Jump to content

BMW G05 intrebari motorizare si sfaturi


coco1382

Recommended Posts

Salut,

 

Ma bate gandul sa trec spre un G05 si ma bate gandul ca si motorizare si la modelul 40i sau ...30d :)) si as vrea sa stiu cam ce probleme sunt la acest model, ma refer la cele comune. 🙂

Daca sunt colegi cu 40i si ma pot ajuta cu ceva info legate de acest model, consum urban( 99,99% merge doar in oras masina mea), orice sfat este binevenit.

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

salut, din ce am vazut, 40i ar fi cel mai stabil in momentul de fata , motor b58. ideea e sa fie masina cu putini km si apoi intretinut de tine.. oricum la g05 nu ai cum asa de multi km cred. poti sa mai astepti ceva pareri, au trei prieteni motorizarea asta si sunt foarte multumiti(2xg30 si un g05). 

 

Edited by redog4dy
Link to comment
Share on other sites

are frate-miu G05 40i. nu merge mult cu ea, undeva la 12.000km pe an, masina avand-o din oct 2020.

in oras si la omor extraurban masina consuma de o ia dracu. 16.5% extraurban a vazut cel mai mult din cate stiu eu. in oras, Bucuresti, e spre imposibil sa vezi sub 15% pe un plin de combustibil.

de mers, merge, nu-s probleme.

Link to comment
Share on other sites

Exclud din start 45e, m-am lamurit si cu astea hybride, nicio mare afacere nu faci cu ele si as lua in calcul 40i, dar nu as spune nu nici la motorizarea 30d, dar cel de 265 cp, nu m-as complica cu  tz turbine ..

Edited by coco1382
Link to comment
Share on other sites

am avut g05 30d si acum am g06 40i

la 40i nu te astepta la consum sub 17% la un mers normal/combinat

dar banuiesc ca nu este doar despre consum

mie imi plac ambele motorizari foarte mult, parerea mea sa nu filtrezi achizitia dupa acest aspect si sa o iei in functie de configuratie/km.

spor!

Link to comment
Share on other sites

la 17 consum in oras cred ca moare fomeea, ca ea o sa mearga cu ea, ma asteptam asa undeva la 12 in Craiova :)), dar la 17 cred ca ma ia corcora, nu mai vin acasa. in acelasi timp cred ca si 30d tot la fel consuma, 15-17 pt ca masina ar face 10 km pe zi: 5 km pana la bir si sta, apoi pleaca seara spre casa,deci pot spune ca acest consum in oras nu este relevant cand mergi 5 km cu ea

Link to comment
Share on other sites

45e ar fi alegerea rationala, avand in vedere 99% mers urban.

40i a doua optiune, tot pentru ca benzina si mers 99% urban.

30d, il vei omori prin oras... dpf, egr, adblue...

O alta alegere rationala pt oras dpmdv ar fi un X3 G01 20i, motor mic, si se muleaza mai bine pe necesitatea orasului, fara problemele dieselului. Si mai mic ca X5, mai "util" prin oras, vorba aia 🙂 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edit said:

cred ca e cam putoare 30d cu 265cp.

cred ca prin 2020 a aparut un upgrade la 30d adica la 286cp...cred ca e tot cu o singura turbina.

nu este deloc putoare 30d 🙂

legat de consum, 30d consuma 11-12%. 40i nu am auzit de pe la clienti sau pe masina personala sub 17%

eu venind de pe un G class, sunt multumit cu 17% :))))))

Link to comment
Share on other sites

Este putoare, in afara de cuplu care iti ofera senzatia aia de "are vana" nu poti sa zici ca e ceva wow.

Zice unul cu 2.0 benzina 252 cai, test facut in regim extraurban, cu G05 30d 😄 

Si ca si on topic: eu dupa lungi cautari am lasat deoparte optiunea 45e, si voi merge cel mai probabil pe 40i, fiindca B58, si putere. 

Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to BMW G05 intrebari motorizare si sfaturi

nu vreau 45e pt ca nu vreau probleme in plus, vreau doar: motor+volanta si direct cutie.... :)), eu oricum sunt cam indecis asa de fel.. dar visez la acest 40i, nu neg  😄 dar este si mai scump considerabil decat un 30d in aceeasi configuratie... 🙂

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, edit said:

ce nu iti place la el?

nu pot spune ca nu imi place, dar autonomia bateriilor nu este chiar asa mare, car bateriile degeaba dupa mine si  vreau sa revin la BMW :))

31 minutes ago, Alex3245 said:

Ca nu si-a luat 55 tfsi e 😄, glumesc 

:)), mi-l vinzi pe al tau? :))

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ciprian01 said:

 

Si ca si on topic: eu dupa lungi cautari am lasat deoparte optiunea 45e, si voi merge cel mai probabil pe 40i, fiindca B58, si putere. 

Si 45e are tot B58 dar are 400cp in total si un consum de vis.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coco1382 said:

nu vreau 45e pt ca nu vreau probleme in plus, vreau doar: motor+volanta si direct cutie.... :)), eu oricum sunt cam indecis asa de fel.. dar visez la acest 40i, nu neg  😄 dar este si mai scump considerabil decat un 30d in aceeasi configuratie... 🙂

la cutiile cu convertizor de cuplu nu mai este volanta din cate stiu eu 😄 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.