Jump to content

Recommended Posts

Cel puțin aici în Iași este legea locală că nu poți parca cu un plugin hibrid pe locurile destinate mașinilor full electrice. 
Singur avantaj pentru un plugin hibrid în Iași cel puțin este că poți parca la mall Palas în față 😂 unde au făcut toate parcările verzi. Doar pentru asta și vrut un plugin hibrid astfel la birou avem tot timpul parcarea garantată liberă. Și plecăm seara cu bateria plină. 
Am avut o variantă de plug-in hibrid pe x3  cei drept parca mai puțin dotat dar totuși mi-a fost frică de mentenanță și portbagajul mai mic. 
https://oferte.bmw.ro/rulate/cauta/detaliu/97712

 

Edited by CosminEU
Link to comment
Share on other sites

Fratele meu are o electrica, a luat o pt oras la firma. Lumea vorbeste decat de economia de bani si de poluare dar nimeni nu zice de bataia de cap de a incarca in oras o electrica si nu ma refer la timpul de asteptare pana se incarca,  ci ca toate statile care sunt diferite, fiecare cu aplicatia ei si cu foarte mari batai de cap sa configurezi aplicatiile.

Probabil dupa ce bagi toata aplicatiile de la toate statile de incarcare o sa fie mai bine, gen 30-40 pe Romania doar, o sa iti vina la inceput sa ii dai foc, si in alte tari alte aplicatii:)) si tot asa. Pune 30 de minute cu fiecare sa o configurezi, acum poate la unele dureaza si mai mult, altele mai putini ca cer tot felul de date:)) , tot felul de erori. Acasa la priza e cel mai lejer.

Edited by branevl
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Sa vedeti cand poti sa stai o ora jumatate si tot sa nu resusesti sa o incarci, sa iti dea tot felul de erori, nu ia cardul, nu face nush ce, iti cere cati kw sa bagi si tot felul de idioteni, de parca toti care isi iau electrice au master in Fizica si Matematica si mai nou si in informatica deoarece multe aplicatii nu merg bine:)) si nu sunt facute bine, mai ales in Romania.

Asta ca sa spunem si dezavantajele pomului laudat.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Preturi incarcare

 

Cam intre 2 si 2.3 pt AC. Deci la 10kWh te duci in 40-45 de lei, cu care faci aprox 50 km la LCI.

Deci echivalent consum benzina 11 Litri/100km. Ouch. M-as feri sa alimentez un 530e PHEV la statiile din oras, nemaidiscutând de timpul de încărcare.

Am calculat gresit lol.

Cam intre 2 si 2.3 pt AC. 10kWh pt 20-25 lei, cu care faci aprox 50km la LCI. Echivalent 5.5 litri/100km consum benzina. Nu merita, tinand cont de timpul de incarcare.

Chiar sunt curios câtă benzină consumă un 530e în plus ca să încarce bateria de la zero, în modul Battery Control.

Nu am găsit clar pe nicăieri informația aceasta.

Edited by Kuky
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Romulus said:

Voi încerca să fac eu testul asta.

Mi se pare f. dificil de făcut. Ar trebui să parcurgi de 2 ori aceeași distanță în condiții absolut identice (de ex să nu bată vântul), o dată încărcând bateria și o dată nu. Am văzut că a încercat cineva aici   https://www.youtube.com/watch?v=8118B1_n5QI&t=257s

La min 3:30 zice că a testat încărcarea rulând la 120km/h și că i-a luat 47:38 min și 82.7 km s-o încarce de la zero la 100%

La min 4:50 zice că fără încărcare consumă 8,3L/100km și cu încărcare 9,7L/100km, rulând la 100km/h.

 

Testul mi se pare neconcludent pt că

a) 82.7km parcurși în 47:38 min înseamnă 104km/h, nu 120km/h cum zice pe gură.

b) dacă presupunem că a greșit cu 120km/h și de fapt testul a fost făcut în jur de 100km/h rezultă că a încărcat complet bateria cu 1,15 litri benzină, rulând la 100km/h

Deci 1,15 litri benzină s-au transformat în 10kWh cu care poți să rulezi 50km electric. Deci ai un consum echivalent de 2,3litri/100km. Nu mai discutăm de pierderile la conversie. Cam dubios de bine....

 

Evident că BMW are această informație obținută undeva prin laborator și bănuiesc că dacă nu o bagă prin broșuri nu e ceva cu care să se laude.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

uau.. nice.. pai RAR si apoi ..:)

Daca repara astia de la primarie sistemul de plati ... poate poate... 

A mea nici nu stiu pe unde e acum 🙂 Ar trebui sa fie undeva in drum spre IS.... sper...

Te-a rezolvat repede pe tine 🙂 vedem care o primeste primul haha

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Viper05 interiorul e negru cu optiunile de mai sus. Am aici o poza generica... e identica. Masina e abia coborata de pe trailer, nu e curata, nu e cosmetizata. Pozele sunt doar ca sa o vad eu, dar probabil nici eu nu trebuia sa le primesc pana nu e curata.

Am sa pun dupa ce ajunge la mine.

 

dUwrQW9JK2g3ZkRSWEE9PQ_4 (1).jpg

dUwrQW9JK2g3ZkRSWEE9PQ_3.jpg

Piele Dakota perforata, totul negru.

image.png

La 19.000 km si sub un an, nu are cum sa arate rau.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.