Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

  1. Past hour
  2. Salutare am o problema cu un bmw e46 2.0 dizel 150 cp mașina pornește merge câteva minute și se opreste uneori după ce motoru ie cald pornește mai greu după iar pornește ușor ma poate ajuta cineva cu un sfat poate a mai întâmpinat cineva problema asta
  3. E bine ca noi adultii stim ce face si unde trage AI pentru ca avem in noi cultivat talentul sau/si ambitia de a cauta raspusurile corecte pentru ca AM INVATAT SA CAUTAM CU INDARJIRE rapspunsul corect incercand cjiar noi, experimentand chiar! Astia tineri iau de bun raspunsul; nu au curajul sa isi puna intrebari si sa caute raspunsul.. nu pe internet ci prin incercari personale. ..Da incercari personale care cer timp si dedicatie! Si ccare chiar daca dezamagesc sau nu dau raspusul cautat iti dau alte raspinsuri din carw poti sa tragi concluziii. Nu fac multi din tineri nimic de genul asta in ziua de azi asa ceva.. Cum ar putea cand mirajul raspunsului "corect" e la cateva apasari de butoane!? Simcer NU vreau sa fiu deloc in pielea lor.. dar asta nu inseamna ca renunt sa nu incurajez (pentru ca am copii) sa te descoperi prin experinenta personala! Am incercat de cateva ori sa explic evolutia generatiilor prin clasificarea data de americani care are efect fara discutie in alte tari si de ce nu chiar culturi.. https://www.repsol.com/en/energy-move-forward/people/generation-x-y-z/index.cshtml Singura generatie dintre toate care a cautat raspusruri (personal de cele mai multe ori) cu indarjire e generatia mea, Generatia X; generatia cu cheia de gat cum ni se mai spune; generatia care nu pune botul la vrajeli marca internet pentru ca, cu noi a inceput internetul.. partea lui cea mai frumoasa am trait-o noi.. pot sa zica cine vrea ce o vrea, noi Gen X am simtit din plin ce inseama internet liber. Chiar daca aveam informatii cautam si mai si experimentam ca pur si simplu nu era garantat ca o sa gasesti/gasim experinetele altora cat de cat explicate.. dar incetul cu incetul am inceput sa impartim din ce in ce mai mult.. pana cand altii o vad ca pe o sursa de profit.. iar asta a stricat tot.. si strica tot.. din pacate. Multe resurse nebanuite zac in noi si de cele mai multe ori din lipsuri se naste dorinta de a experimenta si cauta raspunsuri; nu din abundenta lor!
  4. Today
  5. @Alex3245 vezi poate îți găsește AI-ul un Audi care le bate pe amândouă.
  6. Dau și ăștia niște gherle de te doare capu ‘i am dat o schiță de casa pe parter cu 12 ml front stradal și el îmi spunea ca are 16,60 pe urma își cerea scuze..
  7. Problema ar mai fi ca iei direct de bun răspunsul dat de AI fără sa încerci sa mai verifici sau sa înțelegi dacă ceea ce s-a oferit este adevărat/plauzibil.
  8. Eu cand am închiriat in Italia mi-au dat un seria 4, apoi în Grecia Seat, acum în cipru Peugeot. Și ix3 vs glc: Rezumat AI:
  9. Bună ziua. Mai este de actualitate anunțul ?? Aș dori să roluiesc aripile pe spate la un audi a6c6 4f avant facelift
  10. In formarea mintilor tinere, inteligenta artificiala nu-si are locul. Atunci când renunțăm la efortul de a căuta, de a înțelege și de a formula singuri un răspuns, renunțăm tocmai la mecanismul prin care creierul învață. https://hotnews.ro/interviu-un-celebru-neurocercetator-explica-ce-se-intampla-cu-creierul-atunci-cand-folosim-ai-si-trage-un-semnal-de-alarma-2272038
  11. Foarte importante sunt ghidurile supapelor, dacă supapa are joc in ghid, pe acolo ai consum de ulei.
  12. Au fost honuiti si apoi masurati (macar pentru ovalizare si uzura in PMS) cilindrii inainte de a introduce pistoanele cu noii segmenti?
  13. Salut! L am segmentat, simeringuri supape, simering fata si spate vibrochen, supapa pcv inlocuita, cuzineti biela. Dupa 60 km am completat 500 ml. Castrol 5w30. Motor m54b22 520i pe e60.
  14. Yesterday
  15. (nici eu nu sunt fan Michelin; daca sunt bune le folosesc; daca le gasesc la oferta le iau; pana in prezent mi-a iesit..) Daca tot se vorbeste despre cauciucuri pe acest topic iata o stire din SUA, Statul California. Stat care vrea sa impuna cetatenilor obligativitatea de a cumpara doar cauciucuri eficiente. Personal mi se pare o masura abuziva. Un atentat la libertatea de a alege si restrictionarea (ca atare eliminarea) altor producatori de cauciucuri, specializati pe alte segmente/domenii/arii.. de lucru/teren.. Asa decizie va atrage cresterea dramatica a preturilor la aceste tipuri de cauciucuri si eliminarea optiunilor..
  16. Mulțumesc de sugestii ...
  17. Last week
  18. Multumesc colegilor pentru recomandarea la Bogdan cu BM Garage. Foarte fain tipul. Am schimbat amortizoarele, flansele, bieletele antiruliu, tampoanele bara stabilizatoare spate, burdufurile amortizoare, tot ce era adiacent (garnituri, cauciucuri, plastice, suruburi noi, etc, etc) + valvele VANOS (asta pe parte de motor). A iesit super lucrarea. E alta masina ca si stabilitate, fermitate, confort. Inainte cam devenise barca si auzeam orice mic damb. Legat de motor, se pare ca a facut sa fie iar ceas elvetian schimbul de actuatoare VANOS. Chiar nu stiam de la ce, si nu dadeam de cap, la relanti aveam o mica bataie/oscilatie de motor. Nu se vedea pe turometru, dar se simtea daca opreai muzica si orice. Problemele pot fi mai ample si sunt dezbatute aici de @HitmaNLive mai bine: Recomand celor cu B48, dupa 150.000 km sa ia in calcul un schimb de capac culbutori OE, corp filtru ulei OE si actuatoare VANOS OE. Cam vin toate la pachet in jurul acestui kilometraj, mai devreme sau mai tarziu. Optional si schimbul de valve centrale VANOS OE sau INA, daca tot se umbla la capacul culbutori. La anul intru intr-o revizie capitala, normala. Schimb ulei + filtre/baie cutie gravitational, schimb curea accesorii cu toate rolele si intinzatoarele, schimb/aerisire instalatie de racire antigel, schimb lichid de frana, anvelope noi (cel mai probabil merg tot pe All Season - nu stiu daca Michelin sau ce am acum Pirelli. Am fost multumit de win-win-ul oferit ). Drumuri bune!
  19. Da, preturile sunt similare... Acum am văzut ca au scos Primacy 5 Energy... tot A / A / 69 db Nu prea sunt fan Michelin...am avut un amic de lucra acolo...si m-a disperat multa vreme cu osanalele, șepcile si tricourile lui :))
  20. @stel_i79 Mi-ar placea sa am si eu o radbare de fier, asa ca tine.
  21. Da, am intampinat si eu aceeasi problema, e vorba de modulul de vibratie din volan. Odata cu schimbarea acestuia se remediaza problema.
  22. As pune aditivul de la BMW daca nu e cum mult mai scump. e strict pentru motorina si aia e. Eu am folosit trebuie sa recunosc destul de multa vreme, ceva ani acolo trecuti Redex, bidonul ala cu varf ascutit de puteai pune pentru 4 plinuri din el.. Am folosit Redex in combinatie, adica turnate unul dupa altul, cu Uleiul 2T fara nici o problema. Acum am ramas doar la ulei 2T.. si asa cum am zis am injectoare solenoid la E90 de peste 500k km.. cand doua a trebuit sa fie recosntruite dupa ce pe banc ei ziceau ca nu au nimic.. dar tot le-am refacut.. Am ramas numai la 2T pentru ca obserb prin lipsa depunerilor ca are efect vizibil..
  23. Prin comparatie cu Michelin Primacy care's pe piata de o carutza de ani.. la propriu, a inceput si Continental sa scoata capul la lumina? E bine, nu e rau.. Dar acum cica Michelin exceleaza la rolling reistance pentru EV.. ceea ce NU e un lucru de ignorat daca aveti EV, ca vrei autonomie cat mai indelunga. Deci Continental NXT are de lucru acum.. Si preturile la NXT sunt tot acolo ca la Michelin.. doar ca NXT sunt mai eco...
  24. Deci esti mecanic si te intrebi care sunt fiabile. Am pus Bilstein B4 set pe spate si pe fata la un E90 mai bine de 160 poate chiar 200k km in urma. Singurul care a inceput sa curga a fost un amortizor de pe spate. Daca nu ma insel e aceiasi parte care a inceput sa curga la scurt timp dupa ce am intrat in posesia masinii, pe la 250k km. De atunci am facut cu masina inca pe atat. Am avut arcuri rupte pe fata recent la E90.. dar inainte de asta la F48 s-a rupt pe fata arc cand am cumparat cum am zis tot Bilstein set. La F48 s-a rupt pe la 130k km parca. Masinile sunt conduse in Vest, trebuie spus; dar strazile NU sunt ca in plama si nu dau cu ele im gropi ca EU le repar... Probabil incep sa curga de bine ce fac masinile in ultimul timp... dupa garantie pa..
  25. Si pleaca de la bere cu masina acasa
  26. Are cineva Continental UltraContact NXT?...au fost lansate prin 2024..si sunt laudate prin review-uri pt grip si franare pe asfalt umed.
  27. Identificarea și manopera nu sunt o problema prea mare , nici geometria ... Am norocul sa lucrez in domeniu ... Dar la alte mașini vad că dupa scurt timp ... 6-9-12 luni și aproximativ 10000km deja sunt ude
  1. Load more activity
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.