Jump to content

Ajutor achiziționare BMW


Recommended Posts

Salutare,
Scriu acest topic în speranța că nu sunt singurul în această situație. Am cumpărat anul trecut(2025) prin august un e82 2.0 benzina cu motorul n43b20a cu foarte putini km pentru varsta (undeva la 80k, verificati). Am testat mașina din toate punctele de vedere, mecanic și în ISTA, însă în motor n-am avut cum să mă bag, astfel am ajuns să fac cu ea vreo 300km după care am ținut-o în service undeva la aproape un an, abia luna trecută am reușit să o vând pentru caroserie, că motorul era dus, deși am schimbat bloc, vreo 3 vibrochene, pompă ulei, vanosuri, absolut tot ce se putea schimba am schimbat și nimic. Vreau să mai bag o fisă și să încerc cu altă mașină. Caut ceva până in 10k euro, sincer nici nu știu dacă diesel sau benzina.. pentru coduri motor ma uitam la n47t pe diesel si n52 sau n20 pe benzina. Capacitate as vrea maxim 2500cmc sa nu ma omoare statul la impozit. Orice sugestie, sfat, gând e binevenit. 😄

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa eviti orice model cu motor cod generatie N (Nxx). Toate au, la varsta a doua, probleme costisitoare de fiabilitate, unele inca de la rulaje medii. O exceptie ar fi putea fi N47, atat timp cat este fabricat dupa apr. 2011, are revizii frecvente si distributia tinuta sub control.

Link to comment
Share on other sites

N52 e frumos. In varianta de 2.5 poate consuma ulei, cel putin in primii ani. Variantele mai tarzii parca au remediat din probleme.

Cel de 3.0 ar fi ideal, dar impozitul e problema. Plus faptul ca au fost limitate ca disponibilitate pe seriile din anii respectivi.

Ce cauti sa obtii de la masina, cu ce scop o iei, ce utilizare ar trebui sa aiba?

N47 a fost un motor bun, dar in 2026 e greu de justificat, avand in vedere vechimea si rulajul.

Link to comment
Share on other sites

Imi e greu să cred că a picat motorul la 80000 km, nici dacă a avut doar 2 schimburi de ulei în acești km nu avea cum să cadă (oricât de prost ar fi n43); poate avea 280000 km, dacă cel ce dă km înapoi e meseriaș adevărat, nu ai cum să îți dai seama că sunt dați inapoi, decât dacă desfaci ceasurile, CAS-ul , etc. 

Mie mi-a cazut la puțin peste 300000 km și am ales să il reconstruiesc de la 0, de vreo 30000 km nu am mai avut nici o problemă. Câteodată trebuie să faci alegerile cele mai bune, altfel ajungi să schimbi zeci de piese in zadar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.