20 franari ca si pe circuit in scurt timp. Explica-mi tu de ce sa o fi facut. BMW calculeaza bine franele pentru masinile sale de oras. Vreau stealth si linistit.

image.png

Mi-au placut mult grila neagra, jantele pe 19, franele albastre. Arata bestial. Dar nu pentru mine permanent. Le consider prea batatoare la ochi, franele... Jantele nu prea practice pentru drumurile noastre si anvelope scumpe... Regret totusi grila neagra. Ar fi fost mai stealth. Asa ca o sa incerc colantarea ei.

 

Fara bara sport fata spate, nu concepeam totusi. Mi se pare bara normala, mult prea batraneasca.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ma uit oripilat la cum imbunatatesc unii un BMW (nici nu mai vorbesc faptul ca masina asta nu mai trebuia refacuta cu asa accident). Roti, frane, suspensie, spoilere, lips... Oripilat.

Eu nici macar un parfum nu pun in masina. Trebuie sa arate tot timpul ca in prima zi. Fix. Daca vroiam M si imi permiteam, luam M. Dar nici o modificare. Sunt foarte purist.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Romulus said:

 

Ma uit oripilat la cum imbunatatesc unii un BMW (nici nu mai vorbesc faptul ca masina asta nu mai trebuia refacuta cu asa accident). Roti, frane, suspensie, spoilere, lips... Oripilat.

Eu nici macar un parfum nu pun in masina. Trebuie sa arate tot timpul ca in prima zi. Fix. Daca vroiam M si imi permiteam, luam M. Dar nici o modificare. Sunt foarte purist.

 

Nici eu nu sunt cu de astea, imi place sa fie masina cum a fost ea construita. Dar imi plac si unele tunninguri pe care le fac cei profesionisti, gen brabus si ceilalti.

Zici ca etrierul si discul mai mare afecteaza doar franarea cand esti aproape de limita? Eu credeam ca te ajuta oricand fiind masina mult mai grea

Link to comment
Share on other sites

As zice ca franeaza mai bine, cine stie, de curiozitate am verificat preturile la discurile de frana M Sport brakes vs stock pt M140i asa la prima vedere pt toate cele 4 discuri si placute pare ca as plati cam 200 eur in plus.

Dar gasit pe ceva forum "Hey y'all, although some of you may know this, there seems to be enough confusion out there that I thought I'd post about this, even though I'm no brake expert. Dealers, forum members, and potential buyers, all seem confused by the difference and think they both mean the same thing. NO !!! Some people just call them both "M brakes". NO !!!

Differences:
Cost: First off, M Performance brakes cost a hell of a lot more than M Sport brakes.

Color: Not that the color is a big deal, but it points out that these 2 brakes are totally different. M Sport comes in blue, while M Performance comes in red, yellow, or orange.

What they are: M Performance brakes are actually high performance Brembo brakes, while M Sport brakes are just a small step up from the standard BMW brakes (certainly not Brembos). While standard brakes have floating calipers, the M Sport brakes have fixed calipers (4 piston front, 2 piston rear).

M sport are almost the same as the M perf brakes...

difference is M perf come with 370mm dimpled/slotted rotors while the M sport are 340mm flat rotors....

both are 4 pistion brembo front and 2 piston rear

Only benefit of the M perf is probably better heat dissipation, but M sport are almost as good hence why nobody in their right mind buys the M perf brakes if you already have the stock M sport ones on the M235 as you have to pay $2300 for about 90% same parts

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 11/4/2023 at 5:52 PM, Romulus said:

image.png

image.png

Deci eu practic nu pot monta pe 17". Doar 18" sau 19" strict doua dimensiuni.

Si ce ti-am zis eu fratele meleu? Te luai la tranta cu mine ca nu domne ca vine cu toate 🙂

Fix la fel are si a mea, si tot Bavaria Baneasa, probabil aia de la RAR nu vor sa se complice. Plus ca daca observi avem aceeasi dimensiune, cu cea de pe masina.

Edited by Ciprian01
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Masina trebuie sa vina si cu certificat conformitate.Acolo apar toate dimensiunile omologate chiar daca nu sunt trecute in Cartea de identitate.Daca nu sunt trecute se pot trece de catre registru pe baza acelui certificat.Atasez un Certificat conformitate EU dar e de ford....am si de bmw-uri pe acasa.IMG_0362.jpg.5bf956edc61b75225bed43704dee7acf.jpgIMG_0363.jpg.4f4e5b8b2fc35fa97215d49dccb6f2f7.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.