Jump to content

BMW X3 (G01) M40d Sonnenstein-metallic


sskkaa

Recommended Posts

Intreaba la cauciucuridirect.ro pe chat ce anvelope non rft cu steluta au pentru modelul tau.Asa o sa sti ce producatori si ce model exista pentru masina ta.Mai departe vezi tu daca cumperi de la ei sau nu dar in general au preturi bune.

Link to comment
Share on other sites

Se poate face cumva, ca in modul sport ceasurile de bord sa nu treaca si ele in dispay-ul specific sport? Ma enerveaza la culme display-ul negru si cu gradatiile din 50 in 50kmh... as vrea sa ramana in modul clasic/normal...

Ma poate ajuta cineva cu pasii din meniul de navigatie pentru a cauta POI along the way, la o ruta deja setata? Mi-am batut capul in mers prin Serbia, cautam un OMV, care stiam ca va urma, dar neavand net sa caut pe google maps, am tot incercat pe navigatia masinii, fara succes sa accesez informatiile necesare.

hudoff.jpg

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca te deranjeaza doar culoarea, se poate coda sa fie rosu.

It's possible with BimmerCode. You must use expert mode. Go to DKOMBI2; go to the first branch called 3000 Anzeige_Konfiguration. Under it, find MPA_MSP_VIEW_ENABLE. Change it from grau_weiss (value 01) to orange (value 00).

Sursa e de pe un forum extern, nu stiu daca am voie sa postez link, dar iti pot trimite in privat daca e nevoie.

tixhr3321681597825524795.jpg

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dupa 2 luni de la mesajul in bord pentru faimoasa Rechemare Service COD 0011200700, am schimbat azi la BMW Oradea racitorul si EGR. Fara niciun cost, nu am primit nicio hartie in acest sens. Banuiesc ca s-au schimbat 😄 

Cam in 2000 km urmeaza revizia ( la 70k km ) pe care o voi face la reprezentanta, si voi schimba atunci si uleiurile in grup diferentiale si cutia de transfer. Totodata, s-a facut azi si o constatare si pompa de apa incepe sa cedeze, si urmeaza a fi schimbata tot la urmatoarea revizie ( 2500lei )

Iar la urmatoarea vizita la reprezentanta ( 90k km ) voi schimba si uleiul in cutie. Pret estimativ primit 4000lei.

Edited by sskkaa
Link to comment
Share on other sites

Da-l in doamne iarta-ma de bmw,la 70k sa se duca pompa de apa e cam de rahat.

Nici mie nu mi'a dat nimic la mana dupa schimbare racitor si egr,am cerut eu de la consilier si mi -a dat 2 foi a4 cu toate reperele schimbate si operatiunea in sine.Oricum,s-a uitat ala cam ciudat la mine cand l-am intrebat ...

Edited by ADRIAN HD
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sskkaa said:

Dupa 2 luni de la mesajul in bord pentru faimoasa Rechemare Service COD 0011200700, am schimbat azi la BMW Oradea racitorul si EGR. Fara niciun cost, nu am primit nicio hartie in acest sens. Banuiesc ca s-au schimbat 😄 

Cam in 2000 km urmeaza revizia ( la 70k km ) pe care o voi face la reprezentanta, si voi schimba atunci si uleiurile in grup diferentiale si cutia de transfer. Totodata, s-a facut azi si o constatare si pompa de apa incepe sa cedeze, si urmeaza a fi schimbata tot la urmatoarea revizie ( 2500lei )

Iar la urmatoarea vizita la reprezentanta ( 90k km ) voi schimba si uleiul in cutie. Pret estimativ primit 4000lei.

Ai primit acest pret de schimb ulei in cutie de la reprezentanta? Stiam ca ei nu schimba uleiul in cutie (cel putin oficial cu garantie pe lucrare) pe considerentul ca este lifetime. 🤔

Edited by selTm
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sskkaa said:

Iar la urmatoarea vizita la reprezentanta ( 90k km ) voi schimba si uleiul in cutie. Pret estimativ primit 4000lei.

Eu am fost trimis la plimbare pe romaneste de la reprezentanta cand am intrebat de schimb de ulei in cutie , pe motiv ca e lifetime . Am ajuns sa il fac in alta parte . Presupun ca depinde de reprezentanta . Am intrebat daca pot face schimbul de ulei la alta reprezentanta bmw din tara si au spus ca nu . Asta la BMW Braila . 

Link to comment
Share on other sites

La 70 de mii sa schimbi uleiul in diferentiale eu cred ca nu ai ce face, nu e nevoie la km astia, poate la 150-200 de mii daca ai vedea cand se scoate uleiul este foarte curat. Cel mai indicat ar fi in cutia de transfer sa schimbi. La cutia de viteze la 90 de mii la fel e prea devreme... Este zf nu dsg de la vag. Rau nu ii face dar e cam inuti.

Cum ti au constatat ca este dusa pompa de apa ? Ce insesmna ca cedeaza, huruie, pierde apa sau cum? ca eu am 160 de mii si acelas motor b57 cu o turbina si nu are nici o problema, am avut multe bmw uri si pompa de apa cea originala duce multi km gen si 300 de mii. Am impresia ca cei de la reprezentanta te cam aburesc... Dar ma rog sunt banii tai.

Edited by branevl
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

@xJohn la Oradea sigur iti schimba uleiul in cutie daca doresti, dar nu forteaza nota cu interval de timp sau km, doar iti sugereaza ca ar fi indicat. Pana la urma de ce n ar face, ca nu e nimic complicat, si pana si producatorul cutiei ZF recomanda inlocuirea ulieiului in cutie intre 80 si 120k km (parca, daca tin bine minte), e doar un ulei care e logic ca n are cum fi lifetime, si mai fac si ei un ban cinstit :)

@branevl poate ca uleiurile in diferentiale le voi face la 90k km si acum la 70k km doar cel din cutia de transfer, care am inteles ca e totusi mai sensibila si nu strica un schimb mai des. Rau oricum n are ce sa si faca si 1L de ulei cat poate fi? Pana m 200lei... wtf... daca si astia s bani aruncati... ce sa zic, fie care cum considera sa si intretina masina... unii schimba uleiul la 10k, altii la 30k... atata s a putut vorba aia. La fel si la cutie, consider ca 90-100k km sunt un rulaj mai mult decat suficient pt un ulei. La.DSG schimbam la 50k km si tot nergu era...

 

Link to comment
Share on other sites

Il poti schimba si din 10 de in 10 mii ca dupa 10 mii sigur se face putin negru si rau nu ii face. Bucura-te de masina si nu ii mai cauta nod in papura ca te stresezi degeaba, masina ta are km putini.

Edited by branevl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/29/2023 at 12:31 AM, branevl said:

La 70 de mii sa schimbi uleiul in diferentiale eu cred ca nu ai ce face, nu e nevoie la km astia, poate la 150-200 de mii daca ai vedea cand se scoate uleiul este foarte curat. Cel mai indicat ar fi in cutia de transfer sa schimbi. La cutia de viteze la 90 de mii la fel e prea devreme... Este zf nu dsg de la vag. Rau nu ii face dar e cam inuti.

Cum ti au constatat ca este dusa pompa de apa ? Ce insesmna ca cedeaza, huruie, pierde apa sau cum? ca eu am 160 de mii si acelas motor b57 cu o turbina si nu are nici o problema, am avut multe bmw uri si pompa de apa cea originala duce multi km gen si 300 de mii. Am impresia ca cei de la reprezentanta te cam aburesc... Dar ma rog sunt banii tai.

Citeam si pe forumuri din afara, daca nu apar probleme in genul scurgerilor etc, cred ca abia dupa 120k km se pune problema schimbului de ulei in diferential si cutia de viteze. Ba chiar, in manualul ZF, la modelele 5-6-7–8-9HP si mai noi, e recomandat schimbul abia pe la 150k km. (poza atasata)

Despre cutia de transfer nu stiu, nu am gasit prea multe info.

 

IMG_3948.jpeg

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Viper05 said:

multi ignora sfatul si il achimba la 10k. Mie mie se pare prea repede, eu de 10 ani il schimb la 30k ( sau cand imi spune masina) si nu am avut probleme

Masina nu cred ca va spune niciodata 30k, poate 20-25k sau mai putin in functie de stilul de mers si ponderea urban/extraurban. Dar pentru 6-7L ulei si un filtru nu vad de ce n-ai schimba uleiul mai repede, acest lucru facand mai mult bine decat rau?

Despre restul mai mai citit si m-am lamurit, cutie transfer 70k, diferentiale si cutie viteze 90k, reviziile oricum le fac la 10k km, cat despre pompa de apa, cred ca o mai cer o perere intr-un service. Desi sincer nu cred ca e mare diferenta de pret la operatiuni, iar pentru cateva sute de lei in plus prefere sa o fac la reprezentanta sa ramana in istoric.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sskkaa said:

Masina nu cred ca va spune niciodata 30k, poate 20-25k sau mai putin in functie de stilul de mers si ponderea urban/extraurban. Dar pentru 6-7L ulei si un filtru nu vad de ce n-ai schimba uleiul mai repede, acest lucru facand mai mult bine decat rau?

Despre restul mai mai citit si m-am lamurit, cutie transfer 70k, diferentiale si cutie viteze 90k, reviziile oricum le fac la 10k km, cat despre pompa de apa, cred ca o mai cer o perere intr-un service. Desi sincer nu cred ca e mare diferenta de pret la operatiuni, iar pentru cateva sute de lei in plus prefere sa o fac la reprezentanta sa ramana in istoric.

Am schimbat eu pompa de apa pe garantie, la reprezentanta - nu se trece nimic in istoric. Nu se pot trece toate lucrarile in istoric. Imediat dupa ce am cumparat-o am schimbat si caseta de directie, la fel, nimic trecut in istoric. Am primit documente care certifica inlocuirea, insa nu se vede nimic in istoric (verificat)

Link to comment
Share on other sites

Pt ca ai facut la bmw autocobalcescu care sunt niste boschetari si sunt de evitat, nu baga nimic in istoricul de service, doar reviziile, mint de ingheata apele, orice se poate baga in istoric, nu crede minciunile lor.

Daca te duci la orice reprezentanta se inregistreaza in istoric totul pt ca asa este normal. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, branevl said:

Pt ca ai facut la bmw autocobalcescu care sunt niste boschetari si sunt de evitat, nu baga nimic in istoricul de service, doar reviziile, mint de ingheata apele, orice se poate baga in istoric, nu crede minciunile lor.

Daca te duci la orice reprezentanta se inregistreaza in istoric totul pt ca asa este normal. 

De acord cu Cobalcescu, insa eu ma duc la ei doar pt chestiuni legate de garantie, din comoditate, fac 5min. Pentru alte interventii ma duc la service-uri independente (bforce, Team etc). Sunt curios daca a mai schimbat cineva ceva la alte reprezentante si daca au trecut tot in istoric.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.