Jump to content

BMW G05 intrebari motorizare si sfaturi


coco1382

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Asteptarea a luat sfarsit, dupa aproape 3 sapt de cand am platit-o in Germania, a ajuns la mine; pe scurt, imi place MAXIM acest autobuz, este foarte agila, nu am nicio problema cu dimensiunile ei, se vireaza in mare fel cu optiunea Integral Active Steering 2VH iar de tras....nu am cuvinte 😄 ; o sa revin si cu o prezentare mai pe larg, dupa ce ne imprietenim mai mult 🙂 

Picture6.jpg

Picture5.jpg

Picture4.jpg

Picture3.jpg

Picture2.jpg

  • Like 2
  • Love BMW 5
  • Hot!! 4
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

La o anvelope,pe fata, este putin banda de protectie rupta, anvelopele fata sunt pirelli Pzero *1 275/35/22 si as vrea sa iau 2, nu pot sa iau doar unul si nu gasesc cu marcajul asta BMW *1; oare are ceva daca iau fara marcaj BMW 2 anvelope pt puntea fata noi, iar pe spate raman cele actuale cu marcajul BMW? 

Edited by coco1382
Link to comment
Share on other sites

https://www.anvelope-autobon.ro/anvelope-pirelli/pirelli-p-zero-pz4-/275-35-r22-53616-ranforsat/

 

https://www.anvelopelider.ro/anvelopa-auto/pirelli/pzero-pz4-luxury/275-35-r22-104y-1603307

poti sa iei si fara marcaj dar cele din link-uri sunt cu steluta.

Superba masina sa o stapanesti sanatos.Pun si eu 2 poze de la ultimul trip unde am plecat cu masina incarcata si alimentata joi cu intoarcere duminica.

 

 

bord 1.jpg

bord 2.jpg

 

Duminica cand am parcat atat mai aveam in rezervorul de carburant si 31km autonomie electrica.De mers am mers relativ legal (circa 100km autostrada) dar am avut si o urcare pana la 1000m altitudine si bineinteles coborare.

 

 

 

Edited by tzucul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2024 at 11:42 AM, coco1382 said:

La o anvelope,pe fata, este putin banda de protectie rupta, anvelopele fata sunt pirelli Pzero *1 275/35/22 si as vrea sa iau 2, nu pot sa iau doar unul si nu gasesc cu marcajul asta BMW *1; oare are ceva daca iau fara marcaj BMW 2 anvelope pt puntea fata noi, iar pe spate raman cele actuale cu marcajul BMW? 

Ia cu steluta cu runflat sau fara cum ai tu pe masinaz gasesti sigur. Cele cu steluta sunt verificate ca sunt perfect egale ca si diametru. Cutia de transfer la bmw este extrem de proasta si sensibila.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tzucul said:

https://www.anvelope-autobon.ro/anvelope-pirelli/pirelli-p-zero-pz4-/275-35-r22-53616-ranforsat/

 

https://www.anvelopelider.ro/anvelopa-auto/pirelli/pzero-pz4-luxury/275-35-r22-104y-1603307

poti sa iei si fara marcaj dar cele din link-uri sunt cu steluta.

Superba masina sa o stapanesti sanatos.Pun si eu 2 poze de la ultimul trip unde am plecat cu masina incarcata si alimentata joi cu intoarcere duminica.

 

 

bord 1.jpg

bord 2.jpg

 

Duminica cand am parcat atat mai aveam in rezervorul de carburant si 31km autonomie electrica.De mers am mers relativ legal (circa 100km autostrada) dar am avut si o urcare pana la 1000m altitudine si bineinteles coborare.

 

 

 

Multumesc frumos! 🙂 

Am facut si eu in weekend un drum exterior, 150 km si nu aveam baterie, consum 8.7 si nu prea am menajat-o... ceea ce mi se pare incredibil pt 2.5t. Autonomie in oras pe electric acum am 64 km, vedem cand se mai incalzeste afara.

Imi place masina foarte mult, dar ce pot sa observ si nu pre imi place este timpul de incarcare foarte mare pe monofazatul meu de la priza- 10-11 h indiferent ca e pe 6A sau 10A....si cred ca o sa iau un wallbox si sa pun si 5 kw pe casa :))

48 minutes ago, branevl said:

Ia cu steluta cu runflat sau fara cum ai tu pe masinaz gasesti sigur. Cele cu steluta sunt verificate ca sunt perfect egale ca si diametru. Cutia de transfer la bmw este extrem de proasta si sensibila.

Momentan le las pe astea care sunt, nu e nimic grav ca e putin rupta banda de protectie la o anvelolpa si cand voi schimba, iau tot setul si cu steluta. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Ma uita sfantul pe monofazatul meu  :)), dar cand ajung acasa spre 6-7-8 si o pun la priza, dim e plina bateria,  dar asta este pasul meu urmator: sa imi iau un wallbox si 5 kw pe casa si cam gata... 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, toate hibridele de la bmw, mai putin U11, se incarca monofazat cu maximum 3.7 KW. Deci degeaba pui wallbox, ca tot la viteza aia o sa incarce. Mai bine verifica circuitul de la priza sa fie ok, sau renunta la prelungitor daca folosesti.

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Beam We said:

Felicitări pentru mașină! Superbă! 

În același timp, felicitări și pentru gazon, arată într-un mare fel, și știu că e de muncă pentru asta 🥂

Multumesc frumos! Da, nu pot sa stau fara un gazon frumos :)), il tund de 2 ori pe saptamana, fertilizate de 4-5 ori pe an cu solid plus lunar cu foliar, etc... :)), asta ma delecteaza maxim

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, coco1382 said:

Da, folosesc prelungitor/cablu de 3/1.5 pana la masina, din pacate nu am priza directa sa o pot incarca fara prelungitor.

Atunci incearca cu un prelungitor de 3x2.5. Si mai ales, foarte important, nu-l folosi rulat pe tambur!

Link to comment
Share on other sites

o sa incerc direct si din priza pe care o am la intrarea in casa, unde am sigurantele, practic unde imi intra cablul principal ce alimenteaza casa,, am priza si acolo de mare putere, dar nu am incercat si in ea :)) dar cablu de 3x2.5 nu am gasit la Leroy 🙂 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, coco1382 said:

Multumesc frumos! Da, nu pot sa stau fara un gazon frumos :)), il tund de 2 ori pe saptamana, fertilizate de 4-5 ori pe an cu solid plus lunar cu foliar, etc... :)), asta ma delecteaza maxim

Deci masina e superba, dar tot pentru gazon vroiam sa te laud si eu, cum arata asa in perioada asta a anului. La mine arata bine doar vara.

Al meu nu e inca scarificat si fertilizat, am zis sa il las pana se incalzeste mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
48 minutes ago, raduron10 said:

Deci masina e superba, dar tot pentru gazon vroiam sa te laud si eu, cum arata asa in perioada asta a anului. La mine arata bine doar vara.

Al meu nu e inca scarificat si fertilizat, am zis sa il las pana se incalzeste mai bine.

Multumesc frumos!!

La gazon depinde de multi factori de stres, sol, apa: ca si recomandare: udat vara abundent, dar nu des, aplicat din martie pana in iulie ingr solid cu o concentratie mare de azot  si foliare, tuns regulat de 2 ori pe sapt, apoi toamna nu mai aplici azot si ngr pe baza de potasiu si magneziu...cel putin asta e schema mea 🙂

 

acum il poti scarifica, dar usor cu sarmele, iar daca vrei suprainsamantare o faci din aprilie, dar doar  daca temp noaptea este de 6g si cu un dresing de nisip fin, merge f bine

IMG_0254.jpeg

Edited by coco1382
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, coco1382 said:

Multumesc frumos!!

La gazon depinde de multi factori de stres, sol, apa: ca si recomandare: udat vara abundent, dar nu des, aplicat din martie pana in iulie ingr solid cu o concentratie mare de azot  si foliare, tuns regulat de 2 ori pe sapt, apoi toamna nu mai aplici azot si ngr pe baza de potasiu si magneziu...cel putin asta e schema mea 🙂

 

acum il poti scarifica, dar usor cu sarmele, iar daca vrei suprainsamantare o faci din aprilie, dar doar  daca temp noaptea este de 6g si cu un dresing de nisip fin, merge f bine

IMG_0254.jpeg

Felicitati pentru masina si pentru gazon. Daca am intrebari, apelez la tine, suntem aproape 🍻

Edited by Crysis21
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Masina poate maxim 3.7kw pe 16A.Dar chargerul care vine cu masina si e la 220v stie maxim 2.3kw la 8A.

Eu am astea:

https://www.olx.ro/d/oferta/statie-de-incarcare-masina-electrica-pentru-bmw-mini-cooper-IDgXATt.html

https://www.bavauto.ro/cablu-adaptor-cee-16a-rosu-trifazic-pentru-bmw-flexible-fast-charger-ce-typ-2-61905a138d7

https://www.bavauto.ro/suport-de-perete-pentru-bmw-flexible-fast-charger-typ-2-61905a13a62

Flexible chargerul are nevoie de cablul din link-ul al doilea ca sa mearga la puterea maxima altfel vine tot cu cablu de 220v.Daca vrei sa mergi pe configuratia asta dupa ce ai chargerul sa-ti comanzi cablul trifazic in functie de charger ai luat pentru ca sunt mai multe variante si nu se potrivesc unu la altul.

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Salut, felicitari pt achizitie! E superba si masina si casa 😄 Poti sa ne arati marimea portbagajului te rog? Am avut zilele astea pe mana un G30 530e care avea un portbagaj minuscul, adica in Golf 5 puteam baga mai multe chestii. De curand am cumparat un F31 de care sunt dezamagit din toate punctele de vedere inafara de consum 😄 

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu are in jur de 500l, si confirm si vizual, mi se pare suficient de mare, incapator 🙂 

Chiar nu am niciun stres cu timpul de incarcare, numa deranjeaza sa trag cu 2.3 kw pe 8A la monofazatul meu; o las fix asa cum este, dar panouri tot am sa pun, anul asta :)), un 5 kw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.