All Activity
- Past hour
-
f36 BMW 420i (B48) xDrive Gran Coupe F36 (2016) - Part II
blueyedmind replied to blueyedmind's topic in Masina mea
Multumesc colegilor pentru recomandarea la Bogdan cu BM Garage. Foarte fain tipul. Am schimbat amortizoarele, flansele, bieletele antiruliu, tampoanele bara stabilizatoare spate, burdufurile amortizoare, tot ce era adiacent (garnituri, cauciucuri, plastice, suruburi noi, etc, etc) + valvele VANOS (asta pe parte de motor). A iesit super lucrarea. E alta masina ca si stabilitate, fermitate, confort. Inainte cam devenise barca si auzeam orice mic damb. Legat de motor, se pare ca a facut sa fie iar ceas elvetian schimbul de actuatoare VANOS. Chiar nu stiam de la ce, si nu dadeam de cap, la relanti aveam o mica bataie/oscilatie de motor. Nu se vedea pe turometru, dar se simtea daca opreai muzica si orice. Problemele pot fi mai ample si sunt dezbatute aici de @HitmaNLive mai bine: Recomand celor cu B48, dupa 150.000 km sa ia in calcul un schimb de capac culbutori OE, corp filtru ulei OE si actuatoare VANOS OE. Cam vin toate la pachet in jurul acestui kilometraj, mai devreme sau mai tarziu. Optional si schimbul de valve centrale VANOS OE sau INA, daca tot se umbla la capacul culbutori. La anul intru intr-o revizie capitala, normala. Schimb ulei + filtre/baie cutie gravitational, schimb curea accesorii cu toate rolele si intinzatoarele, schimb/aerisire instalatie de racire antigel, schimb lichid de frana, anvelope noi (cel mai probabil merg tot pe All Season - nu stiu daca Michelin sau ce am acum Pirelli. Am fost multumit de win-win-ul oferit ). Drumuri bune!- 72 replies
-
- 1
-
-
- 420i
- gran coupe
-
(and 1 more)
Tagged with:
- Today
-
Da, preturile sunt similare... Acum am văzut ca au scos Primacy 5 Energy... tot A / A / 69 db Nu prea sunt fan Michelin...am avut un amic de lucra acolo...si m-a disperat multa vreme cu osanalele, șepcile si tricourile lui :))
-
@stel_i79 Mi-ar placea sa am si eu o radbare de fier, asa ca tine.
-
bump!
-
stel_i79 started following neo_andersson
-
Alex_S started following Intelligent Safety restrictionat
-
Intelligent Safety restrictionat
Alex_S replied to Alexandrug11's topic in Probleme tehnice si rezolvari Seria 7
Da, am intampinat si eu aceeasi problema, e vorba de modulul de vibratie din volan. Odata cu schimbarea acestuia se remediaza problema. -
As pune aditivul de la BMW daca nu e cum mult mai scump. e strict pentru motorina si aia e. Eu am folosit trebuie sa recunosc destul de multa vreme, ceva ani acolo trecuti Redex, bidonul ala cu varf ascutit de puteai pune pentru 4 plinuri din el.. Am folosit Redex in combinatie, adica turnate unul dupa altul, cu Uleiul 2T fara nici o problema. Acum am ramas doar la ulei 2T.. si asa cum am zis am injectoare solenoid la E90 de peste 500k km.. cand doua a trebuit sa fie recosntruite dupa ce pe banc ei ziceau ca nu au nimic.. dar tot le-am refacut.. Am ramas numai la 2T pentru ca obserb prin lipsa depunerilor ca are efect vizibil..
- 27 replies
-
- intretinere
- prevenire uzura
- (and 9 more)
-
Prin comparatie cu Michelin Primacy care's pe piata de o carutza de ani.. la propriu, a inceput si Continental sa scoata capul la lumina? E bine, nu e rau.. Dar acum cica Michelin exceleaza la rolling reistance pentru EV.. ceea ce NU e un lucru de ignorat daca aveti EV, ca vrei autonomie cat mai indelunga. Deci Continental NXT are de lucru acum.. Si preturile la NXT sunt tot acolo ca la Michelin.. doar ca NXT sunt mai eco...
-
Deci esti mecanic si te intrebi care sunt fiabile. Am pus Bilstein B4 set pe spate si pe fata la un E90 mai bine de 160 poate chiar 200k km in urma. Singurul care a inceput sa curga a fost un amortizor de pe spate. Daca nu ma insel e aceiasi parte care a inceput sa curga la scurt timp dupa ce am intrat in posesia masinii, pe la 250k km. De atunci am facut cu masina inca pe atat. Am avut arcuri rupte pe fata recent la E90.. dar inainte de asta la F48 s-a rupt pe fata arc cand am cumparat cum am zis tot Bilstein set. La F48 s-a rupt pe la 130k km parca. Masinile sunt conduse in Vest, trebuie spus; dar strazile NU sunt ca in plama si nu dau cu ele im gropi ca EU le repar... Probabil incep sa curga de bine ce fac masinile in ultimul timp... dupa garantie pa..
-
Si pleaca de la bere cu masina acasa
-
Are cineva Continental UltraContact NXT?...au fost lansate prin 2024..si sunt laudate prin review-uri pt grip si franare pe asfalt umed.
-
Identificarea și manopera nu sunt o problema prea mare , nici geometria ... Am norocul sa lucrez in domeniu ... Dar la alte mașini vad că dupa scurt timp ... 6-9-12 luni și aproximativ 10000km deja sunt ude
-
idee e urmatoarea. Din ce observ, km facuti electric nu se contorizeaza pt revizie. In ultimii 10.000km vreo 3.500km sunt facuti electric si pe bord imi arata ca revizia trebuia sa o fac in 26.000km. Intr-un fel inteleg ca atat timp cat motorul nu functioneaza nu ar trebui schimbat uleiul dar OCD-ul meu nu ma lasa am in istoric revizii facuta la 20.000km+.
-
parbriz murdar pe interior
davidgeorgescu replied to davidgeorgescu's topic in Probleme tehnice si rezolvari Seria 5
intre timp am dus masina la service si s-a constatat ca are caloriferul de incalzire fisurat care este situat fix sub parbriz, in sine piesa nu este scumpa, costa 400-500 lei dar trebuie demonatat tot bordul, instalatie electrica etc.. si manopera e foarte scumpa (de la 3500 lei), in caz ca cineva se va confrunta cu aceeasi problema sa stiti la ce sa va asteptati. multumesc frumos pentru sugestii, toate bune! -
Service Scream (Tezparii) de ce nu sunt recomandat?
-
Salut. Daca schimbi amortizoare si nu schimbi arcuri acestea se vor rupe oricum si platesti manopera din nou, mai ales pe fata, e mai scump. Si mai TREBUIE facuta si aliniamentul inca o data dupa operatiune. Iar arcurile nici nu sunt scumpe prin comparatie. Ma pus acum un an in fata Bilstein B4 la un F48 arcuri si amortizoare. Daca te interrseaza sa pui Bilstein iti pot pune codurile folosite de mine.
-
Addy9106 started following Amortizoare fata
-
Se poate să-mi recomandati un producător de amortizoare fata , un producător pe care l-ați montat și sunteți mulțumiți ? Eventual și flanșe ... Momentan mă atrag cele produse de meyle X1 F48... suspensie normala Va mulțumesc
-
Ajutor achiziționare BMW
BaXXon replied to 577777's topic in Probleme tehnice si rezolvari comune mai multor modele BMW
Parerea mea e ca te zgarcesti unde nu trebuie . Cauta un 3 litri , impozitul il platesti numai o data pe an , nu te omoara . Cati bani ai bagat in reparatii -ai depasit plata unui impozit cu mult. - Yesterday
-
Hai ca se poate, vezi? Stai sa vezi când ți-oi da eu consumuri de mers pana la muncă, vreo 2 km distanță.
-
Barb0ne started following BMW X6 culoare ciudată bară metalică plafon trapa panoramică
-
Salutare! Am observat la un BMW X6 2025 un lucru foarte ciudat. Intre plafon și trapa panoramică este o bară/șină metalică care probabil e parte din mecanismul ei. Problema este ca în mașina pe care vreau să o achiziționez, este foarte proeminentă și este de o culoare ciudată (auriu roz/cupru) în anumită lumină, în unele zone e doar neagră. Parcă ar fi dată cu markerul. De asemenea mi se pare ciudat ca e total la vedere și materialul textil când îl trag nu pare simetric în față și în spate. Este normal așa ceva? Poate cineva cu un X5/X6 să îmi confirme acest lucru și să verifice? Atașez o poza cu problema. Mașina are și sky lounge dacă o avea vreo legătură. mersi!
-
azi am ajuns in Grecia cu masina, cel mai lung drum de pana acum. Masina a mers exact cum ma asteptam, nicio surpriza. Singurul lucru care m-a surprins a fost consumul, am reusit sa vad un consum normal, avand in vedere ca am avut portiuni de mers legal, portiuni de accelerari brutale pe urcare, autostrada cu 160-180, etc
-
Barb0ne joined the community
-
Lospaa started following Vand G31 530i and Ajutor achiziționare BMW
-
Ajutor achiziționare BMW
Lospaa replied to 577777's topic in Probleme tehnice si rezolvari comune mai multor modele BMW
Poate gasesti un e92 diesel, de prin 2011 , 2012 pana in 150k km. -
M am gandit sa o pun la vanzare.Este si topic masina mea daca e cineva interesat.Una peste alta am incercat sa o intretin cat mai bine iar pt tot ce am scris in anunt am facturi, istoric scris si in bord. Masina e in stare buna, am cumparat tot pentru revizia de 170k km, inclusiv bujii si valva de recirculare a gazelor.Momentan are 168k km si cam sta in parcare, merg mai mult cu masina sotiei si am si masina de servici. Parbrizul are doua ciupiruri, bara fata ar trebui vopsita.Mai prezinta unele imperfectiuni, de Bucuresti, sa zic asa.. https://www.olx.ro/d/oferta/vand-bmw-530i-252hp-IDjqVSG.html
-
Ajutor achiziționare BMW
HitmaNLive replied to 577777's topic in Probleme tehnice si rezolvari comune mai multor modele BMW
Imi e greu să cred că a picat motorul la 80000 km, nici dacă a avut doar 2 schimburi de ulei în acești km nu avea cum să cadă (oricât de prost ar fi n43); poate avea 280000 km, dacă cel ce dă km înapoi e meseriaș adevărat, nu ai cum să îți dai seama că sunt dați inapoi, decât dacă desfaci ceasurile, CAS-ul , etc. Mie mi-a cazut la puțin peste 300000 km și am ales să il reconstruiesc de la 0, de vreo 30000 km nu am mai avut nici o problemă. Câteodată trebuie să faci alegerile cele mai bune, altfel ajungi să schimbi zeci de piese in zadar. -
Teama mea e ca aflam noi de acest deznodamant, noi celor carora ne pasa. Cei care ar trebui sa chiar afle, sunt la bere pe terasa si stau relaxati si nu afla niciodata.
-
Valabil https://www.olx.ro/d/oferta/bmw-2-3xdrive-1995cmc-204cp-6hp-IDkDnXI.html?search_reason=search|organic 7400E
-
Topics
