Jump to content

Viper05

Contributors
  • Posts

    4429
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    71

Everything posted by Viper05

  1. Cand bag VIN-ul in pe realoem in loc sa mi arate masina mea , imi arata un e36 316i din ‘95. din cate am inteles unele VIN-uri , sau cel putin ultimele 7 caractere se pot recicla? degeaba schimb catalogul de la clasic la current sau invers tot e36-le asta imi apare. stie cineva un easy fix? vreau sa confirm un cod de amortizor fata
  2. nu am studiat foarte atent sa-ti spun daca se poate sau nu. stiu ca multi cu masina in garantie folosesc boot mod pentru ca teoretic e nedetectabil, practic habar nu am. Inafara de asta dupa 2020 ecu este locked si e mult mai greu de rescris, tu nu ai problema asta la masina ta avand in vedere ca deja s-au facut foarte multe experimente de tuning, aici ma refer la rescris ECU, eu te-as sfatui sa mai faci niste research inainte sa te bagi la ce vrei sa te bagi. dar la urma urmei sunt banii tai si masina ta, eu doar zic ca exista o alta alternativa, buna rea , tu decizi
  3. asta inteleg, dar daca nu se rescrie ecu tot ce face este sa pacaleasca masina ca nu are destul boost in turbo
  4. cand spui soft se rescrie ecu? sau doar se pacaleste turbina de crede ca nu are destula presiune?
  5. eu nu sunt impotriva hibridelor deloc, mi s-a parut foarte amuzanta chestia cu reclama mascata
  6. asta e optiune? nu am vazut nici un x5 cu asa ceva. care e maximul care poate sa incarce?
  7. Viper05

    BMW X5 45e

    la o simpla cautare pe google “Approximately 60% of all new cars in Europe are fleet cars.”
  8. my bad atunci, mi-a facut fix asa la un vw acum multi ani
  9. daca invarteste odata si taie tot, poate fi imobilizatorul, incearca cealalta cheie
  10. @shaq486 ne-am incurcat noi, am crezut ca tu esti op
  11. da ai dreptate, ceva nu se leaga , bordul nu e de 320d
  12. Viper05

    BMW X5 45e

    Foarte adevarat , dar ca si business ei nu asa gandesc. ei vad ca vand in jur de 2 milioane de masini pe an, daca la fiecare ar pierde 300€ , asta ar insemna pentru ei 600 milioane €. si spun ar pierde pentru ca ar putea vinde la acelasi pret indiferent de galerie. acuma daca asta e corect sau nu, etic sau cum vrei sa cataloghezi nu stiu. ca si business clar fac ceva bine pentru ca vanzarile cresc de la an la an. Si cel mai important felul in care masinile sunt cumparate si utilizate s-a schimbant drastic in ultimii 20-30 de ani. Majoritatea masinilor vandute de Bmw sunt masini de flota, care se tin maxim 3 ani. de aici rezulta si intervalul de service la 30k si asa mai departe, cam tot se invarte azi in jurul masinilor de flota si a ceritelor acestor CEO de companii care sunt foarte similare intre ele si mult mai usor de acoperit decat sute de mii de persoane private. Dar si persoanele private si-au schimbat felul de a cumpara masini noi. Multi , foarte multi, au un buget lunar , isi iau masina in leasing, service inclus leasing pe 3 ani, dupa 3 ani dat masina inpoi , si tot asa un ciclu continu. nu in ultimul rand , majoritatea masinilor se caseaza inainte sa ajunga la 300k km, fabricatii doar s-au ajustat pietei, asta se cere, asta se ofera.
  13. nu spun ca km nu sunt adevarati, dar e improbabil. stiu ca la motor se pot vedea orele de funcționare
  14. eu unul sunt foarte sceptic, ce inseamna mai exact test pe motor si cutie? exista bavaria milano?
  15. eu nu am optounea de unghi mort dar am heliomat. oglinda de la pasager nu are heliomat. dar mi se pare aiurea sa nu aibe unghiul mort
  16. @bimmer90f30 habar nu am ce o sa fie. ne dam si noi cu parerea deapre niste masini foarte scumpe. nici eu nu am condus alpina, si sincer nici nu mi-as cumpara una, nu as da 100k euro + pe un seria 3 dar imi place idea, si sincer nu stiu cat de independeti au fost ei inainte sa fie cumparati de Bmw,avand in vedere ca modelele alpina se asamblau/se asambleaza fix in aceiasi fabrica probabil faptul ca au fost cumparati fost doar o evolutie a relatiei. acuma m-am uitat si eu, pe vremuri cresteau putere prin marirea cilndreei, vad ca azi asta nu se mai practica aaa si am uitat. avand in vedere ca Dinan si Bmw nu ami lucrează impreuna in America de Nord, probabil miscarea asa va unple golul lasat de Dinan
  17. nu are cum sa fie doar un badge in viitor pentru ca ar da cap in cap cu divizia M. Au rezistat atat pentru ca au facut ceva diferit, nu cumperi Alpina doar pentru ca are alta piele pe scaune, BMW individual deja acopera asta
  18. despre ce conversie vorbim?
  19. daca se poate pune si o poza cu toata masina
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.