Jump to content

Vreau niste pareri despre xDrive: este un "must-have" sau optional?


larry p.

Recommended Posts

In orice scenariu e mai bine sa ai AWD, acum depinde cum gasesti masina. M-a prins odata viscolul cu fostul e46 pe la arad , plecam in concediu, n-am avut prea mari emotii. La e60 si e90 cam greu de urcat un mic prag cand bag masina in curte daca e gheata sau zapada. cu FWD nu erau probleme.

Link to comment
Share on other sites

Masina mea actuala e prima masina cu tractiune integrala si, desi este extrem de stabila (cat am simtit eu cu mazga asta de pe jos), recunosc ca ii cam fura din feeling-ul acela de RWD :). In schimb, la o plecare agresiva de pe loc se simte foarte bine cum pune puterea pe asfalt.

Concluzia, pentru a raspunde la topic, nu consider xDrive un "must have", insa poate fi util in anumite situatii.. totodata conteaza si cat de puternica este masina.. cai mai multi + RWD = mult mai usor sa pierzi controlul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca nu faci expeditii extreme prin munti pe drumuri cu zapada, nu cred ca renteaza Xdrive-ul, avand in vedere ca il folosesti in 9 luni din an pe sosea curata. Acuma poate chiar 11 luni din 12 la cum e clima. 

BMW-ul care nu are doar tractiune spate sa il poti "cârni" un pic la o plecare de pe loc in curba sau la o accelerare la iesirea de pe un viraj sa simti cum te impinge un pic supravirator, e ca oricare alta masina 4x4. Mai bine iti iei Tucson, Touareg, Q7 etc. Eu am urcat cu e92 pe drum de munte ud (fara zapada intr-adevar) in Apuseni, stand cu o laterala sus si una jos, ca sa nu ating pe dedesubt si nu am simtit nici macar un moment ca ma lasa. 

In schimb tot acolo am ramas pe piatra nebatuta, cu botul la vale si trebuia sa dau cu spatele o rampa destul de abrupta. Nu am reusit, m-a tras un Subaru care avea reductor pe ea, nici nu m-a simtit cand ma tragea. Ba chiar l-am si intrebat cumva in gluma asa, "ce, trage asta sa ma scoata in deal?". Raspuns, "are reductor". Atunci mi-am dat seama ca aia nici nu ma simte cand ma trage.

 

Edited by HitmaNLive
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ADRIAN HD said:

Pai daca vrei sa  cumperi seria 5 ,inchiriaza un 5,cu 3 iti poti face o impresie gresita deoarece e alta platforma, mai mica .Plus ca 3 e mai fașneata ca 5.

Asta o sa si fac pt ca le stiu pe ambele din seria F RWD cum sunt

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, claudiu1892 said:

e misto feelingul sa nu ai nicio emotie in curbe, chiar si cand e ud. Plus ca se simte mai responsive.

:offtopic:

Despre ce feeling e vorba aici!? Cand de fapt nu pare sa traiesti nici o emotie? Eu cred ca emotia cand conduci... incepe cand ESTI CONSTIENT ca ai impins (tras de) masina la limita in curba/curbe si controlul automat, daca al ai activat il simti ca preia comanda.

E ca atunci cand franezi violent ca nu te (mai) poti baga intr-o situatie si intra ABS-ul sa te salveze..

Deci despre ce emotii vorbesti ca eu observ ca vorbesti din perspectiva sigurantei maxime, in orice situatie.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.