Jump to content

BMW X3 (G01) M40d Sonnenstein-metallic


sskkaa

Recommended Posts

Acuma foarte frig nu va mai fi, sper, incat sa necesite si dezghetarea geamurilor, dar voi urmari la toamna/iarna urmatoare subiectul, ca sigur pentru mine va fi de interes 🙂 

Ieri am trecut si la jantele pe 20 ( 245/45/20 fata - 275/40/20 spate )... arata bine pe masina, mai ales in culoarea ei. Diferenta de comfort inca n-am simtit prea mare, dar sigur sunt mai silentioase ca Bridgestone-urile Alenza pe 21.

Link to comment
Share on other sites

Volanul are in stanga comenzile pentru cruise control, iar in dreapta pentru media/telefon.

In partea dreapta este si o rotita. Daca sunt in meniul media, daca dau de rotita sus/jos se schimba melodiile dar pot sa vad asta doar pe HUD, nu si pe display-ul din bord.

Stiti cumva cum as putea seta rotita sa miste melodiile si in display, nu doar in HUD?

Melodia sare la cea setata, conform HUD si in display, dar nu da scroll printre melodii in functie de cat dau eu de rotita respectiva... nu stiu daca m-am facut inteles 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Tu ai alt ID (cred ca ID7), dar la ID6 (cum am eu), pot sa dau scroll prin melodii doar daca am ca sursa setat pe USB sau ce am importat direct in HDD-ul unitatii. Prin Bluetooth sau carplay, nu pot decat sa dau next track sau previous track. 
In display-ul din bord poti vedea doar daca ai HUD-ul dezactivat (cel putin asa e la mine), dar informatiile in acel display vor fi ca in HUD, atata timp cat ai ca sursa Bluetooth audio sau carplay.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, sskkaa said:

Si mie imi apar toate melodiile, dar cand fac scroll din rotita, mi se face scroll intre melorii, adica se misca cursorul pe melodii, doar in HUD, nu si in display-ul central 🙂 

Aa, ok. Am inteles gresit, scuza-ma. Doar daca opresti HUD-ul iti vor aparea in display-ul din bord. Nu stiu daca e vreo codare disponibila pentru treaba asta.

Link to comment
Share on other sites

@Edwin @raduron10 ms! Voi mai studia cu HUD-ul.

Inca o intrebare, la fel de... stupida poate. Daca dau volumul la minim, 0, la Passat de exemplu melodia intra pe pauza, la BMW in schimb, daca dau sonorul pe minim, muzica merge in continuare, fara sa se auda nimic bineinteles, pana la epuizare, vorba aia, adica se vede pe minutele de la melodie ca merge, si nu stiam de ce ma trezesc la 7 melodii dinstanta dupa ce am dat sonorul la minim. 🙂

Exista vreo setare in acest sens? Cum poti opri/pune pe pauza o melodie?

Edited by sskkaa
Link to comment
Share on other sites

@Edwin @raduron10 @mkdan2004 multumesc pentru raspunsuri.

Pentru partea cu HUD si display, am tot butonat prin meniu si singurele variante sunt, scroll din rotita in HUD sau scroll din rotita in clusterul de bord, adica in loc de vitezometru. In display-ul central nu am gasit solutia sa mearga rotita de pe volan. Ramane asa in HUD, asta e 🙂

Pentru partea cu pauza la melodie, asa este, merge cu apasarea scurt a butorului de radio/volum.

* Temperatura uleiului se poate seta sa se vada undeva in bord?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sskkaa said:

* Temperatura uleiului se poate seta sa se vada undeva in bord?

Ar trebui sa ai in Sport displays ca in imaginea de mai jos. Daca nu ai, probabil se poate coda. In secret menu cu siguranta o sa vezi. Am mai gasit si ca poti sa verifici prin Voice Command : "Hey BMW, tell me the engine oil temperature" sau "What's the engine oil temperature?"
Attached Images
attachment.php?attachmentid=2170379&stc=
Link to comment
Share on other sites

Au trecut repede mai bine de 2000km.

M-am mai acomodat cu masina. E foarte inchegata si totul functioneaza impecabil. Masina merge fara efort, in orice treapta, la orice viteza ( decenta ), cei 680nm se simt.

Fiind roman, dau si eu un pic de hate 🤣

- Portbagajul destul de micut, noroc ca e mai inalt si poate gasim o solutie sa incapa jumate de casa 🙄

- Spatiul interior, si el mai mic decat m-as fi asteptat, cand am mai condus X3 similar, am stat doar la volan, si din prisma asta parea suficient de mare, dar cand am pus scaunul de copil in masina, locul dreapta fata a devenit "chinuitor" sa zic asa... ar fi mers un X5, dar si aproape 20k eur in plus... pas.

- Scaunele fata "sport"-wannabe, cu ventilatie, foarte comfortabile, dar lipseste orice fel de sustinere... nu stiu cine le-a numit sport, dar sunt o gluma din punctul asta de vedere. Mi-ar fi placut ceva mai sport, cu sustinere mai buna, si as fi preferat totusi tapiseria mixta, textil cu piele. Asta e, nu le poti avea pe toate.

- Mi se pare, si nu doar ca mi se pare, e cam clara situatia, oglinzile cam vajaie la viteza. Cred ca-s prea mari 😄 

In rest, numai de bine, cel mai surprinzator a fost consumul sincer, care a coborat la pompa la 8,5%, utilizand masina doar in zona metropolitana Oradea, adica oras+drum expres+centura ( Oradea e plina de santiere, si e haos total pe arterele principale, asa ca prefer sa ocolesc folosindu-ma de cai cu trafic mai fluent si fara semafoare ). Inca n-am reusit sa ies din oras cu ea, la un drum mai lung, dar ma astept la un consum cel putin la fel ca la Passat, undeva intre 7 si 8 la mers normal.
Range-urile dupa alimentari au fost de peste 900km, dar in realitate am facut cam 700km cu un plin ( mai era ceva pana la rezerva ce-i drept ), daca trageam sper rezerva, sau in rezerva poate mergea un 750km, dar e suficient oricum.

N-am mai avut anvelope RFT, dar pot spune ca intr-adevar sunt mai dure, taind din comfort, si totodata mult mai zgomotoare. Ori masina e slab izolata fonic, ori zgomotele de rulare sunt foarte intense. Fata de Passat de ex, e mai deranjanta o clatorie cu X3-ul.

Am luat in un OBDEleven NextGen, care stie si BMW pentru scanari erori, etc.

Am luat si o mufa de diagnoza VLinker BM+, si BimmerLink pentru a urmari regenerarile.

Incet incet mi-am dat seama cum functioneaza treaba si la BMW, regenerarile fiind cam la 320-350km. Soot Mass urca cam pana pe la 40-42g si incepe regenerarea, si dupa regenerare scade pana pe la 8-9g.

  • Like 2
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Acuma am descoperit ca la BMW, chiar daca e pe auto, clima poate fi setata pe mai multe trepte de intensitate, parca sunt 5 trepte. La mine era pe minim, sa nu fie deranjant.

Poate daca o setez pe treapta 2-3 si incalzirea auxiliara va face fata mai bine la dezghetarea geamurilor la iarna... voi testa... are cineva o experienta similara, testata? Just askin... 🙂 

Cu ocazia sarbatorilor am reusit sa ies un pic din oras, Oradea-Arad-Oradea... la dus mers relaxat, 110-120, consumul instant statea tot pe la 5-6% cand mai aruncam un ochi din cand in cand, la retur am venit cam tarziu si m-am cam grabit... urca frumos in ture si nu simti viteza. Se comporta mai mult ca un break inaltat decat ca un SUV. Desi e mare si grea, nu-ti da feelingul ala greu, e foarte dinamica. Desi se intinde la viteza foarte lejer, parca ii lipseste shapness-ul asa, care sunt mai mult decat sigur ca se va rezolva odata cu softul. Bine, am si mers doar in D si pe modul Comfort. Poate pe Sport e altceva, dar nu ma lasa sufletul, avand in vedere ca si asa e destul de rigida 🤣

Farurile LED Adaptive sunt un deliciu, lumina cat incape.

Se poate vedea undeva cati km ai facut de la plin? Ca daca intru in computerul de bord din meniu iDrive, imi arata tot rangeul ramas, care il vad oricum si sub nivelul de combustibil... in sensul asta computerul de bord e cam sarac si zgarcit in informatii fata de ce era la VW sa fiu sincer 🙂 Stiu ca unul din ele se seseteaza la fiecare alimentare, din cate mi-am dat seama.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.