Jump to content

Problema discuri G30 530e


Cristi0809

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Pana la urma nu am mai luat discurile de pe masina noua, nu prea mi-a venit sa umblu la ea mai ales ca are si garantie. Am ales sa comand alte discuri/placute fata. Am mers pe unele de la Zimmerman (sper ca am scris corect) care sunt si ventilate si perforate cu grad ridicat de carbon. Sper ca astea sa nu se mai inchiga asa tare si sa nu se mai ovalizeze. Va tin la curent, deocamdata astept ca au termen de livrare 4-5 zile lucratoare. 

Link to comment
Share on other sites

Exact alea le am avut eu, dar alta masina. De noi aveau un tremurat foarte fin la frânare, foarte fin dacă frânări încet de la viteza mai mare, insa dacă era o frâna mai tare nu făcea nimic, iar după 20k de abia mai Țineam volanul in mâna la frânare in exterior.. sunt faine, frâna este foarte buna, mai buna ca la cele OE ! Insa nu ma încânta cu nimic atâta timp cât nu sunt ce trebuie. 

Link to comment
Share on other sites

@WIN60sper sa nu patesc ca tine. Baiatul de la service le-a mai montat si pe alte masini si au fost ok. Mai aveam varianta brembo tot ventilate si perforate dar erau prea scumpe, 1700 lei bucata. Chiar nu vreau sa mai dau atatia bani si sa risc sa trepideze iar. Oricum am garantie la ele, dar chiar si asa service-ul tre sa le dea retur si ei dupa asta sa faca expertiza ca nu cumva sa fie montaj sau exploatare gresita. Si asta dureaza si nu pot sta fara masina. La treaba asta cu franele este sensibila treaba cu garantia pentru ca or sa zica ca e  exploatare gresita. Nu e ca la alte piese.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Cristi0809 said:

@WIN60sper sa nu patesc ca tine. Baiatul de la service le-a mai montat si pe alte masini si au fost ok. Mai aveam varianta brembo tot ventilate si perforate dar erau prea scumpe, 1700 lei bucata. Chiar nu vreau sa mai dau atatia bani si sa risc sa trepideze iar. Oricum am garantie la ele, dar chiar si asa service-ul tre sa le dea retur si ei dupa asta sa faca expertiza ca nu cumva sa fie montaj sau exploatare gresita. Si asta dureaza si nu pot sta fara masina. La treaba asta cu franele este sensibila treaba cu garantia pentru ca or sa zica ca e  exploatare gresita. Nu e ca la alte piese.

Da :)), și eu le am avut pe acelea brembo sport pe spate, cele de Zimmerman au fost pe fata, a fost un test de al meu, de aceea am pus Zimmerman fata și brembo spate care intr adevăr au fost mai scumpe. 
 

Inclusiv când frânam din tempomat pe autostrada, frana doar spatele, tremura tot ca naiba, adică ce vreau sa spun ca și cele de pe spate erau ovalizate in câteva mii de km. 
 

Cu siguranța la mine nu a fost problema sa le spăl fiind încinse, pur și simplu la BMW, orice in afara de OE se ovalizeaza și ai trepidații încă din primii 1000km, nu știu de ce. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, WIN60 said:

pur și simplu la BMW, orice in afara de OE se ovalizeaza și ai trepidații încă din primii 1000km, nu știu de ce. 

Asta poate fi cauza principala:

EffectofHeatTreatmentsonThermalConductivityandMechanicalPropertiesofbrakerotormaterial.pdf

Adica daca procesul de tratare a discurilor (contra-facute) e lipsa, nu se face si vand asa..

Sau asta:

https://www.ferodo.com/blog/avoid-issue-brake-discs.html#:~:text=Overheating is destructive.,sudden braking from high speed.

Nu fac reclama la marca ca eu folosesc Bosch.. doar ideea trebuie inteleasa.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Cristi0809 said:

@Beam Wepai tocmai ca am avut probleme cu cele originale. 

Ţi le a montat un lake.

Discurile noi se montează obligatoriu cu plăcute noi,butucii curățați " la metal" si șuruburi de strângere noi.

Ăia la bmw nu vând rebuturi,dacă de la ei le ai luat intr adevăr. 

Edited by wolf20
Link to comment
Share on other sites

@wolf20le-am montat in service care repara bmw-uri de peste 10 ani. De mult timp fac intretinerea masini la ei. Nu am avut probleme niciodata. Am montat set original discuri + placute. Am stat langa cand le-a montat si totul a fost ok. Problema la mine este ca am avut si rulmentii ovalizati si nu i-al schimbat imediat dupa discuri. I-am mai lasat asa pana au inceput sa trepideze si cele noi. Apoi dupa ce am schimbat rulmentii am fost cu discurile la rectificat si am luat si alte placute noi pt ca alea nu merg rectificate. Si tot degeaba ca a mers bine vreo 2k km si acum trepideaza de zici ca se rupe masina. Sa vedem acum dupa ce schimb iar. Deja la placute sunt la al treilea set. Daca trepideaza iar, imi vine sa-i dau foc...

Link to comment
Share on other sites

Baietii am schimbat iar discurile si placutele fata. Deocamdata masina merge bine dar nici nu prea pot sa-mi dau seama bine pentru ca inca nu pot sa franez puternic. Pana se pasuiesc placutele pe disc o sa merg mai cu grija. Va tin la curent cu situatia, desi sper sa nu mai apara trepidatia. 

Link to comment
Share on other sites

Iti tin pumnii ca, de data aceasta, sa fie cu succes. Dintr-o trista experienta personala, abia dupa cei ai parcurs macar 3.000 Km utilizand franele in regim normal, vei avea confirmarea (sau infirmarea) - doar ca nenorocita de infirmare poate sa apara oricand mai devreme.

Edited by FiveThreeFive
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Baietii ca sa nu mai deschid alt topic, va scriu aici. Aseara cand sa plec cu masina primesc mesaj in bord ca trebuie sa completez cu antigel. Cand am verificat vasul, nu se mai vedea nimic in el, era uscat. A trebuit sa pun 1L ca sa ajunga iar la maxim. Vreo idee ce ar putea avea? Sau pur si simplu s-a mai evaporat din el? Stiu ca am mai primit mesajul asta si a trebuit sa completez in 2021 cand am cumparat masina.  De atunci nu am mai avut probleme. Multumesc!

  • Fara comentarii 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.