Jump to content

Recommended Posts

1 minute ago, mgi said:

Poate te grabeai si n-ai gasit programare la dealer decat peste o luna 🙂

Am pile bune. Glumesc. Si mie mi-au ajuns anvelopele joi si doar luni am gasit loc cu greu si la o ora imposibila, ce sa-i faci, daca sunt fraier si cumpar masina in Noiembrie.

Link to comment
Share on other sites

Hehehe, joci la pitici :)))

Eu am luat F30-ul din Germania in decembrie si baietii s-au gandit ca e oportun sa mi-l dea cu cauciucuri de vara. Fiind reprezentanta, aveau niste roti de iarna cu cauciucuri proaste (adica modele vechi si neperformante) la niste preturi de ziceai ca-s aurite. Asa ca am cautat pe net si am gasit un set de roti la niste rusi, in alt oras. Am mers pana acolo cu masina in drum spre tara si le-am montat la un service din orasul respectiv. Norocul meu e ca erau temperaturi peste 0 si uscat..

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mgi said:

Hehehe, joci la pitici :)))

Eu am luat F30-ul din Germania in decembrie si baietii s-au gandit ca e oportun sa mi-l dea cu cauciucuri de vara. Fiind reprezentanta, aveau niste roti de iarna cu cauciucuri proaste (adica modele vechi si neperformante) la niste preturi de ziceai ca-s aurite. Asa ca am cautat pe net si am gasit un set de roti la niste rusi, in alt oras. Am mers pana acolo cu masina in drum spre tara si le-am montat la un service din orasul respectiv. Norocul meu e ca erau temperaturi peste 0 si uscat..

Cool. Si eu asa as fi facut daca m-as fi dus dupa masina in Germania in decembrie. Gasesti acolo cam ce roti vrei si anvelope putin uzate pentru asa un moment dificil. 

Link to comment
Share on other sites

Deci care sunt avantajele suspensiei adaptive care o am eu pe masina, in afara ca o pot comuta pe sport cand pun pe sport. La Hibrid Eco Pro Individual si Sport Individual nu am umblat inca la setari.

Am senzatia ca la hybrid, configurarea ei este prea legata de modurile electrice de condus, butoanele de comanda fiind combinate. As fi preferat sa fie separate complet. 

Iar la modurile de condus, am senzatia ca imi lipseste ceva de genul "am bateria incarcata la x%, te rog foarte mult nu umbla la ea decat daca fac kick-down". Practic daca o pun pe hybrid sau adaptive, o goleste primul lucru, fara sa o pot pastra. Sigur am modul Battery control, dar acolo setez 80% sa spun si poate bateria e doar 50%. Nu vreau s-o mai incarce, vreau doar sa nu o mai foloseasca pe moment. Nu poti.

Adica poti dar e prea complicat, ar trebui sa pun pe battery control si sa mut incarcarea la cat e la acel moment bateria.

Alt gripe care-l am este ca in masina vezi doar aproximativ cat procent are bateria, ca si la combustibil. Asa un ac pus pe pe undeva intre 0% si 100%. Desi din app poti vedea exact procentul la ambele. Nu sunt obisnuit sa nu stiu exact procentul.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tzucul said:

Pai nu ai mod electric?

Am si ce vrei sa spui? Cred ca nu m-am exprimat eu bine?

6 minutes ago, tzucul said:

Legat de suspensie,pe sport individulal nu poti sa setezi suspensia pe confort?

Poti, dar de ce as vrea sa stric setarile de sport, pentru suspensia pe individual. Plus ca eu as vrea sa pot seta pe electric sa spun suspensia. Nu poti.

7 minutes ago, tzucul said:

La fel si in modul electric individual?

Nu exista asa ceva. Ai individual doar la sport si la hybrid.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, tzucul said:

Practic suspensia adaptiva e de fapt suspensie cu amortizoare electronice.

Da, dar ai control pe ea in doar 2 locuri, pe sport individual, si pe eco pro individual (hybrid). Pe adaptive, face ce vrea ea, nu ai nici un control nici la suspensie si nici la baterie.

3 minutes ago, mgi said:

Poti sa pui masina (nu schimbatorul) in sport, si atunci o sa mearga pe benzina si o sa foloseasca curentul la boost. Cel putin la mine asa face.

Corect, dar am doua probleme cu asta. L-am prins ca incarca bateria pe sport si nu vreau. Si in plus, pe sport e sport. As vrea sa pot merge si calm pe motor si sa imi lase bateria in pace.

Link to comment
Share on other sites

La mine asta se intampla cand pun masina in sport. Merg calm pe motor (cutia schimba ca pe confort), doar ca nu mai face start-stop in mers. Da, se mai incarca un pic bateria, dar nu ca atunci cand pun schimbatorul in sport sau masina in save. Si se mai si consuma un pic bateria cand o calc.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mgi said:

La mine asta se intampla cand pun masina in sport. Merg calm pe motor (cutia schimba ca pe confort), doar ca nu mai face start-stop in mers. Da, se mai incarca un pic bateria, dar nu ca atunci cand pun schimbatorul in sport sau masina in save. Si se mai si consuma un pic bateria cand o calc.

Cand pui masina in Sport masina schimba multe, chiar si suspensia. O si tureaza diferit, schimba cutia diferit, nu poti compara. Si pe Sport Individual poti configura multe intr-adevar dar le-as lasa pentru cum ii spune numele, setari diferite pentru modul sport, nu setari diferite pentru modul comfort.

Link to comment
Share on other sites

Deci pe sport lasi totul sport (amortizoare,volan,cutie si motor),pe sport individual pui totul pe confort mai putin motorul ca sa mearga in permanenta.Daca nu vrei sa-ti goleasca bateria fa cum ti-am spus si mergi doar pe benzina iar la kick down o sa intre si cel electric ca boost.Pai daca nu umblii la setarile de sport individual ai practic acelasi mod atat in sport cat si sport individual.Tocmai de aia au facut treaba cu individualul.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tzucul said:

Deci pe sport lasi totul sport (amortizoare,volan,cutie si motor),pe sport individual pui totul pe confort mai putin motorul ca sa mearga in permanenta

@tzucul nu stiu despre ce vorbesti. Sport nu e configurabil deloc. Sport individual este dar as dori sa-l configurez pentru setarile mele de... sport.

4 minutes ago, tzucul said:

Daca nu vrei sa-ti goleasca bateria fa cum ti-am spus si mergi doar pe benzina iar la kick down o sa intre si cel electric ca boost.

Nu exista modul "doar pe benzina" credeam ca ai inteles ca am spus asta.

4 minutes ago, tzucul said:

Pai daca nu umblii la setarile de sport individual ai practic acelasi mod atat in sport cat si sport individual.

Nici vorba. Nu am spus ca nu vreau sa umblu, am spus ca vreau sa le setez pentru cum vreau eu pe sport. Nu pentru mers pe comfort. Spre exemplu, suspensia pe comfort pentru ca sunt denivelari dar restul toate pe sport. Sau cutia sa nu schimbe... etc.

46 minutes ago, tzucul said:

La fel si in modul electric individual?

Nici asta nu exista.

3 minutes ago, Romulus said:

pe sport individual pui totul pe confort mai putin motorul ca sa mearga in permanenta

Nu exista o setare prin care sa spui ceva ce sa faca motorul, sa mearga sau nu.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tzucul said:

Inseamna ca la mine e diferit meniul.La mine pe sport sau sport individual (dar cu setarea engine pe sport) merge motorul pe benzina continuu (cu exceptia cand stau la semafor).

Si la mine e la fel, dar eu nu asimilez ca "sport" ar fi totuna cu "pe benzina doar". Si setarile de sport nu sunt configurabile, doar cele de pe sport individual. In plus, nu e "doar benzina" si asa. Ca va incarca si descarca bateria cum crede el necesar. Nu poti spune, nu atinge bateria ca vreau s-o folosesc mai tarziu.

Practic ce spun este ca nu ai o setare "benzina strict", nu atinge bateria, nici incarcat si nici descarcat. Si nu ai nici setari independente ale suspensiei. Daca o pui pe electric, nu stim unde este suspensia. Daca o pui pe sport, suspensia este pe sport. Daca o pui pe individual, suspensia e cum o pui tu. Daca o pui pe adaptive, nu stim ce face nici bateria si nici suspensia. Daca o pui pe hibrid, nu stim unde este suspensia. Daca o pui pe hibrid individual o poti configura suspensia, dar bateria ce vrea el. Samd.

Pentru mine sunt prea legate bateria si suspensia de modurile de condus care sunt prea putine si prea putin configurabile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.