Jump to content

Recommended Posts

7 hours ago, zeronoo said:

Eram doar sarcastic, pana una alta electrice sunt cca 2%, fa si tu un calcul matematic simplu. Poate reusesti vezi unde e de fapt aberatia.

Ce-mi plac mie oamenii care arunca cifre aiurea in discutie, doar ca sa-si argumenteze opiniile. In UE anul trecut masinile electrice au fost 13% din vanzari. Iar plug-in-urile inca 9%, deci 22% dintre masinile vandute au fost electrificate intr-un fel sau altul. Ambele valori sunt in crestere fata de 2021. Si a fost anul cu masini foarte scumpe, da? Ia mai gandeste-te acum, oare se poate ajunge la 100% in 12 ani?

6 hours ago, Romulus said:

Astept de 10 ani un telefon, un ceas si un computer portabil care sa fie la fel de mici si subtiri dar sa trebuiasca incarcate doar odata pe saptamana. Am incarcatoare si cabluri de nu mai am loc de ele. O grija pe cap in fiecare secunda... ce anume mi se descarca si trebuie pus la incarcat?

Daca adaug si anxietatea, ca daca incarc prea des se distruge bateria mai repede si pe urma trebuie sa dau jos ecranul prin dezlipire, ca sa inlocuiesc bateria si pe urma poate dispozitivul va fi la fel de bun ca inainte... 

 

Nu te supara, dar asta suna ca o problema a ta personala, nu a tehnologiei. Ceasuri care sa fie incarcate o data pe saptamana exista, am eu unul acasa. Si sunt convins ca exista suficiente. Chiar cele solare de la Garmin pot fi incarcate si mai rar, daca iesi din casa cu el la mana. Telefoane care sa tina o saptamana ai putea avea, daca puterea de procesare, memoria si ecranele nu s-ar mari de la o generatie la alta. Un telefon de acum are cam 50% in plus capacitate a bateriei fata de unul de acum vreo 6 ani, iar un CPU echivalent cu unul vechi, facut cu tehnologia de acum, ar consuma probabil de 2 ori mai putin. Sunt convins ca, daca sapi, gasesti un telefon care sa tina o saptamana. Dar n-o sa-l vrei, pentru ca vrei 'ultimul model'

Anxietate d-asta de care ai tu, eu unul nu am. Incarc telefonul de cate ori am nevoie (in general, o data pe zi sau la doua zile). Bateria merge la fel ca in prima zi si daca ar trebui s-o schimb la un moment dat, nu cred ca ar trebui dat jos ecranul. Dar la ultimele 3 telefoane n-a fost cazul sa schimb bateria, ca le-am schimbat din alte considerente. Si ma astept sa fie la fel de-acum inainte. Nici la laptop n-am schimbat bateria de 6 ani de zile.. Poate problema e in alta parte si ar trebui sa-ti iei alta marca de telefon.

 

6 hours ago, zeronoo said:

Exact, ce incerc sa spun e ca tehnologia de stocare actuala folosita in vehicule electrice(care apropo, dateaza din anii 60) este pur si simplu proasta si ineficienta. Capacitatea de stocare e mica relativ la volum si greutate, timpul de incarcare este mare. 

Iar 'fapte' aruncate in discutie, fara prea multa relevanta. Da, bateriile cu litiu au fost inventate in anii 60. Dar cele folosite de acum nu mai sunt aceleasi. De fapt, nu mai au aproape nimic in comun la chimie, in afara de principiul de functionare. Cam la fel ca la masini, motorul termic a fost si el inventat in 1876.  Doar ca avea 3 CP. Vezi vreo asemanare cu motoarele de azi? Si ce parere ai, cum o sa fie bateriile dupa o durata similara de timp (150 de ani de la inventare)?

https://insideevs.com/news/576870/catl-third-generation-ctp-batteries/

Pentru comparatie, prin 2005 o baterie cu litiu avea densitate de energie volumetrica de cam 50 Wh/l. Nu cred ca are sens sa caut cat avea cea din '60, sau cate cicluri de incarcare suporta, si care erau ceilalti parametri tehnici. 

In plus, urmeaza sa intre in productia de masa in vreo 2 ani baterii solid-state, cu densitate de energie si mai mare. Si mai exista cel putin 10 alte tipuri in diverse faze de cercetare.

4 hours ago, Mircea-Si said:

Aceasta stire mi-a provocat o mare sila si mi-a reconfirmat ca UE e condusa numai de cretini.

E un mix de ipocrizie maxima, ticalosie si prostie. Oricum nu cred ca se va intampla asa. Unde sunt valorile democratice, libertatea de a alege? Degeaba se screme UE cu astfel de politici daca nu sunt aplicate unitar la nivel mondial. .

Pentru mine automobilul are motor cu ardere interna, miroase a benzina sau motorina si scoate fum, imi place sa ma murdaresc pe maini atunci cand am timp si atat vreme cat vor exista aceste masini eu nu voi cumpara una electrica.

Ce-mi plac mie judecatile astea de valoare. Dar de initiativa de decarbonificare a UE (si de cea mai larga, cu tinta de neutralitate de emisii pana in 2050) ai auzit? Asta nu te umple de indignare? Unde sunt valorile democratice? Daca vrei sa-ti pui o soba pe carbuni acasa? Daca vrei sa-ti scoti DPF-ul, ca sa "respire motorul" mai bine, ca doar e masina ta si faci ce vrei cu ea? Sau doar pentru ca iti place mirosul de gaze dimineata, in loc de cafea. Unde e libertatea, de ce nu poate omul sa traiasca cum vrea? 

Si daca scoatem capul din pamant, de initiativa Net Zero a ONU ai auzit? Soc si groaza, o sa se intample peste tot! Sa ne mutam pe Marte..

Edited by mgi
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mgi said:

Nu te supara, dar asta suna ca o problema a ta personala, nu a tehnologiei. Ceasuri care sa fie incarcate o data pe saptamana exista, am eu unul acasa. Si sunt convins ca exista suficiente. Chiar cele solare de la Garmin pot fi incarcate si mai rar, daca iesi din casa cu el la mana.

Nu ma supar deloc, doar ca nu ai dreptate. Cele de la Garmin nu fac ce vreau eu. Eu folosesc Samsung si la telefon si la ceas. Amandoua dureaza 2 zile pline. Cele de la Garmin, eu nu le consider smartwatch. Si daca ma iei asa, exista casio, care tine un an. Sau mecanice cu autotragere, doar ca eu vorbeam de smartwatch, nu de un ceas.

Iar la telefon? Nu prea ai inteles problema. Tu vorbeste de 50% in 6 ani. Eu iti spun ca e fix aceeasi tehnologie ca acum 6 ani, doar s-au redus celelalte inauntru, si nu mai sunt suruburi si mufe de casti, samd, acum locul e mai mare pentru baterie. Si oricum eu vorbesc de ordine de marime, nu de 20-30%. 

Curentul electric, nu e o sursa de energie dupa mine. Este un "recipient" pentru energie, acum ca pui in el, vant, soare, sau hidrocarburi, asta e alta discutie.

Link to comment
Share on other sites

Oricum piata auto a devenit foarte similara cu cea a telefoanelor.

cel putin pt mine, ma mai uitam acum 6-8 ani la ce telefoane mai ies, ce evolutii mai sunt, acum s-au cam superficializat toate, o functie doua de luat ochii, in rest, progresul aferent nodului de productie al siliconului si al arhitectrurii si cam aia e.

iar de ceva timp si la masini am observat aceeasi chestie, functii codate in cele n untitati logice vreo cativa cai in plus sa compenseze adaosul de greutate si aia e.

probabil la capitolul safety a crescut cel mai mult dar parca si acolo prea mult nu au ce sa mai adauge.

 

apropos de baterii.

la munca am laptopuri dell, am avut o varianta Latitude 5450-5490 la care s-au umflat bateriile la toate dupa un an, un an jumate, in conditiile in care garanta e de un an....

vorbesc de minim 400 laptopuri...

Edited by bogdanx
  • Pufai. 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mgi said:

Ce-mi plac mie oamenii care arunca cifre aiurea in discutie, doar ca sa-si argumenteze opiniile. In UE anul trecut masinile electrice au fost 13% din vanzari. Iar plug-in-urile inca 9%, deci 22% dintre masinile vandute au fost electrificate intr-un fel sau altul. Ambele valori sunt in crestere fata de 2021. Si a fost anul cu masini foarte scumpe, da? Ia mai gandeste-te acum, oare se poate ajunge la 100% in 12 ani?

Alo, vorbesc de masini in circulatie, nu vanzari...chill out.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

@zeronoo, pai despre vanzari era vorba. Asa, daca vorbim despre totalul masinilor de pe strada, deja orizontul se lungeste la peste 30 de ani. Ceea ce e o perioada de timp *foarte* lunga. Iti mai aduci aminte ce masini (si cate) erau pe strada in 1993?

 

@Romulus https://insideevs.com/news/629798/europe-plugin-car-sales-november2022/

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Romulus said:

Curentul electric, nu e o sursa de energie dupa mine. Este un "recipient" pentru energie, acum ca pui in el, vant, soare, sau hidrocarburi, asta e alta discutie.

Om vedea cu ce, nuclear nu mai da bine la verzi, cu carbune va fi in viitor interzis, cu gaz ( :)))))))) ) nu cred ca va fi prea ieftin...cu panouri si eolian? N-as crede ca o sa fie suficient. Btw...am fost la un prieten zilele trecute, avea o instalatie solara de 15kwh - iarna fara soare produce 1,7 kwh...cam trist.

Link to comment
Share on other sites

Iar nu vezi padurea din cauza copacilor..

Sistemul meu solar de 4 KWp produce intr-un an mai mult decat am eu consum la casa plus incarcat hibrida. Intr-adevar, nu produce noaptea, si iarna productia e ceva mai proasta. Dar aici nu e vorba despre productia dintr-o zi, ci despre cea medie intr-un an. Care pentru 15 KWp e cam 18 MWh. Mediteaza un pic la valoarea asta si vezi daca e trist sau nu.

Link to comment
Share on other sites

mgi , ecologistule, ti-ai pus sistem solar si ai devenit morlaist. :))))))) sa nu mai faci gratar ca o sa atinga UE mai greu tinta de decarbonificare.

Si acum lasand gluma deoparte, daca vreau eu sa scot DPF-ul, sa-mi ia autoritatile talonul si sa ma amendeze, sa nu trec ITP si asa mai departe. Si pe mine ma deranjeaza masinile care fumega.

Sunt o gramada de solutii. Nu mai intru in detalii.

Dar oare care este amprenta de carbon lasata de sistemul tau solar? Din ce e facut , din bambus? L-ai adus din China vaslind?

Care e amprenta de carbon lasata de o masina electrica? 

Partidul verzilor mananca rahat si beau apa rece, sunt o gramada de alte probleme de rezolvat.

Si mgi, sa nu crezi ca opinia ta e mai valoroasa decat a altora, e doar opinia ta si atat. Si stai linistit ca cei care vor acum net zero pana in 2050, n-apuca 2050 nici unul din ei, in special timmermans

  • De acord! 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, zeronoo said:

Mediteaza tu peste cativa ani cand o sa faci un calcul de amortizare.

Am meditat deja, sef. Se amortizeaza in doi ani jumate (30 de luni, sa nu spui ca ai inteles gresit).

10 hours ago, Mircea-Si said:

mgi , ecologistule, ti-ai pus sistem solar si ai devenit morlaist. :))))))) sa nu mai faci gratar ca o sa atinga UE mai greu tinta de decarbonificare.

Si acum lasand gluma deoparte, daca vreau eu sa scot DPF-ul, sa-mi ia autoritatile talonul si sa ma amendeze, sa nu trec ITP si asa mai departe. Si pe mine ma deranjeaza masinile care fumega.

Sunt o gramada de solutii. Nu mai intru in detalii.

Dar oare care este amprenta de carbon lasata de sistemul tau solar? Din ce e facut , din bambus? L-ai adus din China vaslind?

Care e amprenta de carbon lasata de o masina electrica? 

Partidul verzilor mananca rahat si beau apa rece, sunt o gramada de alte probleme de rezolvat.

Si mgi, sa nu crezi ca opinia ta e mai valoroasa decat a altora, e doar opinia ta si atat. Si stai linistit ca cei care vor acum net zero pana in 2050, n-apuca 2050 nici unul din ei, in special timmermans

Ideea e ca toata initiativa cu electrificarea e parte din ceva mai mare, nu se rezuma doar la schimbat masinile cum am inteles eu ca aveai tu impresia. Mi se pare ca intreaga initiativa e justificata, dar din pacate de bunavoie n-o sa faca nimeni eforturile astea. Asa ca e nevoie sa fie obligati oamenii, incet-incet.

Iar apropos de amprentele de carbon, goagle e prietenul tau :) O cautare gaseste asta destul de rapid:

https://renewableenergyhub.co.uk/main/solar-panels/solar-panels-carbon-analysis/

Si pentru masini:

https://www.nytimes.com/2022/10/19/business/electric-vehicles-carbon-footprint-batteries.html

Mie mi se pare destul de clar ca e o tehnologie mai buna. Tie nu? 

Iar 'argumentul' ca oamenii aia nu o sa prinda anul 2050 ce valoare are? Ca nu arata decat ca se preocupa de ceva care sa aduca beneficii altora.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, zeronoo said:

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Din calculele mele nu are cum sa se amortizeze mai repede de 6-7 ani :)).

 

Eu mi am făcut un calcul la un sistem de 5kw si amortizarea era in 8 ani raportat la un consum mediu pe care îl am eu si care ar putea creste cu 30-40%. 
 

Sunt foarte multe variabile… însă 50.000 lei ( un sistem de 5 kw inclusiv cu baterii ) nu prea are cum sa fie amortizat asa repede cand factura de curent este între 100-150 lei pe luna :)) urmând sa crească daca cumperi cel puțin 1 electrică + mărirea familiei. 
Hai sa zici 400 lei pe luna si tot nu ies calculele de amortizare asa rapida :)). 
 

Poate tu ai pus sistemul cu 10.000 lei, cu tot cu subvenție si ceva firma ieftină, eventual sistem mai ieftin si atunci hai sa zici ca se mai apropie de adevăr. 
 

 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

ma bag si eu in discutie ca un cetatean de rand trecut bine de prima tinerete care locuieste la bloc intr-un sector din bucuresti (cu b mic)... si ma distrez copios cand vad ce avioane si harfe are generatia noua in vise si-n simtiri !!!

calcule, amortizare, panouri solare, etc...

oameni buni, majoritatea cetatenilor din romania (cu r mic) traieste de la un salariu la altul si face economii la sange ca sa-si mai schimbe din cand in cand cate un lucru prin casa care deja era prea vechi de acum 5 ani si voi vorbiti aici de zeci si sute de mii de lei.

voi dragi colegi credeti ca romanului de rand (care este majoritatea votantului) chiar ii pasa de amprenta de carbon sau de cate masini electrice vor fi in 2035 ?! (intrebare retorica)

nu-i pasa absolut deloc pentru ca el (romanul de rand) trebuie sa produca hrana de maine pentru familia lui.

in tara in care salariul mediu pe economie este de 3000 lei = 600 euro... care credeti ca este prioritatea cetateanului ???

ziua de maine !!!

ma scuzati dac v-am intrerupt cu realitatea ! 👍🙂

  • De acord! 5
Link to comment
Share on other sites

petreop, corect asta e realitatea si nu doar in romania. Nici mie nu mi-a placut Star Trek deloc, de ce vrea UE nici nu incape vorba.

Daca ideea asta de decarbonizare are la baza acelasi principiu ca si organizarea CM in Qatar....e ce trebuie si cred ca n-ar fi exclus.

La baza ideea ar fi buna daca n-ar fi ipocrita, ipocrita din foarte multe puncte de vedere. Pe scurt de la industrie / productie, pana la vointa populara. Pentru ca atunci cand o sa se ajunga la "sula in coaste" lumea va iesi in strada, iar politicienii de dragul votului, vor ceda.  Si mai e o problema, treaba asta cu obligatu' nu prea imi place, din principiu.

Si daca tot suntem pe un forum auto, sunt absolut sigur ca toti producatorii auto au solutii de motoare cu emisii mult mai scazute decat ce avem azi.

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

On 2/17/2023 at 10:22 AM, zeronoo said:

Din punctul meu de vedere, este foarte posibil ca vehiculele electrice sa reprezinte viitorul dar nu apropiat, nici macar mediu. Si in niciun caz in forma actuala. Apropo de impunerea fortata, e mai degraba o decizie politica (vom vedea cat de buna sau proasta) care sa contracareze alte decizii politice

1. Deciziile astea sunt proaste desigur pentru ca infratructura pentru incarcarea cat mai rapida a bateriilor nu exista, dupa cum instalarea punctelor de incarcare trebuie sa fie ca si numar, cat mai mare, ..nu vor fi aproape niciodata suficiente in centrele urbane, ultra-aglomerate (ca asa sunt toate), pe cap de locuitor.. (ultima varianta nu poate fi satisfacuta decat prin limitarea accesului la numar de vehicole pe famile! Unul probabil maxim.)

2. In tarile din Vest ...manifestantii verzi gen greta thunberg, de astia nu scapi usor cand le-a intrat ceva in capul ala de artist visator.. EI UN INTELEG ca nu se poate implementa incarcarea masinilor pur electrice! Ei nu inteleg ca mutand sursa poluarii in productia bateriilor NU INSEAMNA CA NU ESTI POLUANT.

Sunt muuulte ALTE lucruri asemanatoare  pentru care astia "verzii' ar putea milita cu succes... (am eu cateva sugestii).

 

Viitorul poate fi cel mult pseudo-electric in viitorii 20-30 ani, adica hibrid.

Edited by bimmer90f30
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.