Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Schimburile la masina le fac conform BC la 30 mii pentru istoric, iar intermediar fac eu la 10 mii.

Uleiul il comand de pe bandel, insa ultima oara m a mancat in cur sa iau de pe autodoc.

Nu mare  mi a fost mirarea cand am vazut made in Spain. Le am facut reclamatie, ca de ce nu e made in Germany, zice ca domne‘ noi il vindem, vorbitit cu producatorul.

Te pisi pe el de ulei, ca nu e bun. A mancat cam 300 ml. Stiu, nu e mult, dar pentru colegii care spun ca masina mananca ulei, bagati made in Germany si o sa vedeti ca mananca doar jumate din cat va manca!

Am cu f30 ul facuti peste 100mii si niciodata nu a papat gram, doar ulei de pe bandel am bagat.

Cine ia de acolo stie ca s mai mereu oferte cu filtru si ulei original.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 5/29/2023 at 10:02 PM, StefanTd said:

Multi ar spune risipa, insa, eu mergand aproximativ 11000-12000km pe an, consider ca nu merita sa te zgarcesti la o revizie extra pe an.

De acord, cu acest comment si eu sunt adeptul schimbarilor la 10k/anual. Cu toate astea, m-am certat cu mai multe reprezentante, diferite branduri de masini, toti insista sa folosim cum recomanda fabrica. Ori nu stim noi ceva ori nu stiu ei.

La urma urmei am insistat sa imi ia banii si nu vroiau. Ce facem in situatia asta? Schimb in regim propriu, sau las sa treaca 2 ani?

Eu folosesc o masina 5-6 ani, 50-60k km rulaj, de noua sau plec de la un 30-50k (nu as vrea un SH cu mai multi), deci maxim ma duc pana in 100-120k. sa zicem.

La un schimb de ulei la 2 ani, la un benzinar prin oras 80%, pot aparea multe probleme pana in 120k? In teorie eu as spune ca nu... ma insel oare, sau se inseala fabrica?

Daca nu sunt probleme pentru mine, sa fiu ignorant si sa zic, sa fie problema urmatorului? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/17/2023 at 1:16 PM, CosminEU said:

Ori nu stim noi ceva ori nu stiu ei.

Poti sa crezi ca ei nu stiu cum exploatam noi masinile. Cel putin asta se sub-intelege... si daca ai discuta subiectul prieteneste. Si ar trebui sa recunoastem, cel putin in oras masina e cel mai mult abuzata, fata de aceiasi masina condusa pe autostrada.

Iar pentru asta NU cred trebuie sa te convinga prea multe lucruri sa cauti sa schimbi uleiul (care cat costa in raport cu viitoare probleme pe care le salveaza un ulei bun.. nou, schimbat la 12-15mii..).

Nu ai cu  cine si de ce sa te certi. E o chestiune de principiu,  logica, fireasca oarecum.. avand in vedere un regim variat de accelerari prin oras..

Un bmw nou acum primeste 0w30.. pentru eficienta, economie.. pentru bla bla bla.. crezi ca eu avand una din masini care face cam 10 mii pe an, nu ar trebui sa schimb uleiul cel putin o data pe an!? distante scurte, oras, bla bla bla..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut. Am si eu o curiozitate. trebuie sa fac revizia la o masina luata recent, diesel. Ce credeti ca ar fi bine? Ulei luat din strainatate, Germania sa zicem sau luat de aici din Romania? De schimbat ulei oricum o sa il schimb mai repede la 7-10,000 km. Ce experiente aveti? Ma refer la calitate ulei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zorin70 said:

Salut. Am si eu o curiozitate. trebuie sa fac revizia la o masina luata recent, diesel. Ce credeti ca ar fi bine? Ulei luat din strainatate, Germania sa zicem sau luat de aici din Romania? De schimbat ulei oricum o sa il schimb mai repede la 7-10,000 km. Ce experiente aveti? Ma refer la calitate ulei.

Si eu sunt curios de raspuns la aceasta intrebare? Este uleiul vandut in Romania mai slab calitativ decat in tari mai calde?

 

Link to comment
Share on other sites

Cica... deci cica in Germania cat timp masinile sunt noi si in garantie folosesc un anume ulei la revizie. Cand masina nu mai este in garantie si te duci tot la ei pentru revizie, folosesc alt ulei de pe alt raft, el arata la fel, scrie pe el la fel dar calitatea este alta. Asta mi-a zis cineva care a intrebat chiar un angajat de al lor acolo in Germania.

  • Surprised 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Itarachiu said:

Cica... deci cica in Germania cat timp masinile sunt noi si in garantie folosesc un anume ulei la revizie. Cand masina nu mai este in garantie si te duci tot la ei pentru revizie, folosesc alt ulei de pe alt raft, el arata la fel, scrie pe el la fel dar calitatea este alta. Asta mi-a zis cineva care a intrebat chiar un angajat de al lor acolo in Germania.

Asta ar fi naspa, eu nu am auzit niciodata asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

20231219_171502.thumb.jpg.396564b21c929b53e2ce0cace5192061.jpg

@Itarachiu nu stiu ce sa zic, dar asta e o poza facuta de mine ultima oara cand AM FOST LA DEALER sa iau in sfarsit kitul complet de distributie pentru "troaca" mea redutabila; poza, pentru cei mai putini credinciosi care nu cred ca BMW a schimbat "blend"-ul si brandul de la Castrol la Shell.

In caz ca stiu altii ce alta marca redutabila face uleiuri ca in descrierea din poza.. sa zica aici sus si tare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va zic si eu patania mea , pana acum 6 ani aveam un e46 cumparat acum 13 ani , masina aia mancase doar bmw nu avea probleme, la un schimb uleiul cumparat de la un magazin destul de mare, m-am trezit ca a mancat 2L in 100km subit, era vb de un 318i (am suspectat uleiul contrafacut), am refacut motor prin distributie, segmenti supapte etc, si de atunci castrol, la actualul F34 de 6 ani cand am masina doar castrol schimburi facute anual toate filtrele inclusiv motorina mahle undeva pe la 10-12k km ( in functie de cum se face anul) si sunt multumit, sa fiu sincer inca imi e frica sa mai cumpar ulei BMW 🙂 am mai citit pe forumuri prin afara unde baietii se duc si fac analize la ulei dupa 1000/5000 km foarte multe cuvinte de lauda de Mobil 1 , Bmw parca statea destul de prost din ce imi aduc aminte.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1 hour ago, Iulian Popescu said:

Buna,

Pentru G31 FL din 2020 cu  motor B47 , ce ulei folositi si de unde? 

 

Pana la 100k km poti pune ce recomamda BMW 0W30 luat de la dealer. Dar nu as sta la uleiul asta 0W prea mult; as trece la 5W30 pana incepe sa piarda intre schimburi mai mult fata de cum era candva (in conditiile in care stilul de exploatare a motorului NU S-A SCHIMBAT)..              si abia atunci as trece la 5w40. 

Dar nu as sta la 0W pana consuma ca e pacat... parerea mea.

Eu am un B47 si asa voi proceda.

Daca nu ai sursa sigura de ulei ia de la dealer; e cel mai sigur.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am observat o chestie la al meu n57, cu uleiul din reprezentanta a consumat 200ml în 7500km, uleiul luat de mine de la autototal în 7500km a mâncat 750ml. Acu am luat de pe autokarma iar următorul o sa merg iar la reprezentanta și o sa pot compara exact, dacă revine la consum de 200ml cu cel de la reprezentanta înseamă ca ceva nu se potrivește și o sa renunț la a mai cumpăra ulei din alta parte. Sunt curios și asta de la autokarma. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

@Lospaa Este posibil ca, atat timp cat ai utilizat marci diferite de uleiuri (presupunand ca toate au avut aceeasi specificatie privind vascozitatea si au fost compatibile cu exact aceeasi norma BMW), motorul sa consume mai mult un ulei decat altul. Daca insa ai folosit exact acelasi tip de ulei, dar din surse diferite, atunci fie intervine problema mentionata mai jos, fie sunt dubii asupra calitatii uleiului din sursa alternativa.

La Diesel, comparatia intre diverse schimburi de ulei poate fi usor denaturata de contaminarea cu motorina, rezultata in principal din regenerari DPF mai mult sau mai putin reusite., dar si din regimuri diferite de utilizare intre diverse schimburi (de exemplu, un schimb in care s-a mers foarte mult in regim de autostrada, versus un schimb in care s-a circulat preponderent in oras).

Ar fi interesant sa ne tii la curent cu concluziile de la urmatoarele schimburi de ulei.

Link to comment
Share on other sites

Pana acu am pus doar ulei bmw. Drumurile care le am făcut sunt cam aceleași. 50-50 în oraș și în afara. Într adevăr cu uleiul din reprezentanta am circulat doar în tara, cu cel de la autototal am fost și în afara tarii unde am mers mai repede. Voi ieși și acum din tara cu uleiul de la Autokarma,deci ar fi o comparație ok. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/27/2024 at 9:01 AM, Lospaa said:

Acu am luat de pe autokarma

Ce ulei ai luat de la autokarma?

Singurul ulei care se apropie de cerintele bmw si e nestiut este Valvoline.

https://www.autokarma.ro/piese-auto-universale-ulei-motor/ulei-motor-5w30-1l-val-synpfe-5w30-1l-valvoline?searchname=valvoline

Vad ca Shell Pure Plus nu vinde autokarma.

Link to comment
Share on other sites

Tot timpul am pus în ea numai ulei original bmw. 5w30.Daca o fi sa crape cel puțin știu ca am făcut ce a ținut de mine, adică ulei bmw și schimbat la 7500km. Asa am decis și o țin langa cu uleiul asta hulit, am facut un schimb la reprezenta apoi doua de capul meu, următorul va fi iar la reprezenta, atunci o sa ma lămuresc dacă l consuma diferit. Dacă va fi asa, o sa bag de la reprezentanta cât o tine motorul. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.