Jump to content

Viper05

Contributors
  • Posts

    4428
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    71

Everything posted by Viper05

  1. Trump are fix aceleasi idei ca si tine @bimmer90f30. ceea ce uiti sa mentionezi e ca 30% din vanzarile bmw sunt in china. fara china sunt absolut terminati. deci ei sa cumpere de la noi dar noi nimci de la ei? crezi ca asa functioneaza o economie? dar da trebuie taxati sunt de acord, dar pentru alt motiv. masinile din china sunt subvenționate de stat, deci e concurenta neloiala. pe de alta parte producătorii europeni si ami ales parlamentarii europeni trebuie sa se trezeasca la realitate si sa uite de type approval si alte balarii
  2. a ok, legal nu cred ca se poate, din cauza legislației, parca este ceva lege in eu ca nu ai voie sa ti motorul pe idle deampixu
  3. @RaYn3 ce spune Matt se aplica doar in uk. in uk nu compania plateste taxele ci angajatul ( inclusiv taxele pe company car, ca si pentru aia se platesc taxe in uk). deci pentru o firma din punct de vedere al taxelor e absolut fix totuna ce masina conduce angajatul. in schimb se pune mare accent pe carbon footprint , si de asta hybridul si electricele sunt oferite la angajati ca si company car
  4. absolut corect. de exemplu pe mine ( in uk) ma costa cam cu 30% mai eftin sa imi iau plugin prin companie si cu 50% mai ieftin sa imi iau full electric prin companie( decat direct de la bmw) cumva primesti bani inapoi din taxe ca poliezi mai putin acum prin companie am optiunea doar de plug in sau full electric, acum vreo 6 ani au scoa dieselul si acum vreo 4 ani au scos benzina.( asta ca asa a vrut firma) cand mi am luat seria 3 benzina in 2021 prin comanie m-ar fi costat dublu.
  5. e site-ul bmw nu chatgpt https://www.bmw.de/content/dam/bmw/marketDE/bmw_de/topics/bmw-premium-selection-2024/SP-1582_BMW_BPS_0424_Garantiebrosch_PRINT_148x210_neutral_E_LM.pdf
  6. in linkul pus de coleg spune clar ca farurile, amortizoarele , elementele de franare sunt excluse pe langa multe altele
  7. tu cred ca citesti la ce e omis si consideri ca alea sunt acoperite de garantie, deaia ai bagat amortizoarele acolo.
  8. +1 pentru culoare mi se pare bestială
  9. a mea de noua a fost livrata cu ulei bmw 0w30 si tot asta am pus si dupa
  10. pune te rog linkul cu informațiile astea. cum dracu dau garantie pe amortizoare la o masina de 100k km nu stiu dar sper sa fie asa
  11. vezi ca nu e aceiasi garantie ca aia de noua. en fin bafta
  12. felicitari petru achiziție, sa o stapanesti sanatos. ce motor?
  13. de ce nu iti cumperi ceva in leasing ? mai ales ca o ti doar un an, macar nu te doare capul ca pica ceva. mi se pare mult prea mare riscul la care te expui. cand pui depreciere casco etc te costa probabil peste 1000/luna. cred ca e mai ieftin sa inchiriezi ceva acuma ca ma gandesc
  14. de mers merge cu portbagajul deachis. poti inchide portbagajul sa fie semideschis. mergi foarte incet sa nu pui stres le mecanis de la balans
  15. sau un seria 3 nou, sau 46.000 de gume orbit
  16. asta imi aduce aminte de “full fara piele” de pe vremuri. un seria 7 sa aibe hi-fi, mi se pare absolut chel. sunt ferm convins ca ii lipsesc mai multe optiuni decat are in rest nu cred ca e mare diferenta la intretinere intre seria 5,7,x5, as spune ca e aproape la fel dintre astea 3 clar seria 7 se devalorizează cel mai repede
  17. asta din pacate e foarte adevarat si e si vina lor a fabricantilor dar si a EU cu type approval din cauza asta in uk un seria 5 nou vine cu 3 motorizari si cam atat. la optiune niai de ales intre 4 pachete si salut. pentru asta vor 60k, si se plang ca vai chinezii, pai ce kkt de optiuni ai?
  18. hai sa fim seriosi, bineinteles ca consumul conteaza. peste tot pe orice forum se vorbeste de consum.
  19. official timpul e de 8.3 secunde. Bmw de obicei are timpii comunicati pe 0-100 mai lenti decat in viata reala. sunt convins ca nu e 9, nu as fi surprins ca sa faca chair in 8. bineinteles depinde cu ce compari, dar comparand cu ceilalti participanți la trafic nu e o masina lenta
  20. deja o dam in balarii. x3 g01 e o masina care face suta in circa 8 secunde. adica mai rapid ca e60 520d si cam egal cu f10 520d. nu e o masina de raliu adevarat, dar porbabil e mai rapid decat 80% din masinile din trafic.
  21. atata mi-a consumat si mie g21 320i la o tura de europa. deci consumul( daca e relevant) e super
  22. avand in vedere ca are buton start/stop as spune ca nu. din cate stiu la mild hybrid butonul start stop nu exista, dar nu sunt sigur
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.